О. Істер: про обов’язкове ЗНО з математики у 2021 році

Рішення викликало неоднозначну реакцію суспільства, проте мало хто з тих, що «проти», наводить аргументи

О. Істер: про обов’язкове ЗНО з математики у 2021 році

Автор: Олександр Істер, вчитель-методист, автор підручників та посібників з математики.

Обов’язкове ЗНО з математики у 2021 році: основні виклики та проблеми.

Як відомо, Міністерство освіти і науки прийняло рішення про те, що, починаючи з 2021 року «…державна підсумкова атестація з математики для осіб, які завершують здобувати повну загальну середню освіту, є обов’язковою (крім учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти)» (Рішення Колегії МОН від 27 вересня 2018 року. Протокол № 9/1-20), тобто ДПА (у форматі ЗНО) з математики стає обов’язковою для всіх випускників шкіл України.

Як стає зрозумілим із заяв відповідальних осіб МОНУ, основною мотивацією цього рішення є підвищити рівень математичних знань випускників. Безумовно, це рішення викликало неоднозначну реакцію суспільства, проте мало хто з тих, що виступають «проти», наводить хоча б якісь аргументи. Я як учитель-практик підтримую ідею МОН, але хочу в цьому блозі акцентувати увагу на певних проблемах та викликах, які виникають з уведенням цього рішення, а також на шляхах їх розв’язання.

Однак спочатку хочу звернути увагу на три важливих моменти.

  • Перший: ДПА з математики довгі роки була обов’язковою для всіх випускників, але складали ДПА випускники у своїх школах, а не у форматі ЗНО.
  • Другий: математика є обов’язковим випускним іспитом у багатьох країнах світу (маючи різні назви, але однакову суть), а в деяких країнах (наприклад, у Туреччині) є обов’язковим вступним іспитом НЕЗАЛЕЖНО від спеціальності, на яку вступає абітурієнт (хоч юрист, хоч артист, хоч музикант)!
  • Третій: добре, що обов’язкове ЗНО з математики уводять саме з 2021 року, а не з 2020 року (про що були чутки перед уведенням у дію вказаного вище рішення). Десятикласники, які у 2018 році вибрали профіль навчання, не пов’язаний з математикою, зможуть «оминути» ЗНО з математики у 2020 році. А нинішні дев’ятикласники мають три роки, щоб підтягнути нелегкий предмет.

Далі, як обіцяв, про основні, на мою думку, виклики й проблеми.

1. Інформування суспільства. Дуже дивно, але навіть деякі вчителі (!), у тому числі вчителі математики (!!!), не знають про обов’язкове ЗНО з математики у 2021 році, хоча мали б не лише знати в першу чергу, а ще й інформувати про це батьків і учнів, причому не лише нинішніх дев’ятикласників, а й учнів молодших класів та їхніх батьків. Основний меседж, який має бути донесений, – ЗНО з математики містить завдання за 5–11 кл., а не лише за 2–3 останні роки навчання, як це було під час «вступних компаній» до 2007 року. Часто, у тому числі від досить інтелігентних батьків нинішніх школярів, доводилося чути: «Мої батьки взяли мені репетитора за півроку до вступних іспитів, і все було чудово». Залишмо без коментарів дієслово «взяли» та звернімо увагу на те, що подібне можна почути навіть від педагогів (не вчителів математики, звісно). Тому наше завдання, учителів-практиків, донести проблему до батьків. Сподіваюсь, що більшість батьків, у тому числі ті, хто всі роки казав: «А нам ваша математика не потрібна», будуть робити певні кроки для підвищення математичного рівня своїх дітей.

2. 3 (три) години рівня стандарту. Звичайно, за гостротою проблеми – це проблема НОМЕР 1. Думаю, в Україні важко знайти вчителя математики, який би на питання: «Чи можна підготувати учня до ЗНО з математики за 3 години рівня стандарту?», – відповів би: «Так». Річ не лише в тому, що за ці 204 години за 2 роки (з яких ще й частина «вилетить» через свята, карантини тощо) неможливо якісно пройти програму рівня стандарту, а ще й в тому, що на повторення та узагальнення знань часу взагалі немає. У згаданому рішенні МОНУ читаємо: «Передбачити, що для осіб, які завершують здобувати повну загальну середню освіту, державна підсумкова атестація з математики буде проводитися з використанням завдань двох рівнів: рівня стандарту та профільного рівня». Чую голос учителя-практика: «Я десь це вже бачив…».

