С. Прошак: чи справді наші діти – нездари?

Учні, які не можуть вивчити математику, бо це суперечить їхній фізіології, ідуть на ЗНО з цього предмета

С. Прошак: чи справді наші діти – нездари?

Автор: Сергій Прошак, учитель математики Спеціалізованої школа І–ІІІ ступенів № 120 м. Києва.

Декілька років не працював з випускними класами.

У цьому році планував два математичних: 11-й (веду з сьомого класу) і 10-й (частина дітей зі школи, в якій працюю, і частина з інших шкіл).

Але математичний 10-й клас сформувати не вдалося: не вистачило дітей для відкриття. Отже, замість математичного, отримав десятий з математикою рівня стандарт, а це дві алгебри та дві геометрії – усього 4 години на тиждень.

Картина, яку спостерігаю в 11-му – дев'ять годин математики на тиждень (6 алгебри й 3 геометрії). Приблизно третина учнів працює на уроках і щось робить вдома. Ці учні мають реальні шанси вступити у виші й там продовжити навчання, бо має для цього навички.

Інші учні цього класу «забили» на школу й планують контракт або бюджетне навчання у вишах, що засилають у школи своїх агітаторів, які обіцяють бюджетні місця навіть після вступу до них після n-ї спроби.

Важко пояснити, про що думає держава в особі МОН, викидаючи шалені кошти на утримання в школах цих дітей, але зараз мова не про них.

Зараз мова про тих, хто вивчає математику на рівні стандарту.

Беремо в руки підручник. Незалежно від колективу авторів, підручники містять приблизно однаковий обсяг матеріалу, який підлягає засвоєнню. Зокрема, у підручнику «Математика (алгебра і початки аналізу та геометрія, рівень стандарту)» для 10-го класу закладів загальної середньої освіти Є. Неліна є 18 параграфів з алгебри та 18 параграфів із геометрії.

Розгортаємо підручник і розуміємо, що є параграфи, розбиті на пункти, кожен з яких є окремою чималою темою. Наприклад, § 2 містить 2 пункти, § 3 – 2 пункти, § 9 – 4 пункти, § 11 – 2 пункти, § 12 – 3 пункти. Тож маємо 27 пунктів у 12 параграфах.

Курс алгебри поділено на три розділи, а це як мінімум три тематичні контрольні роботи. Виділимо на підготовку до контрольної ще принаймні годину. Варто було б виділити ще годинку на роботу над помилками, та не буду. Отже, на контрольні роботи потрібно 6 годин. Дивимося календарне планування: алгебра – 70 годин на рік. Віднімаємо 6 годин на контрольні роботи і маємо 64:27. Це приблизно два з хвостиком уроки на засвоєння одного пункту з підручника 10-го класу. І це за умови, що ВСІ інші уроки вам вдасться відпрацювати повноцінно, що можливо лише в нашій уяві. Як існування геометричних фігур, властивості яких ми вивчаємо в школі. У сьогоднішніх реаліях це точно неможливо. 

Тепер поговорімо трішки про процес набуття навичок. 

Як відомо, під час навчального процесу завжди виникають нові синапси. Але зовсім нещодавно науковці змогли простежити за тим, як це відбувається безпосередньо в просторі мозку. Вони побачили, що синапси утворюються групами. Формування нової навички, як і здобуття нових знань, супроводжується утворенням нової групи шипиків і, відповідно, нової групи синапсів. Учені помітили це, виконуючи досліди з мишами, коли вчили мишей брати лапою через щілину шматочок макаронного виробу. Однак для формування стійкого нейронного кластера потрібно багаторазове повторення тих самих рухів.

Як бачимо, для набуття нових навичок у мозку мають утворитися нові групи зв'язків між нейронами. А забезпечують такі звʼязки синапси, що утворюються багаторазовим повторюванням. Науковці дослідили: коли ми навчаємось чи здобуваємо новий досвід, мозок встановлює серію нейронних зв'язків. Ці нейронні мережі є шляхами, якими нейрони обмінюються між собою інформацією. Надалі ці шляхи формуються в мозку при навчанні та практиці, як, наприклад, у горах утворюється стежка, якщо нею щодня ходить пастух зі своєю отарою. Нейрони взаємодіють між собою у вигляді сполук, званих синапсом, і ці комунікаційні шляхи можуть відновлюватися впродовж усього життя. Щоразу, коли ми отримуємо нові знання (шляхом постійної практики), комунікація або синаптична трансмісія між нейронами, що беруть участь у процесі, посилюється. Поліпшення комунікації між нейронами означає, що електричні сигнали більш ефективно передаються протягом усього нового шляху.

