Osvita.ua Вища освіта Вступна кампанія Вступ-2015: як рахуватиметься конкурсний бал вступника
Вступ-2015: як рахуватиметься конкурсний бал вступника

Загальна структура конкурсного відбору не змінюється, але на абітурієнтів чекає ряд особливостей

Вступ-2015: як рахуватиметься конкурсний бал вступника

У 2015 році вступ до ВНЗ проходитиме за процедурою, визначеною новим Законом «Про вищу освіту». Попри те, що загальна структура конкурсного відбору не змінюється, на майбутніх абітурієнтів чекає ряд особливостей.

Як і в попередні роки, конкурсний бал абітурієнта буде формуватися з результатів зовнішнього незалежного оцінювання, результатів творчих чи фізичних випробувань (якщо це визначено у правилах вступу) та балу атестату. Нікуди не зникли і додаткові бали за перемогу у Всеукраїнській олімпіаді чи у конкурсі-захисті наукових робіт Малої академії наук. Також вступникам нараховуватимуться бали за довузівську підготовку.

Щодо новацій

До кожної зі складових конкурсного балу – результатів ЗНО, творчих та фізичних випробувань та балів шкільного атестату –  застосовуватимуться вагові коефіцієнти. Фактично такі коефіцієнти є показниками того, який з компонентів загального конкурсного балу є найважливішим при вступі до конкретного вищого навчального закладу.

Сертифікат ЗНО тепер діє лише один рік. Тобто, якщо випускники минулих років захочуть скористатися при вступі результатами тестування попередніх років, їхні документи не зарахують у Приймальній комісії.

Результати усіх творчих та фізичних випробувань обраховуватимуться як середнє арифметичне за всі етапи, яких не може бути більше трьох. Таким чином, сума балів за творчі конкурси не буде перевищувати 200.

Бал атестату зі школи теж враховуватиметься, причому він знову переводиться у двохсотбальну шкалу. Однак, вага атестату є значно меншою, аніж решти компонентів конкурсного балу, тому не варто поспішати із звинуваченнями на предмет того, що знову оцінки у школі купуватимуться.

Спробуємо це пояснити за допомогою інфографіки.Розпочнемо з прикладу, коли абітурієнт вступає на напрям підготовки, де немає ні творчих, ні фізичних випробувань. Тоді основний конкурсний бал складатимуть результати ЗНО з 3-4 предметів та додаток до атестату. Сертифікат з української мови та літератури є обов’язковим для всіх напрямів, решту – 2 або 3 предмети (сподіваємося, що МОН внесе зміни до Умов прийому і таких предметів буде не більше двох) – виш визначає самостійно. Максимальний результат з кожного предмету ЗНО – 200, стільки ж можна отримати за атестат. Якби не було вагових коефіцієнтів – загальний конкурсний бал обраховувався як сума усіх складових і міг становити 800 або 1000 балів залежно від кількості предметів ЗНО. Тепер ситуація зовсім інша.

У вищому навчальному закладі мають визначити, який із цих компонентів є найважливішим для навчання майбутнього студента і присвоїти йому найбільшу вагу. Сума вагових коефіцієнтів завжди має дорівнювати одиниці. В інфографіці наведені допустимі значення коефіцієнтів для результатів ЗНО та атестату. Як бачимо, вага останнього складає не більше 10%, тобто максимум 20 балів із загальних 200. Порівняно з минулим роком значення атестату не змінилося, більше того, воно може ще зменшитися, якщо у ВНЗ застосують коефіцієнт менше 0,1, що дозволено законом та Умовами прийому.

Щодо результатів ЗНО, то виш самостійно визначає вагу кожного предмету. Щоправда вона не може бути меншою 0,2. Припускаємо, що при вступі на напрям «біологія», результат з профільного предмету матиме набагато вищий коефіцієнт, ніж, наприклад, з української мови та літератури.

