В. Онацький: щодо обов’язковості шкільної форми

Ми хочемо сформувати вільну, творчу особистість, то чому ж ми вводимо для дітей штучні перепони

В. Онацький: щодо обов’язковості шкільної форми

Автор: Володимир Онацький, заступник директора школи з навчально-виховної роботи.

Справжні баталії розгораються у групі «БАТЬКИ SOS» з приводу шкільної форми. І хоча ніяких новацій у цьому питанні за останні 20 років немає, тема є актуальною, як у батьківському, учнівському середовищі, так і в учительському.

Уведена Указом Президента України у 1996 році обов’язкова шкільна форма ось вже понад 20 років сприймається учасниками навчально-виховного процесу неоднозначно. Є прихильники шкільної форми, які вважають, що «форма створює в школі ділову атмосферу, необхідну для занять; форма дисциплінує учня, мотивує навчальну діяльність; шкільна форма свідчить про приналежність до колективу школи – навчального закладу в умовах інтеграції освіти України до європейського простору». Є і противники, які вважають, що «шкільна форма є незручною, пригнічує дитину, позбавляє її самобутності, а її постійне носіння викликає до неї (до форми) огиду».

А й справді: чи могли б дорослі з доброї волі одинадцять років проходити в однаковому одязі? Ні? Важко? Складно? Дратує? А, дехто ходить так на роботі? Там їм же за це гроші платять (зарплатню). А діти чому змушені одинадцять років бути, як в інкубаторі?

Чому ж ми, дорослі, так ненавидимо своїх дітей? Чи може нам так простіше: запакували дитину у шкільну форму і горя не знаємо? І виправдовуємо це тим, що буцімто «форма формує ділову атмосферу, необхідну для занять». Ні, шановні, ділову атмосферу, необхідну для занять, формує не шкільна форма, а інтерес дітей до навчання, який підтримується, формується і розвивається педагогами. А хто взагалі сказав, що атмосфера в навчальному класі має бути діловою? Вона має бути навчальною, а в початковій школі – взагалі ігровою. Чи може хтось забув (чи взагалі не знав), що провідною діяльністю учнів перших-других класів є гра, і лише в грі діти засвоюють повноцінно знання…

«Форма дисциплінує учня, мотивує навчальну діяльність» – та не вже? Цікаво, а самостійну навчальну діяльність теж мотивує шкільна форма? Тобто домашні завдання також треба робити в шкільній формі, бо без неї зникне мотивація? І дітям на ГПД можна дозволити переодягнутися лише після виконання домашніх завдань, бо будуть сидіти немотивовані. Чи може взагалі заборонимо знімати шкільну форму на ГПД, бо весь час перебування дитини в школі – це навчально-виховний процес… і раптом немотивовані діти… Жах. Ну хіба люди, що хоч трохи думають написали б, що форма – це мотиватор навчальної діяльності учня? Гадаю, що ні.

«Шкільна форма свідчить про приналежність до колективу школи – навчального закладу в умовах інтеграції освіти України до європейського простору» – просто схоже на словоблудіє. Ну до чого тут європейський простір? Хіба у тому просторі всі в формі ходять? Так то не європейський, а якийсь південнокорейський простір… Ну вже б написали б про перспективу інтеграції в НАТО, то хоча б зрозуміло було б, що там військові теж у формі ходять.

Чи виступаю я за скасування шкільної форми? Ні, шановні, я не виступаю за скасування шкільної форми. А виступаю проти обов’язковості шкільної форми. Я вважаю, що відношення до дитини, педагогів до учнів не повинно залежати від того чи прийшла дитина в формі, чи ні. Запроваджена обов’язкова шкільна форма шкодить формуванню естетичних смаків дітей. Шкільна форма має випускатися нашою швейною промисловістю, але чи придбавати її для дитини – справа сімейна, і вирішувати це питання має кожна родина сама. По суті ж, шкільна форма – це різновид ділового одягу, а діловий одяг може бути абсолютно різного кольору, фасону не лише в учнів однієї школи, але й учнів одного класу.

