Право студента на проживання у гуртожитку

Право на забезпечення студентів гуртожитком та права студентів, які проживають у гуртожитку

Право студента на проживання у гуртожитку

Функціонування та порядок поселення в гуртожитки в Україні регулюється Житловим кодексом України (ЖКУ, стаття 127), Положенням про студентський гуртожиток, що розроблено навчальним закладом у відповідності з Типовим Положенням та Правилами та умовами проживання в гуртожитку.

ЖКУ встановлює загальні вимоги до гуртожитків. Для студентських гуртожитків важливими є 5 положень:

 • Заселення до гуртожитку дозволяється лише після затвердження органами санітарно-епідеміологічної служби. Це означає, що гуртожиток підпадає під щорічну перевірку відповідності санітарним нормам.
 • Проживання в гуртожитку є платним. Один з обов’язків студента(-ки) – вчасно та у повному обсязі сплатити за це житло, інакше студента(-ку) можуть позбавити права на проживання.
 • Гуртожиток має бути укомплектований меблями і необхідним інвентарем, студентам має бути забезпечено надання побутових послуг (прасування, прання) і виділено приміщення для цих цілей. Студент не повинен витрачати власні кошти на купівлю меблів чи інвентаря в гуртожиток.
 • Обслуговування гуртожитку, в тому числі прибирання, чергування, адміністрування, здійснює спеціальний штатний персонал, тобто студенти не можуть залучатися до цієї роботи.
 • Внутрішній розпорядок у гуртожитках встановлюється правилами, затвердженими адміністрацією ВНЗ. Вона ж визначає правила проживання в гуртожитках у літній період.

Хто має право на поселення в гуртожиток.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, навчальний заклад повинен забезпечити студентів гуртожитком, на рівні мінімум 70% від потреби. Сьогодні ця норма часто не виконується, а змусити ВНЗ набирати студентів з урахуванням кількості місць в гуртожитках, неможливо.

В гуртожиток можуть бути поселені іногородні студенти, аспіранти, слухачі підготовчих курсів, курсанти тощо. Іноземні громадяни, які є студентами, розміщуються в гуртожитках на загальних підставах, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому законодавство встановлює ряд пільгових категорій, які мають гарантоване або першочергове право на забезпечення гуртожитком.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 ЗУ ’’Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України’’ громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Крім того, право першочергового поселення мають:

 • студенти-інваліди І-ІІІ груп;
 • студенти з багатодітних родин (троє і більше дітей);
 • студенти, у яких один з батьків помер (загинув);
 • особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи згідно із Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Цей перелік не є вичерпним і може доповнюватися іншими групами пільговиків.

Що стосується працівників ВНЗ, то вони можуть бути поселені в студентський гуртожиток лише за рішенням керівника ВНЗ і за погодженням з органами студентського самоврядування. Проживання в студентських гуртожитках будь-яких інших сторонніх осіб — заборонено.

Пільговим категоріям студентів, які отримують відповідну державну допомогу і навчаються за державним замовленням,  за погодженням з профкомом також може надаватися знижка на оплату проживання в гуртожитках університету. В деяких випадках така знижка прямо передбачена законодавством, наразі таким чином діти-сироти та діти учасників бойових дій звільнені від оплати за проживання в гуртожитках.

Порядок поселення в гуртожиток.

Місць у студентських гуртожитках зазвичай не вистачає. З метою недопущення проявів корупції при розподілі цих місць, у ВНЗ діє складна схема поселення, до якої залучають адміністрацію та органи студентського самоврядування.

Рішення про розподіл місць між студентами відповідного факультету приймається керівництвом факультету і затверджуються керівником ВНЗ за погодженням з органами студентського самоврядування.

На підставі рішення про надання місць у гуртожитку зі студентом укладається угода на проживання в гуртожитку і видається направлення (ордер), яке є єдиною підставою для поселення і проживання. В направленні зазначається адреса гуртожитку і зазвичай номер кімнати. Умовою поселення в гуртожиток є попередня оплата, яка не може бути менше ніж на місяць, а на практиці часто потрібно заплатити за рік вперед. Граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках становить 40% розміру мінімальної звичайної академічної стипендії вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації. Також студент зобов’язаний ознайомитися з Правилами внутрішнього розпорядку гуртожитку та правилами техніки безпеки.

