Osvita.ua ЗНО Підготовка до ЗНО Українська мова: власне висловлення Метатекстові засоби на зразок «по-перше», «по-друге» у аргументах

Метатекстові засоби на зразок «по-перше», «по-друге» у аргументах

Чи обов’язково використовувати метатекстові засоби на зразок «по-перше», «по-друге» для введення аргументів?

Автор власного висловлення вільний у виборі тих метатекстових засобів, якими він хоче показати читачеві, що далі в його тексті йдуть аргументи.

Практика засвідчує, що автори власних висловлень доволі часто використовують вставні слова на зразок по-перше, по-друге для введення своїх аргументів, не зважаючи не те, що ці засоби не завжди є граматично доречними, стилістично й композиційно вмотивованими.

Згаданими вставними словами варто користуватися обережно з кількох причин.

По-перше, вони майже завжди доречні в науковому тексті, де є потреба показати порядок уведення міркувань тощо, але не завжди можуть бути використані в публіцистичному тексті (а власне висловлення, як було показано вище, тяжіє саме до публіцистики).

По-друге, вони ефективні, коли ними вводяться більш-менш однотипні конструкції.

По-третє, вони якісно виконують свою функцію, коли фрагменти тексту, що ними вводяться, розташовані не далеко один від одного.

По-четверте, вони можливі в тексті лише в разі, якщо до слова по-перше обов’язково додається слово по-друге.

Таким чином, маючи намір використати вставні слова на зразок по-перше, по-друге, варто перевірити, чи виконуються визначені умови.

Увага! Поряд зі вставними словами по-перше, по-друге автори власних висловлень полюбляють використовувати у своїх текстах при введені аргументів «парні» вставні конструкції на зразок з одного боку / з іншого боку, на перший погляд / за уважнішого ж розгляду, а також прислівникові слова, що виражають послідовність найперше / потім, передусім / після цього. За використання цих метатекстових засобів важливо пам’ятати, що вони якісно й ефективно виконують свою текстоорганізовувальну, логікооформлювальну функцію лише в парах. Наприклад, «безпарне» вживання фрази з одного боку є вказівкою на логічний дефект у міркуваннях автора: уважний читач (екзаменатор), якому сказали про один бік чогось, завжди хоче побачити, де ж інший бік.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
01.03.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!