Точно! Це ж було у 2015 році, тільки тоді рівні називалися «базовий» та «поглиблений», і всі задачі базового входили у поглиблений, плюс у поглибленому було ще додатково 6 завдань, час виконання – 130 хв та 210 хв відповідно. Оскільки в наступному, 2016 році повернулися до старої форми проведення ЗНО, виникає думка про те, що експеримент визнали невдалим, однак чомусь до ідеї повернулися.

Але я відволікся, проблему 3 годин рівня стандарту можна розв’язати лише одним, на мій погляд, способом. Надати у 10–11 класах додаткові години на вивчення математики за рахунок варіативної частини. Щиро сподіваюся, що адміністрації шкіл так і робитимуть, але важливим є й наполегливість учителів математики, які переживають за знання та результати своїх випускників та місце школи у всіляких рейтингах ЗНО (правда, є невелика надія, що до 2021 року їх приберуть з освітнього простору, і вони більше не будуть інструментом тиску на вчителів з боку адміністрації та тиску районо на «неслухняних» директорів). Про те, що буде нова «розчасовка», у якій МОН надасть на стандарт хоча б 4 години, навіть не мрію…

3. Завдання ЗНО. При складанні завдань ЗНО починаючи з 2021 року, на мій погляд, треба особливо зважати на те, що складати ЗНО будуть усі випускники всіх шкіл України, які вчилися в різних учителів, за різними підручниками, мали в різних класах різну кількість годин тощо. За таких «початкових умов» поставити всіх випускників в однакові умови є завданням, безумовно, утопічним.

Запропоную два варіанти, які, на мій погляд, допоможуть дещо «вирівняти» ситуацію. Перший полягає у тому, що вже досить багато років йде мова про «відкритий банк задач». На мій погляд — створення такого банку було б дуже позитивним кроком. Причому, я б запропонував у цьому банку вказувати типи (прототипи) завдань ЗНО, а не самі завдання. Чому такий банк важливий? Поясню на прикладі.

У програмі ЗНО 2020 року ( та й в усіх попередніх програмах) у назві теми (ліва колонка) читаємо, наприклад, таку назву «Тригонометричні рівняння». Думаю, більшість учителів, не особливо напружуючись, назвуть 10–12 різних типів тригонометричних рівнянь, а найбільш ерудовані навіть до 20 типів. Які із цих типів включають у ЗНО? Яких типів рівнянь (звичайно, крім найпростіших) вчити учнів? Жоден учитель не знає відповіді на ці вкрай важливі питання.

З повагою ставлюся до співробітників Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), деяких знаю особисто, ціную їхню працю, але є відчуття, що створення такого банку є «непідйомною» задачею для невеликого штату фахівців з математики. Тому більш практичним, на мій погляд, виглядає другий варіант «вирівнювання» ситуації.

Він не просто простий, він – дуже простий! Я б пропонував включати в ЗНО (в усякому разі для завдань рівня стандарту) лише ті завдання, типи (прототипи) яких є у діючих підручниках відповідних класів. Наведу як ілюстрацію такого підходу «легендарний» приклад, який наводив на своїй прес-конференції директор УЦОЯО Вадим Карандій: «Скоротити дріб (2а+2)/2». На мій погляд, цей приклад абсолютно відповідає вищенаведеним вимогам, оскільки його прототип є у всіх підручниках «Алгебра. 8 кл.» 2008 року видання, за якими вчилися у 8 класі випускники 2018 року. Так, у підручнику авторів Г.П. Бевз, В.Г. Бевз це № 109 (а, б); у підручнику авторського колективу А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонський, M.С. Якір це приклад 1 (2) на сторінці 11 та № 36 (6; 7) та № 38 (3); у підручнику авторського колективу О.Я. Біляніна, Н.Л. Кінащук, І.М. Черевко це № 31 (1; 2); у підручнику автора цього блога це № 34 (1; 4; 5) та № 35 (1; 4; 5). Завдання це, вважаю, чудове для ЗНО!

А чому його розв’язали тільки 52,9 % абітурієнтів, є темою іншої публікації.

Запрошую до обговорення!

