Як проходить вступна кампанія-2011

Завершується вступна кампанія-2011. Цього року вона ознаменувалася низкою нововведень, і головним з них є можливість подавати документи до вищих навчальних закладів за допомогою Інтернет

Як проходить вступна кампанія-2011

Як спрацювала електронна система вступу, кому нарахували додаткові бали, як вирішували ситуацію з пільговиками та переможцями олімпіад, а також про наступний етап реформи системи освіти розповіли гості Прес-клубу "Известий в Украине".

Електроніка проти черг

Микола Фоменко, заступник директора департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту

Вступна кампанія в цьому році проходить спокійно, фактично в приймальних комісіях немає черг завдяки тому, що ми ввели електронну систему вступу. Дуже високою популярністю користується інформаційно-пошукова система "Конкурс". У ній вже зареєстровано понад 36 мільйонів відвідувань.

Велику увагу приділено інформаційному супроводу вступної кампанії. З цією метою працює п'ять потужних інформаційних систем. Це сайти osvita.com, vstup.info, mon.gov.ua, testportal.com.ua, diplom.gov.ua. Система "Конкурс" працює з усіма цими сайтами, і в автоматичному режимі йде перевірка шкільних атестатів і сертифікатів ЗНО.

Хочу нагадати, що в міністерстві створено оперативний штаб і працює консультативний телефон. Станом на 20 червня зафіксовано майже 1000 дзвінків. Також працює приймальня для громадян. Ми значно збільшили кількість консультантів. Створено також call-центр, що консультує з питань роботи з системою "Електронний вступ 2011". Тобто Міністерство освіти і науки зробило все, щоб вступна кампанія до вузів України була доступною, зрозумілою і прозорою.

Володимир Бех, перший проректор Національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова (НПУ)

Я можу підтвердити, що такого напруження й ажіотажу під час вступної кампанії, як було минулого року, немає. Нові вступні технології дозволяють спокійно працювати з абітурієнтом. Проте вступна кампанія цього року має низку особливостей.

По-перше, на 40% менше абітурієнтів. Приміром, минулого року ми отримали 22 тисячі заяв від бажаючих у нас навчатися, цього року - 15 тисяч. Проте ми зможемо укомплектувати всі спеціальності. На деякі, звичайно ж, конкурс великий. Приміром, 30-45 осіб на місце спостерігається на англійській мові, перекладі, видавничій справі, туризмі.

По-друге, запроваджено нові технології, що дозволяють абітурієнтам відправити документи до вузу. Звичайно, ще є технічні похибки в роботі системи, які треба усунути. Проте через цю систему до нас надійшло вісім тисяч заяв – більш ніж половина.

Проблема зараз в тому, що абітурієнти поки не подають оригінали документів, тому що вони мають право вступати на 15 спеціальностей і їм психологічно важко визначитися, де ж все-таки навчатися. Вони маневрують до останнього.

Молоді люди подають документи і на технічні, і на гуманітарні спеціальності, що означає: неважливо на кого вчитися, головне - вступити до вузу. А це погано. Щоб зацікавити абітурієнтів вчитися у нас, ми організовуємо екскурсії університетом, показуємо наші аудиторії, лабораторії, картинну галерею.

Володимир Бугров, проректор з науково-педагогічної роботи Київського національного університету ім. Т. Шевченка (КНУ)

На сьогодні ми прийняли 19 тисяч заяв на денну форму навчання та 500 заяв - на заочне навчання. Найбільшою популярністю користуються відділення "реклами та зв'язків із громадськістю", "видавничої справи та редагування", всі перекладацькі відділення, економічні спеціальності, туризм, спеціальності Інституту міжнародних відносин. Для нас показово, що на 2070 місць державного замовлення ми вже маємо 1020 оригіналів документів. Тобто абітурієнти визначилися з тим, що будуть нашими студентами.

У чому ж особливість вступної кампанії цього року? Це в першу чергу електронна подача документів. Але для нас це не нове. Ми вже третій рік на бакалавраті і другий рік на магістерських програмах приймаємо заяви за допомогою подібної системи. Можу сказати, що певною мірою наш досвід було враховано міністерством при розробці "Електронного вступу-2011".