Тепер  погляньмо з цього ракурсу, що відбувається в головах українських школярів, які в 10-му класі вивчають математику за програмою рівня стандарт.

Уявімо, що вчителю вдалося подати новий навчальний матеріал так, що на уроці учень усе зрозумів. Якщо подивитись на ситуацію як на створення нової стежинки, то можна побачити прим'яту траву. Якщо учень виконав домашнє завдання, він ще її трохи прим'яв. Але більше найближчим часом він вже сюди не повернеться! Трава піднялася, і не те, щоб стежка утворилася, слідів не лишилося!

Але на цьому ми не зупинилися.

Ми сказали нашим українським дітям: після закінчення 11-го класу ЗНО з математики є ОБОВ'ЯЗКОВИМ для ВСІХ випускників українських шкіл. Відтак учень, який не зміг вивчити математику тільки тому, що це суперечить його фізіології, іде складати ЗНО з цього предмета.

Які він має шанси заробити кількість балів, що дозволять йому продовжити навчання за вибраним фахом? 

Як почуватиметься цей учень після ЗНО? Пам'ятаємо статистику «тих, хто не подолав поріг»?

Ось такі ми круті:((

Освіта.ua
09.03.2023

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ганна
Програма старшої школи потребує змін, але є питання, яких саме. У європейських країнах програма спрощена для тих учнів, які не здобуватимуть вищу освіту, і існує профільне навчання для тих, хто вступатиме до університетів. У нас, певно, також потрібно запроваджувати повноцінне профільне навчання в старшій школі, щоб приділяти більше уваги предметам і темам, які будуть потрібні на відповідних факультетах. Наприклад, можуть бути інженерний, суспільний, природничий і філологічний профілі, і на кожному з них викладання математики матиме свої особливості. Водночас основна школа (5-9 класи) має бути достатньо сильною, щоб добре підготувати учнів до старшої й дати їм розуміння змісту й рівня складності дисциплін, на яких вони концентруватимуться надалі. Своєю чергою, початкова школа має забезпечити належний рівень опанування базових знань та навичок і здатність учнів співпрацювати з однокласниками й учителем (чимало країн починають усього цього навчати з 4-5 років у садочках або школах).
Sergey Proshak
Прочитав сьогодні в Фейсбуці на сторінці "Союз освітян України": https://www.facebook.com/groups/1419914631619499/permalink/3438187933125482/
Людмила Борисівна
Тих,хто " нареформував" освіту за всі 30 років треба притягнути до кримінальної відповідальності! З програмами, підручниками... Багато чого можна розказувати на цю тему.Вчителі- практики мене зрозуміють) За якість знань взагалі мовчу.
Микола
Для Людмила Борисівна: В найгіршу тюрму посадити тих, хто споганив програму і підручники з біології!
Коментувати
Пенсіонер
Прочитав Вашу згадку про "тих, хто не подолав поріг" і захотілось поділитися враженнями про свій вступ на вчителя математики у далекому 1975 році. Із 212 претендентів на першому іспиті, математика письмово, 108 двійок і лише дві п’ятірки - у мене та однієї дівчини. А тоді у нас було 6 уроків математики на тиждень і не було жодних згадок про похідні, первісні та елементи статистики, які успішно вдалося освоїти в інститутському курсі математики. А ще пробули вступати до інститутів та університетів не більше третини випускників. Тому мене зовсім не дивує якихось 20%, які не подолали поріг за сучасних умов. Дивує, що лише 20, бо як можна опускати поріг на ЗНО до 15% від максимального балу, а цього року на НМТ аж Верховна Рада затвердила його на рівні 10%. І це при тому, що рівень завдань щороку спрощується, а число студентів щороку збільшується. І при цьому ледь не кожен випускник вважає, що він зобов’язаний отримати вищу освіту. Але, чи справді так має бути?
yuriy
Для Пенсіонер: щодо так званого спрощення рівня завдань. Минулого року на Мультитесті з Математики було 20 завдань, на які відводилося 1 годину часу, цього року вирішили дати 22 завдання (ситуація ж в країні покращилася, війна закінчилася, всі учні займаються за партами) на ту ж годину, та до того. останнє завдання - завдання з параметром. А тепер проста математична задачка: з якою швидкість учень повинен розв’язувати завдання з Математики, щоб за 60 хвилин розв’язати 22 завдання, причому, на те, щоб прочитати умову задачі, необхідно, мінімум, півхвилини.
