МОН встановлюватиме мінімальну ціну контракту у вишах

Міносвіти має намір впровадити принцип індикативної собівартості навчання вже у 2020 році

МОН встановлюватиме мінімальну ціну контракту у вишах

Держава буде встановлювати мінімальну ціну на навчання за контрактом у вишах на певних спеціальностях. Про це в інтерв'ю Українській правді. Життя, пояснюючи принцип запровадження індикативної собівартості навчання, сказав заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний.

За його словами нововведення почне діяти вже з літа 2020 року.

«Є багато ефектів цього нововведення. Ми зупиняємо пагубний демпінг, коли університети на кожній вступній кампанії намагаються підгледіти у конкурента і спустити ціну нижче. Вони давно ставлять ціну, яка є значно меншою собівартості підготовки. Якщо спитати будь-який бізнес, чи він може продавати продукцію нижче собівартості, вам одноголосно скажуть, що це смерть бізнесу. Університети це розуміють, але мають подушку у вигляді держфінансування», - зазначає заступник міністра.

Він наголосив, що саме тому існує явище дотації навчання контрактників за рахунок бюджетних грошей.

«Через демпінг на ціни на контракт людей привчили до такого сприйняття вищої освіти як чогось недорогого. Ми радше купимо євробляху за 100 тисяч гривень, ніж оплатимо 4 роки навчання на бакалавраті за ці самі гроші. Треба закінчувати з таким підходом, тому що це питання якості навчання, зарплат викладачів і забезпеченості університетів. Запровадження індикативної собівартості дозволить це зробити», - каже Єгор Стадний.

Також він припустив, що демпінг університетів на вартості навчання може мати й корупційну складову.

«Університети, які зараз ставлять ціну на контракт 12-13 тисяч на популярні спеціальності – я ж розумію, що деякі з них не чисті на руку і «добирають» на сесіях. Тобто зарплату офіційну викладачу високу дати не можемо, бо контракти низькі, а на сесіях – вольниця, знімайте урожай. Сподіваюся, це не поширене явище, характерне для малої кількості закладів. А хіба хтось захоче в умовах високої ціни на контрактне навчання платити ще й хабарі на сесії?», - підкреслив заступник міністра освіти і науки.

