Хто ризикує залишитися без стипендії?

Нинішня стипендіальна реформа не враховує реалій, вона з часом створюватиме дедалі більше проблем

Хто ризикує залишитися без стипендії?

З 1 січня змінили розмір стипендій і принцип їх нарахування. У середньому виплати зросли на 33%. Звичайну стипендію в університетах з 825 грн підняли до 1100 грн. Підвищену - з 937 грн до 1600 грн. Відтепер стипендії отримують не за середній бал «чотири», а за рейтингом. Його формують на підставі успішності студентів. Серед додаткових критеріїв - участь у житті університету чи власні наукові та творчі досягнення. Про те, як саме змінилися вимоги до отримання стипендії у вишах, розповідає в інтерв’ю Gazeta.ua експерт із питань вищої освіти аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний.

Як зараз формують рейтинг нарахування стипендій? Якими можуть бути вимоги вишу для отримання стипендії? Важливі лише оцінки чи є якісь інші критерії?

Рейтинг формують на підставі академічної успішності студентів. Університет може вирішити, чи вводити додаткові критерії. У загальному підсумку їхня кількість становить не більш як десять відсотків. Тобто щонайменше дев'яносто відсотків важить академічна успішність, а десять - спортивні досягнення, участь у житті університету, наукова активність або інші критерії, які визначить університет. Але додаткові критерії не є обов'язковими. ВНЗ можуть це робити, а можуть не робити.

Це добре чи ні для якості освіти?

Нинішня стипендіальна реформа не враховує реалій. Вона з часом створюватиме дедалі більше проблем. Наприклад, у постанові щодо нарахування стипендій є підпункт, у якому йдеться про відрахування з бюджету. Якщо студент до початку наступного семестру не складе борги, його відраховують з бюджетної форми навчання. Раніше ВНЗ самі вирішували це питання. Залежно від університетів можна було мати дві-три академічні заборгованості.

Для чого це зробили?

Мені невідомо. Швидше за все, у нинішніх умовах, коли університети бояться втратити студентів, далі відбуватиметься викривлення оцінок на сесії. Двійка буде дуже рідкою оцінкою. Тобто університети й далі випускатимуть усіх охочих, навіть двієчників.

Університети самі вирішують, який відсоток студентів отримуватиме виплати. Від чого залежить їх кількість?

Це залежить від того, який відсоток студентів матиме підвищену стипендію і звичайну. Університети самі вирішують, скільки студентів отримуватимуть 1600 гривень, а скільки 1100. В одних вузах підвищені виплати отримують два відсотки студентів загальної кількості бюджетників, в інших - чотири, наприклад. Загалом діапазон тих, хто отримує стипендії, коливатиметься від 40 до 45 відсотків бюджетників за рейтингом.

Що скажете на рахунок соціальних стипендій?

Реформа, по суті, не зачепила соціальні стипендії, їх і далі нараховуватимуть за довідками про пільги, а не диференційовано відносно рівня доходу родини, яка утримує студента, як це відбувається в розвинутих країнах. Тут логіка має бути проста. Серед студентів є 40-60 процентів тих, хто справді потребує матеріальную допомогу для того, щоб повністю присвятити себе навчанню. Серед них є студенти з родин із середнім достатком, з бідних родин і з родин, де ледве зводять кінці з кінцями. Тому соціальна стипендія повинна бути різна для різних категорій залежно від матеріального стану, а також потреби гуртожитку. Таким чином ми можемо максимально ефективно розподілити кошти на соціальні стипендії, а не давати їх усім під одну гребінку. Для нарахування стипендій варто було б використати техніку з нарахуванням субсидій. Соціальну стипендію треба давати за рівнем доходів, диференційовано.

Чи залежать стипендії від рівня акредитації університету?

Так, рівень виплат залежить від того, де навчається студент. Звичайна академічна стипендія для студентів університетів, інститутів, консерваторій та академій становить 1100 гривень. У технікумах, училищах та коледжах - 830 гривень.

Які є додаткові стипендії для студентів?

Є так звані іменні стипендії: президентська, урядова, Кабміну. Виплати від президента та Верховної Ради становлять 1200 грн, а Кабміну 1100. Річ у тім, що усі ці стипендії отримують одиниці. На загальній кількості це майже не відображається.

Студенти яких спеціальностей тепер мають вищі стипендії? Чи виправдано це?

Академічну стипендію у підвищеному розмірі можуть отримувати студенти, які навчаються на педагогів, на інженерних спеціальностях, фізико-математичних та деяких природничих. Ми вважаємо, що підвищені стипендії не принесуть бажаного ефекту самі по собі. Річ у тім, що низька зарплата вчителя відлякує вступників сильніше, ніж приваблює підвищена стипендія. Тому очікувати появи сильних вступників на тій же педагогіці не варто.

Є ймовірність, що викладачі почнуть спеціально «зрізати» студентів на іспиті, щоб зменшити кількість претендентів на стипендію?

Річ у тім, що так зване зрізання було й раніше. А зараз у ньому немає потреби. Є планка - стипендії отримують 40-45 процентів бюджетників згори рейтингу. Різати немає сенсу. У вас може бути група круглих відмінників або круглих трієчників, але все одно хтось з них буде внизу, а хтось вгорі рейтингу. Двійки не ставитимуть – ось це погано. Студенти уважніше дивитимуться на оцінки сусіда – це добре. Також погано, що однаково високий рейтинг у різних групах може означати різний рівень знань.

Чи краще мотивуватиме рейтингова система стипендій до навчання?

