Osvita.ua Блоги Володимир Глущук: «Султани» і конкурс «Вчитель року»
Володимир Глущук: «Султани» і конкурс «Вчитель року»

Досить вчителькам на конкурсах бути «рабинями в гаремах», пора ставати «принцесами в палацах»

Володимир Глущук: «Султани» і конкурс «Вчитель року»

Автор: Володимир Глущук, Центр освітніх комунікацій. м. Подільськ, Одеська область.

Якось сидів і дивився на «компі» відео обласного конкурсу «Вчитель року».

Зовні все чудово, поважна чоловіча комісія із представників влади й тіток-чиновників від освіти, красивий антураж, телебачення і глядачі. На сцені герої дійства вчителі (точніше вчительки) змагаються в різних конкурсах за призові місця.

Але погляд випадково потрапив на телевізор, де дружина дивилась відомий серіал «Величне століття». Тут саме досвідчені «калги», під керівництвом Валіде-султан вчили дівчат з гарему танцювати, грати, і правил етикету, щоб та, яка приверне погляд Сонцесяйного Сулеймана, отримала шовкову хустинку, і змогла пройти «Золотим шляхом» до омріяних покоїв правителя.

Говорять, що символізм не має великого значення, але в момент, коли султан кинув хустинку черговій пасії - на конкурсі «Вчитель року» губернатор вручав грамоту переможниці конкурсу.

Деспотизм: східний, дрімучий, середньовічний деспотизм, в суті такого поважного конкурсу, підказав мозок в таких асоціаціях. Загалом, і в першому і другому випадках борються за увагу влади, щось показують, щось доказують, а де і «підступні дії» щодо один одного роблять (і не розповідайте, що не вміють цього робити наші Роксолани).

А повинно ж бути все навпаки - де Славний рицар (влада) співає під вікном коханої (про особливе відношення до вчительської професії ох як люблять у нас поговорити з високих трибун).

От і виникає питання, чи буде у нас, нарешті, побудована система дійсно об’єктивного оцінювання результатів роботи вчителя, де не потрібно презентувати, розповідати, стрибати, декламувати, співати. На це є відповідні шоу типу «Таланти твої, Україно» або «Х-фактор»?

Чи буде реалізовано заявлений принцип ДИТИНОЦЕНТРИЧНОСТІ в цьому такому важливому компоненті освітнього життя? Де саме дитина з набутими компетентностями й знаннями буде визначати, хто «Вчитель року», де результати навчання учнів, а не український «гопак» і «брязкальця» східних прикрас будуть в цьому визначальні.

Якщо ці результати знань учнів будуть визнані, то автоматично визнається результат роботи вчителя.

Досить бути «рабинями в гаремах», пора ставати «принцесами в палацах». – І хай не їде за «тридев'ять земель» наша красуня на якісь «конкурси», зриваючи уроки й витрачаючи вільний час, а приїжджають в школу всі ті, хто сидять в цих комісіях як Султани Сулеймани.

Постукавши в двері класу, запитають тихенько: «А ми можемо Вас привітати й запросити на нагородження за Вашу сподвижницьку роботу?» - (і не хусточкою бажано, а діамантовим кольє). А вона, повна поваги до себе, відповість: «Почекайте в коридорі, я працюю з дітьми!»