Ми, дорослі, хочемо сформувати вільну, творчу особистість, то чому ж ми вводимо штучні перепони бажанню маленької особистості виглядати так, як вона бажає? Чому ж ми, дорослі, формуємо у дитини, якій не купили батьки форму, яка не бажає бути в формі, яка забула форму відчуття того, що вона порушує правила, вона порушує закони, вона порушує Указ Президента?

З любов’ю до дітей, з повагою до дорослих, Володимир Онацький, педагог, психолог, юрист… і просто людина.

Оригінал

Освіта.ua
15.08.2016

Популярні блоги
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця
Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною Реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
вiктор
Школа не армiя а форма не панацея! Освiтня система повинна мати змicт,а вимоги стосовно необхiдностi шкiльшоi форми виглядають смiшно за сьогоднiшнiх умов.
Гумка
А на мою думку, форма повинна бути обовязково. Працюю в школi 30 рокiв i добре памятаю на початку 90х розтягнутi спортивнi костюми на учнях. Ледве позбулися за декiлька рокiв. А зараз деколи в школi можна побачити на дiвчатах вирiз до пупця, довжина спiдницi "широкий пояс". На хлопцях затертi джинси iрозтягнутi светри. I це ми називаемо "вiльним вибором"? На мою думку, це повна вiдсутнiсть почуття культури одягу. Батьки ii не забезпечують. Я собi не дозволяю ходити до школи аби в чому i онука привчаю до дiлового стилю, хоча сама обожнюю джинси.
Anna
Для Гумка: темно синие джинсы и однотонный джемпер не выглядят плохо. Это удобно, рпактично и не дорого в отличии от костюмов и рубашек. Я бы оставила какие-то правила для одежды в школу ( юбка не короче чего-то там и тд). Но черные юбки и белые блузки во-первых далеко не всем идут ( мне лично жутко не идет как черный так и белый цвета), во вторых не имеют особого смысла ( как будто нельзя одеть очень короткую школьную юбку или белую блузку с огромным вырезом)
Ольга
Не поділяю вашої думки. Форма дорога, а у кого 2 чи 3 дітей ходять до школи? Зарплатні не вистачить її придбати! І тому одягають дітей на "секонді", так в рази дешевше.
Коментувати
Олена
Проблема носіння форми,справді,часто провокує конфліктні ситуації в шкільному колективі. Регулярні рейди по перевірці "форми, створюють,на мою думку,стресову ситуацію як для учнів,так і для батьків. Одяг має бути охайним, але зручним та улюбленим для учня.
Я за школьную форму
Форма должна быть красивой и удобной для детей. Она не должна быть «зимой и летом одним цветом». Японские школьники, например, могут ходить в одинаковых шортах и футболках – это и есть форма. Американские школьники, не носят форму, кроме частных школ, но когда идут, например, на экскурсию, то надевают одинаковые футболки – чтобы учителю проще было пересчитать своих подопечных. Школа – не подиум для модных шоу. Ученик может и должен показывать свою индивидуальность на уроках, демонстрируя свои знания и эрудицию. А после уроков никто не запрещает ученику одеваться, как ему хочется.
так
и почему в европейских странах дети учатся спокойно без всякой формы, любят свою школу и не несут дополнительные средства на её развитие и на подарки Учителям. А некоторые и сами ещё в детсве стремятся стать учителем...
Mychail
