О.Співаковський: 346 вчителів математики та 109 - фізики

У нас через 10 років просто вже не буде кому викладати в школах, і це буде потужний удар по НУШ

О.Співаковський: 346 вчителів математики та 109 - фізики

Автор: Олександр Співаковський, народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, член фракції БПП.

346 вчителів математики та 109 вчителів фізики. Це та максимальна можлива кількість випускників університетів, які через 6 років зможуть викладати в наших школах.

Це буде потужний удар по Новій українській школі!

У нас вже через 10 років просто вже не буде кому викладати в школах. Ми повинні розуміти, і статистика це підтверджує, що до етапу викладання у школах дійде максимум не більше 50% від сьогоднішніх вступників, рекомендованих на бюджет.

Чому?

Одні відмовляться від бюджету на зазначені спеціальності і підуть навчатися на контракт на іншу спеціальність, інші просто не отримають диплом (або покинуть навчання за власним бажанням або за рішенням навчального закладу через недостатній рівень знань)… Також ми повинні розуміти, що навіть отримавши відповідній диплом, молоді люди не «будують стояти в черзі» для отримання роботи вчителя у школі. І тому від цієї мізерної кількості потенційних вчителів математики та фізики в масштабі країни загалом та потреб навчальних закладів до етапу викладання залишаться практично «одиниці».

І цю тенденцію і наслідки запровадження системи широкого конкурсу повинні ми всі усвідомити. Це питання національної безпеки нашої країни. Питання існування України як держави, а не бананової республіки чи сировинного придатку потужних країн світу.

Це вирок існуючій системі освіти! І це не перебільшення!

Пояснюю.

Яка ситуація з підготовкою вчителів фізики?

На сьогоднішній день за результатами роботи алгоритму широкого конкурсу, рекомендації до зарахування на бюджет отримали лише 109 вступників у 26 закладах вищої освіти.

Вдумайтесь у цю цифру! 109 осіб на всю країну! Хто буде вчити дітей в школах через 10-20 років? Фізично просто нема кому буде вчити. Це катастрофа!

Окремо хочеться «відзначити» Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, які не отримали жодного бюджетного місця! ЖОДНОГО!

До цієї групи університетів також можна додати й Ужгородський національний університет, який з трьох конкурсних пропозицій (сумарно 20 місць) отримав лише 2 бюджетних місця на «Фізику. Інформатику» з угорською мовою навчання.

Це ганьба, коли кількість бюджетних місць на підготовку майбутніх вчителів фізики в національних університетах складає 3-4-5-9 осіб. Це неприпустимо!

Що ж ми маємо з підготовкою вчителів математики?

У 32 закладах вищої освіти максимум (підкреслюю, що це ще не остаточна цифра) можуть навчатися 346 вступників – майбутніх вчителів математики. Це вражаюча цифра.

Хочеться відзначити, що у порівняння з підготовкою вчителів фізики, ми маємо ситуацію, коли ряд закладів вищої освіти, а саме, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди «вибрали» максимально можливі обсяги державного замовлення. Але що це за цифри? 20 для КНУ Шевченка, 10 для ЛНУ Івана Франка, 23 для НПУ Драгоманова, 15 для Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди. Це дуже низькі показники для грандів педагогічної освіти нашої країни.

Це як «миттєва фотографія» сьогоднішнього стану педагогічної освіти і достатньо туманне майбутнє всієї системи освіти.

Освітня політика, у якій мільйонна область отримала чотири бюджетних місця на вчителя фізики та шість на вчителя математики, ганебна. Замість того щоб шукати та запроваджувати інструменти вирішення цієї проблеми, ми і далі через широкий конкурс поглиблюємо стагнацію педагогічної освіти.

Нам необхідно кардинально переглянути систему вступу до закладів вищої освіти, якщо ми не хочемо втратити країну.

Так, дійсно, така проблемна ситуація спостерігалася і в 2016 році, коли лише запроваджувалась модель широкого конкурсу, але її розвиток як системи ще більш поглибила зазначену проблему, і тому ми маємо знайти ефективні рішення, щоб не втратити майбутнє нашої країни.

