Зміни у сфері вищої освіти: основні положення

Верховна Рада ухвалила закон щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти

Зміни у сфері вищої освіти: основні положення

Парламент ухвалив закон щодо змін у сфері вищої освіти, який вдосконалено регулювання процесів ліцензування освітньої діяльності, посилено засади рівного доступу до вищої освіти, розширено сферу застосування технологій ЗНО для вимірювання результатів навчання на рівнях вищої освіти та для вступу на освітній рівень магістра, вимог до керівника закладу, Національної рамки кваліфікацій тощо.

Що зміниться у вищій освіті після підписання закону Президентом України.

Контракти з ректорами із зазначенням показників ефективності

З усіма керівниками вишів, які надалі обиратимуться на посади, будуть підписані контракти із зазначенням цільових показників ефективності (KPI), строками їхнього виконання та механізмами перевірки.

Формуванням KPI займатиметься Міністерство освіти і науки на базі програм кандидатів, які ті подаватимуть в пакетах документів на конкурс.

Планується, що цілі в програмах керівників вишів стануть індикаторами ефективності, а невиконання програм – підставою для розірвання контракту.

Ліцензування закладів вищої освіти в режимі онлайн

Ліцензування відбуватиметься в режимі онлайн через електронні бази. Це має зробити процес прозорішим та допоможе уникнути низки бюрократичних процедур.

Відтепер ліцензуванню підлягає освітня діяльність вишів на певному рівні вищої освіти і освітня діяльність за спеціальностями для «регульованих професій». Це означає скасування ліцензування для майже 100 спеціальностей. Серед так званих «регульованих професій» – спеціальності, які передбачають особливо відповідальну роботу, наприклад, правнича сфера, атомна енергетика, медицина, військова служба тощо. Вимоги до освітньої діяльності з підготовки фахівців за такими спеціальностями посилюються.

Структурні підрозділи вишів не можна створювати у містах-мільйонниках

Зміни стосуватимуться і у структури закладів вищої освіти. Зокрема, відокремлені структурні підрозділи не можна буде створювати у Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі, а ті, що зараз працюють, мають бути реорганізовані або закриті до 1 липня 2021 року.

Відмова від поняття «диплом державного зразка»

Законодавчі зміни виключають поняття «диплом державного зразка» та, натомість, пропонують вишам видавати документи про вищу освіту за зразком, затвердженим власною вченою радою.

Видавати дипломи заклад освіти зможе лише за освітніми програмами, акредитованими Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти, іноземними або незалежними українськими акредитаційними агенціями.

Посилення відповідальності студентів за плагіат

За недотримання академічної доброчесності студенти нестимуть більше відповідальності. Зокрема, виявлення плагіату, фабрикації або фальсифікації в студентських  роботах може стати підставою для скасування рішення про отримання ступеня вищої освіти.

Розширення сфери застосування технологій ЗНО

Норми ухваленого закону передбачають розширення сфери застосування технологій зовнішнього незалежного оцінювання для вимірювання результатів навчання на рівнях вищої освіти та для вступу на освітній рівень магістра.

Також технології ЗНО зможуть застосовуватись для атестації здобувачів вищої освіти.

Укладання договору з усіма вступниками до вишів

Відтепер законодавство передбачає обов'язкове укладання договору зі вступниками, яких зараховуватимуть як на контракт, так і на бюджет.

Предметом цих договорів буде не плата за навчання, а саме права та обов'язки студентів та закладів вищої освіти.

Впровадження мотиваційних листів при вступі до вишів

Під час вступної кампанії заклади вищої освіти зможуть запроваджувати поширений в західних країнах інструмент відбору – мотиваційні листи.

Планується, що мотиваційні листі стануть одним із механізмів, за якими найбільш вмотивовані вступники зможуть отримати додаткові бали під час конкурсного відбору.

Для того, щоб уникнути зловживань, максимальна вага додаткового бала за мотиваційний лист у тих закладах, які його запровадять, складатиме 1% від конкурсного бала.

Також прийом мотиваційних листів та їх оцінка буде здійснюватись перед початком сесії складання ЗНО, тобто до того, як вступники дізнаються свої бали на ЗНО.