А ось що нове, так це форма складання іспитів для вступу до магістратури. Попереджаючи всілякі розмови про корупцію, хочу сказати, що всі іспити - і з іноземної мови, і за фахом - у письмовій формі. Ми відразу ж оприлюднимо на нашому сайті списки абітурієнтів, які вступили на магістратуру та їх оцінки. Причому роботи з іноземної мови перевіряються двічі і викладачами Інституту міжнародних відносин, і викладачами Інституту філології. Нам подано 4820 заяв до магістратури, з них п'ята частина - від студентів інших вузів.

Цього року кампанія проходить дуже спокійно. Хоча і в минулому році у нас не було великого ажіотажу, тому що більш ніж 600 осіб працювали в приймальній комісії. Тому я вважаю, що черги - проблема керівництва вузів, що не змогли організувати роботу приймальних комісій.

Володимир Тимофєєв, заступник першого проректора Національного технічного університету "Київський політехнічний інститут" (НТУУ КПІ)

Справді, цього року вступна кампанія проходить значно спокійніше. Завдяки двом факторам: термін подання документів збільшено, і можливість подати документи за допомогою Інтернету з'явилася. У нас вже подано понад 20 тисяч заяв, середній конкурс становить чотири особи на місце.

Є напрямки, що користуються великим попитом, приміром, на інформаційні технології - п'ять-шість осіб на місце.

КПІ заздалегідь готувався до вступної кампанії в умовах меншої кількості абітурієнтів. Нас, в першу чергу, цікавлять абітурієнти з високими показниками з математики та фізики. Тому разом з університетом ім. Шевченка ми вже кілька років реалізуємо програму "Майбутнє України", що націлена на пошук обдарованої молоді.

Ми маємо розгорнуту систему довузівської підготовки, тому нам дуже допомогло рішення Міносвіти нараховувати до 20 балів за закінчення підготовчих курсів для вступу на природничо-наукові, математичні та інженерно-технічні напрями.

Звичайно, ми теж бачимо, що абітурієнтам зараз іноді складно визначитися з вибором спеціальності, але в принципі, у нас розподіл між факультетами йде рівномірно. Тому ми віримо, що наберемо кращих з кращих.

"Золоті голови" нарозхват

Володимир Тимофєєв:

Ще одна особливість вступної кампанії полягає в тому, що цього року практично наполовину менше абітурієнтів через різкий спад народжуваності в перші роки незалежності України. Тому ми відчуваємо певний дефіцит бажаючих навчатися на технічних і природничо-наукових спеціальностях.

Зараз орієнтація молоді на технічні та природничі науки дуже слабка. Тому ми проводимо масштабну профорієнтаційну роботу ще з вересня минулого року. І як тільки закінчилося тестування і ми дізналися, хто отримав по 200 балів з математики та фізики, наш ректор відправив їм запрошення вступати до нашого вузу.

Володимир Бугров:

Справді, проблема існує. І я сподіваюся, що ЗМІ акцентують на цьому увагу своїх читачів і глядачів. У нас досить складна ситуація з набором студентів на природничо-наукові спеціальності, але при цьому парадоксальна ситуація складається на 4-му курсі. Приміром, днями двоє наших бакалаврів поїхали на навчання до Німеччини, ще двоє - до Англії. Причому існують рекрутингові фірми, що відслідковують успіхи фізиків, біологів з третього курсу, а потім запрошують їх на роботу за кордон. Виходить, що безпідставні розмови про те, що інженерні та природничі науки вимирають. Я знаю, що в КПІ ситуація аналогічна. Доводиться бити в усі дзвони, тому що це вже питання національної безпеки держави.

Я також схвалюю те, що за відвідування підготовчих курсів нараховуються додаткові бали. Причому хочу відзначити, що не всім нараховують 20 балів. Ми розробили цілу шкалу оцінювання успішності відвідувачів таких курсів. Також розіслали запрошення навчатися в нашому вузі всім тим, у кого 200 балів з якогось предмету.

У нас є абітурієнтка з Києва, яка набрала 840 балів. Вона отримала три сертифікати по 200 балів, за атестат - ще 200 балів, і друге місце на Всеукраїнській олімпіаді з французької мови дало їй 40 балів. Вона вступає до нас на французький переклад і паралельно подала документи на юридичний факультет.

