Osvita.ua Вища освіта Реферати Культура Музей писанкового розпису в Коломиї
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Музей писанкового розпису в Коломиї

Традиція розпису яєць на Гуцульщині і Покутті нараховує багатовікову історію і саме тут, мистецтво писанкарства сягнуло високого рівня. Колекція писанок у Коломийському музеї народного Мистецтва Гуцульщини формувалась багато десятиліть і поступово виникла ідея створити окремий відділ – музей писанкового розпису

Головними завданнями музею писанкового розпису мали стати: збирання, зберігання, і популяризація творів народних майстрів, їх наукове опрацювання і донесення до наступних поколінь.

Спочатку планувалося розмістити музей в колишніх польських костелах в Делятині або в Стопчатові. Потім обласне управління культури подало ідею побудови музейної експозиції в Івано-Франківську, в будинку, який знаходився в міському парку і побудований в гуцульському стилі. Але найоптимальнішим варіантом було відкриття музею в Коломийській церкві святого Благовіщення і це було затверджено рішення виконкому міської ради від серпня 1983р.

З цього часу розпочалась інтенсивна праця по створенні музею поповнення колекції, розробка структури музею та тематико-експозиційного плану.

Урочисте відкриття музею відбулось 26 жовтня 1987р. якраз на 400-ліття церкви св. Благовіщення.

Церква-музей розміщувалась на перехресті жвавих автомобільних шляхів, що зумовило активне відвідування музею, хоча він функціонував лише в літній період.

В 1990р. церква була передана віруючим, а музей не отримав постійного приміщення. З 1992р. музей писанкового розпису розміщувався в малопристосованому будинку по вул. Р.Шухевича, 78. Експозиція складалася з чотирьох розділів:

  • Історія виникнення писанки і її роль в духовній культурі українського народу.
  • Техніки розпису писанок. Інструментарій. Композиції орнаментальних мотивів.
  • Писанка – твір мистецтва.
  • Запозичення писанкової орнаментики іншими видами мистецтва.

Нова сторінка історії музею розпочалась з побудови спеціалізованого будинку, центральна частина, якого має форму яйця висотою біля 13м, яке ззовні розмальоване як писанка. Будівництво тривало рекордний час – 90 днів.

Урочисте відкриття музею відбулося 23 вересня 2000р. під час Х міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю гуцулів, в якому брали участь Президент України та Голова Верховної Ради.

Коли на Прикарпатті перебувають з робочими візитами урядові та іноземні делегації то можна з впевненістю вважати, що вони обов’язково відвідають музей “Писанка”. Архітектурна споруда у формі найбільшого у світі яйця, яке розмальоване як писанка, стала візиткою Коломиї і приваблює відвідувачів з усіх країн.

В нашому музеї існує традиція пов’язана з його специфікою і започаткована головою ОДА Михайлом Вишиванюком. Вона полягає в тому, що коли музей відвідують перші особи держави, то професійна писанкарка подає їм біле куряче яйце, розтоплений бжолиний віск, писачок і пропонує зробити підпис на поверхні яйця. А потім розписує як писанку.

В колекції музею вже є писанки з підписами Президента України Л. Д. Кучми та його дружини Людмили Миколаївни. Голови В. Р. України Івана Плюща. Прем’єр-міністра А. К. Кінаха, віце-прим’єр-міністра В. Семиноженка. Колишніх прим’єр міністрів В. П. Постовойтенка, В. А. Ющенка, міістра оборони О. Кузьмука та ін. Музей відвідали губернатори всіх областей та численні закордонні делегації на чолі з послами та консулами.

Концепцію експозиції музею розробила директор Ткачук Я.Ю., а втілювали її в життя коломийські художники В.Андрушко та М.Ясінський.

На даний час музей перетворився на своєрідний храм мистецтва, звичаїв та традицій. У вестибюлі представлено скульптуру матері Божої з дитям та вишиті чудодійні ікони, які створюють неповторну атмосферу для поглибленого огляду. На другому поверсі представлено писанки з найбільших осередків писанкарства на Гуцульщині та Покутті та з Тернопільської, Львівської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та ін. обл. З Польщі, Чехії, Швеції, США, Канади, Пакистану та Індії. Також представлено інтер’єр гуцульської хати та композиційна сцена “Великдень”.


08.11.2010

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!