Вища освіта є фінансово недосяжною для більшості українців

Перший заступник голови освітнього комітету ВР Олександр Сич пропонує усунути диспропорцію між платою за навчання у ВНЗ та матеріальною забезпеченістю українців

Вища освіта є фінансово недосяжною для більшості українців

Народний депутат України від ВО "Свобода", перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти Олександр Сич ініціював проведення парламентських слухань щодо забезпечення конституційних гарантій громадян на рівний доступ та якість вищої освіти в Україні з метою усунення існуючих диспропорцій між платою за навчання у вищих навчальних закладах та матеріальною забезпеченістю населення.

Як відзначив Сич, стаття 53 Конституції України визначає безумовне право кожного громадянина на здобуття освіти. При цьому Основний Закон чітко обумовлює, що держава забезпечує доступність і безоплатність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Разом з тим, за словами свободівця, в сучасних українських реаліях ані доступність вищої освіти, ані конституційна гарантія реалізації права на освіту на принципах рівності в нашій державі належно не забезпечуються.

"Наразі у вищих навчальних закладах державної та комунальної форм власності встановлено плату за навчання, яка у співвідношенні із середньою, а тим паче із мінімальною заробітною платою в Україні, є недосяжною для більшості українців", – наголосив Сич.

Він повідомив, що згідно із статистичними даними Державної служби статистики України у 2012 році середня заробітна плата в Україні становила 3031 грн. Однак поряд із тією обставиною, що за даними статистики ООН 78% людей в Україні перебувають за межею бідності, рівень забезпеченості населення при встановленні вартості платних послуг ВНЗ не враховується взагалі.

"Наразі українські виші державної та комунальної форм власності є доступними лише для дітей із забезпечених сімей, яких в Україні лічена кількість, а не для громадян України у цілому", – відзначив Олександр Сич.

Крім того, на переконання свободівця, навіть така висока плата за навчання здебільшого не відповідає якості отриманих знань у вищих навчальних закладах.

За словами Олександра Сича, погіршення якості вищої освіти в Україні є закономірним наслідком багатьох чинників: інтенсивної комерціалізації освіти; значної інтенсифікації праці за вкрай низької оплати праці викладачів; недостатньої матеріальної бази, відсутності в більшості ВНЗ науково-технічної та інноваційної інфраструктури; неефективної наукової діяльності викладачів ВНЗ; застарілої структури підготовки спеціалістів; відтворення і передавання студентам неконкурентних знань.

"Як результат – навіть провідні українські ВНЗ нерідко постачають на ринок праці явно неконкурентоспроможних випускників. Відбувається девальвація вищої освіти як засобу одержання професійних знань", – резюмував Олександр Сич.

Освіта.ua
08.04.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ирина Шульгина
Никто ничего удешевлять не будет. Разве было хоть раз в этой стране, что кто-то отказался от прибыли, чтобы облегчить жизнь украинцам. Детям на образование начинают откладывать чуть ли не с садика. Проголосовала бы за коммуняк, хоть обещают образование доступным сделать
википедия
Скажите,какое платное высшее образование в Украине сильнее традиционного бюджетного(имею в виду серьезные вузы КПИ,Могилянку...)?Любопытно,есть такое?
Дейзи
А де ж їм взяти стільки грошей. вчора прочитала звірку скредньої зарплати українця = 2500. А навчання в рік коштує 10 - 20 тис, в залежності від престижу.От і виходитьЮ, що в радянські чаи було вступити важко,бо за знання брали, а зараз вступлять тупенькі дітки багатіїв. Їм же й навчання проплатять, а ти прийди на прийом до такого лікаря...
Богдан
Плата в Україні надзвичайно мала. Якщо Ви випалюєте 1 пачку цигарок (15 гривень) в день, то це 5400 грн. в рік, що більше ніж плата за 1 семестр.
Людмила Королёва
Ещё не раз пожалеет о том,что бросил аспирантуру в Мюнхене в универе Людвига Максимилиана.
Людмила Королёва
Плата за обучение в Украине очень высокая. В Германии сын получал стипендию 650 евро. Первый семестр их освободили от уплаты.а второй-третий семестр он оплатил по 700 евро. Пролучается,что год учёбы стоил две стипендии. так это в университете Гёттингена,Нижняя Саксония,а в других Землях образование было бесплатным. А в этом году отменили плату во всех Землях,кроме Нижней Саксонии. За такую плату.как в Украине,можно учиться за рубежом. Условия намного лучше: лабы новые,общага на одного человека в комнате. А здесь сейчас сын-аспирант живёт в комнате на троих. Думаю,что ещёаз пожалеет.что бросил аспирантуру в Мюнхене. Минутная ностальгия.
Віталій
Популізм. По-перше, слухання матимуть лише рекомендаційну природу, а, по-друге, не збільшать кошти на освіту. А в МОНМСУ лежить проект про подвійне збільшення навантаження на кожного викладача ВНЗ без підвищення зарплати. "РАБЫ НЕМЫ?"