Додаткові бали

Як і в попередні роки, абітурієнти, які мають особливі успіхи у навчанні, можуть отримати до 10 додаткових балів, що становить до 5% основного конкурсного балу та дорівнює коефіцієнту 0,05. У порівнянні з минулими роками їхній розмір зменшився вдвічі. Відповідно до Умов прийому додаткові бали можуть бути нараховані лише призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів, або призерам III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Крім того, додаткові бали можна отримати також за успішне закінчення підготовчих курсів при ВНЗ, обсяг навчальних аудиторних годин яких складає не менше 150, а термін навчання – не менше трьох місяців. Однак, як і в попередні роки ці бали можуть бути нараховані лише при вступі на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності. Сумарно, абітурієнтові може бути нараховано лише до 10 додаткових балів. Остаточну кількість балів окремо за особливі успіхи у навчанні (перемогу в олімпіаді або конкурсі МАН) та за підготовчі курси визначатиме кожен ВНЗ самостійно.

Тепер розглянемо як формується конкурсний бал при вступі на напрями підготовки, для яких обов’язковим є проходження творчих/фізичних випробувань.Максимальне значення основного конкурсного балу також дорівнюватиме 200. Однак його складові трохи відрізнятимуться:

  • результат ЗНО з української мови та літератури (є обов’язковим при вступі на всі напрями підготовки);
  • результат ЗНО з іншого предмету, самостійно визначеного навчальним закладом;
  • результат за творчі чи фізичні випробування;
  • середній бал додатка до атестату про повну загальну середню освіту.

Що стосується коефіцієнтів, то як і в попередньому випадку, до кожного з результатів ЗНО застосовуватиметься коефіцієнт не менше ніж 0,2 (20% від основного конкурсного балу). Бал атестата складатиме також не більше 10% від основного конкурсного балу (коефіцієнт 0,1 або менше). А от коефіцієнти, які застосовуватимуться до результатів творчих чи фізичних випробувань відрізнятимуться в залежності від того, на який напрям підготовки вступає абітурієнт.

Так, до результатів творчих випробувань при вступі на напрям підготовки «архітектура» та всіх напрямів підготовки з галузі знань «мистецтво» застосовуватиметься коефіцієнт 0,5 або менше (до 50 % максимального значення основного конкурсного балу). Фактично, роль творчих випробувань тут буде домінуючою під час конкурсного відбору.

При вступі на решту напрямів підготовки, які потребують творчих/фізичних випробувань, застосовуватиметься коефіцієнт 0,25 або менше (до 25% максимального значення основного конкурсного балу). У цьому випадку творчим випробуванням не відводиться основного значення, а тому результати ЗНО залишатимуться вирішальними.

Додаткові бали

При вступі на напрями підготовки, які потребують проходження творчих/фізичних випробувань, абітурієнтам може бути нараховано 10 додаткових балів (що становить до 5% основного конкурсного бала). Однак це стосується лише призерів Всеукраїнських учнівських олімпіад або призерів Всеукраїнського конкурсу наукових робіт членів Малої академії наук. Бали за підготовчі курси тут не нараховуватимуться, адже жоден з напрямів підготовки не належить до природничо-математичних чи інженерно-технічних спеціальностей.

Про детальний перелік предметів зовнішнього незалежного оцінювання, необхідних для вступу та конкретні вагові коефіцієнти, присвоєні кожній зі складових конкурсного балу, можна дізнатися з Правил прийому до вищого навчального закладу. Такі правила повинні бути затверджені та оприлюднені на веб-сайтах вишів не пізніше 1 грудня 2014 року.