А що стосується балів за перемогу на Всеукраїнській олімпіаді, то ми вирішили, що враховувати їх будемо тільки в тому випадку, якщо людина подає документи на профільну спеціальність. Наприклад, переміг в олімпіаді з історії - вступай на факультети історії, соціології чи культурології. Іноді виникали парадоксальні ситуації, коли переможець з історії йшов на юридичний факультет чи міжнародні відносини. Таким чином, втрачається профорієнтація.

Також ми не приймаємо сертифікати з низькими балами. Приміром, на юридичний факультет сертифікат з історії України має бути не менше 170 балів.

Володимир Бех:

Навіть якщо народжуваність збільшиться, все одно вузи будуть шукати свого абітурієнта, тому що університети відповідають за формування національної еліти. Зараз дуже велика проблема - знайти свого студента, щоб той, хто має здатність займатися педагогікою, займався педагогікою, а не конструюванням літаків.

Тому університети намагаються якомога щільніше співпрацювати зі школами і там відбирати майбутніх студентів. Наш університет також підвищив прохідний бал, щоб до елітного університету не вступали двієчники і трієчники.

Я також підтверджую, що наших талановитих студентів відстежують на Заході. Приміром, торік з Франції до нас приїхала делегація з проханням показати нашу кафедру фізики, тому що у них два роки поспіль урядовий грант з фізики виграють магістри з нашого університету.

У нас в країні, що б хто не говорив, висококласна освіта. Не дарма ж у нас так багато вчиться іноземців. Лише в Університеті ім. Драгоманова здобувають освіту представники з 28 країн світу.

Справа часу і техніки

Микола Фоменко:

Я довго думав, за що ж нас журналісти цього року будуть критикувати, адже минулого нам дісталося за великі черги до приймальних комісій. Виявилося, що цього року на горіхи перепало за систему електронного вступу. Але я хочу зазначити, що 10% заяв від усіх абітурієнтів все-таки подано через цю систему.

Так що нехай опоненти замисляться над її перевагами. Наприклад, абітурієнт потенційно може зробити п'ятнадцять поїздок, якщо захоче подати документи на 15 спеціальностей. Кожна поїздка коштує близько 100 грн.

По-друге, влітку і так перевантажений громадський транспорт, навіщо його навантажувати ще й абітурієнтами? Звичайно, систему ще потрібно буде підправити, але вже добре, що всі ВНЗ без винятку стали працювати з електронною базою даних, і ми вже маємо навчені кадри, для чого провели п'ять регіональних нарад.

Цього року з системою працюють тільки вузи III-IV рівнів акредитації, і лише ті абітурієнти, які вступають на очну форму навчання. Якщо система себе виправдає, наступного року нею зможуть користуватися і ті, хто вступає на заочну форму навчання, і до вузів I-II рівнів акредитації.

Якщо говорити про майбутнє, я переконаний, що сама система вступу перетвориться на технологічну процедуру, коли вуз за допомогою електронної бази зможе побачити атестат школяра, його бали по тестам, коротке резюме, і зможе відібрати для себе абітурієнтів.

Володимир Бех:

Україна вже переходить на електронне урядування. У 2013-2015 роках вся країна має працювати в такому механізмі прийняття рішень. Якби Міносвіти не впроваджувало ці технології, воно просто не вписалося б у систему загальнодержавного управління. Звичайно, були збої в роботі сайту, сервери слабкі, програми не стикуються, але те, що це позитивне нововведення – однозначно.

Володимир Тимофєєв:

Я хотів би зазначити, що в перспективі потрібно вдосконалити систему оцінювання знань школярів, бо шкала тестів недосконала. Тести мають оцінити не лише рівень знань, а й здатність людини вчитися в тому чи іншому вузі. До того ж бази тестів мають бути відкриті, щоб ці завдання були відомі всім, тоді не буде ніякої проблеми.

Міф і держзамовлення

Микола Фоменко:

Абітурієнти на вибір могли подавати сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, видані з 2008 року, а також складати вступні іспити як на заочну, так і на денну форми навчання, якщо людина закінчила школу до 2007 року. Навколо цієї норми багато дискусій. Але я не бачу сенсу влаштовувати з цього приводу драму. Досвід минулих років свідчить, що до 40% випускників шкіл вступили до вузів того ж року, коли закінчили школу. Це дуже високий показник.

