Пахощі природи і... дим цигарки

Літо - сприятлива пора, щоб нарешті кинути палити. Адже навколо стільки пахощів природи, а сизий дим, випущений у розпечене повітря, отруює не тільки власника шкідливої звички, а й тих, хто його оточує

Пахощі природи і... дим цигарки

Хочете відмовитися від тютюнопаління самостійно? Вірите у власну силу волі? Похвально. Але спершу психотерапевт, спеціаліст з питань лікування алкогольної залежності, тютюнопаління та зайвої ваги Надія Бурмака пропонує ознайомитися зі специфікою добового ритму функціонування кори головного мозку. Це допоможе вдало підібрати день і час, коли виконанню вашого задуму (власне, це стосується початку більшості справ) сприятиме ваша фізіологія.

Вчені встановили, що за особливостями збудливості кори головного мозку нас можна поділити на три групи (чи хронотипи): «жайворонки» (ранкові), «голуби» (денні) та «сови» (вечірні). Спробуємо визначити

Що ви за птиця?

1. Чи важко вам вставати вранці?

а) так, майже завжди - 3; б) інколи - 2; в) рідко -1; г) украй рідко - 0.

2. Якби у вас була можливість вибору, коли б ви лягали спати?

а) після першої години ночі - 3; б) з 23 години 30 хвилин до 1 години - 2; в) з 22 до 23 години 30 хвилин - 1.

3. Який сніданок ви обираєте протягом першої години після пробудження?

а) ситний - 3; б) не дуже ситний - 1; в) можна обмежитися вареним яйцем чи бутербродом - 2; г) досить чашки кави - 0.

4. Якщо згадати ваші останні неприємності на роботі та вдома, то переважно в який час вони відбувалися?

а) у першій половині дня - 1; б) у другій половині дня - 0.

5. Від чого ви змогли б відмовитися з легкістю?

а) від ранкового чаю або кави - 2; б) від вечірнього чаю - 0.

6. Наскільки легко перебудовуються ваші звички, пов'язані з прийняттям їжі, під час канікул чи відпустки?

а) дуже легко - 0; б) досить легко - 1; в) важко -2; г) залишаються без змін - 3.

7. Якщо вранці на вас чекають важливі справи, на скільки годин ви лягаєте раніше спати в порівнянні зі звичайним розпорядком?

а) більш ніж на 2 години - 3; б) на 1-2 години - 2; в) менше, ніж година - 1; г) як завжди - 0.

8. Наскільки точно ви можете оцінити проміжок часу, що дорівнює хвилині?

а) менше хвилини - 0; б) більше хвилини - 2.

Підбийте підсумок. Якщо ви набрали 0-7 балів - ви «жайворонок», 8-13 - «голуб», 14-20 - «сова».

Фахівці, перевіряючи різні групи людей, дійшли висновку, що всі ми поділяємося приблизно так: «жайворонків» - 20-25%, «сов» - 30-40%, решта - «голуби» та аритмики (змішані за хронотипом).

«Жайворонки» зазвичай рано лягають спати і рано прокидаються. Працездатні у першій половині дня. «Сови» можуть працювати ночами. Зате зранку їх важко підняти в школу або на роботу. В ранковий час здатні робити в півтора рази більше помилок, аніж «жайворонки» (наприклад, при читанні коректур). «Сов» можна знайти серед представників творчих професій.

А «голуби» мають особливості «жайворонків» і «сов». Наприклад, вони люблять рано лягати спати, але полюбляють і поспати довше вранці. Їхня збудливість кори головного мозку (тобто найбільш висока працездатність) має два піки - о 10-12-й годині і о 15-18-й годині. Люди такого хронотипу потребують нормального 7-8-годинного сну.

«Сова» «жайворонка» дратує

«Жайворонки» люблять ситно поснідати, а «сови» на ніч можуть затіяти готування ситної вечері. Як результат - постійне роздратування одне одним, втома, непродуктивність діяльності та відпочинку. Уявіть, що відбувається, коли в подружню пару збираються «сова» і «жайворонок». Вчені-хронобіологи переконані: біологічні ритми людини треба враховувати з самого раннього дитинства і тільки на базі цих даних будувати розпорядок дня і розраховувати навантаження.

Нерозсудлива організація власного життя може спричинити дисинхроз, коли без видимих зовнішніх причин людина почуває себе розбитою, частіше хворіє, раніше старіє. Тому за кордоном уже давно вивчають хронотипи працівників. Наприклад, «сов» намагаються брати на роботу в нічну зміну. Це підвищує продуктивність праці та знижує відсоток браку і травматизму. А «жайворонки», навпаки, більш продуктивні в першу зміну. Для «голубів» найкраще однозмінне денне навантаження.

Щодо куріння, то планувати відмову потрібно в той час, який відповідає періоду найкращого самопочуття і найвищій продуктивності організму. Як свідчать практики, справа тоді просувається успішно.

Голос України
31.07.2008

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
volodumurnazarenko
Пісня щастя. Всім, всім, всім. Щастя, щастя, щастя. Здоров"я, здоров"я, здоров"я. Молодість, молодість, молодість. Навічно, навічно, навічно. Хай дає нам бог. Для життя підмог. А для щастя рай. У душі тримай. Благодать, благодать. На собі постійно відчувать. І візьмем своє. Від життя що є. Переможе гріх. Наш щасливий сміх. Благодать, благодать. На собі постійно відчувать. Тобі вдячні бог. За життя у двох. За дітей своїх. Від чудес твоїх. Благодать, благодать. На собі постійно відчувать. Будем добре жить. Та з добром дружить. І добра бажать. І добро приймать. Благодать, благодать. На собі постійно відчувать. 6.12.17. В.Назаренко.
volodumur nazarenko
press@pinchukfund.org Володимир Назаренко. Істини іскрини для людини. Поезія. Ну що вам за брехню сказати? Хотіли б ви того чи ні, Але давно вже треба Поставить пам’ятник брехні Великий, аж до неба Не сумнівайтесь у житті Брехня велика сила І пам’ятник такий собі Вона лихвою заслужила Все починалося з брехні Спочатку було слово А потім світло в темноті Й за тиждень все готово Так створена була брехня Як від сприяння неба Вона зростала день від дня Була в тому потреба Брехню творили брехуни Вона ж їх годувала Взаємовигідні вони І та вигода чи мала Та ефективною брехня. Буває в тому разі Коли сприймається вона Лиш на правдивій базі Того й підмішують брехню Між правдою тоненько Щоб всі повірили всьому Без сумніву й бистренько Але для простаків і так Брехня проходить м’яко Вони не знають навіть як Їх...