Вступна кампанія: Інтернет не полегшив життя абітурієнтам

Перебої та помилки в роботі електронної системи подачі документів незалежні спостерігачі називають поки що найсуттєвішою проблемою вступної кампанії-2012

Вступна кампанія: Інтернет не полегшив життя абітурієнтам

І хоча міністр освіти Дмитро Табачник задоволений її роботою, документи через мережу подав лише кожен шостий абітурієнт.

У перші ж дні роботи система втратила довіру абітурієнтів та їх батьків, а перед приймальними комісіями утворилися традиційні для минулих років черги.

Спостерігачі також заявляють, що така ситуація спричинила порушення та спекуляції.

Краще в черзі, ніж з перебоями

"Я чомусь не довіряю електронному вступові. Я подала через Інтернет документи в Київський Національний університет імені Тараса Шевченка - і в мене вже були дві негарні ситуації", - розповіла ВВС Україна Богдана Перевізник, яка приїхала з Тернопільщини подавати документи до Києво-Могилянської академії.

Абітурієнтка каже, що відмовилася від послуг електронної системи після того, як одна з її заявок час від часу зникала з переліку, а після проблем з іншою заявкою їй зателефонували з приймальної комісії і сказали, що не можуть її скасувати, бо система не працює.

"Ну, як це таке може бути? У вас повинна та система досконало працювати!", - обурюється абітурієнтка.

У черзі перед дівчиною - кілька десятків абітурієнтів, які згуртувалися біля входу до приймальної комісії. Надворі багатьох з них чекають батьки, яких попросили не юрбитися в приміщенні. Богдана Перевізник розповіла, що це відносно невелика черга - до Національного медичного університету імені Богомольця подати документи було набагато складніше.

У руках абітурієнтки кілька папок з документами - сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, інформаційна картка з кількістю балів, медична довідка від усіх лікарів та довідка про щеплення, атестат і додаток до нього, копія паспорта, ідентифікаційний код, заява і конверт з маркою. Це стандартний набір для тих, хто має намір навчатися у виші.

Якби дівчина подавалася до академії через електронну мережу, цих документів від неї не вимагали б - лише персональний код, вказаний на сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання, і номер атестата.

"Якби система добре працювала, мені було б набагато зручніше, - каже Богдана. - Якщо навіть логічно подумати, не всі люди можуть собі дозволити їхати у п'ять вишів, та ще й по три факультети в кожному - це навіть фізично нереально".

Міністр: прекрасна робота

За словами координатора громадської мережі "ОПОРА", яка спостерігає за вступною кампанією, Ольги Стрелюк, такі проблеми типові для тих, хто вирішив скористатися електронною послугою від міністерства освіти.

"Абітурієнти досі не бачать себе в рейтингових списках у системі "Конкурс". Також поки що у системі не можна отримати вичерпних даних про пільгові категорії абітурієнтів. Крім того, у базі досі немає інформації про окремі навчальні заклади та напрямки підготовки", - розповіла активістка ВВС Україна.

За її словами, через незадовільну роботу системи до "ОПОРИ" надходить багато скарг.

У перші дні вступної кампанії база взагалі "зависала" через наплив охочих подати документи у такий спосіб, каже активістка.

"Очевидно, що міністерство не розрахувало потуг тих серверів, які мали обслуговувати цю єдину електронну базу з питань освіти", - каже пані Стрелюк.

У свою чергу, міністр освіти Дмитро Табачник визнав, що спершу система давала збої, хоча тепер, за його словами, всі недоліки усунено.

"Я прекрасно оцінюю роботу електронної системи. Вже більше 100 тисяч заяв тільки в електронній формі подані", - заявив міністр 11 червня, додавши, що будь-яка система може давати збої.

Нагода для шахрайства

Загалом приймальні комісії цього року вже отримали майже 500 тисяч заяв про вступ до навчальних закладів від понад 200 тисяч абітурієнтів. З них електронною системою скористалися лише 34 тисячі людей.

Через те, що решта або відчули проблеми з роботою бази, або ж взагалі не мають доступу до Інтернету, в перші дні вступної кампанії перед приймальними комісіями утворилися довгі черги - особливо перед престижними столичними вишами, такими як Київський політехнічний інститут та Університет ім. Тараса Шевченка.

У відповідь з міністерства освіти закликали не поспішати - час подачі документів, запевняють урядовці, жодним чином не впливає на позицію абітурієнта в рейтингу.

