Р. Пастушенко: пропозиції новому міністру освіти

Час рубати «гордієві вузли», які деформують систему загальної середньої освіти та стримують її розвиток

Р. Пастушенко: пропозиції новому міністру освіти

Автор: Роман Пастушенко, заступник директора Львівського обласного Будинку вчителя.

Пропозиції новопризначеному міністру освіти в галузі загальної середньої освіти або пам’ятка для міністра.

1. Перейти від поурочної до преміально-погодинної оплати праці педагогічних працівників. Запровадити 36 год. робочий тиждень (у зв’язку зі складністю праці) та норму навчального навантаження на посадовий оклад – 12 год. (для директора, заступників – 6 год.). Зберегти тільки два види доплат: за педагогічний стаж та кваліфікаційну категорію. Інші доплати скасувати, врахувавши їх розміри при розрахунках окладу.

2. Відмовитись від присвоєння педагогічного звання «старший вчитель». Виписати чіткі вимоги до звання «вчитель-методист», передбачивши обов’язок консультувати педагогів, виконувати обов’язки вчителів-наставників для студентів-практикантів та інтернів, читати спецкурси з методики навчання або виховання в рамках підвищення кваліфікації педпрацівників. Закріпити за вчителями-методистами надбавку в розмірі 20% від окладу.

3. Забезпечити виконання норми освітнього законодавства про встановлення відповідності мінімального розміру посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічного працівника в 4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Встановити для директора оклад на третину, а для заступників – на 25% вищий, ніж для педагогів.

4. Демонополізувати грифування (допуск до використання) підручників і посібників ДУ «Інститут модернізації змісту освіти». Створити при класичних та / або педагогічних університетах регіональні чи навіть обласні предметні (краще галузеві) комісії та експертні групи для розгляду поданих на гриф програм і навчальних засобів.

5. Передати субвенцію на закупівлю підручників органам управління освітою територіальних громад (з розрахунку сумарної кількості дітей шкільного віку в громаді). Дозволити закупівлю за субвенційні кошти не тільки підручників, а й інших навчальних засобів, передбачених шкільними навчальними програмами, у тому числі й е-підручників, е-посібників, відео та кіно тощо. Забезпечити сприятливі правові умови для фінансової підтримки закупівель дидактичного забезпечення благодійниками, у тому числі й родичами учнів.

6. Призупинити впровадження концепції «Нова українська школа» у базовій школі (5-9 класи) на два роки. Створити впродовж цього періоду правові умови, що забезпечували б ефективність переходу, зокрема, вдосконалити освітнє законодавство за результатами його аналізу на відповідність концепції НУШ, внести необхідні корективи в діючи чи / та розробити нові підзаконні акти, потрібні для імплементації оновленого законодавства (положення, регламенти, накази), підготувати до впровадження НУШ педагогічні колективи через систему підвищення кваліфікації, накопичити кошти для модернізації навчальної та матеріально-технічної бази шкіл.

7. Переглянути державні стандарти освіти з метою забезпечення відповідності визначених ними результатів навчання виділеному для навчання часу. Для цього доцільно зменшити кількість освітніх галузей, залишивши, наприклад, тільки такі: «Мови і комунікація», «Етика і естетика (мистецтва)», «Історія та інші науки про людину», «Математика та природничі науки», «Господарство і технології». Переглянути у базовому навчальному плані, що входить до стандарту, розподіл (у межах циклів) годин між галузями, виділити у ньому не менше 1/3 навчальних годин на так званий «шкільний компонент». Доповнити стандарти продуманою системою оцінювання результатів навчання та виховання.

8. Скерувати кошти державної субвенції на підвищення кваліфікації безпосередньо на спеціальні рахунки педагогічних працівників. Надати педагогам право самостійно оплачувати з цих рахунків послуги з підвищення кваліфікації (укладати угоди), закупівлю необхідної літератури, підписку на фахову періодику тощо. Розблокування рахунків має відбуватися тільки після схвалення педрадою школи індивідуальних планів професійного розвитку вчителів (рахунки розблоковуються наказом директора школи). Перераховувати на відкриті педагогічним працівникам спеціальні рахунки також кошти, виділені на підвищення кваліфікації місцевими органами влади.

9. Розмежувати державну підсумкову атестацію та відбір абітурієнтів на навчання у заклади вищої освіти. Державна підсумкова атестація має відбуватись виключно як зовнішнє незалежне оцінювання на базі шкіл обов’язкових результатів навчально-пізнавальної діяльності, передбачених державними стандартами. Предметні(галузеві) тести повинні містити поруч із завданнями закритого типу відкриті завдання з короткою та розгорнутою відповіддю. Відбір у заклади вищої освіти має забезпечувати оцінювання загальних здібностей (компетентностей) абітурієнтів з урахуванням специфіки галузі вищої освіти, яку вони обрали. Для оцінювання загальних здібностей слід розробити мультитести (досвід УЦОЯО має), у яких 2/3 складатимуть однакові для всіх завдання, а ще третину – завдання, що вимірюють глибину орієнтації абітурієнта в змісті предмета (-ів) обраного ним профілю загальної освіти.