Оригінал на сайті Освітня політика

Освіта.ua
04.01.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Учасник
Чи доцільно проводити такі конкурси? З уст зав. методкабінетом звучить, що такі конкурси допомагають вчителю усистематизувати свій матеріал, свої доробки. Та чи покращить це якість учнівських знань? Напевно, що ні. Хай би краще той вчитель присвятив увагу, свій час учням, своїм вихованцям, а не складанню од самому собі. А на рахунок "провести завтра урок з чужими дітьми" - так, це складно, проте цікаво (за умови, що не враховувати стрес, нерви та потрачене здоровя). Єдиним, на мій погляд, позитивним у конкурсі є живе спілкування з такими, як ти сам, в чомусь фанатами своєї справи, як би високо це не звучало. Адже не кожного туди змусять піти, це ж престиж школи, району, області. Позитивні емоції, отримані від цього спілкування - то, напевно, єдине, заради чого можна закрити очі на потрачені нерви, кошти, час. Але не виправдовують загублений час, який варто було віддати на виконання своєї вчительської місії: навчання та виховання своїх учнів.
Учасник
Мала "щастя" чи то "честь" брати участь у конкурсі та дійти до фіналу Всеукраїнського. Не можу забути фразу члена журі обласного конкурсу, яку він проголосив після оголошення результатів обласного. Він сказав: "А тепер у міністерстві будуть сидіти та ламати голови, щоб ще таке придумати, щоб вчитель НЕ вчив дітей". Спершу подумала, що він таке верзе? Але потім, осмисливши його слова, зрозуміла, що то є чиста правда. Під час підготовки до конкурсу, чи то районного, чи обласного, чи Всеукраїнського туру, уроки, учні були далеко не на першому місці. Як вчитель я себе тут втратила. Зате знайшла себе як артиста, махінатора. Можливо, не всі учасники, але для презентації себе прийшлось показувати таке, що не завжди на уроках використовую. Але треба, "щоб картинка хороша була". Не можу казати, що майстерності вчителя на конкурсі не видно. Але про результативність роботи тут можу посперечатись.
Наталія Ігнатенко
Добрий день, авторе! Прочитала вашу статтю разом з конкурсанткою обласного конкурсу. Сподобалось. Сьогодні вже розпочався "Учитель року" в області. Телефонує мені моя конкурсантка і каже, така комісія сиділа, що їх мабуть і танцями з шовковими хустками не розшевелити: повна байдужість. Склалося враження що вони, або вже знають переможця, або їм цей конкурс на ф..г треба.
Gluschuk Wladimir
Для Наталія Ігнатенко:Дякую, радий, що і мої скромні "опуси" люди читають. Може колись будемо мати справжню систему визнання переможця "Вчитель року".
Коментувати
Alina
Дякую за цікаву статтю, автор Ви молодець! Прочитала всі коментарі, посміялася! Я згодна і за "директор року і завуч і методист і, навіть, міністр" особисто прийняла б участь в оцінюванні..."песен и пляски"...
думка
Хотілося б бачити конкурси ,, Директор року,, , ,,Завуч року,, , ,, Рік методистів,, , ,, Рік лікарів,,
тимот
Как поняла из комментариев, что нет главного ДИДАКТИЧЕСКОГО требования в этом конкурсе(а в других?) - "ЕДИНСТВО требований". Где-то даются уроки в НЕЗНАКОМОМ классе, идет ЗАПИСЬ урока, ДОСТУПНОСТЬ просмотра для всех, а не только "комиссии". Вижу причину в ПОДХОДАХ РОНО, методистов и других структур городов, сел, ...Все эти НАРУШЕНИЯ как результат МЕТОДИЧЕСКОЙ подготовки работников системы образования: в структурах РОНО, ГОРОНО,, ...методистов в них, да и самих учителей. Это происходит многие годы и никто в это не вникал, вот и анархия продолжается...и отношение к конкурсам и конкурсантам разное, отсюда соры, войны тоже из-за этого - нет ЕДИНСТВА подходов, ЗНАНИЙ в отдельных областях-КОМПЕТЕНЦИЙ!
charli
Ось думаю, якийсь розумний чоловік вигадав конкурс "учитель року", серйозно. Зарозумілість, змагання "совкове" сидить в головах людей з простого народу. Щоб дурість кожного було видно потрібні конкурси - святе діло. Або ВТРАЧЕНЕ?
Іван
Це просто шоу! Із масовими репетиціями і мордуванням дітей. Я особисто не сприймаю це серйозно!
Ольга Крупа
«Почекайте в коридорі, я працюю з дітьми!» мені здаєтьсялише цих слів досить, щоб описати місію вчительської праці. Урок то вже є те саме сокровенне. Саме урок. а не конкурс...
Марія
Для Ольга Крупа: ДУЖЕ ПРАВИЛЬНО І ВЛУЧНО
Коментувати
Serj
99% усіх учасників приймають участь після того, як їм добряче викрутили руки
Лариса
Для Serj: Клас, я належу до 1%. Взяла участь добровільно із задоволенням. Хоча до участі була такої ж думки як і решта дописувачів. Мені було цікаво, відкрила перш за все себе з іншої сторони. І спала спокійно, і робота і сім"я не постраждали, і оновила свої знання.
Gluschuk Wladimir
