Проект умов прийому до ВНЗ не відповідає вимогам рівного доступу до освіти, - ОПОРА

Громадянською мережею ОПОРА проведено аналіз оприлюдненого Міністерством освіти проекту Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2012 році

Проект умов прийому до ВНЗ не відповідає вимогам рівного доступу до освіти, - ОПОРА

"Маємо констатувати, що винесений на громадське обговорення проект документа, що регламентуватиме вступ до українських вишів наступного року, не відповідає засадничим вимогам прозорості, конкурсності здобуття та рівного доступу до вищої освіти", - йдеться в оприлюдненому аналізі Громадянської мережі ОПОРА.

Результати громадського моніторингу 2011 року показали, що з 230100 абітурієнтів, зареєстрованих в ІС "Конкурс", 53964 складали вступні іспити, 7954 розраховували на зарахування поза конкурсом, а 190255 скористались сертифікатами зовнішнього оцінювання.

У той же час лише 159160 абітурієнтів (69% від загальної кількості) вступали до вузів на основі сертифікатів ЗНО 2011 року, підкреслили в ОПОРІ.

В організації зазначили, що наведені дані не враховують абітурієнтів, які вступали до військових вишів, а також абітурієнтів тих ВНЗ, що попри приписи МОНМС проігнорували ІС "Конкурс".

"Відтак, здобутки освітньої реформи, що в 2009 році поставила всіх вступників у рівні умови, нівельовані", - зауважили фахівці громадянської мережі.

Громадянська мережа ОПОРА вважає за необхідне скасувати прийом до вишів за вступними іспитами для абітурієнтів, які отримали диплом про середню освіту до 2007 року, відмовитись від практики зарахування сертифікатів ЗНО різних років, а також виключити антиконституційну норму, що уможливлює існування позаконкурсної категорії абітурієнтів.

В ОПОРІ наголосили, що соціальні гарантії для пільгових груп недоцільно реалізовувати через буквальне гарантування місця у ВНЗ, оминаючи академічні здібності абітурієнта.

Фахівці організації також звертають увагу на нарахуванні додаткових балів слухачам підготовчих курсів відповідних напрямів підготовки.

Зокрема в ОПОРІ акцентували на тому, що малозабезпечені абітурієнти позбавлені можливості відвідувати такі курси, навчальний процес в школах не дозволяє майбутнім випускникам відвідувати підготовчі відділення, що знаходяться в іншому місті, а також на тому, що окремі вищі навчальні заклади гарантують своїм вступникам максимальну кількість балів за відвідування платних курсів, тим самим дискредитуючи базову ідею підготовчих курсів.

Якщо останню проблему новий проект Умов прийому вирішує, зобов’язуючи ВНЗ уважніше виставляти додаткові бали та оприлюднювати результати слухачів підготовчих курсів до початку прийому документів, то решта недоліків лишається, зазначили в громадянській мережі.

"Громадянська мережа ОПОРА пропонує МОНМС, разом з КМУ, передбачити фінансування для навчання абітурієнтів з малозабезпечених сімей на підготовчих відділеннях за рахунок державного бюджету та дозволити абітурієнту претендувати на додаткові бали не лише в тому виші, де він закінчив підготовчі курси, але й при вступі на відповідний напрям іншого ВНЗ", - йдеться в тексті оприлюдненого аналізу.

Уваги потребує й календарний план проведення вступної кампанії, що в пропонованому вигляді не гарантує дотримання прав вступників.

Приймальні комісії, що 30-31 липня проводять вступні іспити, можуть відмовляти абітурієнтам в апеляції, посилаючись на брак часу, оскільки перші списки рекомендованих до зарахування мають бути оприлюдненими 1 серпня.

В Громадянській мережі зазначають, що спостерігачами було зафіксовано такі випадки під час моніторингу прийому документів та рекомендують завершувати проведення вступних випробувань не пізніше 29 липня.

Поряд із тим, ОПОРА схвально оцінює окремі нововведення проекту Умов прийому, зокрема збільшення прохідного бала із профільних предметів до 140 балів свідчить про підвищення вимог для навчання у вищій школі, повідомляється в оприлюдненому аналізі.

В ОПОРІ висловили сподівання, що вироблені на основі громадського спостереження рекомендації будуть враховані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту.

Нагадаємо, Міністерством освіти, з метою обговорення та надання пропозицій, оприлюднено Умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2012 році.

Запропоновані умови прийому, після їх обговорення та затвердження будуть обов’язковими для вищих навчальних закладів незалежно від форм власності та підпорядкування.

Освіта.ua
26.09.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Леся
Система Конкурс - це дуже правильно, прозоро. Тому вже проскакують заперечення її існування, хтось дуже переживає: а як би то приховати злочини вступної кампанії.
Svetla
Підписуюсь під кожним словом
ann
Підтримую. Молодці!