Переведення дискусії з принципового питання майбутньої системи освіти і країни загалом у дискусію щодо таких питань, як коефіцієнти та інші тонкощі моделі широкого конкурсу, буде мало ефективним та дієвим засобом у вирішенні сьогоднішньої ситуації. Лише пошук стратегічних рішень, які зможуть змінити сьогоднішній тренд, повинна бути в центрі уваги всіх освітян нашої країни. Ми повинні говорити і про кардинальне підвищення заробітних плат вчителям, вирішення житлових проблем педагогів, значне збільшення студентських стипендій на відповідних спеціальностях, покращення матеріальної бази навчальних закладів тощо.

У нас не буде, як у країни, майбутнього, якщо ми не зможемо повернути повагу та престижність до викладацької роботи! Якщо не зможемо повернути повагу до Його Величності Вчителя!

Саме про це ми повинні вести дискусію і невідкладно знайти рішення. І я переконаний, що ми всі усвідомлюємо серйозність зазначеної проблеми. Мова йде не тільки про систему освіти, це питання збереження державності, питання національної безпеки нашої країни.

Я буду пропонувати Президенту України, Кабінету Міністрів України, народним депутатам України, Міністерству освіти і науки України із залученням Національної академії наук України, Національної академії педагогічних наук України за результатами вступної кампанії провести детальний аналіз, для знайдення тих необхідних рішень, які дозволять зберегти державу!

Оригінал

Освіта.ua
07.08.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
111
Я - вчитель хімї,стаж 15 років. Доробляю до літа і все!!! Не можу і не хочу брати участь у театрі абсурду. Освіта на дні, хімічна освіта в підземеллі. Замість процесу навчання - шоу, актори- вчителі за нищебродський гонорар. А планку постійно підвищують. Піду опановувати більш практичні спеціальності.
Максим
2020 рік. З початку навчального року не можемо знайти вчителя фізики! Дохазяйнувалися! Дореформувалися! Дознущалися з вчителів і держава, й діти та їх батьки! І найстрашніше те, що коли просиш як класний керівник дітей хоча б вчителя "заміни" не "виводити" і "поберегти", щоб він все ж приходив працювати на заміну, діти наче знущаються. 6 вчителів фізики на все місто випускається з лав університету, але в школу не хочуть. І я їх розумію. Вчитися на фізматі складно, зарплата у вчителя-початківця - мізерна та ще й щоденні знущання вищезазничених. От і маємо...
учитель математики
Ви доживіть спочатку, а потім будете спалах наводити. Сьогодні є усе необхідне для навчання - книжки та інтернет. Так що, хто бажає вчитися той навчиться і без вчителя. А в загалі роль сучасного вчителя полягає у мотивації до навчання, і на жаль цю роль він виконує не дуже якісно.
Симба
Для учитель математики: яка мотивація? На бубні грати? Щоб було цікаво? Чи губи накачати та міні одягти? Може хоч так звернуть увагу на вчителя. Знають, що прийде *яжемать*, вимахає всі мізки вчителю, і як ви, шановний, скаже, ви ж не зацікавили. Невиховані батьки, невиховані діти, хамство.
Коментувати
Учитель
Напевно, у наших дітей спрацював режим самозбереження. Ми ж, учителі, їх вже дістати своїми предметами. Кожен учитель вважає, що його предмет найголовніший і без нього ніяк не прожити. Ми самі при будь-якій нагоді робимо високі результати ( будь-яким шляхом, не завжди чесно). За причини цих двох складових Програми навчання занадто перевантаженні. Самі вимогливі зараз учителі укр. мови і літ-ри. Скажіть, якщо я не знаю відмінності між ямбом і хореєм- не жити? Вчитель скаже ЯК ТАКЕ НЕ ЗНАТИ? Окрема каста- математики. Вони гадають, що без їх парабол, гіпербол і похідних світ стане. Фізик вважає, що вкрай усім необхідно знати закон Ома і склад катушки. Хімік не може зрозуміти як можна жити без валентності. Біологія! Богиня всіх наук. Ну для чого дітям знати цю біологію на рівні медіна? Вчитель вважає, що всі предмети нікому не потрібні крім біології. Якщо вчителі найнеобхідніших предметів щось не встигають, то легко можна наздогнати на трудовому, фіз-рі, співах, малюванні. Головне ЗНАННЯ!
Правдоруб
Пробачте за мою "французьку", але нах... в тих школах взагалі викладати? Будь-який продавець попкорну чи касир в кінотеатрі заробить удвічі більше ніж учитель в школі. І це без псування своєї нервової системи, плюс ще й кіно можна безкоштовно подивитися.
////
Как сказал один знакомый, в педагогические ВУЗы идут от отчаяния. Пока учителя будут получать копейки, хоть полностью все бюджетные места сделайте, не пойдут туда люди.
Правдоруб
Для ////: і я про те ж.
Іван Погурський
Пригадую часи, коли вчителям російської мови доплачували 15% до зарплати. Так конкурс на філфак був шалений
Коментувати
Witalina
п.Спваковський,як Ви пояснете,що на магістратуру(ЗАОЧНО) по спеціальності Середня освіта (фізика) в Запорізькому університеті НЕ МАЄ держзамовлення,а на фізичну куьтуру і спорт 5 місць.Чому Ті хто працює у школі, повинні викроювати з своєї мізерної зарплати кошти на навчання?
Випускник-колега
Караул! Рятуймо! А ви знаєте скільки молодих, з вогником в очах, закінчують ВУЗ і мріють працювати. У них енергія, молодість, запал, ще пам"ятають свої шкільні роки, бажають ділитися своїми знаннями, відтворити те, що вивчили за ці роки...Не тут-то було. У школах сидять пенсіонери, далекопенсійного віку, і нікуди не збираються йти. Що їм зле? Пенсія вже є ( це у панчоху), зарплата непогана ( стаж, категорія, звання, ще класне керівництво обов"язково). Хворіють? Нічого, лікарняні все одно виплатять. Навантаження? Чим побільше- вони ж заслужили вже. На роботу приходять рано, йдуть з роботи пізно - діти виросли, бавити нема кого вже. А ти, молодий та енергійний фахівець, сиди вдома, якщо підфартить на трішки годин. І, Бог боронь, не висовуйся зі своїми ідеями, інноватикою. А те що ти молодий, маєш повно ідей і бажання, у тебе сім"я, дитина маленька- нікому не цікаво. Ти йдеш на якусь іншу роботу, базар і заробляєш копійку. А потім питають- ЧОМУ? А ТОМУ!
Vlad
Для Випускник-колега: Якщо ви, Випускник-колега, вчитель фізики, то приїздіть до Куп`янського району. Роботи для вчителів фізики вистачить, бо в кількох школах працюють саме пенсіонери, яких умовляли попрацювати. Язиком плескати легше. Чекаємо на роботу.
Правдоруб
Яка зарплата? Заплатите хоча б 1,5 тисячі євро і я до вас приїду.
Випускник-колега
Я закінчив фізмат. Приїхав у район, в якому більше 70% фізиків і математиків пенсіонери. Для мене місця не знайшлося, поставили на чергу. Почекав рік і пішов у будівництво. Так до мене ніхто не звертався, пенсіонери працюють ( 72, 76, 82 роки...) А Ви кажете чому?
Коментувати
Заробітчанин
Я вчитель фізики зі стажем педагогічної роботи 30 років зараз працюю в Чехії. Коли мене чехи запитали а яка у вас пане вчителю зарплата - їх приголомшила моя відповідь8000 грн . Відповідь чеха - наші вчителі добре ся мають їх зарплата 40 000 крон!!! Ваших керівників треба вимовляти ...
cos
Цю проблему необхідно вирішувати. Не йдуть, бо більшість хоче стати економістами, фінансистами, юристами. Для чого в економічних ВНЗ ліцензійний обсяг становить на облік і аудит 150 чи на фінанси 225 в КНЕУ? Скоротити до 15 максимум місць, з них 5 умовно бюджетних. Цього буде достатньо. І так урізати кожному вузу, хто готує економістів і юристів. А приватні лавочки (економічні і юридичні) закрити. Тоді вивільняється дуже багато абітурієнтів, які будуть вимушені подавати документи на інші спеціальності. За рахунок них можна збільшити кількість тих, хто буде вступати на викладачів фізиків, математиків. Проблема в тому, щоб обирали здібних і розумних дітей, які набрали на тестах високі бали- 180-200, а не 100- бальники, а таких на жаль не дуже багато. Необхідно змінити прийом стипендіатів- спочатку абітурієнти приносять оригінали, а потім найкращим абітурієнтам видають бюджетні місця. Контрактники можуть потім забрати оригінали і принести до іншого ВНЗ, якщо їм щось не сподобається.
N
Для cos: А ще нехай ходять строєм - це ми все в совку проходили. Абітурієнт повинен сам обирати, де він хоче навчатися і на кого. Завдання держави фінансово стимулювати абітурієнта обирати самі ті спеціальності, які потрібні державі. Але все це повинно бути відкрито і відверто, без усяких лобіювань та хитрощів. Якщо випускних університету за спеціальністю математика чи фізика вирішив піти працювати у школу, а йому відмовляють на підставі надуманої МОНУ схеми - середня освіта, тоді користі державі в цьому немає. Бо читати математику все рівно нікому, хіба що вчителю фізкультури. Тоді чого викаблучуватися, якщо не в змозі нічого зробити на краще. Погоджуйся і наймай цього випускника на роботу, а не роби вигляд, що є інші, більш підготовлені, хоча насправді - навпаки матеріал з математики студенти-педагоги знають гірше, бо вчать всіляку нікому не потрібну муйню.
Коментувати
Z
В КНУ Шевченко на бюджет прошли 85 человек, а не 20. Другое дело , что с десяток прошли с КБ 165-155
Witalina
У районах є ,дійсно, проблема з кадрами вчителів фізики і математики !!!! Притом,катастрофічна!!! За останні 5 років у школи району прийшли... аж 3 вчителі. Фізику,математику, інформатику читають вчителі поч.класів, труд.навч.,механіки, пенсіонери за 65. А що буде коли ці пенсіонери НЕ ЗМОЖУТЬ??? І розвязання кадрової проблеми залежить НЕ ТІЛЬКИ від з,п , АЛЕ , ще більше , від зміни ставлення суспільства до вчителя.Обливання брудом вчителів, школи НЕ СПРИЯЄ вибору професії вчителя. ЦЕ - антиреклама вчительської професії!
Іван Погурський
Для Witalina: Рівень викладання яких предметів перевіряють клерки? Математика, укр. мова, історія, ну ще англ. мова.Отож бо.
Коментувати
NN
А чи не ганьба приймати на бюджет у Могилянку на "Фізику" з конкурсним балом 111?!!! І це не за квотою , і результат вже враховує галузевий коефіцієнт 1.02, з ЗНО по фізиці 109, ЗНО з укр.мови-134 !!! . Тобто , людина взагалі не началась у школі навіть на середньому рівні, але держава їй сплатить ,принаймі ,навчання за перший семестр : https://vstup.edbo.gov.ua/offer/502595/
К
Для NN: я так вас розумію. Це так бісить. Чому діти не можуть адекватно оцінювати свої сили?
puma
Для NN: для Могилянки бал в самый раз.
Коментувати
І
Крім малої кількості бюджетних місць є ще й контрактні , і вони всі заповнені . То навіщо битись головою об стіну.
Witalina
п.Співаковський,Чому ті, хто НЕ БУДЕ працювати у школі вчаться на бюджеті, Ті хто працює в с-мі освіти, повинні вчитися на контракті, бо воги отримали вищу освіту на бюджеті.
Микола
Для Witalina: А ти хоч прочитала, яку дурість тут накалякала?
Коментувати
N
Середня освіта (фізика чи математика) - це штучна спеціальність, яку видумали в МОНУ і затвердили постановою КМУ. В МСКО такої спеціальності не існує, там є лише Education. Досі не розумію, чому випускник університету з фізичної чи математичної спеціальності не може викладати в школі. Ваша "педагогічна мафія" проштовхнула, пролобіювала собі спеціальність і не одну, щоб забезпечити себе роботою, а ви підтримали. Абітурієнти не дурні, вони не хочуть одразу повертатися у школу, тільки її закінчивши. Не створюйте країні проблеми з нічого. Розженіть "педагогічну мафію" і ситуація стабілізується.
Студент ПНУ
Для N: Цілком підтримую Вас. Раніше випускник вузу мав запис у дипломі "Математик. Викладач математики" тощо, Навіщо було штучно обмежувати можливості для працевлаштування? Наприклад, у цьому році нам у магістратуру дали лише 5 бюджетних місць на середню освіту і аж 25 на голу математику. Де логіка?
Женя
При тому всьому в Кну всім математикам читається курс з педагогіки. Тоді навіщо окремо виділяти "середня освіта. Математика"
Коментувати
Тетяна
Можно тысячу раз писать "караул" и искать причины , почему профессия "учитель"-не популярна и оказалась практически в самом конце рейтингов с низкими знаниями детей,которые таки решили прийти и поступить в пед.ВУЗы..Но всё банально!!!Зар.плата!Да в конце концов,дайте достойные деньги,и картина изменится координально..Надо видеть лица собеседников,когда ты говоришь,что твой сын поступил на специальность "среднее образование".Это -недоумение,удивление и...какая то жалкая гримасса(это я Вам ,как мама поступившего в этом году студента говорю).А самое страшное,что он в свои 17 лет,планирует учиться,и действительно хочет быть учителем,но уже сейчас сидит в инете и потихоньку изучает языки программирования,колдует ,над созданием сайтов и прочих навыков,что бы потом,работая в школе,иметь подработку на удалёнке,чтобы выжить на те деньги,которые ему будут начислять за эту,когда то уважаемую профессию.Чем его рвение закончится-я не знаю,но "надежда умирает последней".
Студент
Для Тетяна: Хочу Вас приободрить . Хороший учитель физики за подготовкук к ЗНО берет в среднем 300 грн за урок, и записываться к нему нужно еще в конце 10-го класса ( а лучше и ходить с 10-го) ,тк 1-го сентября не будет мест, время забито включая выходные...
Anna
Молодой учитель в селе зарабатывает 10 000грн. И это без репетиторства. О чём вы говорите ???
Небайдужий
Молодий вчитель, тобто вчитель-початківець отримує трожи більше ніж мінімальну зарплату. Про 10 000 це все байки! Я працюю на півтори ставки, маю 18 років стажу і отриму тільки 6 000 чистими.
Коментувати
Val
На самом деле, если рассуждать с позиции сугубо циничной практичности, то абитуриенты абсолютно правы, что обходят стороной такие профессии. Ведь, если сопоставить материальные и временные ресурсы, которые они вкладывают в образование, и конечный его результат, то это просто безумие. Тем же будущим учителям математики и физики, придется потратить тысячи часов своего времени на изучение абсолютно бесполезных предметов, которые они никак не смогут применить в своей дальнейшей трудовой деятельности. Исключение, если только пойдут в науку, вовремя выучат английский и свалят по научному пути в более зрелую и адекватную страну. Но на это способны единицы. Остальные просто просрут 5-6 лет своей жизни. И не получат в результате ничего. Проблема кроется в заложенном со времен совка мышлении, что учителя, узкопрофильные инженеры и т.д. - это некая элита общества. Хотя, на самом деле, на выходе получается зашоренное быдло, не разбирающееся в элементарных реалиях современной жизни.
vik
Не переживайте, знайдуть вихід. Об’єднають п’ять предметів в один - "природознавство", і вчителі фізики, хімії і т.д взагалі не потрібні стануть. Це вже ж прописано в реформі школи.
qwerty_qwert
Відкритий конкурс сам, без закритого конкурсу, нічого не показує, окрім непопулярності даних спеціальностей серед абітурієнтів з високим балом ЗНО.