Випускники, які навчалися за держзамовленням мають відпрацювати за розподілом, - коментар фахівців

Необхідність відпрацювання навчання у вищому навчальному закладі за державним замовленням, роз'яснили представники вищої школи та фіскальних органів

Випускники, які навчалися за держзамовленням мають відпрацювати за розподілом, - коментар фахівців

Нещодавно у засобах масової інформації обговорювалося питання відшкодування до державного бюджету коштів, які витратила держава на підготовку кадрів за держзамовленням.

Свою позицію, у коментарі УКРІНФОРМу роз'яснили представники Контрольно-ревізійного управління (КРУ) в Житомирській області та Житомирського державного університету ім. Франка.

"Що таке державне замовлення? Це коли держава для своїх потреб замовляє фахівця. Законом і договором передбачено, що молодий фахівець має відпрацювати три роки за місцем призначення. Якщо ж той не хоче працювати і намагається якось "уникнути", то мусить повернути гроші", - зазначив Олександр Рибак, начальник КРУ Житомірської області.

За словами Миколи Осадчого, першого проректора Житомирського державного університету ім. І. Франка, студент, який вступає до цього вищого навчального закладу на державну форму навчання, підписує угоду про те, що після закінчення навчального закладу зобов'язується три роки відпрацювати за державним направленням.

Умовами договору також обумовлено, що в разі невідпрацювання випускник має повернути кошти, витрачені на його навчання.

Однак, якщо випускник не з’являється ані на роботу, ані до університету, цей факт виявляється під час перевірки вишу працівниками КРУ. За цим, у разі, якщо випускник не поверне гроші державі, ректор нестиме персональну відповідальність.

Як зазначив завідувач кафедри редагування та основ журналістики Андрій Близнюк, КРУ і прокуратура регулярно перевіряють університет з питань працевлаштування та оплати. Тож, все відбувається у межах правового поля.

"Якщо людина вчиться на комерційній формі навчання, то вона має право на вільне працевлаштування. Якщо ж студент навчався безкоштовно і при цьому ще й отримував стипендію, він повинен себе як спеціаліст якось проявити, відпрацювавши за отриманою спеціальністю", - зазначив М. Осадчий.

Він також зауважив, не було ще такого року, щоб в ВНЗ не було розподілу, причому він, як правило, становить 94-97%.

"Свого часу Міністерство освіти давало нам план розподілу, за яким ми відправляли людей на роботу не тільки в межах Житомирщини, але й у Київську область, на Закарпаття і т. ін. І люди їхали... Більше того, я особисто їздив до заступника міністра і звітував про цей розподіл. І сьогодні ми також звітуємо, куди наші випускники отримали направлення, чи приступили вони до роботи та який час вони працюють", - підсумовуючи ситуацію, повідомив М. Осадчий.

Житомирський державний університет ім. І. Франка вже має досвід відшкодування вартості навчання у судовому порядку. Позов вишу на одну зі своїх випускниць факультету філології, яка не відпрацювала три роки, було задоволено: студентка мусить повернути державі 20 тис. грн.

Необхідно зазначити, що це не перший випадок відшкодування коштів, витрачених на підготовку фахівця за державним замовленням з особи, яка мала направлення на працевлаштування до державної установи.

Незважаючи на те, що у Міністерстві освіти і науки, стверджують, що в Україні немає механізму, який би зобов’язав випускника вузу, підготовка якого здійснювалась за державним замовленням, відшкодувати до державного бюджету вартість навчання та наголошують, що вимога про відпрацювання є незаконною, в країні є випадки судових рішень щодо відшкодування вартості навчання на користь держави.

Отже, студентам та вступникам необхідно мати на увазі, що у разі укладання тристоронньої угоди про підготовку фахівця за державним замовленням за схемою: студент - навчальний заклад – роботодавець (в особі державного підприємства) майбутньому фахівцю необхідно буде виконати вимоги угоди та чинного законодавства.

У разі відмови випускника вищого навчального закладу, який здобув освіту за кошти державного або місцевого бюджетів, від роботи за направленням, його можуть очікувати подібні позови з боку держави.

Див. також: Підводні камені отримання вищої освіти за рахунок державних коштів.

Освіта.ua
15.07.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Юля Лейченко
Ребята, а где брать эту липовую довидку, ну что б не отрабатывать?
MrSmith
А если такие варианты событий, как обстоят дела с отработкой по направлению? 1) Учишься 2-3 года и отказываешься от бюджета 2) Учишься 2-3 года и тебя снимают с бюджета 3) Учишься 2-3 года на бюджете и уходишь на заочны
87
Думаю- правильно. Если государство оплачивает обучение, оно вправе требовать отработать там, где это необходимо.
Ірина
З приводу контрактників - цілковита брехня. Вони вимагають папірець, що ти або вже маєш місце роботи, або тебе зараховано до кадрового резерву на підприємство. В житомирському ВУЗі, який я закінчила, не допускали до захисту диплому без "бумажки"..... Так що, не одні бюджетники в халепі....
Макс
Хех..я розумію державі потрібні освітяни,але на зарплату 900грн не проживеш,якщо врахувати що половина за кварплату піде,200-300грн на їжу і що залишається?ходити голими?добре якщо допомагають круті родичи,або обоє батьків вчителі...а коли сам...
Сергій
Доброе утро!)Кто в НАУ на авионику? Никто не знает, что там у них с коррупцией, качеством обучения? Обеспечивают ли после первого курса общежитием?
Вікторія
А хто взагалі їх дає ці направлення... Ідіть і шукайте собі роботу - знайдете, туди ми вам направлення і видамо. Це, до речі, національний університет,що говорити про інші
IT
Я згодна відпрацьовувати. Але як корінний житель столиці, я не хочу, щоб мене відправили в якесь містечко чи село. І якщо вже працювати на користь державі, то добре б отримувати зарплатню, що була б на багато більшою, ніж стипендія, щоб запезпечити себе і свою родину і жити, а не виживати. Чи зможе держава дати це мені після вузу? Навряд.
Катя
Хто знає, чому в Драгоманова немає держмість на корекційну освіту та філологію??
Оксана
Ну якшо дійсно дають направлення на роботу,то я вважаю,що дійсно державники мають відпрацювати виділені кошти.Але якшо без направленя,випускники самі мають шукати державну роботу..то це абсурд)
Настя
Для Оксана: ну а якщо дадуть тобі направлення в село якєсь забуте Богом..недуже ж то відпрацьовувати хочеться..
Леонід
Для Настя: Навпаки добре. Дітей мало,легше навчити їх
Настя
Для Леонід: Та ну,особисто я шукаю не те що легше,а те що наприклад,буде продуктивніше для мого життя.Кар'єра сільської вчительки мало мене вабить,особливо якщо я зросла у більш-менш економічно розвинутому місті,та просто не зможу пристосуватися до сільської місцини.Я не шукаю ""халяви",а хочу після закінчення ВУЗу працювати так як захочу,а не так,як мене направлять товстозаді чиновники.
Коментувати