Osvita.ua ЗНО Підготовка до ЗНО Українська мова: власне висловлення Що таке приклад у власному висловленні?

Що таке приклад у власному висловленні?

Приклад – це указівка на конкретний вияв чого-небудь, указівка на певну діяльність або поведінку людини, указівки на реальні події.

У тлумачному словнику слово приклад пояснене так: 1. Той або те, кого (що) варто наслідувати. Син. зразок, взірець. Бути прикладом для молоді. 2. Конкретний вияв чого-небудь, певна діяльність або поведінка якоїсь особи. Приклад мужності й героїзму. 3. Математичний вираз, що потребує розв’язання. Приклад на дві дії (Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К. ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2005. – С. 1118).

Для власного висловлення актуальним є друге значення слова приклад, яке перегукується у свою чергу зі значеннями таких синонімічних слів, як: ілюстрація, факт, свідчення, випадок. Як бачимо, у переліку синонімічних з’явилося й згадуване в умові відкритого тестового завдання слово факт, яке тлумачиться в словнику в такий спосіб: 1. Дійсна, невигадана подія, дійсне явище; те, що сталося, відбулося насправді. Факт насильства. 2. Реальність, дійсність; те, що об’єктивно існує. Історичний факт. 3. Те, що служить підтвердженням будь-якого положення або висновку. Підтвердити конкретними фактами (Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К. ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2005. – С. 1526).

Увага! У визначенні 3 слова факт говориться, що факт служить підтвердженням якогось положення. Таким положенням у власному висловленні треба вважати аргумент, а не тезу. Тобто аргументи (загальні твердження) підтримують тезу, а факти (приклади) підтримують аргументи.

Отже, у власному висловленні приклад – це указівка на конкретний вияв чого-небудь, указівка на певну діяльність або поведінку людини, указівки на реальні події, реальних людей, явища, інформація про історичні події, твори мистецтва тощо.

Щоб краще усвідомити, що таке приклад, варто вдуматися в значення слова: при-клад – щось до чогось при-кладати, при-пасовувати, при-міряти, перевіряючи відповідність частин одного частинам іншого: приклали рукавичку до руки – один в один; приміряли окуляри – як на вас зроблені

У випадку використання прикладу у власному висловленні автор ніби «приміряє» реальність (приклад) до створеної ним теорії про неї (аргументу).

Схематично співвідношення між аргументом і прикладом можна уявити у вигляді геометричної фігури параболи, де одна крива – це всі важливі «точки» аргументу, інша крива – усі відповідні аргументу точки прикладу. Водночас точки аргументу й точки прикладу є дзеркальними відбитками одні одних, але в різних площинах: у площині нашого мислення про реальність (аргумент, теорія) і в площині самої реальності (приклад, практика) (див. схемку).

Графічна модель співвідношення аргументу й прикладу як елементів змістово-композиційної структури власного висловлення

Відповідно до умови відкритого тестового завдання, у власному висловленні має бути щонайменше два приклади:

  • щонайменше один із художньої літератури (або з іншого виду мистецтва: кінематографічного, театрального, музичного, образотворчого та ін.);
  • щонайменше один з історії, суспільного або особисто досвіду автора.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
01.03.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!