О. Співаковський: фальсифікація рейтингу абітурієнтів

Є підстави стверджувати, що у ході вступної кампанії відбулася фальсифікація рейтингу абітурієнтів

О. Співаковський: фальсифікація рейтингу абітурієнтів

Автор: Олександр Співаковський, народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, член фракції БПП.

На основі різноманітних даних є підстави стверджувати, що у ході вступної кампанії 2016 року відбулася системна фальсифікація загальноукраїнського рейтингу абітурієнтів, яка призвела до порушення конституційного права громадян України на рівний доступ до освіти на засадах чесного конкурсу.

Причини фальсифікації полягають у помилковості роботи алгоритму адресного розміщення державного замовлення, що може бути результатом службової недбалості його замовників та розробників. Завдяки цьому абітурієнти різних ВНЗ були поставлені в нерівні умови у ході проведення конкурсу за сумою результатів ЗНО і середнього бала документа про середню освіту.

В ході розподілу місць державного замовлення в цьому році було застосовано одночасно два конкурси: загальнонаціональний конкурс абітурієнтів за результатами ЗНО та конкурси абітурієнтів у кожному вищому навчальному закладі.

Для здійснення внутрішнього конкурсу абітурієнтів кожним навчальним закладом був розроблений свій порядок обчислення конкурсного бала вступника, як передбачає Закон України «Про вищу освіту», ст.44, а також Наказ МОН «Про затвердження умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році» №1085 від 15 жовтня 2015 року. Для обчислення конкурсних балів були використані різні вагові коефіцієнти для різних сертифікатів ЗНО, для середнього бала документа про загальну середню освіту, а також для врахування дипломів Всеукраїнської олімпіади, конкурсу науково-дослідницьких робіт членів Малої академії наук або за успішне завершення підготовчих курсів (факультету довузівської підготовки).

Оскільки на момент оприлюднення Наказу №1085 керівників вищих навчальних закладів не було повідомлено про характер застосування загальноукраїнського конкурсу в алгоритмі розміщення місць державного замовлення, то правила внутрішніх конкурсів в цих закладах не могли бути узгоджені між собою. На одні і ті ж спеціальності різними ВНЗ були встановлені різні вагові коефіцієнти для різних конкурсних документів вступників.

Встановлення згідно з рекомендацією МОН окремих коефіцієнтів в межах 0,05 для врахування дипломів Всеукраїнської олімпіади, конкурсу науково-дослідницьких робіт членів Малої Академії Наук або за успішне завершення підготовчих курсів (факультетів довузівської підготовки) відбулося в різних навчальних закладах по-різному. В окремих випадках цей ваговий коефіцієнт не був встановлений взагалі тими ВНЗ, які не вважали такі документи обов’язковими. На практиці це призвело до того, що для одних і тих же абітурієнтів на одні і ті ж спеціальності різні ВНЗ обліковували кількість конкурсних балів по-різному, користуючись в одних випадках сумарним коефіцієнтом для сертифікатів ЗНО та документів про середню освіти 0,95 в інших – від 0,99 до 1. Через це сумарні бали одних і тих же абітурієнтів в різних ВНЗ відрізнялися на 6-10 одиниць.

В умовах дії загальнонаціонального алгоритму розподілу таке обраховування балів спотворило загальні результати абітурієнтів, і їхні рейтинги в межах України виявилися хибними. В результаті до зарахування на місця державного бюджету були рекомендовані абітурієнти з значно гіршими показниками підготовки, а абітурієнти з кращими показниками не отримали доступу до місць державного замовлення на пріоритетні для них спеціальності. Це є значним порушенням чесності конкурсу, проведеного в 2016 році на загальнонаціональному рівні. Кількість таких абітурієнтів важко обрахувати, але є можна припустити, що вона оцінюється сотнями або навіть тисячами осіб.

Таким чином при запровадженні всеукраїнської системи конкурсного відбору абітурієнтів у 2016 році не були дотримані рівні умови для всіх абітурієнтів та вищих навчальних закладів. Це призвело до втрати багатьма громадянами України доступу до безоплатної вищої освіти на конкурсних засадах.

