Формулювання умови власного висловлення
Як формулюють умову відкритого тестового завдання на створення власного висловлення.
Практика попередніх років тестування показує, що традиційними для відкритих тестових завдань у тесті з української мови та літератури на сьогодні стали три варіанти формулювань умови:
Варіант 1 формулювання умови відкритого тестового завдання на написання власного висловлення
Варіант 2 формулювання умови відкритого тестового завдання на написання власного висловлення
Варіант 3 формулювання умови відкритого тестового завдання на написання власного висловлення
Порівняння цих варіантів засвідчує, що у формулюваннях умов відкритих тестових завдань вимоги стосовно змісту й параметрів власного висловлення залишалися майже незмінними, а змінювалися в основному лише форми подання теми.
У варіанті 1 тема/проблема формулюється в такий спосіб: складіть і запишіть власне висловлення про те, що таке толерантність.
У варіанті 2 тема/проблема формулюється в такий спосіб: підтримайте або спростуйте думку: «Будь-яка проблема – це можливість стати кращим».
У варіанті 3 тема/проблема формулюється в такий спосіб: «Прочитайте наведений текст: Добро завжди має перемагати – це ми знаємо з дитинства. Але ж відомо, що будь-яка перемога пов’язана з певним насильством. Як добро має перемагати в нашому недоброму світі? Викладіть Ваш погляд на цю проблему».
Останнім часом на ЗНО з української мови та літератури в тесті використовують третій варіант подання умови відкритого тестового завдання.
Увага! Надалі у цьому розділі при характеристиці різних аспектів власного висловлення вихідними будуть умови відкритого тестового завдання саме третього варіанту.
Зразок третього варіанту подання умови відкритого тестового завдання
Частина 3
Власне висловлення
58. Прочитайте наведений текст.
МІКРОТЕКСТ, у якому порушується якась проблема, стосовно якої є різні погляди.
ПИТАННЯ, що випливає із міркувань мікротексту й на яке необхідно дати відповідь у власному висловленні.
Викладіть Ваш погляд на цю проблему.
Сформулюйте тезу, наведіть два-три переконливі аргументи, що найкраще підтвердять Вашу думку. Проілюструйте Ваші міркування посиланнями на приклади з художньої літератури чи інших видів мистецтва (зазначте автора й назву твору, укажіть проблему, порушену митцем, художній образ, через який проблему розкрито, наведіть цитату з твору тощо), історичними фактами або випадками з життя. Не переказуйте змісту художнього твору, не давайте повної характеристики образів. Сформулюйте висновки.
Роботу запишіть на бланку Б. У разі потреби використовуйте чернетку наприкінці зошита.
Увага! Роботу, що не відповідає темі власного висловлення, буде оцінено в 0 балів.
Роботу обсягом до 100 слів буде оцінено в 0 балів.
Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.
Освіта.ua
15.12.2020