Ольга Стрелюк, Наталія Радиш Громадянська мережа «ОПОРА»

Громадянська мережа
19.11.2014

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Аліна
На держбюджет в університет Грінченко взагалі не можна поступить, якщо проходиш по балах з атестатом (по Закону), то вони міняють закон самі і рахують як їм заманеться, тобто поступлять тільки всі свої і не важливо що в тебе високі бали!!!!
тетяна
підозрюю, що купити можна не тільки атестат, а й завдання до ЗНО
Sava Petrov
Для тетяна: было дело в 2014 продавали ответы
Аня
Цього року таке точно зведено до мінімуму, дуже ускладнили систему. Але не без купування(
Коментувати
Ганна
Підкажіть, будь ласка, чи можна вступити і одночасно навчатися у двох різних ВНЗ(навіть у різних містах) ?
Аня
Для Ганна: Цього року це, мабуть, неможливо. Система оновлена, ввели пріоритети, і якщо ти проходиш на пріоритет №1, то інші заяви скасовуються
Коментувати
Лідія
Я не розумію, коли потрібно розраховувати свої бали за коефіцієнтами? Це потрібно якось записувати для ВУЗу чи ВУЗ сам буде розраховувати?
Влад
Кто знает сколько балов будет даваться за аттестат?
Олег
Согласен с Илоной, бал атестата не нужен!!!
Ілона
Бал атестату взагалі треба відмінити!!! Тобто якщо я всі роки пахала, щоб заробити ті нещасні оцінки, а батько однокласника просто пішов і заплатив директору...і внього атестат в рази кращий за мій, то це хіба справедливо??? Бал атестата НЕОБХІДНО відмінити, це дуже суб’єктивно, оцінювати когось по оцінці!!! ЗНО і так покаже, хто на що здатен і це поки єдиний варіант прозоро побачити справжні можливості...але у вступі до ВУЗів роль грають десяті, і якщо атестат не відмінять, то це може погано вплинути на подальше життя...(
Василиса
Погоджуюся з Ілоною
sveta-sh
Илона, в первую очередь надо отменить доп. баллы за подготовительные курсы, ну и насчет аттестата я с Вами согласна. Тесты все покажут.
Коментувати
скубі ду
Виходить у міністерстві розкрадання державних коштів ще ті підрахуї сидять.
Аня
Когда ВУЗ-ы вывесят список необходимых аттестатов ЗНО для поступления? Как вообще понять,что сдавать на какой факультет? В этом же году каждый ВУЗ сам решает,что надо... Ерунда какая-то в этом году...
Аліна
Допоможіть будь ласка: я не можу вирішити чи потрібно здавати 4 предмет? За нього якийсь бал буде чи це просто для себе я здаю? Заздалегідь дякую за допомогу:)
Уже студент
Для Аліна: Я думаю, что нужно, т.к среди конкурсных ЗНО есть сертификаты на выбор, например: англ. или математика. У вас будет больше шансов, т.к учтут сертификат с большим балом. Посмотрите какие конкурсные предметы на выбранные Вами специальности.
Коментувати
Григорій Коротич
Кефіцієнти це є дуже добре, тому що якщо я іду на фізика то по зно з фізики повинен бути найбільший коефіцієнт. За додаткові курси я згоден, але це всьго 2,5-3% від всієї суми.
людмила
Вітаю! Скільки ж то отримають виші за додаткові (нікому не потрібні) курси?! Куди там вчителям середньої школи з їхньою "корупцією" братися! Молодці! А давайте взагалі відмінимо навчання у школі: адже у вузах вчаться тільки ті, що мають, чим заплатити за курси, а рівень знань зовсім не важливий.
Ліда
Для людмила: Згідна/ Бачте, вузи у нас "фахівців" формують, які бідні микаються і ходу немає ніякого, бо наплодили їх, а знань ніяких не дають. Це викладачам сертифікати мати, ніхто ніяких балів у школі не купує, знову, бачте, от вузи за гроші курси ото "діло".
Коментувати
СунСов
Дуже проста, чітка та зрозуміла система, де цінуються лише знання. Будь який випускник Оксфорда зрозуміє після деякого ознайомлення. Так тримати - доведемо вступ до абсурду. І не лише бали Малої академії, але Великої, Середньої, куси, курсики і курсища - усе для прозорості