Оригінал

Освіта.ua
22.08.2016

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олег Грица
Для Викладач і мама абітурієнта: профільні які? для "права" математику чи географію, які взагалі не будуть викладатись (це по "моїй" спеціалізації)? а що таке пороги? в жодній країні світу не має порогів. гуглите, перевіряйте. зате вузи беруть всіх підряд з найнижчими балами. а ніхто стастистику і не знає - скільки не пройшли поріг але попередні бали були більші ніж вступили з мінімум.
Андрей Козак
Для Олег Грица: введение ЗНО по правоведению давно напрашивается. А то идиотская ситуация - у одной из самых престижных специальностей нет профильного ЗНО.
Олег Грица
Для Андрей Козак: правознавство важко назвати предмет для зно, тим більше викладається не у випускному класі. ще із союзу завжди була іноземна, історія. зараз профільний історія.
Викладач і мама абітурієнта
Для Олег Грица: для кожної спеціальності є профільна дисципліна, і якщо у вас право, то певно, що дитина буде вивчати саме його поглиблено у внз, отже мають бути в першу чергу базові знання з цього предмету (а не з історії чи іноземної), можливо й ЗНО з правознавства. А от про порогові рівні почитайте зокрема "Загальноєвропейські рекомендації з мовної освіти" наприклад (я вказую за своїм профілем). Певно, що з юриспруденції щось таке теж є (хоча, на мою думку, наш юрист не зможе працювати за кордоном: треба буде вчитися - закони різні, крім загальнолюдських)
Коментувати
Викладач і мама абітурієнта
Вважаю, что треба враховувати в першу чергу бали з профільного предмета, а не обраховувати середній бал за рахунок укр. мови і історії. Спеціаліст повинен знати профільну дисципліну, а не історію (яку сто раз переписують), з укр. мови можна встановити поріг (пройшов/ не пройшов). Додаткові бали за курси - взагалі несенітниця. Тільки всі наші розмови "ображених" (тих, хто на "власній шкурі" стикнувся з "реформами") ні до чого. Гриневич і Ко нас не читають, вона впевнена в своїй правоті, здається їй треба створити імітацію "бурної діяльності", а компетентності для цього не вистачає. Хочеться побажати цій компанії, щоб вони жили на нашу з/п і вчили своїх дітей за цими законами.
Олег Грица
Для Викладач і мама абітурієнта: я давно писав про криворукість роспреділення. правда дописи видалені. сподіваєиось що їх все таки прочитали, врахухуть і виправлять. по крайній мірі я буду тут до наступного вступу. якщо буде потрібно - буду добиватися зустрічі з п.Гриневич. просто у мене є надія, що міністр виправить ситуацію.
Викладач і мама абітурієнта
І ще: Вибачте, але не всі хочуть вчитися в Києві, жити в гуртожитку, відмовлятись від своїх звичок, справ, родичів тощо. Дитина, яка вчилася старанно в гімназії, непогано склала ЗНО має право вчитися у тому університеті, де бажає (минулих років, коли можна було обирати серед внз, було чесніше!)!!!
Андрей Козак
Для Викладач і мама абітурієнта: в этом году тоже можно выбирать ВУЗ. в некиевский вуз часто и пройти проще.
Викладач і мама абітурієнта
Для Андрей Козак: выбирать вуз, чтобы учиться на контракте - да, а бюджет - куда дадут это бюджетное место. Я знаю о чем говорю! Кроме того, как показали результаты этого года, то очень часто детям с юга и востока давали места в западно-украинские вузы, а с запада на юг и восток. Похоже, что без политики не обошлось. Одна знакомая выпускница с ЗНО под 190 баллов и аттестатом 18.5 не прошла на бюджет в вуз мечты, а попала в Черновцы (а мы с юга). Не пошла на бюджет, а решила учиться на контракте там, где хотела. Понятно, что она (как и другие) подавала туда заявление, но как один из далеко запасных вариантов. Дети ставили приоритеты (вы скажете выбирали вуз), но учитывая, что были заявлены одни цифры бюджетных мест (макс.обсяг), а в реале их оказалось в 7-10 раз меньше, а то и вообще не дали. Разница с прошлым годом большая. И насчет некиевского вуза вы не правы. Я уже здесь писала. Бюджет таки весь ушел на Киев. И "слабаки", которые подавали в киевские вузы получили бюджет.