Освіта.ua
13.03.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Віктор Логвін
..." місце школи у всіляких рейтингах ЗНО (правда, є невелика надія, що до 2021 року їх приберуть з освітнього простору, і вони більше не будуть інструментом тиску на вчителів з боку адміністрації та тиску районо на «неслухняних» директорів)." Оце речення мене здивувало. Одною з головних причин що зі знаннями учнів у школах повна PISA - відсутність зацікавленості вчителів у цих знаннях, і ця незацікавленість зовсім не "низька зарплата", а повна її "незалежність" від результату праці. Публічні рейтинги ЗНО досить слабкий, але ХОЧ ЯКАСЬ мотивація і об’єктивна оцінка роботи вчителів.
Вчителю.
если не ставить всех в одинаковые условия для демонстрации собственных умений с целью выяснения кто есть кто , то есть кто рыба, а кто птица, то и балл аттестата, то есть - балл свидетельства об окончании полного курса средней школы следует УБРАТЬ, как когда-то предлагал Квит но на него ополчились ректоры и директора школ. Интересна причина ИХ ополчения против того, чтобы ликвидировать балл документа о среднем образовании. Неспроста это.
Вчитель
Діти самі мають обирати предмети, які вони хочуть здавати. А не всіх ставити під один рівень. Про здібності риби не судять по тому як вона вміє лазити по деревах!!! Киньте її у воду, і побачите як вміло вона плаває! Математика потрібний предмет, але ж не в якості ЗНО!!!
ПОДНИМУ
для мам : ну так успокойтесь и отстаньте от СОБСТВЕННОГО ребёнка с его оценками. Не надо ему математику (химию-литературу-физкультуру), так пусть спокойно игнорит их. Но вы, родители, боитесь плохих оценок и чморите собственных детей репетиторами, вместо того, чтобы повезти дитя куда поинтереснее на каникулах на сэкономленные деньги. И КТО виновен? Учитель? ДА радуйтесь тому, кто есть, потому что никакой здравомыслящий не станет подставлять голову под неадекватных родителей, считающих своих детей незнающих гениями. Они может и гении, только собственных детей оставьте в покое. Пусть учат то, что получается.А то, что не получается, пусть оценивают учителя нулевыми баллами. Что ж вы,родители, измываетесь над собственными детьми?
greenklen@i.ua
Катя, Вам інтеграли мозги прибавили? Ці інтеграли потрібні кільком учням з класу, навіщо їх вставляти іншим? А не краще най вивчають своє.
greenklen@i.ua
Наша освіта до сих пір грунтується на радянській шугаловці: батьки женуть дітей до школи, а вчителі шугають їх у школі. А коли знання засвоюються найкраще? При вільному , зацікавленому вивчені. В нинішніх умовах це майже неможливо. Перший крок: поступово зменшувати кількість уроків до 3-4-х і збільшувати кількість гуртків, факультативів. Тільки не по 20-30 учнів, а максимум до 10.
Катя
Прочитав комменты...могу только сказать:Пока математику в 6-7 классах будут и дальше преподавать бездари,которые не в состоянии дать базу и не "отпугнуть" от математики деток,разжевать и суметь вложить элементарные принципы работы с числами и буквенными выражениями-90% учеников так и будут считать математику -делом и умением "избранных"..Смешно,ей богу..Будучи не учителем(личный эксперимент) ,за 3 месяца (2 раза в неделю по часу)запросто выводится ученик с 3-4-5,на уровень 7-8-9 и главное-пониманием,что он делает,что математика-это не космос,а просто игра с цифрами,а также хотение и желание идти на урок,потому что оказывается не так уж и сложно.Меняйте учительский состав,гоните в шею "псевдоучителей",пинкам в "продавцы"...На все разговоры-зачем интегралы "журналисту,историку,медику"-ответ один...-мозги нужны в любой профессии,Хватит уже посредственностей во всём..оглянитесь..
Мама
Для Катя: У школі, де навчаються мої діти, основний учитель математики - це жах (уміння викладати на три з плюсом, а ставлення до дітей, як до покидьків), зараз її тимчасово заміняють інші вчительки і діти йдуть на уроки зі спокійними нервами. Мені навіть не йдеться про знання ними математики, аби ставились до дітей по-людськи. Адміністрації на цю вчительку батьки скаржилися багато-багато разів. І що? Щоб звільнити її з роботи треба дійсно дуууже серйозні, задокументовані підстави - це раз, а по-друге, НЕМА ким її замінити, СПЕЦІАЛІСТІВ НЕМАЄ!!! Гарні математики не йдуть працювати до школи, бо відповідальність і оплата праці неспівмірні. От і маємо те, що маємо. Яке ЗНО з математики? Щоб після семи-восьми уроків діти ще до репетитора з математики їздили, а потім у напівпритомному стані до півночі уроки вчили? Заради чого? Заради галочки на радість пані міністерці? У мене стійке враження, що в дітей, які прагнуть навчатися і роблять це сумлінно, НЕМАЄ ДИТИНСТВА.
