Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною

Реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу

Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною

Автор: Тамара Горіха Зерня, письменниця.

Мій молодший син першокласник, тому тема наповнення шкільної програми мене цікавитиме іще рівно десять років.

Не так давно я була в одній київській школі, яка практикує альтернативний підхід, відмінний від традиційного. Вони зменшили кількість предметів за рахунок об'єднання у споріднені кластери.

І от я все це прокручую в голові. Моя думка така.

Для викладання природничих наук одним блоком, окремо блоку драми-логіки-риторики, окремо суспільних наук і правознавства, гуманітарного блоку або історії у поєднанні з географією – потрібні викладачі екстракласу.

Так, з таким підходом можна навчити дітей, можна опиратися на «компетенції», а не базову структуру конкретного предмета. До отриманих знань будуть питання, вони як мінімум будуть іншими, не такими, як зараз.

Але роль вчителя стає визначальною. І мають бути зовсім інші програми і зовсім інші підручники.

Така реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу. І забезпечення усіх учнів новими підручниками і навчальними матеріалами. Які хтось ще має придумати, розробити і написати.

Я не уявляю, скільки часу знадобиться для такої реформи, і які фінансові витрати. Мільярди? Десятки мільярдів?

На кого опертися у цій роботі? На академію педнаук? На виші? На методистів у відділах освіти?

Я б хотіла це побачити.

Чи може я чогось не розумію, і вся реформа зведеться до викидання із сітки основ здоров'я, фізкультури та дизайну і технологій?

Щоб діти вже якщо сіли, так і не розгиналися до Останнього дзвінка?