Освіта.ua
18.12.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Студент
Якщо у мене диплом бакалавра філософії і магістра права, чи можу я працювати в правничій сфері? Чи вважається такий диплом магістра повною вищою юродичною освітою?
Студент
Я навчаюся на 4 курсі бакалаврату на спеціальності харчові технології та інженерія. Так от, хочу вам сказати шановні наші депутати що при написанні нашої дипломної роботи ми посилаємося на книги, нормативні документи (що також базується як плагіат чомусь), без цього написання дипломної буде не можлива. По-друге, не той рівень навчання в нашій країні щоб студенти дійсно з голови не підглядаючи в жодний підручник написати гідну дипломну роботу. За 4 роки навчання я отримала тільки зіпсовані нерви і гастрит. (На хвилиночку навчаюся в одному з найкращих вишів України, в Києві) 4роки навчання можна було б легко скоротити в 1 і отримати набагато більше. А тут ще і зно в магістратуру складати! Чим рік тим цікавіше. чому ніхто не запитає у студентів? Я гадаю вони б могли дійсно піднести грандіозні плани на майбутнє. Не біжіть поперед батька в пекло. Досить так рівень знань в наших вузах 0, а тут щей ви підкидуєте дров в наш вогник.
Яна
Я - мама студента, який вчиться у філіалі ВНЗ у Харкові. Їх вже попередили про закриття (найвірогідніше) ВНз. Куди подітися студентам? На 1 липня 2021 року мій син закінчить 3 курс! Що далі????
Торба
Для Яна: Гадаю, що диплом він отримає не філіалу, а центрального ЗВО, тому природно довчатися в ньому. Але як буде насправді - запитання до МОН?
Яна
Не маю змоги відправити сина до Київа.
Галина
Для Яна: Чому? Він інвалід? Мже перевестись на заочне.
Коментувати
Владимир Белый
"... виявлення плагіату, фабрикації або фальсифікації в студентських роботах може стати підставою для скасування рішення про отримання ступеня вищої освіти", а може й НЕ СТАТИ. Це від кого залежатиме? На вільний вибір на місцях? Ну-ну.
Андрій Вру
Міністр освіти Італіі Фірамонті пішов у відставку із- за скорочення витрат на освіту. А наша Аня відмовилась від 300 млн ₴ на капітальні видатки на вищу школу. Чого?? Та щоб не давати нам - народним депутатам спрямувати іх вишам! І ій , як з Гуся вода!
Максим Полтавченко
Ми входимо у важкий рік - і в Мон , і в Мінфін , і в Назяво зайшла цілеспрямована група ліквідаторів украінськоі освіти. Це так звана група соросо- могилянців: Квіта- Совсун - Вінницького «Капут Освіті» . Виконавці: Новосад,Маркарова, Бабак, Стадний, Щаров, Хфініков. Ми іх мусимо знати . Протистояти ім важко із- за продажності верхівки вузів.
Черкес
Для Максим Полтавченко: думаю через полгода эта кампания будет делать ноги в одну из стран , где празднуют Сороса
Оракул
Для Максим Полтавченко: Для необізнаних. МОН виконує рекомендації Європейського союзу https://rio.jrc.ec.europa.eu/en/policy-support-facility/peer-review-ukrainian-research-and-innovation-system . До чого тут Сорос? Якщо ці рекомендації не виконати, наші дипломи не будуть визнаватися і ними можна підтертися. Так що перестаньте тупо тролити, користуйтесь іноді мізками, або читайте різні джерела. Чи вам це не загрожує?
Буба
Котуються знання та практичні навички студентів, а не дипломи, довідки чи сертифікати. Ви дійсно вважаєте, що комусь, навіть, за кордоном, потрібні українські документи про вищу освіту чи наші випускники :)))? Ну ну... фасувальник полуниці з всесвітньо визнаним українським дипломом ВНЗ. Конкуренція, випускнику потрібно довести наявність виключно найвищих практичних знань, які відсутні у віпускників інших країн. Тільке це може "котуватися". І будеш працювати хоч у Лондоні, хоч у Нігерії. Щодо рекомендацій ЄС. Кому потрібні конкуренти? Наші українські дибілкуваті чинуші та освітні науковці виконують рекомендації ЄС щодо усунення українськіх конкурентів на ринку кваліфікованої праці розвинених країн. Чи зацікавлені країни ЄС у будь-яких іноземних кваліфікованих спеціалістах? Безумовно, ні. Якщо, хтось, вважає інакше, задайте собі ще одне питання, чи готові ви прийняти на роботу випускника Центральноафриканського Університету?
Коментувати
Сеня Чмырь
Главная реформа высшего образования по задумам соросят- поросят: операция Ликвидация. Видно невооруженным взглядом.
Мудрик
Потрібно закрити всі університети. Залишити Могилянська академуху та Каотлицький університет із Львову. . Тільки там мудрі викладачі і такі ж випускники: савсун, Новосад , квіт, маркарова.Тільки там!!