для мам
Для Мама: ну так успокойтесь и отстаньте от СОБСТВЕННОГО ребёнка с его оценками. Не надо ему математику (химию-литературу-физкультуру), так пусть спокойно игнорит их. Но вы, родители, боитесь плохих оценок и чморите собственных детей репетиторами, вместо того, чтобы повезти дитя куда поинтереснее на каникулах на сэкономленные деньги. И КТО виновен? Учитель? ДА радуйтесь тому, кто есть, потому что никакой здравомыслящий не станет подставлять голову под неадекватных родителей, считающих своих детей незнающих гениями. Они может и гении, только собственных детей оставьте в покое. Пусть учат то, что получается.А то, что не получается, пусть оценивают учителя нулевыми баллами. Что ж вы,родители, измываетесь над собственными детьми?
Мама
Для для мам: Я працюю в цій школі вчителем і про вчительку математики знаю не з чуток, бо мушу відвідувати відкриті уроки й позакласні заходи колег. А коли вчителька навіть привітання з учнями з конспекту читає, а розв’язки задач шукає в інтернеті, то це навіть не смішно. Я теж учитель, але мої учні складають ЗНО з мови й історії добре, навіть на 11 і на 12 балів. Жоден до репетиторів не звертався, уроків вистачило. Я й переможців олімпіад і творчих конкурсів готувала, обласного й республіканського етапів. Бо для того й учитель, щоб навчати, а не самостверджуватися за рахунок учнів. Якщо ви, шановний чи шановна, уважно читали мій допис, то в ньому йшлося не про нездатність дітей до навчання, а про нездатність окремих педагогів навчати. І конкретно про підготовку до ЗНО з предмета, який викладається в школі не на належному рівні, а не про вимагання оцінок з дітей. ЧИТАЙТЕ УВАЖНІШЕ. Мені моїх дітей нема потреби, як ви висловились, "чморити" за оцінки, бо і хімія їм вдається, і фізика, і література та й математика навіть. От тільки на математиці має бути математика, а не розбірки на тему, що сьогодні не подобається вчителю в класі: чийсь одяг, зачіска, не так намочена/ не намочена ганчірка, чиясь посмішка чи настрій. а щодо "неадекватних батьків", то ставтеся до дітей, як до дітей, робіть свою роботу, і не буде з боку батьків неадекватних претензій. Будуть питання, можливо, прохання і людська вдячність.
Коментувати
Віталій Карпа
Передостаннє речення— чудове! Як і віра в те, що більшість вчителів назвуть 10 типів тригонометр рівнянь.
спец
Для Віталій Карпа: А є ще типи логарифмічних, показникових, ірраціональних і всяких там рівнянь. Головне розв’язувати, а не знати їх типи, бо буде не навчання , а натаскування. А про типи завдань, які автор пропонує виносити на ЗНО, то думка така: якщо таке, то навіщо воно потрібне. Те, що завдання є у різних підручниках свідчить не про його цінність, а, скоріш за все, що автори списують один у одного, чи з раніше виданих підручників чи навіть з одного якогось давнього збірника.
Для спец:
Особливо ваші слова стосуються підручника Біляніної та Кінащук. Прикто, що шановний Черевко І.М. погодився, щоб його приписали у співавтори.
Коментувати
так
Три уроки математики??? Ха-ха) А як вам один урок української на тиждень у 10-11 класах? Ганьба державі!!!
Ольга.К.
Для так: і один урок історії України, як це в нашому коледжі.
Val
Для так: а зачем больше? Выпускникам школе знание локального новояза как-то поможет в жизни? С учетом того, что большинство в средней и дальней перспективе нацелены на выезд из страны.
Коментувати
Советскую систему вернуть
не выйдет. Над ней работали столько умных голов, что и не представить себе. Да и невозможно что-то вернуть в историческом времени. Абсурд. Вспомнить, что развалили всё "до основанья". ///Вопрос даже не в том, что Гриневич и иже с ней ездили, что-то там рассматривали. ЧТО можно рассмотреть за день - два, пусть месяц? Так,что-то, что ЗАХОТЯТ показать принимающая сторона. А уж что-то кривое они точно никогда не покажут. ТАким образом рассматривающие видят лишь фасад здания, и не заглядывают с тылу, и в укромные, никому не открывающиеся закутки. То есть - принимая показанное за чистую монету, они спешат сделать "как у них", не учитывая не только ментальности, но и того, что скрывают от гостей, прикрыв шторкой.///И,думаю,следует помнить,что советская система имела свои цели и свои условия.И если с целями ещё более-менее понятно, то условия ИХ жизни и нашей жизни в разы отличаются как внешне, так и внутренне.
Таьяна