Оригінал

Освіта.ua
20.04.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Інна
Роль КОГО??? Ось оголошення за вчора та сьогодні. Освітній процес у Броварському ліцеї N9 (м. Бровари ) відбувається у змішаному форматі. Запрошуємо до співпраці на 2023/24 н.р. педагогів за такими вакансіями: ✍вчитель математики (3 ставки); ✍вчитель початкових класів(3 ставки); ✍вчитель фізкультури; ✍вчителя німецької мови; ✍асистента вчителя; ✍вчитель фізики. ОСЬ ІЩЕ Сучасна початкова школа 324 Солом’янський район , м.Київ????запрошує, до своєї чудової команди: - вчителя початкової школи - вчителя англійської мови Чекаємо на Ваш дзвінок І ЩЕ Школа І-ІІІ ступенів 308 Деснянського району м.Києва запрошує до співпраці вчителя хімії, інформатики та асистента вчителя. Додаткова інформація за тел Де поділися вчителі Києва та області? НЛО вкрав? А у серпні ситуація буде ще гірша.
Клавдія
Для Інна: Шкода, що гуртожитків немає для вчителів, по селах вчителі без роботи, але їздити до Києва щодня не вийде. От якби гуртожитки зробили для іншогородніх вчителів. Це б вирішило питання.
Інна
Для Клавдія: пані Клавдіє, я сама живу в селі, батьки - теж у селі, але в іншому. Родичі теж по селах. У цих селах безробітних вчителів точно немає. Школи закрили, пенсіонери вдома, а хто молодше - у містах чи за кордоном. Взагалі людей по селах мало. Так, не живуть, а швидше доживають. Не в гуртожитках справа, а в тому, що праця вчителів знецінена. За такі гроші нікому не потрібні така навантаженість і відповідальність.
Ексвчитель історії
Якщо знадобиться вчитель історії - пишіть! Ажіотаж на кожну вакансію Вільних місць нема
Коментувати
Михайло
Нам треба йти по болоту. Прокласти шлях на карті можна, але ви їм точно не пройдете. Тут треба йти по кроках, кожен крок по ситуації, і вийдемо ми точно не по карті, а так як можна було йти, десь приблизно в тому напрямку. Чекати часу нема.
Анастасія
Пані Тамаро, Ви занадто розхвилювалися. Скоро вже ніяких викладачів не буде - ні екстракласу, ні якихось інших... Щодня бачу оголошення. У київські школи потрібні педагоги. Невже у столиці перевелися люди з дипломами? Чи немає бажаючих гарувати за копійки?
Сансей
Коли чую про реформу, відразу замислююсь над питанням: а знання взагалі потрібні? Прагнення змін у системі освіти призводить до нівелювання її ключової ролі - набуття знань. Посилання на європейський досвід, як на мене, легко спростовується практичним досвідом більшості українських біженців: наші учні за кордоном продемонстрували значно вищий рівень знань порівняно з місцевими однолітками. Особисто мене шокувало, що учень, який в Україні з англійської мав 6-7 балів (згідно з нашими вимогами), тестові завдання з цієї мови в одній із скандинавських країн виконав... на 93%. А за словами місцевої викладачки, володіє мовою доволі пристойно. Про географію, фізику, математику просто мовчу, бо теми, які в нас вчать у 10 класі, там просто не розглядають... Літературу не вчать. На гнівний оклик поборників "обнулення" освіти: "Правильно! А що воно дає!" Відповім відразу - емоційний інтелект, розвиток логічного мислення, формує світогляд. Чи треба реформа? Так. Але не мавп’яче повторення чужого.
Галина Іваницька
Для Сансей: чиста правда! І наші діти розумні, і вчителі кваліфіковані. А те, що комусь у міністерстві хочеться колотити світом, то освіту ніяк не покращить. Розвантажте навчальні програми і усі зітхнуть з полегшенням. А від зведення РІЗНИХ предметів в один та ще за відсутності таких універсальних вчителів, підручників і матеріального забезпечення шкіл, точно вийде велий гучний "пшик"!
Коментувати
Tetiana
Згодна з кожним словом допису, задача яка зараз дійсно стоїть перед освітою, щодо реальних реформ, не може бути вирішена одним розчерком пера за пару років. Тому що найперше, що треба, це добре продумати і спланувати реальну модель всієї освітньої системи, а не проводити ямковий ремонт загрузаючи в усе більших проблемах. а лише потім розробляти програми та писати підручники.
Ганна
Є деякі важливі зміни, які можна зробити в наявній системі освіти. 1. Корекційні заняття для учнів, яким потрібні додаткові пояснення або відпрацювання навичок (це запроваджено в системі освіти багатьох країн). 2. Скасування неефективних видів діяльності - таких, що потребують багато часу й дають мало результату. Це насамперед домашні завдання не за віком і лабораторні "для галочки". 3. Збільшення частки ефективних практичних занять - таких, що суттєво допомагають у навчанні. 4. Створення матеріальної бази для вивчення природничих предметів (можна створити добре обладнані наукові центри для кількох шкіл - наприклад, один центр на п’ять шкіл).
Вчителька
Для Ганна: добре обладнані? Не підкажете, яким коштом і за рахунок чого? У цьому навч.році на НУШ і копійки не дали....
Ганна
Для Вчителька: У світі на лабораторії виділяють гроші держава, бізнес, фонди й місцеві громади. Крім того, деякі університети мають навчальні програми для учнів і вчителів і надають їм доступ до своїх лабораторій. Тобто зазвичай відбувається співпраця багатьох представників суспільства. Можливо, найкращий варіант для нас - це інвестувати у великі лабораторії, якими могли б користуватися і університети, і школи.
Ярославка
Для Ганна: шановна, Ви чи не бачите, що зараз відбувається??? Одно читаю - донати, донати, донати .. Зрозуміло, куди. А Ви мрієте про навчальні лабораторії... Через кілька десятиліть - можливо, але це не точно
Коментувати
KEAT
Все ще гірше. Але не переживайте - роль вчителя - за сльози-копійки служити всім , низенько пригинаючи голову. Можливо війна вимиє учасників освітнього процесу в закордони й проблема зникне як така - а там то освіта якраз така як треба