Освіта.ua
22.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Мария Бондар
Куди ще далі на медичні спеціальності 28-36 тисяч вже є! Може максимальну обмежити? Чи можуть лише навчатися діти міністрів і депутатів?
Федір
Якщо МОН буде встановлювати мінімальну ціну платного навчання у ЗВО, то це вже не буде ринкова економіка. Держава не має втручатися у діяльність ЗВО. Університети встановлюють вартість навчання ураховуючи платоспроможність населення. Якщо економіка буде зростати, а доходи населення будуть збільшуватися, тоді і вартість навчання ЗВО будуть піднімати. А коли більшість людей мають пенсію 2000 грн, а працездатні люди заробляють 5000-8000 грн, з яких потрібно заплатити за газ, електроенергію, комунальні послуги за дуже високими цінами, то й відповідна оплата за навчання. Для декого це також висока ціна. Не можуть у нас бути європейські ціни при дуже низьких зарплатах. Чомусь міністри і депутати не можуть прожити за низьку зарплату, а люди мають жити і оплачувати все за європейськими цінами.
Тарас
Не можна підвищувати ціни на навчання в університетах на даний час!!! Війна не закінчилася. Економіка нормально не працює. Такий крок (підвищення цін) призведе до закриття навчальних закладів. Люди вже зубожіли і не зможуть заплатити. Заощаджень немає. За роки війни у людей вичерпалися заощадження. Закриються навчальні заклади, буде багато безробітних. Діти не зможуть вчитися у навчальних закладах. А навчання відіграє ще й важливу соціальну функцію. Зросте соціальна напруга у суспільстві. Зросте злочинність через те, що молодь буде нічим зайнята. Не робіть дурниць. Такі дії не на часі. Якщо б ми жили б у нормальний час, коли немає війни, добре працює економіка, тоді можна було би експериментувати, створювати конкурентні умови, покращувати якість та інше. А зараз як закриєте університети, то молодь піде на вулицю. Буде погіршуватися криза. Університети потрібно зберегти. Людей потрібно зберегти. Криза мине. Економіка запрацює. Все буде добре.
людина
Щось я трохи запуталася: усі хають СРСР, але в ті часи нікому в голову не приходило дискримінувати дітей за матеріальними статками їх батьків (уявіть, як платитиме за навчання своїх майбутніх дітей, наприклад, та ж Новосад із її потужною зарплатою (правда, вона цього так і не збагнула) й простий учитель, якого Новосад не може дотягнути хоча б до середини свого статку? Невже Україна так не поважає своїх громадян? І що з цим робити?
123
Для людина: Це Вам так здається. у нас в школі вчителька початкових класі спеціально обирала собі дітей лише тих батьків від яких могла отримати вигоду.
Сулима
Ну не брешіть , дорогенький, мягко кажучи!!!
Коментувати
Іван Васильович
Єгор Стадний навчався певний час у Польщі і тоді зрозумів, як там не вистачає студентів із України. Прийшовши на посаду міністра освіти України все одно мріє про те як допомогти Польщі українськими студентами та додатковими робочими руками. КРАСАВА.
Стиднийт
Для Іван Васильович: зрозумів за бабки!!!!
Коментувати
Хрін- Редька
Вся Європа має безкоштовну освіту для своїх студентів. Навіть українцям дають бюджет. А оці Стадні- Новосади- Гончаруки є недорослі, колабораціоністи знищують українську освіту....
123
Для Хрін- Редька: так в багатьох краєнах Європи освіта безкоштовна. але вчаться в закладах вищщої освіти лише найрозумніші, а не всі підряд. у нас теж є бюджет, але диплом хочуть всі підряд.
Хрін- Редька
Ти придурок- всі підряд це Новосад , стадний, Шаров, гончарук ....
123
Для Хрін- Редька: своє недоумство на інших не перекладай.
Коментувати
Наталіна
