МОН запровадить формульне фінансування вишів

МОН розробляє формулу, за якою фінансування вишів здійснюватиметься за показниками якості

МОН запровадить формульне фінансування вишів

В Україні буде запроваджено формульне фінансування у вищій освіті, ключовою метою якого є фінансування університетів не за кількістю набраних студентів, а за якістю освіти. Про це в інтерв'ю Укрінформу сказала міністр освіти і науки Ганна Новосад.

За словами міністра, освітнє відомство винесе на розгляд уряду формулу фінансування закладів вищої освіти, яка почне діяти з 1 січня 2020 року.

«У 2020 році заклади вищої освіти отримають 80% від того фінансування, яке вони отримували в 2019 році. Це робиться для стабільності, плавності переходу. Таким чином у нас будуть розподілені 12 млрд, які йдуть на вищу освіту. Загалом на вищу освіту в бюджеті передбачено понад 16 млрд грн. І ще 4 млрд грн будуть розподілені за показниками якості. І оце відношення – 80 на 20 – з роками буде зростати. Кожен із показників, які ми пропонуємо впровадити, стимулює певну поведінку університетів», - наголосила Ганна Новосад.

Вона повідомила, що важливим критерієм формульного фінансування стане масштаб університету.

«Мені здається, ніхто не може заперечити, що у нас надзвичайно багато маленьких університетів, які часто навіть у межах одного невеликого міста борються за абітурієнтів і мають великий недобір. І їм би об’єднатися, але вони не хочуть. Ми хочемо все таки дати їм такий природний поштовх це зробити. А тому – чим більший заклад, тим більше буде грошей. І це буде одним зі стимулів об’єднуватися. Вже в 2020 році ми проведемо, я сподіваюся, перше показове об’єднання університетів в одному з міст», - сказала міністр.

Окрім цього, буде враховуватись входження університету в топ-100 міжнародних рейтингів (QS, Times Higher Education тощо).

«Нас мають знати і бачити в авторитетних рейтингах, яким всі довіряють. І добре, що у нас є університети, які в ці рейтинги входять», - зазначає Новосад.

Також Міністерство освіти і науки братиме до уваги обсяг позабюджетних коштів, які отримав університет.

«Лише проактивні університети можуть їх отримати, а нам надзвичайно важливо, аби університет не був дотаційною історією, яка тільки чекає, поки дадуть грошей з держбюджету, а все таки сам шукав додаткові джерела, і, що головне, – партнерства, в першу чергу, з бізнесом. У нас насправді багато університетів, які це вже роблять, тому вони можуть поділитися кращими практиками», - зауважила міністр.

Вона повідомила , що формула фінансування у вищій освіті враховуватиме регіональна підтримка.

«Ми будемо давати додаткові коефіцієнти переміщеним закладам вищої освіти, регіональним. Не буде ситуацій, коли київський великий заклад буде отримувати більше всіх. Це буде вирівнюватися додатковими коефіцієнтами», - зазначила Ганна Новосад.

Освіта.ua
26.12.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олена Тимофіївна
МОН запровадить формульне фінансування вишів, замість грошей "ми будемо давати додаткові коефіцієнти". Як не буде ставати грошей, то "це буде вирівнюватися додатковими коефіцієнтами". Але як люди не заповнять бюджет, той МОН не буде мати, що ділити і що вирівнювати. Тому, тих хто працює і наповнює бюджет потрібно шанувати і бережно відноситися до їхніх дітей. Будете нищити освіту і зневажати людей, то не буде що ділити. Уже 3 мільйони людей виїхали і працюють за кордоном. Як усі поїдуть за кордон, то ким будете керувати? За кордоном у міністерство не візьмуть на роботу, доведеться тяжко працювати, а не керувати.