Коментувати
Викладач і мама абітурієнта
Абсолютно погоджуюсь з паном Співаковським. Оскільки сама працюю у внз і цього року відчула всі "новаторства" пані міністерші на власному досвіді. ВНЗ нашого міста на одну й ту ж спеціальність поставили різні вагові коефіцієнти, в результаті моя дитина вступила на бюджет не за першим пріоритетом (був дуже розчарований, тому що був упевнений на 100%: і за балами ЗНО (два вище 170, профільний 180), атестата, і в порівнянні з минулим роком). Що цікаво, якби він вступав до КНУ, то пройшов би на бюджет туди (пройшли з набагато нижчими), а в рідному місті бюджету дали на обрану спеціальність по 1 пріоритету аж 2(!) місця, а по 2 - 0. Всі місця пішли у Київ, Львів тощо (бюджет 140-150 балів(!), є навіть і нижчі. А це долі дітей, а "новатори" ними граються, розбивають мрії. У класі мого сина є діти, які з високими балами взагалі не пройшли на бюджет у бажаний внз. Можливо, таким чином хочуть знищити регіональні внз.
Олег Грица
Для Викладач і мама абітурієнта: я давно писав про криворукість роспреділення. правда дописи видалені. сподіваєиось що їх все таки прочитали, врахухуть і виправлять. по крайній мірі я буду тут до наступного вступу. якщо буде потрібно - буду добиватися зустрічі з п.Гриневич. просто у мене є надія, що міністр виправить ситуацію.
Коментувати
Мама випускника
Поясніть будь-ласка, як так склалося: випускник не проходить поріг з історії України, відповідно не складає дпа з даного предмету, але стає студентом державного вишу, хай і платної форми навчання. В чому суть реформ МОН? Як почуваються інші діти, які здали зно на 170-180 балів, і сидять у вузах поруч з такими випукниками. Чому міністерство не контролює цього? Скільки ще часу вузи будуть "тупо" заробляти гроші?
Олег Грица
Для Мама випускника: уточніть не здав історію? якщо це 2 обовязковий - він взагалі не може навчатись у вузі. якщо просто зно з історії - замінили кращими і тут читейте мій допис на фейсбуці.
АННА
Для Олег Грица: Ви не зовсім праві, якщо історія була другим обов’язковим, але абітурієнт обрав ВУЗ, де не треба ЗНО з історії ( наприклад біо і хімія), то він міг навчатись у ВУЗі
Олег Грица
Для АННА: хм. можливо і помилився. у нас просто історія/атематика була обовязковою. перегляну правила вступу.трді і мама випусника а я тим більше буду горланити! а нах поріГ? можна перший здати на 180, другий на 199-200, а третій не пройти? а хтось здав 101,110 і 105 і вступає у вуз.
Коментувати
татьяна
Здравствуйте! Я очень-очень огорчена своим "провалом"...Сдала хорошо ЗНО; сдала документы в университет им. К.Д.Ушинского на специальность"социальная работа" привезла оригиналы документов и через несколько дней сказали что будем подписывать контракт (я поступала на заочное отделение) уже заполняла бланки как мне сказали так как я одна буду на курсе то учить меня одну не будут и что бы я забрала документы и поступала на следующий год.... Очень обидно и не справедливо!!!! И вообще правильно ли поступили по отношении ко мне?!
Анна
Цьогорічна вступна кампанія була на диво прозора і зрозуміла. Усі наші випускники,які добре вчилися і зуміли підтвердити свої знання на ЗНО вступили на державну форму навчання в обраному виші. Добре, щоб і наступного року було не гірше.
Викладач і мама абітурієнта
Для Анна: Пишете так, аби написати, чи вам премію видадуть за розхвалювання?
Коментувати
G
До 2015р. (до того часу, поки не ввели коефіцієнти), вага курсів була 0,025 (20 з 800). Цього ж року вага курсів збільшилась вдвічі і стала 0,05 (10 з 200)!!! Однозначно, бали за курси потрібно якщо не відміняти повністю, то хоча б знизити їх коефіцієнт.
Лиля
