Виші не можуть просто видавати дипломи, - секретар РНБО

Вища освіта перебуває у кризі, що формує загрози державній та національній безпеці

Виші не можуть просто видавати дипломи, - секретар РНБО

Аналіз системи вищої освіти дозволяє говорити про наявність системної кризи, що формує потенційні та реальні загрози державній та національній безпеці України.

Про це, під час наради щодо стану системи вищої освіти в контексті національної безпеки, сказав секретар РНБО Олексій Данілов.

Під час наради було обговорено ряд питань, зокрема щодо невідповідності підготовки фахівців вимогам ринку праці, ефективності функціонування чинної системи державного замовлення, перспективних напрямів новітніх і проривних технологій, які потрібно розвивати для забезпечення соціально-економічного розвитку держави.

«Ми маємо розуміти, що ситуація за кілька років може стати критичною. Система вищої освіти не може просто видавати дипломи, ми повинні орієнтуватися на ключові галузі, які визначатимуть наше майбутнє», - сказав Данілов.

Він також наголосив на виявлених диспропорціях серед закладів вищої та професійної освіти, розрив між системою освіти та виробництвом, орієнтацію системи освіти на підготовку фахівців для технологічно застарілих галузей виробництва.

«Діюча в Україні система освіти не враховує викликів сьогодення, що стоять перед державою, серед яких найбільш відчутними є епідемія коронавірусної хвороби та збройна агресія РФ», - зазначив Данілов, наголосивши на необхідності підготовки фахівців з урахуванням потреб ринку праці у довгостроковій перспективі з акцентом на розвиток інноваційних секторів економіки.

«Вихід з кризи можливий лише шляхом глибокого реформування системи освіти, і це необхідно здійснювати в контексті вдосконалення державної політики інноваційного розвитку України», - підкреслив він.

Під час наради учасники наголошували на необхідності перегляду підходів до формування державного замовлення з урахуванням довгострокової економічної стратегії держави та можливостей працевлаштування випускників, зміни системи ліцензування закладів професійно-технічної та вищої освіти, розвитку концепції дуальної освіти.

Також підкреслено важливість постійного глибинного моніторингу ринку праці, розробки кар’єрної мапи за спеціальностями та реалізації концепції навчання протягом усього життя.

За словами секретаря РНБО, ці питання мають вирішуватися максимально публічно.

«Ми повинні візуалізувати усі процеси, що відбуваються в системі освіти, і дати суспільству чітку картину того, як людині отримати затребувану у сучасному світі освіту та, найголовніше, гідну роботу».

Освіта.ua
09.09.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
людина
Крім сказаного, освіта руйнується від "дикої необхідності економити бюджетні кошти". Економлять на всьому: на урізанні кількості годин на вивчення базових дисциплін, на кількості стипендіатів, на зарплатах викладачів. Ця ганебна практика економії бюджетних коштів призведе до того, що в Україні просто не буде фахових спеціалістів. І ніхто з МОН не переймається цим.
:(
Можуть, не можуть видавати дипломи ... ну, видають же, і будуть надалі видавати, бо вищу освіту і науку як системи за 27 років знищено за фактом! Це як в футболі. Якщо 27 років нічого не вкладати в гравців і тримати їх на голодному пайку, то пересуватись по полю вони звісно будуть, а от чи будуть/зможуть грати? :)
Юля
Десь 20% викладачів абсолютно не знають свого предмету, програми часто відображають вчорашній день у галузі. А вступ до магістратури? Спеціальність здається у внз, бюджетних місць мало, здогадайтеся з трьох раз, хто проходить на бюджет. Люди, давайте щось робити!
Учасник
Для Юля: не нагнітайте і не вигадуйте: на бюджет приймають ВИКЛЮЧНО відповідно до законодавства, тобто, 1) за результатами ЗНО , 2) відповідно до виділених МОН квот. Але цевсе прозоро, і є в публічному доступі, так що не треба ні себе, ні інших накручувати!
TrueStory
Что за бред про бюджет в магистратуре? Да, бюджетных мест мало - учитесь самостоятельно и сдавайте "ЄВІ" с английского на высокий бал - кто мешает?
Коментувати
Учитель
Хотілося б спитати про те, що дав контракт для пенсіонерів? Люди похилого віку( за 70 років) мають велике навантаження, йдуть у класні керівники. Ті, хто на порозі пенсії навантаження отримують на рівні ставки. А про молодь і говорити не треба. Так навіщо ці контракти?
Юрій
Боже, нічого не спасе це дно. Старі вчителі, які пашуть 1,5-2 норми за 0.5 ставки і розповідають устарілий матеріал. Стара апаратура, якій вже 30 років. А хочеш побачити нову, йди роби помічником у своїй сфері, порушаючи закон, щоб набрати потрібні навички, і все одно плати за сесію, бо пари ти пропускав. У тій же Білорусії з Росією все в рази краще, проте наші вважають, що вартість освіти треба збільшити.
Коваль Степан
18 рік плюндрують Гімн України. Куди дивиться РНБО, СБУ, ДБР,. НАБУ ,Генпрокурор,Президент( уже шостий)?... Вчора відсвяткували Всесвітній день грамотності. Де Академія Наук України? Де міністри освіти? Хто відповість за здебілювання українського народу?
людина
Для Коваль Степан: Сам український народ, який своїм тотальним пофігізмом дозволяє це робити.
Коментувати
Оракул
По перше - мабуть ліцензійні обсяги завищені. По- друге - мабуть акредитують освітні програми університетам, які не мають можливості здійснювати таку підготовку. По-третє - надають держзамовлення на непотрібних фахівців. По-четверте - надають ліцензії закладам вищої освіти, які не є такими фактично. Всі ці запитання до МОН і держави.
Tet=a=tet
Для Оракул: Чисту правду пишете, але про це вже говориться не один рік, а віз і нині там. Що ще має статися, щоб ділки від освіти перестали доїти марнославних українців? Гарна і якісна профосвіта- це запорука економічної безпеки держави, скільки ще будемо говорити, коли почнемо діяти в інтересах усіх, а не лише "спасатимемо" радянську совкову систему підготовки кадрів і інтересах доярів бюджету.
Коментувати
Педагог
Питання слушне і водночас абсурдне. Сьогодні ринок не потребує взагалі фахівців з вищою освітою (перенасичення явне!). Це значить, що українець немає права сам обирати спеціальність (нехай помилиться, проте це його вибір, який би він не був). Можливо, проблема в тому, що вузів дуже багато і далеко не всі з них дають належну освіту сучасній молодій людині.
Учитель
Для Педагог: Так ЗНО з усіх предметів потрібне після 9 класу. Не хочеш вчитися- не потрібен тобі вуз.Освоюй спеціальність, яка не потребує вищої освіти. А скільки таких "неучів" займають бюджетні місця у вишах?
Коментувати
Гость
"урахуванням потреб ринку праці у довгостроковій перспектив". в стране где не развивают экономику, производство и т.д? Где ориентируется только на штрфы? Интересно, а дети великих чиновников, которые учаться в престижных вузах за рубежом соответствуют "рынку" или только дети, которые не могут уехать за границу должны идти в рабочие или в армию?
Іван
Слова,слова... Дій не буде! Констатувати,не значить щось змінювати! Чергова балаканина без наслідків.
Ярослав
Для Іван: Звісно чуде не відбудеться, просто всім освітянам необхідно зайняти активну позицію і діяти. Гріха в тому нема, щоб все обговорити
Коментувати