Хочу спростувати ще один міф про те, що у зв'язку з меншою кількістю абітурієнтів буде дуже легко вступити. Адже держзамовлення також скорочено на 20% на бакалаврські програми.. Ми на це пішли, щоб забезпечити якісний відбір майбутніх студентів. Більше скоротили замовлення на гуманітарні науки, економіку, менеджмент і право, менше – на інженерно-технічні та природничі спеціальності.

Володимир Бех:

Зараз говорити про сертифікати вже немає сенсу. Треба обговорювати, якою має бути вступна кампанія наступного року. Я б запропонував все-таки зробити доступнішим процес тестування. Доступ до тестів не має бути проблемою. Потрібно надрукувати довідники по тестах; особа, яка закінчила школу раніше, повинна мати право скласти тести заздалегідь.

Також потрібно збільшувати держзамовлення на ті спеціальності, що є перспективними. Наприклад, у США щорічно випускається 120 тисяч комп'ютерників, тоді як ми для цих спеціальностей держзамовлення відмірюємо мало не сантиметрами. Суспільство переходить в інформаційну фазу, а ми не готові до цього. У нас знову дефіцит кадрів.

Володимир Бугров:

Цікава ситуація склалася в нашому вузі: в університеті є навчальні підрозділи всесвітньо відомих компаній Cisco Systems, Microsoft, Adope, але в нас немає жодного наукового підрозділу українських IT-компаній. При цьому наші бізнесмени на нараді в Міносвіти говорять, що потрібно збільшувати держзамовлення на програмістів.

Ми запитали: чому ж ви не хочете бути присутніми на рівні підготовки студентів, не допомагаєте обладнанням, на якому можна було б навчати студентів? У нас не вигідно вкладати гроші в освіту.

І потім, завжди зростає конкурс на ті спеціальності, що в майбутньому приносять гідний заробіток. Приміром, на мехмат ще пару років тому у нас був слабкий конкурс, а тепер там дуже високий конкурс. Тому що ми створили кафедру актуарної математичної статистики та фінансової математики, що готує кадрів для страхових компаній. Конкурс значно відрізняється від інших спеціальностей. Згоден я і з тим, що якість тестів потрібно вдосконалити. Восени першокурсники нашого і ще дев'яти вузів Києва будуть складати тести на загальноосвітню компетентність. Таким чином, ми зможемо перевірити, кого набрали вузи.

Володимир Тимофєєв:

Не проблема, який сертифікат подавати. Держава має аналізувати, які спеціальності затребувані зараз, які напрямки економіки є пріоритетними і які кадри необхідно готувати, зберігаючи та підтримуючи наукові школи в вузах.

Микола Фоменко:

Отже, вступна кампанія проходить спокійно. Серед усіх звернень, що надходять до міністерства, всього кілька скарг на зловживання. Всі інші телефонні дзвінки - це консультації. Торік у нас було близько 1500 звернень на "гарячу лінію", позаминулого року - 2700 звернень. Люди менше звертаються - отже, умови прийому стають зрозумілими.

Говорити про новації прийому-2012 поки зарано. Ми приймаємо пропозиції вузів, розраховуємо на їхню активну участь у цьому процесі. Думаю, що в жовтні-листопаді повідомимо про нові умови вступу. Зараз можу тільки сказати, що весь позитив, який ми напрацюємо цього року, використаємо і в наступному.

Підготувала Людмила Полях

Освіта.ua
30.07.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
www
Хто хоче позбутися великої кількості ВНЗ? Чи не міністерство, що так ділить державні місця між ВНЗ. Цього року у Драгоманова на англійську філологію, куди багато бажають вступити (близько 700 заяв), виділено 24 бюджетних місця, а у Кам’янець-Подільському – 58, чи Переяслав-Хмельницькому – 40.
chabala.com.ua
А у меня на "простые и понятные" правила приема в вузы, за последние 2 месяца - около 6 тысяч вопросов :)
я
Дякую Приймальну комісію Університету ім. Шевченка - все організовано на відмінно, починаючи з сайту та телефонів. Пед. ім Драгоманова треба міняти організацію прийому заяв. електронно заяви також не приймались