Усе залежить від конкретних груп. Якщо у групі усі пастимуть задніх, то стипендію отримуватимуть ті, хто пасе задніх. Якщо у групі буде жорстка конкуренція, то стипендію отримуватимуть кращі з кращих. Але університети точно не відраховуватимуть студентів більше, ніж раніше. Тоді вони втрачатимуть кошти, а це нікому не вигідно.

Олена Капнік, Gazeta.ua

Освіта.ua
22.03.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Vera Rouz
Рейтинг зроблено тільки для того, щоб не збільшуючи фінансування освіти можна було сказати:"Ми підвищили стипендії!".
Наталья
и во время сессии к бюджетникам были более высокие требования (я в это не верила, пока сами не столкнулись с ситуацией), я была в шоке. Т.е. плати и можешь ничего не учить?
Наталья
у дочери в университете составили рейтинг из хорошистов и отличников, а потом из них отобрали 45% лучших, которые теперь получают стипендию. Т.е. троечников сразу исключили из этого списка. Разве это правильно? Какая мотивация может быть? Ребенок старался и сдал экзамены на 4 и 5, и в итоге без стипендии.
Skjeld
Соціальну стипендію залишити лише сиротам та інвалідам. Переселенцям - ні. А за нарахуванням за рейтингом я повністю погоджуюсь, правильне рішення. Хоч ти й платник , але маєш високі досягнення то все одно повинні отримувати , це буде певним стимулом.
яничар
Система - дурна абсолютно. Як можна було таку недолугість приймати? І ще принципово - у час масового відтоку студентів (кращих і багатших) за кордон - ще погіршувати матеріальні умови найбіднішої частини студентства? за "рехформу" - 2
оксана
ну шо вы вот пишете бред рабочие места ау где они в украине не смешите учится надо как положено получать нормальные знания а то потом не специалисты а черте что
Nina Vasilisovna
У німецькому виші стипендія - це безвідсотковий кредит. Який слід по-вер-ну-ти. !!! А чом би й у нас так не зробити? Тоді молодь шукатиме, лобіюватиме створення реальних робочих місць, щоб відпрацювати, а не тинятись без діла: і вчитись буде, і працюватиме. А так стали в чергу за дипломом, а навіщо він? Краще хай працюють і думають як заробити. Єдине, з мнимих оцінок і "корочок" всю освіту перевести на реальні держ. потреби: професійну, оборонну, інформтехнологічну і решта, що і скільки треба для регіонів, з направленнями і обєктивним працевлаштуванням. Диплом вчителя , викладача може мати лише той, хто неупереджений, не куплений і не поставлений на пост.
яничар
Для Nina Vasilisovna: тільки тому, що ми далеко-далеко не Німеччина чи навіть Румунія. Наші керівники довели країну до рівня Сєра Леоне. Як там у Сєра Леоне, які стипендії, які коедити?
Коментувати
Сенатор
"У вас може бути група круглих відмінників або круглих трієчників, але все одно хтось з них буде внизу, а хтось вгорі рейтингу". Дурдом! І це ви хочете, щоб з трієчника був хороший спецівліст? То де ж тут ЯКІСТЬ освіти, про яку так багато балачок? Якщо так вдуматись, то стипендія для трієчника дається для того, щоб він, не дай Бог, не передумав і не покинув навчальний заклад. "Ми тобі навіть платити будемо, тільки не покидай нас"! Я б дуже хотів, щоб авторам цього положення про стипендії зробили євроремонт у квартирі, побудували дачу, відремонтували автомобіль, на трієчку, а заплатили вони - як за відмінно. Щоб цих авторів, або його рідних, лікував лікар, який навчався на трієчку. Дуже хочу! А якщо серйозно, то щось мені підказує, що весь розвиток нашої освітянської галузі, це добре продумана політика розумового і духовного геноциду нації. Вдумайтесь: розумних дітей душать, а трієчників підносять. Я не думаю, що це випадковість.
кто-то
Для Сенатор: Даже не сомневаюсь.
Nina Vasilisovna
Для Сенатор: У 1-2 кл. мій чоловік був відмінником, але бездари вчителі інтернату довели його до того, що в 15 пішов працювати, кинувши 9 клас. Нічого. Через 20 років він мав не лише атестат, а й диплом коледжу ...з відзнакою. Без грошей і звязків. Нині працює в іноземній фірмі, за кордоном. З ним із задоволенням працюють іноземці, і здібні земляки. Бо є чимало вчителів і викладачів, що нагло закопують талант здібних, в угоду керівництву. Так поступили колись у школі зі мною, закінчила без медалі. Пізніше в педколеджі, де викладала не дали закінчити аспірантуру. І тепер пробують придушити, аби не заважала вимагати і триматись на плаву всякій нечисті. Ось де біда рельна освіти- у вічній сліпоті і небажанні змінюватись...
Anna
Для Сенатор: вы понимаете что в наших университетах оценка это оочень и очень субьективная вещь. Троечник в одном вузе может быть намного умнее отлиника в другом. Какие-то преподаватели ставят балы за взятки или за красивые глаза, а какие-то не поставят 90 пока не будешь все знать на 200%.
Коментувати
Олена Фоміна
Категорично не погоджуюсь з пропозицією "Соціальну стипендію треба давати за рівнем доходів, диференційовано". Цікаво, а хто буде перевіряти чи дійсно у цих людей правильно вказані доходи? Адже ми всі знаємо, що у нашій країні переважна більшість людей продовжують отримувати заробітну плату в конвертах і показувати лише мінімальні доходи, а деякі так звані "малозабезпечені" ще й квартири в аренду здають, при цьому ще і субсидія їм нараховується.