Освіта дітям, вони майбутнє нації. При зарплаті 8000 грн. Маючи двох дітей, студента та дитину яка ходить до 11 класу( майбутнього студента). Заплатити за навчання 25 тисяч +25 тисяч+ 10 тисяч гуртожиток+ 10 тисяч гуртожиток, а дітям щось дати із собою та гроші на прожиття хоч 400 грн на тиждень Х 4тижні Х 2 дітей =3.200, дорога додому 100 гривен в одну сторону навіть по студентському грубо 1400 . А як вижити і навчати дітей??? Тому хочеться запитати у ВАС освіта потрібна тільки дітям міністрів та багатим? Шановні Міністри, спустіться на землю, Ваші зарплати 36 тисяч і мало, то виживіть на вчительську маючи двох дітей. Державні місця скорочуєте , а вводите платні за останні чотири роки майже половину державних місць забрали. От виходить, що розумні й освідченні громадяни Вам не потрібні. Реформи роблять, щоб жилося краще, а Ви робите, щоб ГІРШЕ і попробуйте вижити... ПОДУМАЙТЕ ПРО ЛЮДЕЙ ТРОХИ !!!
123
Для Наталіна: А Ваші діти не пробували не знущатись з батьків і не тягти з них гроші на навчання, а вступати на бюджет? Ви самі виростили дітей-утриманців. Поясніть своїм дітям, що якщо вони хочуть отримати вищу освіту, то мають навчатись так аби вступати на бюджет, а ні, то можуть йти працювати, і оплачувати власне навчання самостійно. За кордоном, якщо діти навчаються платко, то кошти на навчання збирають з народження або беруть кредит (а не платять із зарплати)
За социальное равенство!
Это одна сторона медали. А вторая сторона- посмотрите видео одного блогера,как распиливают бюджет под видом супертренингов для реабилитации воинов. На аренду 5 ноутов потратить 120 тысяч грн.! И такие тренинги каждый день! Конечно,чё ж работать? Лучше тусоваться за " армию,мову,виру"! А приобретение виллы известным олигархом в Испании за непомерные деньги? Нет уж! Хватит жировать людям,приближённым к власти! Деньги в бюджете есть,но простым людям- ничего! И детям нашим- ничего!
Наталіна
Для 1,2.3 Да пробували і моя дитина навчається на 4 курсі КПІ і державному , але попереду 5 курс , де кількість державних місць скорочують в рази " ГОРЕ МІНІСТРИ", дитина працює і навчається одночасно, бо бачить ситуацію ..., а друга 11 клас і теж поступатиме на бюджет! Але наші " ГОРЕ МІНІСТРИ" скорочують державні місця для розумних дітей . Я писала про це !!! А то були розрахунки про їх реформи при піднятті цін, бо вони дуже далекі реалій життя народу!
Коментувати
ІВАН
Припиніть знищувати освіту. Знищуючи освіту ви знищуєте майбутнє країни. "Людська кривда марно не сходить!". Схаменіться! Інакше вас чекає доля Януковича, Лазаренка, Саддама Хусейна або Каддафі. Думайте як розбудовувати, а не знищувати.
Сергей
«Університети, які зараз ставлять ціну на контракт 12-13 тисяч на популярні спеціальності – я ж розумію, що деякі з них не чисті на руку і «добирають» на сесіях. Тобто зарплату офіційну викладачу високу дати не можемо, бо контракти низькі, - Логіка залізна у цього хлопчика. Не буде контрактників по 12-13 тисяч, то зарплата прям зросте у викладачів. Першокласник скаже, що її взагалі не буде.
Оломія
Для Сергей: стадний -просто теля , руйнатор в чужих руках!
Коментувати
САмосад
Цей пан Стадний, молодий та раній, був у нас в університеті. Так він лише вдає, що слухає когось. А сам робить тупо своє, як заповів сорос- обезлюднити Україну, в хитрий спосіб прикрити руками самих колективів виші - мовляв , по формулі нового механізму фінансування низькі показники. На себе і пиняйте... Відроджувати вищу освіту, посилити інноваційну складову, виділити пріоритети, започаткувати національні проекти інфо, нано, біо - технологій, зацікавити бізнес, підтягнути захід- ви цього від Мон не почуєте. На о їсть - закрити, реформувати, підняти ціни, зменшити замовлення, стипендії...
Микола
Менеджери МОНУ повинні запропонувати Уряду України прийняти рішення щодо повернення незаконних премій, які виплачені топ-менеджменту "Нафтогазу" в розмірі 45,6 млн доларів. Це небачена корупція!!! А ці кошти потрібно скерувати в бюджет освіти. Цих коштів є достатньо щоб профінансувати функціонування 20-ти університетів на цілий рік. Це тільки одне з джерел фінансування освіти, а таких коштів можна ще багато де знайти. Можна вилучити кошти незаконно отримані за схемою Роттердам+ та інші кошти виведені в офшори.
Микола