Для G: дармовые баллы отменять однозначно и без обсуждений,об этом уже говорили и не однократно,предметы для зно для определённой специальности одни и те же и с одинаковыми коэффициентами и точка,и считайте на здоровье,вот тогда и распределяйте бюджетные места по всей Украине .
Анна
Для G: Не цього року! Минулого року так впровадили! У чомусь є вина абітурієнтів? А от те, що хтось вирішив попіаритися, це так.
Hope
Чи є новини про бали за курси - будуть відміняти взагалі чи міняти коефіцієнт??? Дуже цікавить...
Коментувати
ТАРАС
Пане Співаковський, Ви згадали Статтю 44 ЗУ "Про вищу освіту". Тоді дослівно прочитайте її частину 6. І Ви побачите, що конкурсний бал вже другий рік протизаконно (неправильно) підраховується для всіх абітурієнтів всієї України, хоч про це писав і в МОН і до вас на комітет. Одна буква "а", а має бути "их". Не "помножена", а "помножених". Що, руки не доходять, щоб внести зміни? Але ж запхали в дужки підготовчі і о/успіхи до решти коефіцієнтів, ще збільшивши їх вагу відносно 2015 року (10 балів з 210-и, це не 10 балів з 200). А Ви тут співаєте...
Олег Грица
Для ТАРАС: а можна кокретніше? це глибще ніж я бачу.
ххх
Для ТАРАС: А ви подумайте краще. Насправді, це 10 балів зі 100, бо інші 100 і далі приписуються. Так що реальна вага курсів - 10%. І додайте сюди ще 20 балів за атестат - 20%.
Олег
Для ххх: Де 20%. атестат? Є виші, де бал атестата взагалі не враховують. Як вже задовбав той популізм.
Коментувати
Олег Грица
правильно О. Співаковський зазначив. запізно? НІ. тут аналіз вступної компанії. на мій погляд - варто додати ще 3 (третє) зно на вибір. є різниця математика/іноземна/географія? таких варіантів багато. пишу про право
G
Для Олег Грица: Знайшла в одному ВУЗі таке: третій предмет на факультеті іноземних мов - Математика або Географія або Історія України або Біологія; на фіз-маті !!! - історія України або Іноземна мова або Біологія або Фізика. Моя дитина також цього року вступала до вишу. Я всю вступну кампанію обурювалась: як на технічних спеціальностях можна прирівняти фізику та історію? Ось тут порівняння Мерседеса та Запорожця якраз доречне.
Олег Грица
Для G: тут нерівність при вступі у випадку вибору 3 предмету. тому що при оцінюванні різний пороговий бал, за ним іде різниця відповідей для його подолання і як наслідок - загальний результат. якщо б я знав 2 роки назад - дитина б не ходила на іноземну, а на географію 1 рік, і написала б мінімум на 180 (за 20хв. написав на освіті зно на 166 балів).
Олег
Для G: Зате який хліб репетиторам, бо дитина розпорошується, реально не знаючи, який предмет краще складе.
Коментувати
Анна
А чому мова йде про це постфактум, коли вступна кампанія вже відбулася? Підготовчі курси були завжди. А чому ніхто не веде мову про творчі конкурси? Там відсоток балів далеко не 0.05,як за курси А чому наплювати було на петиції абітурієнтів, як обурювались рівнем завдань з окремих предметів. А ВР більше не має, чим зайнятися? Тарифи підвищують-всім начхати, зарплати, пенсії в людей смішні-начхати.
_Summertime_Sadness_
Для Анна: на специальности с творческими конкурсами не было широкого конкурса
Олег Грица
а що творчі? от Пономаренку вмділили додатуове бюджетне місце коли вмішались аля полвтики. і Гринкевич і совсун з цим погодились.
Валентина Алёхина
Что значит, не было широкого конкурса? Дети неделю испытывались творческими конкурсами с 8.00. до 17.00. (при этом они не имели возможности испытать свои способности в нескольких ВУЗах, т.к. экзамены почти во всех из них совпадали по датам!!! А быть одновременно в Харькове и во Львове или Киеве невозможно!) Печально было наблюдать за теми, кто прошёл на бюджет в мед. ВУЗы 400-м из 500 или ещё лучше 500-м из 500 с такими баллами ЗНО, с какими в другие ВУЗы и на контракт не возьмут. А, например, на факультет сценического искусства в одном ВУЗе 3 бюджетных места, в другом 10. Естественно, не все дети с высокими баллами ЗНО имели возможность пройти на бюджет. И то, что они пошли на контракт совсем не означает, что они слабее тех, кто в этом году умудрился пролезть на бюджет. Поверьте, некоторые даже решились отказаться от бюджетных мест в других ВУЗах, чтобы приобрести любимую профессию. И обещание "место идёт за студентом" не оправдало себя!