Для Мудрик:
Розумію Ваш сарказм, але Ви ще забули згадати МАУП.
Коментувати
Шелест Дмитро
Колективи вузів застигли в очікуванні цифр кошторису на 2019 рік. Зе - реформатори вирішили по новому фінансувати вищу школу. По якійсь формулі- без врахування чисельності судентів, стану бази, приміщень, складності професій... Все буде залежити від публікацій в Скопусі .... І якщо внз медицини чи культури вже мають проекти кошторисів, то в Мон ще й не чесались... Грантоіди сіли коло розбитого корита, та й не знають , що діяти? А як жити викладачам, як заключати угоди, як платити зарплати??
Солнцева
Нада пересматривать отношение к этим молодым Зе - депутатам. Они очень токсичны. И что удивитеьно , что при Порошенко и при Зеленском правят грантоеды . Им чем хуже , тем лучше!
Муцій Сцевола
Повна ахінея і бишибузутство!! Тільки засліплені ненавистю депутати від Зе могли видати таку гидоту для студентів. Дякуємо п. Бебаку, Новосрад, Стидному, Шарікову , Хфініку і прочій нечисті!!
Катеринка
Для Муцій Сцевола:згодна, украінець шкоди своім діяти не буде!
Коментувати
Малевич Казік
Зміни в закон про вищу освіту— переконливе свідчення стратегіі соросівського Міосвіти на знищення вищоі школи: єві, зно в магістратуру??? Це ж творча справа? Дипломи буде сам Мауп видавати? Немає вже держави?? Диплом== туалетна бумага. Мотиваційний лист- на 5 спеціальностей?? На лікаря, інженера, біолога, вчителя. шизіки- френіки.
Торба
Для Малевич Казік: Мауп і так видавав "дипломи ==туалетная бумага", просто зараз це буде не державного зразка, а зразка Мауп.
Valentyn Chaykovs'kiy
Сьогодні дипломи українських вишів і так не мають значення. Усі посади до рівня керівника розглядаються без дипломів, уточнень факультетів і університетів.
Соломон
Не гизди!!
Коментувати
ОЛЕКСАНДР
Освітня реформа потрібна,безумовно, бо у нас "перевиробництво" людей з вищою освітою, а живемо найгірше в Європі. Але має бути чітка стратегія того скільки та яких спеціалістів нам потрібно з вищою освітою. Не все було погано в "совдепівській" системі освіти.Тобто, є над чим працювати нашим педагогічним науковцям, щоб дійсно освіта ставали вищою, а не просто модною ознакою людини в суспільстві.
Торба
Для ОЛЕКСАНДР: Що це за педагогічні науковці такі?
Синкліт
Тільки бахнутий на пів - голови може повязати перевиробництво фахівців із кризою вкраіні!??
Valentyn Chaykovs'kiy
Мова якраз іде про перевиробництво "не фахівців", натомість пошук працівника на конкретну посаду згідно конкретного диплому - справа невдячна, бо жоден випускник не є здатним виконувати роботу без попереднього навчання уже на робочому місці. Випускати тисячі підлітків без практичних навичок - витрачання великих коштів намарно.
Коментувати
Солотвин
Відміна ліцензування в неправовій державі?? Відміна держдиплома?? Кпі для ректора?? І це реформи? Безумці і примітиви. Руйнують все!!!?
Valentyn Chaykovs'kiy
Для Солотвин: керівники у всіх сферах дотримуються затверджених показників. Чому найняті урядом повинні працювати як їм заманеться? Угу:)
Zik
Придурок, звідки ти взяв , що зараз не так!?
Коментувати
Vano
Мотиваційні листи запровадять як обовязкові в 2020 році,чи пізніше? .
Ілля
Щодо плагіату. Уявімо таку ситуацію: у колишнього студента, у якого є як диплом бакалавра, так і магістра, знайшли плагіат (наприклад, декілька ознак плагіату) у бакалаврській роботі. При цьому всьому магістерська робота виявиться "чистою". Як буде відбуватися процедура відкликання диплому у такому випадку (і чи буде взагалі)?
Дмитрий
Для Ілля: отзовут все дипломы, поскольку человек путем обмана поступил в магистратуру. И наверное это будет правильно.
Ілля
Але в ситуації, якщо робота написана студентом самостійно, і всього лише є невелика частка плагіату посеред роботи (наприклад, всього 2-3 пропущених посилання)?! Є відчуття, що за такого підходу, відсотків 95 всіх дипломів, якщо не більше, доведеться відкликати. Чи виглядає це правильно? .
Дмитрий
Ну, за 2-3 ссылки конечно не будут отзывать, только если есть явный плагиат и оригинальность работы ниже 80-90 % от всего написанного(поправьте, если ошибся с процентным соотношением). Да и какой ВУЗ будет инициировать проверку старых работ? Он же ж тогда сам себя подставит. Да и будут ли заморачиватся на этой теме зависит от каждого конкретного ВУЗа. По крайней мере пока ещё не было разгромных статей , мол вузы массово отзывают дипломы с плагиатом.
Коментувати