Л. Найдьонова: дев’ять ключів психологічного імунітету

Відчуття нікчемності й безсилля треба долати, перебувати у таких станах шкідливо для психіки

Л. Найдьонова: дев’ять ключів психологічного імунітету

Автор: Любов Найдьонова, доктор психологічних наук, член-кореспондент НАПН України, заступник директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАПН України.

Головний психологічний стан, на який спрямовано наші зусилля, це відчуття нікчемності і безсилля, у якому перебувати шкідливо для психіки.

Важливі речі. Програма психологічний імунітет. 9 ключів.

1) Бути в дії. Кому я можу допомогти зараз? Це допомагає і нам, і дітям. Мати мету і роль дає сенс у ситуації. Бути зайнятим. Дати конкретне завдання: порахуй, скільки дітей, допоможи мені зробити... Думати, що ще може зробити дитина, щоб допомогти собі.

2) Обов’язок. За що я відповідаю. За те, щоб заспокоїти, зайняти дітей (навчанням, наприклад), за зв’язок з колегами, керівником. Дати дітям обов’язок – це те, що дає відчуття контроля. Дайте дитині місію, щоб вона відчувала себе потрібною іншим. Це дає сили. Обов’язок рятує людину.

3) Рутина. Школа має повернутися до рутини. Рутина, звичність – це велика сила. Зробити розклад занять. Навіть зараз, коли все змінилося, для дитини буде частина зайнятості, яка збереглася. Це наснажує, бо тут я знаю, що потрібно робити. Розклад, що буде сьогодні, що буде потім. Рутина – це важлива річ.

4) Організація. Коли світ змінився, потрібно організувати свій день, що ще треба зробити. Навіть малі проблеми, які ми вирішуємо, це зміцнює нас.

5) Якір. Що допомагає мені? Що тримає мене? Сім’я, друзі, робота, мета. Послухати музику, поговорити, маленьке задоволення в ситуації. Дитину спитати: «Що тобі дає задоволення в цій ситуації?»

6) Бути на зв’язку. З ким, як, коли. Увага дітям, які віддаляються, усамітнюються, стимулювати зв’язок і тримати контакт.

7) Встановити різницю між небезпечно і страшно. Небезпека – коли є конкретна загроза, її можна зменшити дією. Страх – це наше відчуття, а не небезпека, а тіло так поводить, як наче небезпека. Коли страх, можемо навчити повільно дихати, стиснути-розслабити м’язи, відволікти увагу. Зараз небезпечно чи просто страшно?

Разом ми – сила. Ми разом пройдемо це. Ми допоможемо один одному. Це пройде. Це важка ситуація, але вона не буде вічно. Вона закінчиться. Ми разом пройдемо це. Бути разом.

9) Розмовляти з дітьми спокійно. Якщо дорослі нервують, то це дуже впливає на дітей. Не все мають бачити діти. Новини постійно – дитині погано. Треба передавати відкрито і спокійно, передавати факти, у відповідності до віку. Головне – послухати, що діти знають.

Оригінал

Освіта.ua
07.03.2022

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів