Osvita.ua Блоги Володимир Глущук: «Султани» і конкурс «Вчитель року»
Володимир Глущук: «Султани» і конкурс «Вчитель року»

Досить вчителькам на конкурсах бути «рабинями в гаремах», пора ставати «принцесами в палацах»

Володимир Глущук: «Султани» і конкурс «Вчитель року»

Автор: Володимир Глущук, Центр освітніх комунікацій. м. Подільськ, Одеська область.

Якось сидів і дивився на «компі» відео обласного конкурсу «Вчитель року».

Зовні все чудово, поважна чоловіча комісія із представників влади й тіток-чиновників від освіти, красивий антураж, телебачення і глядачі. На сцені герої дійства вчителі (точніше вчительки) змагаються в різних конкурсах за призові місця.

Але погляд випадково потрапив на телевізор, де дружина дивилась відомий серіал «Величне століття». Тут саме досвідчені «калги», під керівництвом Валіде-султан вчили дівчат з гарему танцювати, грати, і правил етикету, щоб та, яка приверне погляд Сонцесяйного Сулеймана, отримала шовкову хустинку, і змогла пройти «Золотим шляхом» до омріяних покоїв правителя.

Говорять, що символізм не має великого значення, але в момент, коли султан кинув хустинку черговій пасії - на конкурсі «Вчитель року» губернатор вручав грамоту переможниці конкурсу.

Деспотизм: східний, дрімучий, середньовічний деспотизм, в суті такого поважного конкурсу, підказав мозок в таких асоціаціях. Загалом, і в першому і другому випадках борються за увагу влади, щось показують, щось доказують, а де і «підступні дії» щодо один одного роблять (і не розповідайте, що не вміють цього робити наші Роксолани).

А повинно ж бути все навпаки - де Славний рицар (влада) співає під вікном коханої (про особливе відношення до вчительської професії ох як люблять у нас поговорити з високих трибун).

От і виникає питання, чи буде у нас, нарешті, побудована система дійсно об’єктивного оцінювання результатів роботи вчителя, де не потрібно презентувати, розповідати, стрибати, декламувати, співати. На це є відповідні шоу типу «Таланти твої, Україно» або «Х-фактор»?

Чи буде реалізовано заявлений принцип ДИТИНОЦЕНТРИЧНОСТІ в цьому такому важливому компоненті освітнього життя? Де саме дитина з набутими компетентностями й знаннями буде визначати, хто «Вчитель року», де результати навчання учнів, а не український «гопак» і «брязкальця» східних прикрас будуть в цьому визначальні.

Якщо ці результати знань учнів будуть визнані, то автоматично визнається результат роботи вчителя.

Досить бути «рабинями в гаремах», пора ставати «принцесами в палацах». – І хай не їде за «тридев'ять земель» наша красуня на якісь «конкурси», зриваючи уроки й витрачаючи вільний час, а приїжджають в школу всі ті, хто сидять в цих комісіях як Султани Сулеймани.

Постукавши в двері класу, запитають тихенько: «А ми можемо Вас привітати й запросити на нагородження за Вашу сподвижницьку роботу?» - (і не хусточкою бажано, а діамантовим кольє). А вона, повна поваги до себе, відповість: «Почекайте в коридорі, я працюю з дітьми!»