Менеджери МОНУ мають знайти шляхи наповнення освітнього бюджету і збільшення кількості бюджетних місць, а не підвищувати вартість навчання за контрактом і вимагати гроші від громадян, які не можуть вижити у даних умовах. Менеджери МОНУ мають розробити і впровадити закон, який буде передбачати, що великі підприємства обов’язково мають фінансувати освіту. Олігархи повинні повернути вивезені за кордон кошти у бюджет, тоді не буде проблем із фінансуванням освіти та інших галузей. В іншому випадку, якщо не буде наповнений бюджет, то не буде ніяких реформ і розвитку. Тому у першу чергу потрібно повернути державі вкрадені у неї кошти і стратегічні підприємства, які чомусь приносять прибутки олігархам, а не державі. Несправедлива приватизація, яка відбулась - це найвища корупція і злочин проти держави. Цей процес приватизації потрібно відмінити. Нехай будують нові заводи і фабрики, а державі повернуть вкрадені у неї підприємства. Тільки коли буде сильна держава Україна, тоді буде добра освіта.
Хуст Вчитель
Оце Стадне (ий) сьогодні керує міносвітою. В Словакіі наших дітей беруть в гімназії та університети безкоштовно. Платимо лишень за проживання і харчування. А ці бовдури піднімають плату за навчання??? Думаю - з якою метою? Щоб ми кидали Україну і їхали світ за очі, а вони сюди переселять своїх пейсатих. А ми про пенсіонерів дискутуємо.... Братове , всім нам уготована одна участь....
Батьки студента
Добирають викладачі собі до зарплати чи комусь добирають на сесіях але викореніть Єгор Стадний і Ко таке явище, як приниження студентів, які прийшли у ВУЗ з гарними балами ЗНО , навчаються, але стипендію у них повідбирали, бо дали тим студентам, які проплатили і перевелись із платного ( а за так званий перевід проплатили 1000 $ ) Це - лазєйка така ж як і було втручання у систему ЗНО - центру якості освіти, коли добавили потрібні бали потрібним дітям. І не дозволяйте у вашу галузь сунутися поліпрофільним спеціалістам "Амосовим" і "Макаренкам" керувати даним процесом обдіраловки українських сімей. Отоді ви заслужите елементарної поваги. А поки це все та сама система. тобто - найнявся грибом, той залазь у кошик і мовчи?
теж батьки
Для Батьки студента: що за брєд? аби перевестись на бюджет, повинні бути вакантні місця. Аби були вакантні місця бюджетників мали відрахувати. Якщо діти здавали ЗНО самостійно, а не надресовані репетиторами, то і у виші здатні нормально вчитись аби їх не відрахували. В групі мого сина відрахували лише тих, хто дійсно не вчився, поновились спочатку на контракт ті, кого відрахували раніше. А за результатами сесії їх перевели на бюджет на вакантні місця.
Шо за Брєд?
Зніміть рожеві окуляри. У конкретних вишах набула практика відчислення або залишення без стипендії студентів бюджетників. БО бачте перевели з платного і їм треба. Хоча в загальному рейтингу ті студенти от-от пролізли. Питання " результатів здачі сесії" по вакантних місцях це також велике питання.На державну форму не вітром надуло бюджетників, а за результатами пропорції. А якщо і репетитори - то це лише на користь дитини. Репетитор вгадує , що буде на ЗнО? Перший раз такий аргумент чую... це тільки ведмедя у цирку можна навчити їздити на велосипеді по колу..
Hala
Для Шо за Брєд?: репетитор тренує дитину виконувати одноманітні завдання, які практично нічим принциповим не відрізняються і є досить одноманітними. а у виші потрібно працювати з новим матеріалом самостійно, готувати різні проекти та курсові. дитина, яка не є розумною, а лише дресованою не зможе самостійно навчатись. а відмагки нерадивих студентів, які пояснюють чому вони не здали сесію доводилось чути вельми смішні. і цікаво, що батьки, які дивляться на дітей через рожеві окуляри їм вірять
Коментувати
Зупинити трощу!
Один із провідних показників Індексу Людського розвитку - доступність освіти! Ці команда - всупереч світовим тенденціям ( в Європі вища освіта для своїх безкоштовна!?) просто не розуміє, що вони чинять злочин. Ці керівники Мон просто незрілі , зелені профан ! Хіба їм можна довіряти майбутнє??
Ірина