Володя Коркішко
Цього року буде зменшено кількість завдань?
N
Интересно , а СКОЛЬКО СТОИТ в деньгах для работников МОН упорно не слышать мнение общественности относительно дополнительных баллов за курсы????? О каких равных условиях для поступления может идти речь? КУрсы то платные - не каждая семья в состоянии купить эти дополнительные баллы .
Учитель математики
Не розумію, чому замість отих "не більше, не менше" не прописати чітко коефіцієнти: 0,5 - профільний тест; по 0,2 - тести з другої дисципліни та з української мови; 0,1 - бал шкільного атестату. Щодо додаткових балів, то залишити їх лише призерам олімпіад і конкурсів Всеукраїнських етапів: 15, 10, 5 за дипломи І, ІІ, ІІІ ступенів відповідно. Всі інші "пільги" відмінити!!! Перевага підготовчих курсів має бути лише одна - якісна підготовка до майбутнього навчання у вибраному вузі, і як побічний позитивний ефект такої підготовки - можливість краще здати ЗНО.
sveta-sh
для дополнительных баллов что ли тоже будут какие-то коеффицинты применять? как я поняла 10 баллов - это максимум доп.баллов, которые может получить студент, которые в себя включают и олимпиадные баллы, и МАНы, и доп.курсы? ну, это при каждом ВУЗе тогда надо свою "счетную палату" делать.
ха-ха-ха
Для sveta-sh: Це так. І виходить, що призер олімпіади з історії чи української мови може розраховувати на додаткових 10 балів, а призер з математики чи фізики ще має поділитися ними з дилетантом із підготовчих курсів.
Коментувати
училка
Впечатление, что они не борются с коррупцией, а создают условия для ее процветания... Бредовая система. Не прозрачная. Очень запутанная. Бедные дети. Учите, детки, языки и уезжайте.
N
Невже МОН не в змозі самостійно зрозуміти, що бали за курси це лазівка для корупції. А як збираються забезпечити рівні умови тим , хто не в змозі оплатити заняття на курсах, а помім можливо і найти кошти на взятку, щоб ознайомитись з екаменаційними завдяннями. ВЕРШИЛИ, ВЕРШИЛИ і ****** ЗАВЕРШИЛИ
как-то так
Для N: у кого нет денег, дорога в вуз закрыта и никто не будет финансировать толпы абитуриентов без денег, стране не нужны 99% умников, вагоны тоже грузить кому-то надо.
Коментувати
Будущий студент
Дебильноватая система подсчета баллов, согласен.Все эти коеффициенты никому не нужны,чем проще тем лучше.Есть заработанные баллы суммируйте.А насчет баллов за курсы,то как без них? Останутся без работы сотрудники подготовительных курсов при вузах, да и систематизированных знаний на этих курсах получаешь гораздо больше,чем в школе за 11 лет. И не все факультеты учитывают баллы за курсы.Например тот факультет,на который я хочу поступить эти баллы в счет не берет. А там где конкурс поменьше,те учитывают все что можно,чтоб получить студента. А вот льготчиков будет как всегда много и зачислять будут даже с меньшими баллами.Вот где надо смотреть.И никому ничего не докажешь у него ЛЬГОТЫ!И все ваши баллы за курсы и МАНы даже рядом не стояли.
N
Для Будущий студент: Опять же - есть возможность у преподавателей вуза подзаработать продавая экзаменационные задания за курсы )))
N
Для Будущий студент: Особливо цікаво в чому неповноцінність шахтарських дітей, що для них існує позачергове зарахування. Чому не залишать цю привілегію тільки для шахтарських спеціальностей?
колега
Цікаво, а в Європі, куди ми так рвемося, бездарі у вузи по пільгах теж вступають? І які ж із них спеціалісти тоді вийшли б?
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!