Сьогодні студентів також часто змушують придбати так званий страховий поліс, тобто договір страхування майна. Така вимога є законною, але повинні проводитися опис та оцінка застрахованого майна. На практиці ж страховий поліс часто має ознаки корупційного зв’язку між страховою компанією та керівництвом університету, а іноді гроші сплачуються навіть прямо коменданту гуртожитка. Несплата полісу не може бути підставою для відмови у поселенні в гуртожиток, якщо не проводиться оцінка та опис майна. Якщо виникають підозри існування корупційної складової при укладенні договору страхування, варто звернутися до правоохоронних органів.

Права студентів, які проживають в гуртожитку.

Права студентів встановлюються Правилами внутрішнього розпорядку та Положенням про проживання в гуртожитку.

Студенти, які проживають в гуртожитках мають такі права:

 • користуватися приміщеннями, обладнаннями та майном гуртожитку;
 • вимагати своєчасного ремонту або заміни обладнання, меблів, усунення недоліків у забезпеченні побутових умов. Ремонтувати за власний кошт майно студент повинен тільки тоді, коли він сам його пошкодив. Адміністрація ВНЗ також зобов’язана забезпечувати прибирання та ремонт місць загального користування в гуртожитку, а студенти зобов’язані підтримувати чистоту в цих місцях загального користування;
 • обирати органи студентського самоврядування гуртожитку і бути обраним до їхнього складу;
 • звертатися із скаргами на роботу працівників гуртожитку  і житлово-побутові умови, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;
 • запрошувати в гуртожиток сторонніх осіб, якщо ті можуть засвідчити особу відповідним документом. Відповідальність за своєчасний вихід відвідувачів з гуртожитку і дотримання ними правил внутрішнього розпорядку покладається на студентів, які їх запросили. Зазвичай відвідувачі мають право перебувати в гуртожитку з 8-00 до 23-00;
 • безперешкодного доступу до гуртожитків у будь-який час доби. Часовий режим доступу до гуртожитків встановлюється Правилами внутрішнього розпорядку. На сьогодні зазвичай студентам надається доступ в гуртожиток в нічний час (з 24-00 до 06-00) - із записом у спеціальному журналі причин запізнення. Насправді ж обмеження доступу до гуртожитків в нічний час незаконне. Цивільний кодекс забороняє будь-яке примусове позбавлення житла, а підстави примусового позбавлення житла можуть встановлюватися виключно законами. Тобто, заборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
 • недоторканість житла. Заходити в кімнату без відома студента представники адміністрації можуть тільки тоді, коли є ризик псування майна (наприклад, в когось заливає кімнату).

Відповідальність студента за порушення правил внутрішнього розпорядку і дисципліни в гуртожитку.

До студента можуть бути застосовані такі види стягнень:

 • зауваження;
 • догана;
 • виселення з гуртожитку;
 • відмова у наданні місця-ліжка для проживання на наступний рік;
 • відрахування з навчального закладу.

