Навчання в Угорщині: Central European University

Христина Рибачок про навчання у будапештському Центрально-Європейському університеті

Навчання в Угорщині: Central European University

Христина Рибачок – навчається на курсі програми «Political Science» у Central European University, Будапешт, Угорщина. Вартість навчання за рік — 11000 євро. Отримала стипендію на навчання за програмою «Всесвітні студії» Фонду Віктора Пінчука.

Процес вступу

Збір документів розпочався з виготовлення бакалаврського транскрипту, який у моєму попередньому університеті (Національний університет «Києво-Могилянська академія») укладає сам студент з виконанням необхідних вимог, а перевірка здійснюється спеціальним відділом. Далі була підготовка до тесту на знання англійської. Майже в усіх європейських ВНЗ вимагають IELTS або TOEFL з незначними відмінностями в мінімальному прохідному балі. Перші два документи – стандартна вимога в усіх європейських чи американських ВНЗ. Якщо у вас уже є це, можете переходити до наступного етапу, який уже більше залежить від університету та спеціалізації.

Окрім поодиноких винятків майже в усіх ВНЗ є онлайн-система подачі аплікаційних форм та інших документів. Перед поданням документів дуже важливо добре знати сайт університету та програми, що мені особисто дуже допомогло. Це потрібно для того, щоби розуміти, на чому спеціалізується ВНЗ і чому певні курси будуть важливими саме для вашого розвитку, а також ваші знання та навички саме в цих галузях спеціалізації.

     

У списку необхідних документів для навчання на курсі моєї програми були мотиваційний лист (statement of purpose) та есе про важливу проблему в політології. Із власного досвіду знаю, що не варто в першу чергу перейматися транскриптами та мовними тестами, а есе писати за 2–3 дні до кінця подання документів. Саме есе та мотиваційні листи – це те, у що дійсно вчитуються всі члени приймальних комісій при відборі студентів. І оригінальність тут, звісно, важлива в першу чергу, оскільки в руки комісії потрапляють сотні документів. Але не менше значення мають також уміння дотримуватись вірної структури есе та добра аргументація. Нашим студентам дійсно важко навчитись дотримуватись цих вимог, оскільки в пострадянській системі освіти їх просто немає! Можу порадити перед підготовкою почитати William Strunk «The Elements of Style» або пошукати спеціальні онлайн-книги чи відео.

Ще одна вимога – рекомендації. Тут надзвичайно велике значення має те, щоб ваш професор згадав якийсь конкретний проект чи дослідження, яке ви виконували під його керівництвом, похвалив вас саме за це й не висловлював загальних речей про вашу працьовитість і мотивацію, які без конкретних прикладів нікого не зацікавлять.

Дуже важлива звичка добре працювати з документами. Це стосується як подання документів на навчання, так і отримання візи, а потім дозволу на проживання та подальшого навчання. Особисто для мене це було великою проблемою, але бажання вчитись у CEU таки виявилося сильнішим!

Про університет

Центрально-Європейський університет відкрито в Будапешті в 1992 році на підтримку посткомуністичних трансформацій і демократизації в Центрально-Східній Європі. Його засновником є фундація Джорджа Сороса «Відкрите суспільство» (Open Society Foundation). Більшість програм мають подвійну акредитацію – європейську та американську. Навчання побудоване як на американській, так і на європейській академічній традиції. Дуже цікаво те, як ці інтелектуальні традиції трансформують посткомуністичну спадщину й контекст Центральної та Східної Європи, частиною якої також є Україна.

Програма з політології знаходиться в топ-50 світового рейтингу QS World Rankings, а також на чільних позиціях рейтингу Excellence Group Political Science і має надзвичайно високий коефіцієнт студентсько-викладацького співвідношення – 5:1.

Ще одна цінність CEU – надзвичайна культурна різноманітність. Тут можна зустріти студентів з Канади, Нової Зеландії, Африки, Південної Америки. Студентські клуби CEU дадуть можливість розвивати ваші інтереси – уміння дебатувати, грати на музичних інструментах, танцювати, займатись йогою, грати у спортивні ігри…

Будапешт дуже надихає, а його архітектура нагадує львівську і трохи одеську. Це викликає враження, що я не так далеко від дому, але разом з тим в Європі! Також тут більш м’який клімат, ніж у більшості куточків України, завдяки бар’єру Карпатських гір.

Труднощі під час навчання

Дуже важко пристосуватись до західної дослідницької традиції. Вона дійсно відрізняється від пострадянської, тут особливо цінуються критична точка зору та аргументованість. Щотижня треба здавати 2–3 письмових завдання. Іспити зазвичай здають не наприкінці семестру, як у нас, а в середині, а під кінець курсу – фінальну письмову роботу. Багато працюють усі! А потім весело проводять час із друзями з найрізноманітніших країн світу. Від можливості поспілкуватися з цими людьми не можна відмовлятися за жодних умов. Якщо ви зможете навчитись танцювати сальсу у своєї подруги з Південної Америки, цього вам ніколи не забути!

Робота під час навчання

Згідно з умовами шенгенської візи типу D іноземні студенти можуть працювати part-time у Будапешті, але роботу поза університетом треба узгодити з департаментом. Для студентів CEU є можливість працювати в бібліотеці чи в гуртожитку, і максимальне тижневе навантаження становить двадцять годин, а робота слухачів курсу PhD програм повинна бути пов’язана з науковими дослідженнями. Стосовно цих питань найкраще звертатись у службу при університеті, яка працює просто чудово! Але я скажу, що, для того щоби суміщати доволі складне навчання з роботою, треба бути дуже продуктивним і швидким.

Інформаційне забезпечення

Бібліотека університету дуже хороша, і майже всі ресурси знаходяться у відкритому доступі у друкованому та електронному варіантах. Найбільше тішить те, що книжки без попереднього замовлення можна отримати аж на цілий тиждень додому! Також в університетській мережі є доступ до дослідницьких баз даних, таких як Wiley, WorldCat та інших.

Проживання

Для тих, хто отримує часткову стипендію від університету, у пакеті фінансування є безкоштовне проживання в гуртожитку. Насправді оренда житла в Будапешті навіть дешевше, ніж у Києві. 400–450 євро коштуватиме двокімнатна квартира в центрі, яку можна наймати удвох. Житло треба шукати якнайшвидше, бо ближче до початку навчального року ціни значно зростають, а співмешканців треба шукати через Facebook-групи вступників.

Як заощадити

Ціни на продукти харчування майже нічим не відрізняються від українських. Одяг значно дешевше, а ось на проїзді зекономити не вдасться. Студентські їдальні – найдешевші, але місто повне красивих та автентичних кафе й пабів, які дійсно варто відвідати, і угорська кухня просто чудова!

Заняття спортом

У гуртожитку є все для занять спортом – майданчики, спортзал, басейн, сауна. Також у місті є чудові лазні, традиційні для Будапешта, адже місто знаходиться на одній з найбільших річок Європи – Дунаї.

Працевлаштування

В університеті є «Центр кар’єри», а також «книга резюме», відкрита для студентів і потенційних роботодавців. Отримані після навчання навички дозволяють працювати як у дослідницькій сфері, так і у прикладній – в аналітиці, консалтингу. Після навчання я планую повернутись в Україну і робити нову політику вдома.

Бажаєте розповісти про своє навчання? Умови участі у проекті "Досвід навчання за кордоном" дивіться за таким посиланням

Освіта.ua
27.11.2013