Але колотнечею в перші дні, за словами спостерігачів, встигли скористатися шахраї. До прикладу, абітурієнти розповіли представникам "ОПОРИ", що у Рівненському державному гуманітарному університеті до вступників біля входу у виш підходив чоловік, який пропонував за гроші провести їх до членів комісії без черги.

"Така послуга в перший день вступної кампанії коштувала 60, наступного дня – 70 гривень", - повідомили в "ОПОРІ". За словами представників мережі, ситуацію владнали з адміністрацією закладу.

Серед інших зловживань, зафіксованих спостерігачами, - представники приймальних комісій не реєстрували копії документів безкоштовно, а відправляли абітурієнтів до знайомого нотаріуса. Іноді вони вимагали фото нестандартного розміру, скеровуючи до фотографа, що працює у їхньому виші, розповіла Ольга Стрелюк.

Однак, попри всі недоліки, навчальні заклади все одно радять вступникам особисто подавати документи до приймальної комісії.

"Те, що абітурієнти їдуть подавати документи особисто, - це добре. Тому що, в такому випадку ми приймаємо документи, реєструємо, і вони більш захищені юридично - бо вони подали папери в університет. Якщо посилати через Інтернет, то претензії тоді до інтернету", - сказав у коментарі ВВС Україна президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт.