Дебілізм.не всім дітям вистачає бюджетних місць, а на контракт ще піднімуть?Як батьки мають навчити дітей.навіть якщо двоє працюють.на юридичний наприклад вже 20 тисяч і ще мало?
Hala
Для Ірина: А всі й не повинні мати вищу освіту. Її мають отримувати лише кращі. А якщо не здатен вступити на бюджет, то йди на спеціальність, яка не вимагає вищої освіти. Якщо в майбутьньому знадобиться (просування на керівні посади), то можна і за власний кошт отримати, якщо знатимеш, що з вищою освітою зароблятимеш більше і навчання окупиться. А то смішно дивитись на людей, які платно навчаються, а потім взнають, що будуть отримувати мінімалку.
Эксперт
А про качество обучения ничего не хотите сказать? Оно просто нулевое
оо
А в курсе, что не на всех специальностях уже сейчас есть бюджет???? а ничего, что у родителей зарплаты не совсем такие, как в Европе, по примеру которой этот умник советует оценивать контракты? А ничего, что есть очень способные дети, но не всем хватает бюджетных мест, которые с каждым годом сокращают? Не мелите ерунду/
Коментувати
Sv
Наголосували,а тепер плачете.Кисло було при попередній владі?Любителі шаровизни і пріколав.Тільки лохів якраз і ловлять на обіцянку про дешевеньке.
Юля
Скоро дешевше стане навчатися по небу і отримувати сертифікати, ніж сумнівні дипломи сумнівних ВУЗів, де нічому не навчають, а лише роблять вигляд і студенти платять, На контрактах ще гірше, бо якщо студент заплатив, він вимагатиме нормальної оцінки або нормального навчання(якого викладачі часто не дають), бо відрахований не заплатить більше а отримуватиме освіту кращу і де інде за кордоном, Тому збільшення плати ні до чого не призведе. Молодь як тікала, так і тікатиме за кордон, бо вже будь-яка освіта не дає гарантії якісного життя та працевлаштування.
МЮ
Нарешті реформа діє! Чому всі мають бути з вищою освітою, вони мають однаковий достатній рівень знань? Чрму освіта має вартувати копійки? А студентів ЗВО не виганяє, тому, що ті платять? Чому ЗВО не створюють якісного продукту. Чому весь бюджет розпалюють на підтримку тих ЗВО які не обирають студентів, а викладачі нічого не роблять, та абсолютно відстала від сучасного життя. Якщо не реформувати, яку освіту отримують наші діти?
тт
Для МЮ начните со школьного образования. В ВУЗы приходят дети с нулевыми знаниями, зато высшее образование уничтожается. Может надо начать со школьников? Вернее, с учителей, которые очень часто совсем не соответствуют громкому званию "учитель". Зато только и слышишь, как надо повышать зарплату учителям, да как надо о них заботится. Мало родители в школу заносят. Оставьте уже эти вузы в покое!
Вчитель-КА
Для тт: А зачем набирают в вуз детей с нулевыми знаниями? Для таких есть пту.
Коментувати
Olga
Почему всех так волнуют цены на обучение, а не знания собственных детей? Поднялись цены - заставляйте своих детей учиться лучше и больше времени проводить за учебниками.Не могут или не хотят учиться - пусть продолжат учебу в колледжах и ПТУ. Ясное дело, что родителям легче заплатить за контракт, чем заставить любимое чадо сидеть за учебниками. Потом 4 года в вузе платят за сдачу сессии, опять же из-за нежелания детей учиться. Но виноваты во всем "глупые учителя, жадные преподаватели". Правильно делают, что уменшают количество вузов - все равно это ярмарка тщеславия родителей, а работать по специальности никто не будет.
Олексій
Для Olga: згоден, давайте залишимо кількість вузів в обласних центрах пропорційно кількості населення. Провідних столичних викладачів направимо піднімати рівень освіти на перифірію. Дітям потрібна альтернативаальтернатива робота. Тоді і діти будуть свідомо здійснбвати вибір під час вступу. В птумі коледжах проблем ще більше ніж у вишах. На економічному форумі в Давосі говорять про підняття якості шкільної освіти, наші реформатори вирішили зробити з освіти колізей, а виші - гладіаторами. Не допомогти, ні покращити, а просто крові та мяса. Ось такі реформи від Мон
оо
Супер, лучше и не скажешь, полностью поддерживаю
Коментувати