Как же уже осточертели( извините) " реформы" МОН и пани-царицы Гриневич. Ну покаталась она по миру,ну посмотрела системы других стран. И что??? Может всё же, " і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь"? Вернуть советскую систему,адаптировать её под современность, и хватит " изобретать велосипед" и " выносить мозг" участникам учебного процесса!
Наталю, а згадайте но, як кілька
років тому провідні ведучі освітянських спільнот, і на цьому сайті також, криком кричали про те, що НЕ портібна нам, тобто українцям, грамотність взагалі. От тепер й отримали результат. Цілком закономірний:"Аби зрозуміло було про що мова. А помилки? Так помилки можна й виправити". А тепер питання. ЧИ можна виправити ТАКІ помилки? Щодо дробів. Не можуть вивчити мови, а отже не можуть навчитися й скорочувати. А ще подумайте про те - чи не памперси тому початок. Про памперси трохи пізніше, якщо ніхто не додумається. НУ і масове захоплення телефонами як засобом заспокоєння своєї дитини.
Наталя
О чем вы спорите? 52% дробь не сократят? Та вы шо! Оце так біда! А те, що діти не знають ніякої мови на достатньому рівнівні вас не хвилює? Російською пишуть у соцмережах з помилками у кожному третьому слові. Українська? Результат зно 2018: 63% не можуть дати відповідь українською мовою на питання: котра година?
Небайдужий
Чого люди так хвилюються через ЗНО з математики? Ну наберуть діти свої 3 бали зі 100. Що з того? Реальність така яка є. А то всі хочуть набрати нормальні бали, незрозуміло навіщо, і нічого при цьому не знати.
greenklen
зно потрібно тільки тим, хто йде до вишу. А навіщо воно трактористу, зварювальнику, ...Навіщо їм ті квадратні рівняння, синуси, логарифми, похідні, інтеграли. Максимум що потрібно відсотки.
LPT
Для greenklen: Вы абсолютно правы. Для получения вышеперечисленных и многих других вполне достойных и хорошо оплачиваемых специальностей хватает свидетельства об окончании базовой школы с любыми оценками по предметам. Массовое стремление в "выши" сродни массовому помешательству, что зачастую приводит к необратимой потере энергии, ресурсов, времени, благополучной судьбы, природных задатков.
ККО
Не лише. Маю 2 вищі освіти: математика вище пропорцій не знадобилася
Коментувати
LPT
Глубокоуважаемый Александр Семёнович, очень интересно узнать мнение профессионала Вашего уровня по теме "А чому його розв’язали тільки 52,9 % абітурієнтів". Если это возможно, не затягивайте, пожалуйста, с публикацией.
lytik
А банк задач по підготовці до ЗНО, як на мою думку, все рівно має бути створений, тоді і випускник, і вчитель, зможе орієнтуватися на що звернути більше увагу. Пробне ЗНО такої інформації не дає!
Світлана
Для lytik:Підтримую!!!
Коментувати
спец
Щоб підвищити рівень математичних знань випускників потрібно спочатку підвищити рівень математичних знань вчителів. Якщо вчитель чогось не тямить, то учень мусить сам осягнути. Так воно і є. Є підозра, що основна маса вчителів (підкреслюю, основна) нездатна сама пройти ЗНО і отримати високий результат.Чи не зроблять так, як зробили з ДПА. Будуть видавати ЗБІРНИК завдань ЗНО і вкупі до нього готові відповіді до цих завдань різних форматів. І все в нас з математичною освітою буде показуватись прекрасним.
Володимир
Краще з фізики.
LPT
Не совсем понятно, почему в ДПА формата ЗНО за курс средней школы включены задания за курс 5-11 классов, а не исключительно за 10-11 класс. Программный материал за 5-9 классы содержится в ДПА базовой школы. Зачем дублировать?
спец
Для LPT: Результаты ДПА базовой школы, как правило, не есть реальными. Сплошное списывание из различного формата решебников. Да и учителям, которые проверяют своих, полнлго доверия быть не может.
LPT
А что не позволяет организовать ДПА по окончании 9-го класс также в форме ЗНО? Если результаты необъективные, какой смысл вообще ДПА в школе проводить? Неужели дети, родители и учителя не видят аморальности происходящего? Пренебрежение к Закону с молодых лет воспитывается? Очень странная ситуация, однако. Все массово ослепли, оглохли и онемели. А потом - бум, бум, бум - последствия: 52% выпускников дробь не сократили (материал 8-го класса). Официальные лица от образования лицемерно удивляются и возмущаются: "Да, как так вышло-то? Почему же так получилось? Ничего не понимаем!" Да, да... . То ли ещё будет! С нетерпением ждём результатов ЗНО по математике в 2021 году.
Лариса Снєгова
А как можно решить задания математики 10-11 классов, не зная базового материала? Если не могут решить задания за 8 класс, о чем можно говорить?
Коментувати