Роман Лебедь, BBC Україна

BBC Україна
12.07.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Анна
Сегодня без разницы. Чем дальше, тем родителям затрат больше.
Анна
Система работает отлично. Сначала , когда была перегружена, случались сбои. Но в целом, лично у меня не было проблем. Везде , где хотели зарегистрировались. Спасибо, очень удобно. Просто не надо паниковать!
Елена
Система работает отлично!Все дошло,никаких сбоев.Очень удобно!
Татьяна
По-началу были глюки, однако теперь система отлично работает.. Подавала документы вечером, приняли на следующее утро ещё до 10 часов, сразу появилась в ЭС "Конкурс". Зачем вы создаёте панику? Не работает система - подождите, затем позвоните по телефонам. Моя подруга звонила - тут же всё ей исправили. Ну а если вам легче поехать и стоять в жару в очередях, чем просто позвонить, то кто ж вам доктор!
Яна
Престиж завжди на вагу. Чим більше пафосу - тим краще. ;) Ще залежить від спеціальності, факультету. Наприклад, філологію можна вчити будь-де, а от на ІТ треба задуматися. Але обирай самостійно.
Яна
Читай зверху.
Коментувати
Olena
Читаю про різні махінації і дивуюся. Зрозуміло що нервуємося за рейтинг в списку. Та коли шахрай буде подавати оригінали документів які не співпадають з базою, то треба на цих оригіналах ставити штамп навічний без права подальшого поступлення. Мене зацікавило інше, що то за корекційний бал комісії (в системі КОНКУРС літера К)? Хто більше заплатив? І чому цього року не оприлюднені бали ЗНО з кожного предмету. Хоча й так видно, що бал атестату на 30-40 балів вищий за тест. Треба й вчителям ставити штамп в трудовій книжці без права викладати за продані оцінки в атестаті. Ніколи в цій країні не буде добре!
Табачник
Для Olena: Досить нить.
Алі
А я вважаю, що це нормально, коли бал атестата вищий, тому що в школі вивчив тему і здав на гарну оцінку і можеш забути про це, а на ЗНО йдуть завдання на знання за теми попередніх років навчання, які учень міг і забути....
Olena
Нормально, коли різниця складає 10-15 балів, а коли атестат 198, а екзамени: 127, 138 та 140 (а я відсканую такі дані та вишлю Табачнику), то як це треба "перенервувати" перед іспитом. А потім, хіба на ЗНО йдуть не підготовленими, не повторюють матеріалу за минулі роки?
Коментувати
Людмила
Электронная система подачи заявлений в ВУЗ работает отлично. Спокойно вводите все данные и все будет ОК. Эта система - самое лучшее, что могли придумать для абитуриентов!!!
SoulBerry
При реєстрації в електронній системі подачі документів вказала всі дані, в тому числі і середній бал, але зараз він мені не відображається, і пише, що "Не можна подавати заяву при нульовому середньому балі"...це можна якось виправити??
Віталій
Для SoulBerry: Така ж проблема! Я навіть і не знаю що робити!
Ирина Беляева
Девченки,вам повезло что я читала коментарии и увидела ваши.Могу сказать у меня была точно такая же проблема как и у вас ,но я смогла её решить.Вот я позвонила по этому номеру 044 239 86 20 и мне помогли.С вами будет говорить оператор который зайдет в ваши даные и исправит все неполадки,только вам прийдется повисеть на линии !!!))) Удачки вам!!!)))
Коментувати
ДЕ ВЧИТИСЯ???
Де краще вчитися в престижному ВУЗі далеко від дому чи в менш престижному, але близько до дому???
Катерина
Можливо хтось подавав електронні заяви в медичні ВУЗи Вінниці, Ужгороду, Івано-Франківщини? Коли я вводила назву міста, то медичні ВУЗи взагалі не висвічуються, а за напрямом - медичного немає. В результаті я не можу подати жодної заяви.
НЕМАЄ МЕДИЧНИХ ВУЗІВ, ЗАТЯМ!!!
Для Катерина: в медичний ВУз подати електронну заяву НЕМОЖЛИВО!!! ЗАТЯМ "НЕМОЖЛИВО!!!". розумієш чи ні!!! Електронну заяву можна подавати ТІЛЬКИ на ОКР бакалавра!!!
Олег
До "ЗАТЯМ": Що таке ОКР?
Катерина
Освітньо-кваліфікаційний рівень
Коментувати
Василь
Система має недоліки в роботі, але якщо працювати з розумом то результат прекрасний. В 4 внз зареєстрували. Ні яких черг , ні яких десятків фотографій і довідок іїх копій. В 2 -х на другий день, в 4-му на другому тижні. Це при тому що швидкість 30 кБ\\с . А якщо тупо година клацати на вхід, то можна обвалити любий сервер. А своїми даними і паролями не треба розкидатися де попало!
mariya
ми зареєструвалися. звичайно не вперші дні. Ніяких помилок і збоїв не було. Всі заяви отримали сатус"допущено до конкурсу". На нашу думку потрібно більш грамотно і свідомо підходити. Не кіпішуйте!
Xren
Для mariya: Ти дурна корова, думаєш якщо тобі повезло, то всім тоже??? Люди подавали заяви ще в ПЕРШІ ДНІ, а відповідь їм не прийшла ще донині!!!
Додік
Не потрібно ображати інших людей, якщо тобі не пощастило зареєструватися!!!!Сам ти КОРОВА!!!
Оксана
Мої знайомі зареєсрувались одні з першого разу (у понеділок 2 липня), інші з заминками - через чотири дні. Всі покищо задоволені - зекономили час та гроші. А декому варто випити заспокійливого та спробувати ще, система (в порівнянні з першими днями) працює бвльш-менш нормально. А ображати людей - ознака хамства, а у вашому випадку ще й хочеться згадати вислів "жаба задушила"...
Коментувати
User_of_EDEBO
Б аза ЄДЕБО дає таку можливість для шахрайства, як підміну володаря сертифікату ЗНО : людина здала ЗНО, отримала сертифікат, а в ЄДЕБО цей сертифікат можно присвоїти будь якому дев"ятикласнику, і він може поступити як на базі 11 класів. І виправити цю помилку досі не можуть, бо той, хто першим отримав сертифіката, той і виграв, і в нього НІХТО не зможе його видалити або змінити. Занотуйте, шановні!
HUGO BOSS
Для User_of_EDEBO: На самом деле то как вы расписали не позволит производить махинации, поскольку у 9-ти классника априори не может быть атестата о полном среднем образовании, а всего лишь свидетельство о неполном среднем образовании. А вот то что данные могут быть присвоены другому 11-ти класнику это уже проблема, и к сожалению есть уже пострадавшие и их не мало, в целом эта проблема ведет к целой цепочке неприятных ситуаций в различных вариациях, но озвучивать их не хочу. Будем надееться, что всетаки система заработает адекватно
User_of_EDEBO_1
Для HUGO BOSS: Усе він написав правильно. Нам довелося писати листа до адміністраторів ЄДЕБО, щоб виправити аналогічну ситуацію. Виправили лише через 4 дні. До цього заяву абітурієнта зареєструвати не могли. Не зважаючи на те, що у "9-класника" немає атестата і сертифікат йому - як зайцеві п’ята нога...
Коментувати