іств
Для Пенсіонер: Життя суспільства тримається не на людях з ВО, а на людях праці.Саме вони створюють засоби для існування.Тому у країнах Європи ВО здобуває у кращому випадку 20% випускників шкіл,більше ринок переварити не може. Ми ж заразилися синдромом "всезагальної ВО", який по суті є надуманою проблемою. Витрачаємо не це багато ресурсів,віддачі від яких мізер. Давайте виховувати у наших дітей любов до праці,ремесла,а кому для цього знадобиться ВО отримає її завжди. Ми вже маємо на одній вулиці по п*ять аптек,на кожному кроці приватна клініка або стоматологія,по десятку магазинів,купа базарів,де один імпорт.А де наше виробництво?Забудовуємо житлом бувші промислові квартали,а де будуть працювати його мешканці? Правильно, у Європі.А там наша ВО комусь потрібна у такій кількості?
Коментувати
Віктор Горбань
Шановні колеги Валентина, Ольга, Катерина, Світлана, Тетяна, Ірина, Ганна, Михайло! Чому ви боїтеся називати себе за прізвищами? Система управління шкільною освітою створена так, що вчитель дуже залежний від директора школи, а директор дуже залежний від відділу освіти і так до самого верху для того, щоб тримати підлеглих у покорі! Щоб вони боялися чиновників! Тому й міністерство нахабно творить непідйомні навчальні програми практично з усіх предметів! Особливо, як сказала Катерина, жахлива програма з біології, університетський матеріал примушують освоювати підлітків! Таке триває десятиліттями і доки ми їх боятимемося, доки вони й будуть творити свої темні справи! Кияни! Організуйте незалежну спілку вчителів України і до вас приєднаються тисячі чесних вчителів! Потрібно організовано виступити проти тоталітаризму у шкільній освіті!
Тарас
Для Віктор Горбань: взятки краще заносяться якщо залежні зверху до низу як в середні віки
Коментувати
Михайло
Блискуче! Дякую за ґрунтовну статтю, прочитав з інтересом (та з болем). Шановні читачі, порівняйте допис від вчителя математики та ту писанину, яку тут часто публікує чи то режисер, чи актор (уже й не пригадаю) з питань, що стосуються освіти (думаю, ви й так зрозуміли про кого мова)
Ганна
Щоб полегшити навчання в старшій школі, має сенс посилити й зробити ефективнішим навчання на попередніх рівнях. 1. Починати систематичну освіту з 4-5 років у садочках: діти можуть вивчати літери й рахунок у межах 10 та тренуватися писати (фігурки, цифри, друковані літери й елементи прописних літер), що дасть їм змогу опанувати базові навички набагато раніше, ніж це відбувається зараз, і скоротить час, необхідний для здобуття знань і навичок у початковій школі. 2. У початковій школі запровадити навчання протягом повного дня без домашніх завдань. Збільшити кількість годин і на основні предмети, і на творчі й водночас урізноманітнити освітню та творчу діяльність та дати дітям можливість більше спілкуватися й рухатися. 3. Виявити найкращі практики викладання за темами й видами навичок (наприклад, який тип ручок оптимальний під час опанування письма і як найкраще пояснювати методи розв’язування рівнянь). Для цього проаналізувати досвід учителів різних типів шкіл (а також репетиторів).
Ірина
Для Ганна: а змінити програму не краще? Зараз тисячі учнів за кордоном, а також їх батьки, бачать, що є альтернативний шлях. А не школа повного дня і вивчення ліиер у садочку, бо це в Україні вже давно є.
Коментувати
Катерина
Дуже актуальна тема. Дійсно дуже об’ємні програми, багато тем. По своїх дітях бачу, що забувають те, що вчили пару місяців назад. І зосередитись на чомусь конкретно не можливо, бо предметів багато. Від алгебраи і геометрії до основ здоров’я, правознавства. Десь 17, 18 предметів. І кожен урок, рідко 2 нова тема. Наче туристу за день 5 екскурсій, всього надивився, нарозказували, ну точно не запам’яталось, багато емоцій і вражень, а інформації мінімум.
Не бачу жодної проблеми