Пані Ларисо, відзначати людей потрібно, тут без обговорень. Вірю, що Ви відкрили себе з іншої сторони. В освітянському середовищі є велика кількість талановитих людей: поетів, артистів, музикантів, співаків, спортсменів і т.д. Ці люди повинні брати участь у відповідних конкурсах і перемагати. Але причому тут "Вчитель року"? Ще раз наголошую - тільки результати навчання і сформованих компетенцій учнів повинні визначати переможця цього конкурсу. Чи Ви не згодні?
chapman
Для Gluschuk Wladimir: Неужели не поняли? Это (учит-года(А)ми...) один еще камешек в вертикале власти. Смотрите:1. Диплом уравнивает. (как тогда УПРАВЛЯТЬ?), 2.должность(введем:дира,зама,..),3. категории(диру легче управлять), 4.звания-старший, методист(уже круг сузился), 5. конкурсы(разные) - дают возможность РАСШИРИТЬ круг лояльных, и т.д. Вот и конкурс- "учитель года", всего лишь показать свою власть диру. А народ? Народ мовчит и бурчит, ...
Коментувати
Оксана
молодець! Написав точно так як воно у нас відбувається. Колись давно у 2002 я мала " щастя " брати участь у непотрібному спектаклі
Оксана
І до сьогодні не можу спокійно згадувати цей конкурс!!! А минуло 8 років!
Олесь
Під конкурс виділяються гроші, які легко відмити. А головне - є про що звітувати. Адже в організації конкурсу задіяно багато працівників методичних кабінетів та управлінь освіти. Всі зайняті, надруковано багато паперових матеріалів, всі тремтять, всі бояться. Керівники відчувають свою значимість. Вчителі готові тихо працювати і виконувати будь які доручення аби в наступному році не потрапити на конкурс. Це система, ритуальні танці на вчительських душах.
віка
Участь у конкурсі ’Учитель року’ повинні брати спочатку директора, завучі, а потім звичайний вчитель Тому шо всі медалі потім директору і завучу школи, а учитель бідний їсть собі нерви
Лана
Для віка: Самое интересное,что те же директора и завучи будут напрягать для своего урока, выступления и всей подготовки всех в школе)
віка
Нехай напрягають, а потім їдуть на той довбаний конкурс і дають уроки в незнайомому їм класі, нехай понервнічають, як учителі. Тоді може будуть розуміти своіх колег, а то змушують когось їхати.......
Коментувати
Вчитель
Скільки працюю у школі, то мене завжди дивував конкурс "Вчитель року". Учасник такого конкурсу на 2, а то і 3 тижні живе іншим життям, зовсім відірваниий від сім"і, своїх дітей, чоловіка. Як можна сьогодні витягнути тему уроку і вже завтра на зовсім чужих учнях проводити урок. Скільки це коштує вчителю нервів, здоров"я? Ще й купу паперів до цього всього скільки готувати потрібно. Вчителя року мають обирати діти і батьки навчального закладу за результатами його роботи! Відміняти такий конкурс давно пора, це вже пережиток минулого
вчитель
Для Вчитель: Готуючись до конкурсу,вчитель відірваний не тільки від сімї,а й від своєї основної роботи. При цьому часто відривають від роботи і інших учителів,які допомагають конкурсанту у підготовці до шоу та й діти страждають,адже уроки заміняють часто не за спеціальністю.
Коментувати
Тетяна
Мала на увазі припинити принижувати вчителя
Тетяна
Давно задумуюсь,чому немає конкурсу"Лікар року"(бухгалтер,інженер і т.д.),а тільки вчитель і медсестра? Чи не пора і тут принижувати професію вчителя,не кажучи вже про те,що учням знань це шоу не додає?
Gluschuk Wladimir
Для Тетяна: Толкове доповнення. А що, - пропоную затвердити конкурс "Народний депутат року", або "Міністр року". Створимо комісію, сядемо в президію і хай "танцюють". Вже навіть переможців з "клоунади" чи ораторського мистецтва бачу.
тоня
Для Тетяна: Страховая медицина уже придумана, лечиться будем у врача которого выберем сами или директора школ. Вот такой "конкурс" зъявился, вносим из з/п (ндс) проценты.
Коментувати
Анатолій
Вчитель року має бути обраний за результатами роботи з учнями або ще краще, обраний учнями та батьками.
ОЛЕНА
Для Анатолій: За якими критеріями, дозвольте Вас запитати???
Gluschuk Wladimir
Пані Олено, молодці, що поставили таке запитання. Криза нашої освітньої системи саме в повній відсутності зрозумілих критеріїв оцінювання результативності роботи вчителя. Криза в повній відсутності зрозумілих критеріїв кого з учнів і чому можна навчити. Зате в нас є ціла купа "проФФесорів і академіків" педагогічних наук, які "деруть" один в одного дисертації, нагороджують один одного титулами і званнями та успішно освоюють "бюджет". Пацієнт хворий на гангрену, а "рідне МОН" приписує йому аспірин у вигляді реформ на 10 років. Всі, хто бажає вчитися, елементарно виїдуть в ту ж Польщу. Люди добрі, Ви розумієте в якому "лайні" ми всі знаходимось? Ви розумієте, які наслідки це буде мати?
Коментувати
птаха
Молодець,це обовязазаловка з наперед відомими результатами. В новій школі цей конкурс повинний проходити не так!
Леся
Правы.Еще - главное, где видеоролики этих "открытых "уроков" на сайте школы? Эти "потемкинские директора" молодым еще предлагают проводить, чтобы категорию повысить. Самодурство в низах- дурехах, а не в МОН.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!