За матеріалами profrights.org

Освіта.ua
20.07.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Іван
Доброго дня! Чи можуть студенти якось вплинути на ситуацію з відсутністю гарячої води? Опалювання запрацювало, хоча й значно пізніше 01.11 а гарячої води немає. Ми щодалі більше платимо за місяць проживання, а митись доводиться за допомогою відра та ковшика, як то було в печерні часи
Юра
Чи має право стороння людина заходити в кімнату до студентів і фотографувати їх і кімнату
Ярлслав
Чи має право заступник деректора вигнати учня з гуртожитку за хуліганство над іншими учнями?
Марія
Чи можна проживати в гуртожитку без прописки? І якщо можна то у заяві яку причину вказувати?
Анастасія
Чи можна заселитись в гуртожиток, в середині навчання,коли не реєструвалась в ньому?
Економіст
Для Анастасія: можна. якщо є місця
Коментувати
Андрій
В мене таке питання, дивіться в друг забув в мене сигарети на столі я їх не ховав, я вийшов в туалет і мене зустрів вахтер і зайшовши до мене в кімнату взяв пачку зі столу подивився і поклав собі в карман. Так в чому так сказати питання: чи може він так зробити і що робити якщо він так зробив?!
Галина
Для Андрій: питання в іншому: що вахтер робив в кімнатах? Він що покинув своє робое місце? Якщо Вас не було в кімнаті, то звідки Ви знаєте що це зробив він?
Коментувати
Петручо
Скажіть, будь ласка, чи правомірним є зобов’язання при поселенні в гуртожиток оформлення страхування майна та страхування від CoVID-19?
Наталія
Добрий вечір! Чи має право дитина інвалід претендувати на гуртижиток , якщо він не закріплений за її факультетом?Гуртожиток її факультета розташований за 7 км від головного корпусу. За станом здоровя важко добиратись їй до навчання.
Ляна
Скажіть, будь ласка, чи правомірною на даному етапі послаблення карантинних обмежень (місто знаходиться в помаранчевій зоні) є заборона на відвідування гуртожитку навчального закладу особами, що не є мешканцями? Адміністрація апелює до примарного указу ректора університету, в якому насправді жодного слова немає щодо таких обмежень. Чому студенти не можуть приймати відвідувачів, якщо вони проживають з такими ж самими студентами і заразитися можна буквально від кого завгодно? Можливо ви могли б порадити до кого звернутися для того щоб оскаржити таке рішення і як добитися справедливості? Наскільки я розумію, МОЗ не обмежує відвідування гуртожитків на час карантину, доказом чого є інфографіка від 15 серня стосовно безпечного проживання та перебування в гуртожитку.
Світлана
Для Ляна: Так приємно спілкуватися з молодими людьми, які шукають правди. Дуже важко це зробити. Правду знайти у неправовому суспільстві. Але треба спробувати. Можна звернутися на гарячу лінію МОН, МОЗ, безкоштовної правової допомоги, в правоохоронні органи нарешті. В інтернеті є номери. Ректори не терплять, коли їм вказують. А підлеглі бояться іти проти. Кругова порука. Люди це ніщо.
Ляна
На жаль, це справді так. Добре, що вміють з студентів гроші здирати і не повертати кошти незважаючи на те, що більшість не проживали в своїх кімнатах протягом всього карантину. Живемо тепер гірше ніж у в‘язниці, бо туди хоча б можна навідатися до близької людини, а в гуртожиток - зась, хоч карантинні обмеження послабили вже давно, а студенти вийшли на навчання. Хочеться вірити, що я можна щось змінити, хоча досвід підказує, що дійсно думка студентів нічого не варта.
Галина
Для Ляна: відвідування гуртожитків обмежується внутрішніми розпорядчими документами тих, в чієму віданні знаходиться гуртожиток. Ви самі говорите, що студент проживає з такими ж студентами. Виш має забезпечити аби не було скупчення людей на території їх закладів. В КПІ в цьому році взагалі немає поселення, навіть деякі факультети відмовили тим, хто все літо проживав в гуртожитку так як працює в Києві, на підставі того, що вони працюють не за спеціальністю, а отже можуть їхати додому (навчання дистанційне) і працювати не за спеціальністю там. Якщо студенту не подобаються правила проживання в гуртожитку, то він має право з’їхати та проживати в орендованому або власному житлі.
Коментувати
Світлана