Оригінал на сайті Освітня політика

Освіта.ua
04.01.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталія Ігнатенко
Добрий день, авторе! Прочитала вашу статтю разом з конкурсанткою обласного конкурсу. Сподобалось. Сьогодні вже розпочався "Учитель року" в області. Телефонує мені моя конкурсантка і каже, така комісія сиділа, що їх мабуть і танцями з шовковими хустками не розшевелити: повна байдужість. Склалося враження що вони, або вже знають переможця, або їм цей конкурс на ф..г треба.
Gluschuk Wladimir
Для Наталія Ігнатенко:Дякую, радий, що і мої скромні "опуси" люди читають. Може колись будемо мати справжню систему визнання переможця "Вчитель року".
Коментувати
Alina
Дякую за цікаву статтю, автор Ви молодець! Прочитала всі коментарі, посміялася! Я згодна і за "директор року і завуч і методист і, навіть, міністр" особисто прийняла б участь в оцінюванні..."песен и пляски"...
думка
Хотілося б бачити конкурси ,, Директор року,, , ,,Завуч року,, , ,, Рік методистів,, , ,, Рік лікарів,,
тимот
Как поняла из комментариев, что нет главного ДИДАКТИЧЕСКОГО требования в этом конкурсе(а в других?) - "ЕДИНСТВО требований". Где-то даются уроки в НЕЗНАКОМОМ классе, идет ЗАПИСЬ урока, ДОСТУПНОСТЬ просмотра для всех, а не только "комиссии". Вижу причину в ПОДХОДАХ РОНО, методистов и других структур городов, сел, ...Все эти НАРУШЕНИЯ как результат МЕТОДИЧЕСКОЙ подготовки работников системы образования: в структурах РОНО, ГОРОНО,, ...методистов в них, да и самих учителей. Это происходит многие годы и никто в это не вникал, вот и анархия продолжается...и отношение к конкурсам и конкурсантам разное, отсюда соры, войны тоже из-за этого - нет ЕДИНСТВА подходов, ЗНАНИЙ в отдельных областях-КОМПЕТЕНЦИЙ!
charli
Ось думаю, якийсь розумний чоловік вигадав конкурс "учитель року", серйозно. Зарозумілість, змагання "совкове" сидить в головах людей з простого народу. Щоб дурість кожного було видно потрібні конкурси - святе діло. Або ВТРАЧЕНЕ?
Іван
Це просто шоу! Із масовими репетиціями і мордуванням дітей. Я особисто не сприймаю це серйозно!
Ольга Крупа
«Почекайте в коридорі, я працюю з дітьми!» мені здаєтьсялише цих слів досить, щоб описати місію вчительської праці. Урок то вже є те саме сокровенне. Саме урок. а не конкурс...
Марія
Для Ольга Крупа: ДУЖЕ ПРАВИЛЬНО І ВЛУЧНО
Коментувати
Serj
99% усіх учасників приймають участь після того, як їм добряче викрутили руки
Лариса
Для Serj: Клас, я належу до 1%. Взяла участь добровільно із задоволенням. Хоча до участі була такої ж думки як і решта дописувачів. Мені було цікаво, відкрила перш за все себе з іншої сторони. І спала спокійно, і робота і сім"я не постраждали, і оновила свої знання.
Gluschuk Wladimir
Пані Ларисо, відзначати людей потрібно, тут без обговорень. Вірю, що Ви відкрили себе з іншої сторони. В освітянському середовищі є велика кількість талановитих людей: поетів, артистів, музикантів, співаків, спортсменів і т.д. Ці люди повинні брати участь у відповідних конкурсах і перемагати. Але причому тут "Вчитель року"? Ще раз наголошую - тільки результати навчання і сформованих компетенцій учнів повинні визначати переможця цього конкурсу. Чи Ви не згодні?
chapman
Для Gluschuk Wladimir: Неужели не поняли? Это (учит-года(А)ми...) один еще камешек в вертикале власти. Смотрите:1. Диплом уравнивает. (как тогда УПРАВЛЯТЬ?), 2.должность(введем:дира,зама,..),3. категории(диру легче управлять), 4.звания-старший, методист(уже круг сузился), 5. конкурсы(разные) - дают возможность РАСШИРИТЬ круг лояльных, и т.д. Вот и конкурс- "учитель года", всего лишь показать свою власть диру. А народ? Народ мовчит и бурчит, ...
Коментувати
Оксана
молодець! Написав точно так як воно у нас відбувається. Колись давно у 2002 я мала " щастя " брати участь у непотрібному спектаклі
Оксана
І до сьогодні не можу спокійно згадувати цей конкурс!!! А минуло 8 років!
Олесь
