Впливовість вишів: про що свідчить рейтинг Influence Rankings

Будь-який заклад вищої освіти впливовий не сам собою, а завдяки людям, які в ньому навчалися або працювали

Впливовість вишів: про що свідчить рейтинг Influence Rankings

Рейтинги закладів вищої освіти з року в рік стають дедалі актуальнішими та впливовішими в системах вищої освіти всього світу. З одного боку, оприлюднення рейтингів допомагає абітурієнтам визначитися зі вступом і вибрати найкращий заклад, а з іншого, дають можливість університетам привабити абітурієнтів, а іноді й інвестиції, своїми позиціями у рейтингу (або ж потраплянням до нього).

Зрозуміло, що метою всіх рейтингів є виявлення найкращих закладів вищої освіти за певними показниками. Однак, яка вища школа вважатиметься «найкращою», напряму залежить від методології побудови самого рейтингу.

Цікавою та науково обґрунтованою методологією відрізняється Influence Rankings або ж рейтинг впливовості. З погляду розробників рейтингу, будь-який заклад вищої освіти впливовий не сам собою, а завдяки людям, які в ньому навчалися або працювали. Виходячи з цього, впливовість університету пропонується оцінювати саме через людей, які мають до нього стосунок і які зробили значний внесок у певній галузі.

Розробниками рейтингу впливовості є група науковців і фахівців з аналізу даних, які вже понад 5 років викладають результати своєї роботи на сайті AcademicInfluence, який, своєю чергої, є частиною EducationAccess – групи веб-сайтів, присвячених навчанню впродовж життя та особистісному зростанню (InfluencePublishers.com, IntelligentEducation.com, AlexandriaLibrary.com тощо).

Для уникнення упереджень і маніпуляцій розробники рейтингу звернулися до машинного навчання та створили спеціальний алгоритм, за допомогою якого гідні уваги люди пов’язуються з конкретними закладами вищої освіти, кафедрами та навчальними дисциплінами.

Однак, як можна оцінити ступінь впливовості людини? Наприклад, ми знаємо, що Адам Сміт – це впливовий економіст, проте як можна виміряти ступінь його впливу на економіку?

Рейтинг впливовості вирішує це питання, відслідковуючи спільну появу людини та теми, на яку вона має чи мала вплив у документах, що розміщені у вільному доступі в інтернеті. Гіпотеза, за якою побудований алгоритм цього рейтингу, така: якщо людина має вплив на певну тему, вона буде неодноразово згадана в дискусіях на цю тему. Так, якщо на веб-сторінці, що присвячена економіці, неодноразово згадано про Адама Сміта, це може свідчити про його вплив на економіку.

Однак очевидно, що і документи, і веб-сторінки можуть мати різну впливовість. Можна знайти чимало сайтів і джерел з висвітленням поглядів невідомих експертів, наприклад, з тієї ж економіки. Звісно, такі люди теж мають певний вплив, проте він буде значно меншим, порівняно з впливом економістів, чиї погляди висвітлені на сторінках авторитетних видань або на сайтах великих університетів. Оцінити впливовість певного документа допомагають спеціальні алгоритми, як-от PageRank або Harmonic Centrality, які оцінюють важливість веб-сторінок. Згадка людини в менш важливих документах свідчитиме про її менш значний вплив на тему і навпаки.

При побудові рейтингу впливовості значення має також те, як часто в документі або на веб-сторінці згадується людина: неодноразова згадка на сторінці, присвяченій певній темі, однозначно вказує на її зв'язок із цією темою. Так само свідченням тіснішого зв’язку людини та теми буде згадка імені людини на початку документу, а не наприкінці.

Отримавши та проаналізувавши таким чином дані, алгоритм має змогу визначити показник реальної впливовості людини. А об’єднавши показники впливовості окремих людей, зрештою виникає можливість визначити, наскільки впливовим є той чи інший заклад вищої освіти, кафедра чи конкретна навчальна дисципліна в певному закладі.

Цей непростий алгоритм певною мірою усуває суб’єктивність, що почасти виникає під час складання рейтингів, адже він повністю позбавлений впливу людини та спирається виключно на емпіричні дані.

Варто наголосити, що ресурс, на якому представлений рейтинг впливовості – це не просто ранжований перелік університетів. Ресурс дає можливість знайти найкращий заклад за певними параметрами, застосувавши набір фільтрів. То що ж можна знайти, зазирнувши в рейтинг впливовості?

Користувач може здійснити пошук найкращих університетів за країнами, роками, дисциплінами та спеціальностями. Наприклад, вибравши біологію як дисципліну, користувач може вибрати ще й потрібну спеціальність: ботаніку, біохімію, анатомію, екологію тощо.  Результатом буде список найбільш впливових університетів за певний період часу з відповідної спеціальності.

Кожен університет, своєю чергою, має власний профайл, у якому міститься детальна інформація щодо прийому студентів, вартості навчання, розташування закладу, працевлаштування випускників (відсоток працевлаштованих і середній заробіток), кількості студентів і співробітників, рейтинг впливовості за навчальними дисциплінами тощо.

Разом з тим, варто брати до уваги, що інформація про заклади береться з відкритих джерел даних, зокрема сайту університету й англомовної сторінки Вікіпедії. Зрозуміло, що повнота інформації залежить від того, наскільки актуальною та повною вона є в цих джерелах. Наприклад, відкривши профайл Києво-Могилянської академії, користувач знайде лише загальну інформацію про заклад, рейтинг впливовості за навчальними дисциплінами та впливових людей, причетних до академії. З іншими українськими університетами ситуація аналогічна.

Ще один цікавий показник, який можна знайти на ресурсі – показник бажаності – також недоступний для українських ЗВО. Показник бажаності – це відсоток абітурієнтів, які вибирають певний ЗВО на противагу іншому. Наприклад, показник бажаності Гарвардського університету становить 67%. Це означає, що саме такий відсоток абітурієнтів, маючи можливість вибирати між  Гарвардом і Массачусетським технологічним університетом, під час вступної кампанії вибирають перший. Оскільки в Україні дані про змагання абітурієнтів відсутні, то й розрахувати показник неможливо.

Отже, рейтинг впливовості заслуговує на увагу, перш за все, тих абітурієнтів, які вирішили навчатися за кордоном і намагаються вибрати найкращу вищу школу за своїм профілем. Для тих же, хто планує продовжувати навчання в Україні, варто пам’ятати про обмеження, які накладає методологія побудови рейтингу.

ТОП 10 НАЙВПЛИВОВІШИХ ВИШІВ УКРАЇНИ

Ганна Бичко, для Освіта.ua

Освіта.ua
28.10.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Лідер
Маразматичний рейтинг- зібралися якісь напівпридурки і вирішили, що псевдомогила краще кпі?? Чудеса!? А де кнтеу, кнеу, нубіп, хпі - ???
.марія
Странный рейтинг.
Михайло михай
Деградація вищоі освіти розпочалася із києвомогили, яку захопили соросята , зробили іі центром західних спецслужб. Тоді там забули про всяку науку, про патріотизм і студентів. Калічать дітей....
:)
Цей "рейтинг" говорить, що скоро вже кoжен бoмж зможе складати на око табличку з назвами внз і називатиме це рейтингом :)