Коментувати
валентина
Бали за підготовчі курси- це та "шпарина" , яку вигадало Міністерство освіти щоб мати можливість "законим" шляхом пропхнути діточок можновладців до престижних київських вишів. Невідомо хто, як і за що виставляє ці бали. Подивіться рейтингові списки престижних вузів і ви помітите, що багато з тих, хто отримав додаткові бали "за успішне закінчення підготовчих курсів" мають не такі вже й високі бали ЗНО, як варто було б очікуватии. Якщо МО так довіряє цим балам, то чому б не зараховувати їх абітурієнтам , які пройшли ці курси в Миколаєві, Херсоні, Хмельницькому чи де інде при вступі до престижних столичних вузів? Чи не все тут так чисто та прозоро?
Михайло Чиж
Для валентина: "Невідомо хто, як і за що виставляє ці бали": "хто" - Центр оцінювання якості знань за результатом двох підсумкових атестаційних робіт з трьох предметів + оцінки за 6 індивідуальних атестаційних робіт з тих-же трьох предметів; "за що" - за річну роботу з трьох предметів. "можливість "законим" шляхом пропхнути діточок можновладців" - це ж скільки "діточок можновладців"... А "курси в Миколаєві, Херсоні, Хмельницькому чи де інде" порівняти з курсами при КПІ, це як порівнювати Запорожець з Мерседесом.
валентина
Михайле, не розповідайте мені казочки. Про який Центр оцінювання якості знань ви говорите, про той який є при кожному окремо взятому вузі і аж ніяк не є незалежним, тому, що абітурієнт платить кошти за проходження цих курсів? А те як формується цей бал і без вас знаю, і повірте він формується однаково, шо в КПІ, шо в в будь-якому іншому вузі. Єдиним незалежним оцінюванням знань учнів є ЗНО. То чому ж у вашому так званому "Мерседесі" КПІ діти з кращими балами ЗНО але без додаткових балів за курси, стоять в рейтингову спису нижче ніж ті, в кого бали ЗНО нижчі, але є додаткові бали за курси? Хто заважав абітурієнту, який дуже"успішно" закінчив курси та отримав за це 10 додаткових балів так же успішно скласти ЗНО? Чи може його знання не є вже такими грунтовними?
валентина
Михайле, скопіювала спеціально для вас; yong people+1-1 Я в этом году ходил на курсы в КПИ, и у большинства моих одногруппников балл за курсы был выше 190, но при этом только у одного средний балл по ЗНО выше 190. Не знаю, возможно в других группах было по-другому, но в нашей- именно так. Так что, по-моему, дополнительные баллы нужно отменять. Если ВУЗы хотят подготовить абитуриентов, то пусть готовят их так, чтобы они могли сдать нормально ЗНО. 21.08.2016 в 15:21
Коментувати
N
Так, дещо не додумали. Вузи з нижчим рейтингом бажають набрати студентів на любих умовах . Чим вищий рейтинг вузу тим більша різниця в коефіцієнтах між профілюючим предметом і іншими. Треба щоб скрізь профілюючий предмет мав одинакаву вагу. А бали за підготовчі курси це вже взагалі смішно))))
С
Для N: згодна абсолютно! А яка можливість закінчити курси була у дітей, які не проживають у містах? Як взагалі модна давати такий високий додатковий бал за курси???
G
До 2015р. (до того часу, поки не ввели коефіцієнти), вага курсів була 0,025 (20 з 800). Цього ж року вага курсів збільшилась вдвічі і стала 0,05 (10 з 200)!!! Однозначно, бали за курси потрібно якщо не відміняти повністю, то хоча б знизити їх коефіцієнт.
Михайло Чиж
Для С: Для дітей, що проживають не в містах існують дистанційні (заочні) курси. Було-б бажання... А я перефразую Ваше питання: "А яка можливість найняти кваліфікованого репетитора у дітей, які не проживають у містах?" або "А яка можливість найняти репетитора у дітей, якщо у батьків не достатньо на це коштів?" Чому такі питання ніхто не задає? Адже це також "нерівність доступу до освіти".....
Коментувати