Osvita.ua ЗНО Підготовка до ЗНО Українська мова: власне висловлення Особливості власного висловлення з української мови

Особливості власного висловлення з української мови

Чим власне висловлювання з української мови відрізняється від твору-опису, твору-розповіді й твору-роздуму.

Залежно від мети здійснення мовлення та специфіки добираних для цього прийомів розгортання тексту й мовних засобів виділяють такі три типи мовлення:

  • опис (метою якого є всебічне змалювання адресантом (автором) предметів і явищ у сукупності їх властивостей і специфічних ознак із урахуванням логіки взаємозв’язку їх різних сторін і проявів; специфічною ознакою якого є відносна статичність сприйняття предмета зображення);
  • розповідь (головною метою продукування якого є передача адресантом (автором) інформації про перебіг якихось подій, що відбувалися (відбуваються або будуть відбуватися) з ним особисто або про які йому відомо з інших джерел);
  • роздум (метою якого є репрезентація адресантом (автором) свого унікального способу осмислення певних явищ, подій, фактів, найчастіше зорієнтована на переконання адресатів у виправданості, істинності, доцільності, логічності такого погляду на дійсність).

Відповідно до виділених типів мовлення розрізняють твори-описи, твори-розповіді й твори-роздуми.

Відкрите тестове завдання в тесті ЗНО з української мови та літератури передбачає написання не просто твору, а власного висловлення.

Розробники тестів з української мови та літератури не використовують у назві відкритого тестового завдання звичні для шкільної практики назви творчих робіт на зразок «твір», «твір-роздум», «твір-розповідь», «твір-опис». 

Причина цього полягає в тому, що за умовами відкритого тестового завдання учасник тестування має створити такий продукт писемної мовленнєвої діяльності – текст, у якому доречно поєднати ознаки всіх трьох типів творчих робіт (опису, розповіді, роздуму) із метою ДОВЕДЕННЯ ВЛАСНОЇ ПОЗИЦІЇ СТОСОВНО ПЕВНОЇ ПРОБЛЕМИ, визначеної в темі відкритого тестового завдання.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
01.03.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!