Як вам така схема поселення у гуртожиток №2 ННІ іноземної філології ЖДУ? Студентові 2 курсу магістратури (5 років проживав у цьому гуртожитку, нарікань не було) пропонують укласти дві угоди. Перша для проживання на період навчання (4 місяці до грудня) як студента. Друга угода укладається з цією ж особою для проживання на 8 місяців наступного року, але як сторонньої особи, з обов’язковою проплатою до кінця поточного року. Якщо не погоджується укласти спочатку другу угоду, не укладають другу. Виганяють, як собаку. Правди не знайдеш ні у директорки ННІ іноз. філології, ні у ректора ЖДУ. Ганяєш кругами, а навколо задоволені люди, що покарали непокірного студента. Добирайся на навчання, чим хочеш.
Наталія
Для Світлана: 2 курс магістратури 4 місяці. Йому і пропонують на 4 місяці. Що Вас не влаштовує. Він що, після закінчення магістратури повинен там жити, якщо вже не студент? Не розумію вашого недовольства
Світлана
Наталія! Ви уважно прочитали зверху? Студенту пропонують заплатити за 8 місяців непроживання після навчання, бо не отримає дозволу на проживання на 4 місяці і ще й не дадуть диплома.
Світлана
Наталія! Якщо не укладаєш другу угоду (на кабальних умовах, просто заплати і не живи), то не дозволяють укласти першу угоду для проживання на 4 місяці. Я трохи неточно пояснила спочатку. Хвилювання.
Коментувати
Євген
Доброго дня чи повині студентаи робити косметичний ремонт в кімнаті на кінець року якщо вони з моменту поселення проживали лише 2 місяці до початку карантину
Світлана
Для Євгена. Спустіться на землю, ніхто про вас не подбає...
Коментувати
ХРИСТИНА
Доброго дня. Чи обов’язково платити за півріччя, чи можна сплачувати помісячно за проживання в гуртожитку
Влад
Для ХРИСТИНА: в всіх вузах різні правила
Коментувати
Яна
Доброго дня. Чи має пільги при поселенні в гуртожиток дитина матері одиначки, які потрібні документи. Дякую
Влад
Для Яна: звісно ні, пів країни безкоштовно селити???
Світлана
Влад, вам не соромно?
Коментувати
Раїса
Чи має пільги дитина матері одиначки, якщо так, то які потрібні документи. Дякую.
Олена
Добрий день!!! Скажіть, будь ласка, гуртожитком забезпечують студентів як бюджетної так і небюджетної форм навчання?
Світлана
Для Олена: Так.
Коментувати
Ольга
Добрий день. Скажіть будь ласка, чи є якісь пільги на першочергове поселення в гуртожиток пов’язані з аварією на Чорнобилі. Подейкують, що можна за 1-шою, 2-гою та 3-ьою категорією, а також їхні діти.
Галина
Для Ольга: читайте положення про гуртожиток закладу куди вступаєте.
Коментувати
Віолетта
Чи мають право змушувати чергувати, якщо чергування прописано в Правилах внутрішнього розпорядку?
Галина
Для Віолетта: Ви знущаєтесь? Ви ж самі написали, що це прописано в правилах! Ви самі з ними ознайомлювались та погоджувались.
Світлана
Є варіант платити гроші техпрацівницям. Але інколи беруть гроші і йдуть у відпустку...
Коментувати
аналитик
У нас у гуртожитку в ХНТУ м. Херсон, таргани це жесть. Їх стільки, що не можливо навіть їсти. Вони всюди навіть в холодильнику. В речах на ліжку, чистоту підтримуємо як можемо але їх все більше. Приїхало з карантину навіть спати лягти страшно.Ми самі робили ремонт. кімната була просто в жахливому стані. Тепер невже так важко організувати якусь сан обробку, щоб їх трішки стало менше. Комендант говорить, що вони травлять але я живу вже рік і жодного разу ніхто нічим не обробляв. Ми пробували самі купляти отруту але вона не діє зовсім, їх набігає ще більше. Так жити сил більше немає а зняти квартиру не вистачає коштів. Скажіть будь-ласка ми за що платимо гроші? Ремонт робили самі , бо кімната була зовсім непридатна для проживання. Тепер тарганів с кожним днем все більше. Ви навіть не уявляете скільки їх там. Мені може хтось відповісти куди звернутись зі скаргою з таким питанням?Хто зможе допомогти? Я можу змиритись з холодом взимку, з страшними умовами, але таргани.
Ответ
Для аналитик: звоните на горячую линию Министерства образования, там подскажут
Світлана
Їх подолати можна лише разом. Але ж студенти кожен сам за себе. А вимагати про порядок і чистоту від адміністрації нелегко. Таргани люблять у сумках ховатись, додому не привезіть.
Коментувати
Яна Смілик
чому повернення коштів відбувається лише після офіційного виселення із гуртожитку, а не тоді коли припиняється користування студентом всіма послугами гуртожитку
Світлана
Для Яна Смілик: Щоб потім мати можливість не вселити непокірного...
Коментувати
Яна Смілик
Добрий день. які правила повернення грошей за ті місяці, які він не проживав у гуртожитку на період карантину