Під конкурс виділяються гроші, які легко відмити. А головне - є про що звітувати. Адже в організації конкурсу задіяно багато працівників методичних кабінетів та управлінь освіти. Всі зайняті, надруковано багато паперових матеріалів, всі тремтять, всі бояться. Керівники відчувають свою значимість. Вчителі готові тихо працювати і виконувати будь які доручення аби в наступному році не потрапити на конкурс. Це система, ритуальні танці на вчительських душах.
віка
Участь у конкурсі ’Учитель року’ повинні брати спочатку директора, завучі, а потім звичайний вчитель Тому шо всі медалі потім директору і завучу школи, а учитель бідний їсть собі нерви
Лана
Для віка: Самое интересное,что те же директора и завучи будут напрягать для своего урока, выступления и всей подготовки всех в школе)
віка
Нехай напрягають, а потім їдуть на той довбаний конкурс і дають уроки в незнайомому їм класі, нехай понервнічають, як учителі. Тоді може будуть розуміти своіх колег, а то змушують когось їхати.......
Коментувати
Вчитель
Скільки працюю у школі, то мене завжди дивував конкурс "Вчитель року". Учасник такого конкурсу на 2, а то і 3 тижні живе іншим життям, зовсім відірваниий від сім"і, своїх дітей, чоловіка. Як можна сьогодні витягнути тему уроку і вже завтра на зовсім чужих учнях проводити урок. Скільки це коштує вчителю нервів, здоров"я? Ще й купу паперів до цього всього скільки готувати потрібно. Вчителя року мають обирати діти і батьки навчального закладу за результатами його роботи! Відміняти такий конкурс давно пора, це вже пережиток минулого
вчитель
Для Вчитель: Готуючись до конкурсу,вчитель відірваний не тільки від сімї,а й від своєї основної роботи. При цьому часто відривають від роботи і інших учителів,які допомагають конкурсанту у підготовці до шоу та й діти страждають,адже уроки заміняють часто не за спеціальністю.
Коментувати
Тетяна
Мала на увазі припинити принижувати вчителя
Тетяна
Давно задумуюсь,чому немає конкурсу"Лікар року"(бухгалтер,інженер і т.д.),а тільки вчитель і медсестра? Чи не пора і тут принижувати професію вчителя,не кажучи вже про те,що учням знань це шоу не додає?
Gluschuk Wladimir
Для Тетяна: Толкове доповнення. А що, - пропоную затвердити конкурс "Народний депутат року", або "Міністр року". Створимо комісію, сядемо в президію і хай "танцюють". Вже навіть переможців з "клоунади" чи ораторського мистецтва бачу.
тоня
Для Тетяна: Страховая медицина уже придумана, лечиться будем у врача которого выберем сами или директора школ. Вот такой "конкурс" зъявился, вносим из з/п (ндс) проценты.
Коментувати
Анатолій
Вчитель року має бути обраний за результатами роботи з учнями або ще краще, обраний учнями та батьками.
ОЛЕНА
Для Анатолій: За якими критеріями, дозвольте Вас запитати???
Gluschuk Wladimir
Пані Олено, молодці, що поставили таке запитання. Криза нашої освітньої системи саме в повній відсутності зрозумілих критеріїв оцінювання результативності роботи вчителя. Криза в повній відсутності зрозумілих критеріїв кого з учнів і чому можна навчити. Зате в нас є ціла купа "проФФесорів і академіків" педагогічних наук, які "деруть" один в одного дисертації, нагороджують один одного титулами і званнями та успішно освоюють "бюджет". Пацієнт хворий на гангрену, а "рідне МОН" приписує йому аспірин у вигляді реформ на 10 років. Всі, хто бажає вчитися, елементарно виїдуть в ту ж Польщу. Люди добрі, Ви розумієте в якому "лайні" ми всі знаходимось? Ви розумієте, які наслідки це буде мати?
Коментувати
птаха
Молодець,це обовязазаловка з наперед відомими результатами. В новій школі цей конкурс повинний проходити не так!
Леся
Правы.Еще - главное, где видеоролики этих "открытых "уроков" на сайте школы? Эти "потемкинские директора" молодым еще предлагают проводить, чтобы категорию повысить. Самодурство в низах- дурехах, а не в МОН.
almira
Супер, конкурс-показуха, насправді вчитель року має бути обраний за результатами знань учнів або ще краще, обраний учнями.
Людмила Василівна
Ого....., коротко, лаконічно і головне прямо в ціль. Автор молодчина. Дякую.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!