Час рубати «гордієві вузли», які деформують систему загальної середньої освіти та стримують її розвиток!

Оригінал

Освіта.ua
22.03.2023

Популярні блоги
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця
Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною Реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Майстер
Навчання в школі мусить бути якісним, уроки, дискусіі, звичайні чесні іспити за участю громадськості.. Середній бал враховується при вступі- 20%, решта - Зно . Зно відокремлюється від Дпа. Школа відродиться.
Lilu
Доречніше було б, аби поради міністру висували саме ті , хто не просто педагогічний працівник, а є викладачем, учителем, вихователем, керівником гуртка, які і зараз працюють із дітьми, а не просто - в освіті. Бо більшість рекомендацій, настанов і пропозицій надходить від людей, які далекі від шкіл, дитячих садочків, позашкільних закладів, і . .дітей, навіть своїх інколи На мою думку, директор і заступники мають свої обов"язки без проведення уроків з навчальної дисципліни, це повинні бути спеціально підготовлені для цього люди, а не вчителі з якогось предмету. І у цих посадових осіб є чим займатися без викладання, бо це справді складна робота, якщо її виконувати як слід, це поїздки в інші регіони, за кордон, це приймання передового досвіду, це участь у конференціях, щоб ділитися також власним досвідом, це домовленості з підприємствами, за"язки з Міжнародними організаціями, закладами освіти, це планування і вибудовування стратегії розвитку і розвиток закладу освіти, дослідження ісучасних технологій і впровадження інновацій... це постійна робота над тим, як зробити так, щоб саме його заклад освіти був кращим, і саме до нього йшли навчатися діти, щоб вони отримували те, заради чого прийшли, а батьки були задоволені комфортній атмосфері, яка створена для освітньої діяльності, щоб випускники дійсно були потрібні суспільству і корисні для держави, її відбудови і розвитку... Думаю, що це нелегко, не завжди швидко, і повинен працювати кожний керівник із своєю командою сам, не очікуючи на якісь вказівки вище, і чекаючи 12 год на викладання ще якогось предмету, дайте кер визначену достойну зарплатню, щоб він не заздрив учителю зі званням, щоб він не рахував його години і зарплатню, щоб він виконував свою роботу, а вчитель свою.
Вася
Для Lilu: Згоден з усім сказаним. Але нас ніхто не чує. Навіть на допис автора ніхто не відреагує і це дуже прикро. Ті хто має повноваження щось змінювати, зазвичай, далекі від школи і тому наша освіта продовжує летіти в безодню. Надії на НОВОГО міністра не маю, бо організація ("навколоосвітня"), з якої він вийшов, "переливає з пустого в порожнє" вже не один десяток років, вимиваючи бюджетні кошти (а штат там немалий). Хто і як "створює" МАНівські роботи знаю не "з преси", тому маю право таке стверджувати. Ми бачили вже "футболістів", "ПТУшників", "плагіаторів", ще побачимо й "МАНівця", тільки в кінці того тунеля не видно ще й слабких проблисків. Обіцянки про якусь престижність професії на фоні того, що кращих учителів звільняють "за неправильне слово" навіть не учню, а тому індивідууму, єдиною ціллю кого є випробовування нервової системи учителя на кожному уроці (на інше він не здатен) - лише коливання повітря. Тому продовжуємо летіти - у тому ж напрямку, і з не меншою швидкістю...
Коментувати
Вася
10.Заборонити проведення будь-яких конкурсів (особливо бізнес-проєктів із збиранням коштів) під час навчально-виховного процесу в ЗЗСО, передати цю функцію позашкільним закладам (в позаурочний час, за бажанням дитини), реформувати систему олімпіад, надавши можливість проводити їх профільним ВНЗ з можливістю надання переможцям додаткових балів (які потім можна буде додати до результатів тесту ЗНО при вступі), нагадати освітнім чиновникам усіх рівнів, що вимагання звітів регламентується н/п актами, а не їх бажаннями. 11.Повністю реформувати роботу ОІПОПК: основний напрям роботи - ПРАКТИЧНЕ застосування нових, ефективних, ПЕРЕВІРЕНИХ (адаптованих до наших учнів) методик навчання, адаптація вчителів до роботи за новими програмами та системами оцінювання на практичних прикладах проведення уроків (техніка дозволяє не тягти всіх курсантів у класи при цьому). 12.Перевірити ефективність роботи усіх "навколоосвітніх" інституцій. Якщо результатів роботи нема - проаналізувати доцільність існування
Lilu
Для Вася: підтримую
Коментувати
Оксана
,,Написано, звичайно, правильно і красиво. А в реальному житті директори будуть влітку бігати з ліхтарями, щоб знайти хоч якихось вчителів, хоч когось, щоб працював. Вже зараз катастрофічно не вистачає вчителів...
Lilu
Для Оксана: а їх і не потрібно багато
Оксана
Для Діду: "не потрібно багато" і "немає взагалі" - різницю відчуваєте? Чому у групі "Вакансії для вчителів" щодня оголошення? Потрібні вчителі. І не лише десь у глибинці, а в самому Києві. Там що, перевелися люди з дипломами? Чи куди вони поділися?
Коментувати