Я підтримую. Сам маю досвід носіння форми і не носіння. На моє навчання це не впливало, що була форма. Було лише незручно постійно витримати 5-6 уроків у ній. Тому вважаю що вона просто не потрібна. Вона знищує унікальність. Достатньо просто пристойно дітм одягатись, чого і мають навчати батьки та вчителі. Але якщо колисьвведуть насильно форму, то є ідея: можна дітей вчити цю форму вдосоконалювати, наприклад фартух - вишивкою. Я тут спробував макетик офоррмити. https://pp.vk.me/c636426/v636426592/a461/N_Cckfxakeo.jpg І ніхто не має права заборонити такої творчості, адже у нас країна вільних громадян. Хіба за однієї умови - що форму б видавала школа, а не купували батьки. Але і тоді є вихід: носити різні значки, які гарно прикріплюються, чи лєнточки і так далі. Людина має творити і розвивати свою індивідуальність. Памятаєте як у фільмах Зорян війни солдати-клони - і ті не змогли утриматись від вирізнення своєї індивідуальності і почали розмалбовувати свою броню. Це дуже важливий момент для людини.
МАМА
ШАНОВНИЙ АВТОРЕ! ДОЗВОЛЬТЕ НЕ ПОГОДИТИСЯ З ВАМИ ЩОДО НЕДОЦІЛЬНОСТІ ШКІЛЬНОЇ ФОРМИ. ВАМ , ОСОБИСТО, ЯК ПЕДАГОГУ, ПРИЄМНО БУЛО Б ПРИЙТИ НА РОБОТУ І БАЧИТИ ПЕРЕД СОБОЮ КОНТИНГЕНТ У "ПІЖАМНО - РОЗВАЖАЛЬНОМУ" ДРЕСКОДІ - ВИТЯГНУТИХ СВЕТРАХ ЧИ СПОРТИВНИХ ШТАНАХ, ФУТБОЛКАХ НЕ ПЕРШОЇ СВІЖОСТІ...ШКІЛЬНА ФОРМА - ЦЕ ЕСТЕТИЧНИЙ ОХАЙНИЙ ВИГЛЯД ШКОЛЯРА, ТАК САМО ЯК І ДІЛОВИЙ СТИЛЬ ОРГАНІЗОВАНОГО ПРАЦІВНИКА, ЇЇ ВІДСУТНІСТЬ - ЦЕ ПРОСТО РОЗХЛЯБАНІСТЬ І НЕЗІБРАНІСТЬ. СТОСОВНО Ж ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ ДЛЯ БАТЬКІВ - ЦЕ І "ЕКОНОМВАРІАНТ І ЗРУЧНІСТЬ ". А НАШІ ДІТИ НИНІ І ТАК ЗАНАДТО БАГАТО СВОБОДИ МАЮТЬ. АБИ ЦЯ ВСЕДОЗВОЛЕНІСТЬ І "ВІДЧУТТЯ ВЕЛИКОЇ СВОБОДИ" НАМ, БАТЬКАМ, "БОКОМ НЕ ВИЛІЗЛА"...
Mychail
Для МАМА: не потрібно дітям форми уніфікованої. Достатньо навчати їх пристойно вдягатись.
Вилен (МОДЕРАТОР)
Шановна мамо! А де ви прочитали у пості про недоцільність шкільної форми? Авторська позиція: "Чи виступаю я за скасування шкільної форми? Ні, шановні, я не виступаю за скасування шкільної форми. А виступаю проти обов’язковості шкільної форми. Я вважаю, що відношення до дитини, педагогів до учнів не повинно залежати від того чи прийшла дитина в формі, чи ні. Запроваджена обов’язкова шкільна форма шкодить формуванню естетичних смаків дітей. Шкільна форма має випускатися нашою швейною промисловістю, але чи придбавати її для дитини – справа сімейна, і вирішувати це питання має кожна родина сама". Знаєте, коли я приходжу на роботу, я бачу дітей, їхні очі, я відчуваю їх довіру та повагу. Скажу більше: у нас, мабуть, єдина школа в Києві, де вчаться роми. Вони, як правило, не носять шкільної форми, проте завжди чисті, охайні, доглянуті. Їхнім батькам небайдуже, який зовнішній вигляд у їхніх дітей.
Oksana Pihurko
Для Вилен (МОДЕРАТОР): однозначно форма доцільна. тепер вона настільки різноманітна, що ні про які "рамки" і говорити не доводиться. а от відсутність форми дозволяє (повірте, я це спостерігала як вчитель і як мама не один раз) школярам принижувати більш успішних у навчанні колег шикуючи одягом "от кутюр" і розповідаючи, що "... от мій тато був трієчником, а твій - відмінником...."! поділ на касти за купівельною спроможністю батьків ще в дитинстві навряд чи сприяє взаєморозумінню і взаємоповазі у дорослі роки. PS до речі, усі елітні навчальні заклади в Європі ОБОВ’ЯЗКОВО мають свою форму
Коментувати