Пільги та конкурси при вступі містять високі корупційні ризики 

Справедливий доступ до вишів залишається однією з проблем, що пов'язана з корупційними ризиками

Пільги та конкурси при вступі містять високі корупційні ризики 

Справедливий доступ до закладів освіти в Україні досі залишається однією з суспільних проблем, яка пов'язана із високими корупційними ризиками.

Про це йдеться у Державній антикорупційній програмі, оприлюдненій Кабінетом Міністрів.

Урядова антикорупційна програма містить заходи, спрямовані на підвищення ефективності системи запобігання корупції в різних сферах суспільного життя, зокрема й в освіті.

У Кабінеті Міністрів наголошують, що в Україні тривалий час однією з ключових проблем недовіри до системи вищої освіти є явище корупції під час вступу до закладів вищої освіти, у подоланні якого досягнуто значного прогресу шляхом запровадження зовнішнього незалежного оцінювання.

Незважаючи на це, досі залишаються траєкторії вступу з високими корупційними ризиками, наприклад, за творчим конкурсом та внутрішнім вступним екзаменом. Такі правила прийому мають надзвичайно високий ризик необґрунтованої деформації оцінок.

Іншим корупційним чинником під час вступу до закладів вищої освіти в антикорупційній програмі названо необґрунтоване надання пільг та преференцій вступникам.

Наприклад, пільги для складання внутрішнього іспиту замість зовнішнього незалежного оцінювання використовувались недоброчесно особами, які за медичними показаннями насправді підлягали оцінюванню у загальному порядку.

Також у документі нагадується, що уже понад 10 років умови прийому до вишів  передбачають можливість подання заяв про участь у конкурсному відборі в електронній формі. Така практика є не тільки зручною для вступників, але і забезпечує належну прозорість, оперативність та уникнення зайвого контакту із членами приймальної комісії.

«Однак до сьогодні для деяких категорій осіб можливе подання заявок лише у паперовій формі. Наприклад, за наявності розбіжностей в даних вступника в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, стать, громадянство тощо) і у відповідному документі про освіту, здобуту раніше, та у сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання чи у разі подання іноземного документа про освіту, здобуту в іноземному закладі освіти, особа вимушена йти до кожної приймальної (відбіркової) комісії, які теоретично можуть прийняти різні рішення щодо одного і того ж питання — допуску вступника до конкурсу», – йдеться у документі.

Для вирішення зазначених проблем в Державною антикорупційною програмою передбачено розширення сфери застосування зовнішнього незалежного оцінювання, розширення сфери застосування електронних кабінетів і скорочення частки випадків обов’язкового подання документів у паперовій формі.

Окрім того, запланована відмова від пільг із заміни зовнішнього незалежного оцінювання на іспити в закладі вищої освіти, окрім обмеженого переліку вступників за безумовними медичними підставами та осіб, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Освіта.ua
14.03.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Доцент медичного університету
На посаді міністра освіти в Україні сидить плагіатор і вихованець українофоба табачніка.
КМ, МОН відгукніться
А чи немає ознак якщо не корупції, то принаймні протекціонізму у пропонованому Рубльовим Б.В. на сайті Математичні олімпіади у м. Києві складу журі IV етапу Всеукраїнської олімпіади з математики 2023 року? Із 52 членів журі та експерта 24 (45%) у тій чи іншій мірі (працюють, вчаться чи вчилися) причетні до м. Києва. Зате аж 10 областей (Донецька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Рівненська, Тернопільська, Чернігівська) не представлені жодним членом журі. І навіть Харківська область, яка є традиційним лідером таких олімпіад, представлена у журі лише студентами. Неначе там немає кваліфікованих викладачів, які б замінили у журі підконтрольних Рубльову 15 студентів від Києва? Чи зі Львова, команда якого іде третьою, немає кого взяти в журі замість доктора філософії з музичного мистецтва, якому там місце знайшлося? І якщо олімпіада проводиться очно, то на якій підставі для окремих ставлеників Рубльова роботи для перевірки мають скануватися?
Тихон
Всілякі правоохороні органи лізуть в освіту , не бачачи міліардних порушень в податковій, митниці, архітектурній інспекціі , міліціі… Відійдіть в бік ! Які хабарі - вчитись нікомуі