у тому, що й "гуманітарії" здаватимуть математику. Ніхто з них не поступатиме на мехмат. Тому всі вони будуть у рівних умовах при вступі на гуманітарні спеціальності. Крім тих, звісно, кому заважає фізіологія навчатися в університетах. Але, чи потрібні вони там? А скиглити про великий відсоток тих, хто не не здатний подолати навіть 10-відсотковий поріг зовсім не личить учителю математики. ПТУ у нас ще не позакривали. Отакі то круті учителі міста Києва!
Тетяна
Для Не бачу жодної проблеми: а я бачу. Зараз діти сидять в темряві, в підвалах і навчатись в таких умовах дуже складно. В мене трійко дітей і я завжди була за те, щоб вчити дітей. Але зараз немає матеріальної можливості на репетиторів. В прошлому році старшій наймали репетитора з математики. І вона здала ЗНО добре. І її друзі, які з нею навчались теж. А на бюджет поступили всі,хто з пільгових категорій по співбесіді. Зараз вже моєму сину потрібно визначатись...
Катерина
Для Тетяна: згодна, не можна сказати, що прямо високі знання мають значення. Дійсно пільги мають більшу вагу ніж знання. А пільговиків зараз через одного. То ж в ПТУ підуть діти з більшими знаннями ніж в універ.
Коментувати
Світлана
На жаль, це не тільки в математиці. Подивившись програми з інших природничих предметів, бачимо "Галопом по Європі", термінологія для дітей не зрозуміла, обсяг матеріалу завеликий, кількість практичних завдань обмаль. Які компетентності можна розвивати, коли дитина елементарно не може зрозуміти теоретичну частину, потрібно перейти та закріпити на практиці, а вже нова тема.
Катерина
Для Світлана: згодна, підтримую. Переглянула підручник біологія 9 клас, то голова розболілась, матеріал подано професійною термінологією! Але ж це діти, терміни складні у вимові, запам’ятовуванні, а ще треба зрозуміти, що вони означають. Навіть я не запам’ятала, щоб для прикладу навести. Це ж діти і не всі будуть лікарями. Поясніть їм доступною лексикою матеріал.
Коментувати
399
Для С. Прошак. Які він має шанси заробити кількість балів, що дозволять йому продовжити навчання за вибраним фахом? Дуже великі. Він піде здобувати спеціальність у технічний ліцей. А це призведе до того, що в ЗВО не будуть навчатися учні в яких 7х8= 32.
Ruslan Kuznetsov
Все вірно. Навчальний матеріал, що диктує програма, все більше схожий на калейдоскоп, в якому картинка змінюється дуже швидко. Було б краще, аби мені, учителю, МОН надало би право обирати теми й тривалість на їх вивчення (з переліку пропонованих тем для вивчення у певному класі). Класи різні навіть на одній паралелі, у одному класі діти такі, що тільки давай, а в іншому такі, що засвоєння теми набагато повільніше відбувається.
Ольга
Дякую автору. Дуже гарна стаття, дуже влучне порівняння "зі стежкою"складних фізіологічних процесів пам’яті. Дійсно шкільні програми так складені, що по них просто не можливо навчитись. І це по всіх предметах, не лише математика. Головне питання, чому програми не міняються? Чому МОН не реагує на очевидну проблему-перевантаження дітей? Постійно вчителі і батьки вказують на цю проблему! МОН ігнорує!
Віктор Горбань
Шановний пане Сергію! Дякую за переконливий показ незадовільної ситуації з математичною освітою. Подібне відбувається і у вивченніі інших предметів, я маю досвід викладання фізики, географії і хімії. Навіть без знання мізкових процесів утворення нових синапсів зрозуміло, що для пересічного учня для твердого засвоєння навчального матеріалу потрібно кілька десят повторень певної дії! Шкільні вчителі добре знають про принцип навчання у наших школах "галопом по Європах". Про шалене шкільне перевантаження дітей я неодноразово писав в "Урядовому кур’єрі" у нульових роках, що змінилося? Нічого! Хіба не зрозуміло, що перевантаження відвертає дітей від школи, від знань?
Валентина
Для Віктор Горбань: А спробуйте навчити дітей коли взагалі 1 година на тиждень і 35 на рік. Порахуйте ще 3 контрольні і маса подробиць. Це я про історію говорю. Діти мені говорять:’Нащо нам скільки подробиць?" . Скорочую як можу, але треба думати про ЗНО. Єдине, що ще якось встигається це дати дітям емоції, що наповнюють дітей патріотизмом і любов’ю до Батьківщини
Коментувати