Електронний вступ: абітурієнти воюють з незговірливим інтернетом

З 1-го липня в Україні стартувала чергова вступна кампанія. Одним з головних нововведень у 2011 році стала можливість подавати документи до вузів за допомогою інтернету

Електронний вступ: абітурієнти воюють з незговірливим інтернетом

Однак електронний вступ дається абітурієнтам непросто: і морально, і технічно.

Оскільки правила вступу до вищих навчальних закладів в Україні в останні роки змінюються з незавидною регулярністю, кожна кампанія зустрічається суспільством з настроєм: "А що нового в цьому році?".

При вступі враховуються бали сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, атестатів, і додаткові бали, що нараховуються переможцям всеукраїнських олімпіад, конкурсів Малої академії наук, а також бонуси отримані слухачами підготовчих курсів, які бажають навчатися на природничо-математичних і технічних спеціальностях.

І хоча поки минула лише третина вступного сезону, лаври "гарячої новинки 2011", схоже, дістануться системі "Електронний вступ".

У середині серпня минулого року міністр освіти попередив майбутніх абітурієнтів: правила вступу знову будуть відкориговані. "Будуть запропоновані зміни, які не тільки врегулюють проблемні питання та недоліки цього року, але і зроблять вступну кампанію наступного року більш відкритою, прозорою і зручною для абітурієнтів", - пообіцяв Дмитро Табачник.

     

Таким чином потенційна можливість подавати документи у віддаленому режимі з самого початку вважалася одним з основних переваг цьогорічної вступної кампанії.

Спочатку в контексті вступу за допомогою Інтернет планувалося впроваджувати окремі елементи системи; потім, вже ближче до початку сезону ініціативу стали називати експериментом.

"Система електронного вступу цього року - експеримент... звертаюся до вступників: зверніть увагу на те, що електронний вступ і традиційний метод подачі документів йдуть рука об руку. Якщо ви подали документи в електронному вигляді, це не означає, що ви не можете подати в паперовому. Ви можете подати тільки в паперовому або тільки в електронному, але, дійсно, краще всього подати в електронному та паперовому", - розповідала в день старту вступної кампанії головний спеціаліст відділу моніторингу вищої освіти департаменту вищої освіти МОНмолодьспорт Алла Рибалко.

До ідеї уникнути зайвої штовханини в приймальних комісіях претенденти на вищу освіту, судячи з усього, поставилися з ентузіазмом, деякі абітурієнти не лягали спати в ніч на 1 липня, щоб першими зареєструватися в "ЕВ". Але реалізація можливості електронної подачі порадувала далеко не всіх.

Ще до того, як нововведення запрацювало, деякі експерти радили обачно поставитися до ідеї міністерства. Настороженість фахівців на перших порах викликали, скоріше, документальні тонкощі.

"До цього, щоб підстрахуватися і здати документи відразу "на папері", спонукають як мінімум три обставини: перше - українське законодавство до цього часу не визнає електронну подачу як законодавчо нормовану... Друга обставина - це те, що поки не всі ВНЗ мають цей ресурс. І третя обставина - процедурна, це те, що наказ говорить про те, що експеримент, і приймальна комісія повідомляють абітурієнта, що він отримав логін, зареєструвався і від нього прийняті електронні документи. Однак у цьому наказі та в умовах вступу, взагалі ні про яку реєстрацію мова не йде, також не зазначено, протягом скількох днів приймальна комісія зобов'язана повідомити абітурієнта, що його електронна форма зареєстрована", - каже директор Центру освітнього моніторингу Павло Полянський.

Синхронно з частиною експертного співтовариства бити на сполох почали представники громадських організацій, які встигли подати позов до суду, а перше засідання з розгляду якого було заплановано на 12-е липня. Однак за кілька днів стало очевидно, що юридичними тонкощами проблеми "електронного вступу" не обмежуються.

З першого дня функціонування системи електронного вступу, на задіяних в його організації фахівців обрушився шквал обурення абітурієнтів. Вступники скаржилися і продовжують скаржитися на неможливість зареєструватися в системі; на затримки у наданні доступу до "особистих кабінетів"; на відмови системи підтверджувати достовірність даних про сертифікати і навіть на хаотичну поведінку програми, яка розсилала заявки зовсім не в ті вузи і не на ті спеціальності, куди хотіли вступати абітурієнти.

Занепокоєння вступників пояснюється побоюваннями, що технічні зволікання і неполадки позбавлять їх можливості претендувати на місце в університеті своєї мрії. Адже електронна заявка дорівнює "паперовій", а значить - використовує один з п'ятнадцяти шансів (у 2011-му можна вступати в п'ять вузів, на три спеціальності в кожному) на подачу документів. Саме тому форум і коментарі на сайті - "електронного вступу" повняться проханнями анулювати як некоректні заявки, так і реєстрацію в системі в принципі - на всяк випадок.

Проблеми в роботі системи реалізатори електронних нововведень визнають не дуже охоче. Ще 9-го липня повідомлялося, що процес йде: у системі зареєстровано майже 47 тисяч випускників, з них 16,5 тисяч - самостійно, а не силами членів приймальних комісій, які обробляють "паперові" документи.

І все ж, якщо судити по звітах представників окремих вузів, то можна помітити дисбаланс, коли виявляється, що через електронний вступ "пробиваються" кілька десятків заяв, а не кілька сотень, а то й тисяч, як того могли очікувати ентузіасти інтернет-формату.

Відповідальні за роботу "Електронного вступу" не втомлюються запевняти, що серйозних огріхів у системи немає, трапляються окремі збої.

"При оновленні програмного інтерефейса на порталі Оsvita.com в системі виникла системна помилка у тих вступників, які в момент оновлення вибирали вищі навчальні заклади та подавали в них заяви. Помилки, що виникли, відразу ж були виправлені", - пояснив начальник відділу захисту інформації та інформаційно-технічного забезпечення МОНмолодьспорт Олександр Василевський незабаром після того, як піднялася перша хвиля скарг.

На порталі "Електронного вступу» запевняли: якщо труднощі і є, то після 7-го липня їх вдасться остаточно перемогти. Проте ж і 8-го липня, і в наступні дні тональність окремих криків душі абітурієнтів не змінилася - як мінімум, частина вступників продовжує стикатися з тими ж проблемами.

Одночасно співробітники МОНмолодьспорт та інших структур, що займаються організацією електронної вступної кампанії, продовжують тримати оборону проти чуток. Так, популярністю користується версія про те, що через сайт не можуть подавати документи особливі категорії абітурієнтів. Пільговики й справді позбавлені такої можливості, але от "електронні права" тих же медалістів або олімпіадників, за словами організаторів, ніяк не обмежені.

Ще однією популярною темою обговорення залишається проблема звірки сертифікатів ЗНО, отриманих у 2011 році - існує думка, що Український центр оцінювання ще не вніс інформацію по них до бази даних.

"Інформація про те, що система неадекватно обробляє дані саме випускників 2011 року, є неправдивою. У базі даних є всі сертифікати, що отримані випускниками шкіл 2011 року. Відмови в реєстрації вступника можуть бути пов'язані тільки з невідповідністю прізвища, імені та по батькові, на які видані атестат та сертифікат ЗНО", - розповіли в Міністерстві освіти.

Час для того, щоб якщо не подолати перешкоди системи електронного вступу, то хоча б рознести документи по вузах особисто, у абітурієнтів ще є. Пам'ятаючи про тогорічний ажіотаж, в 2011-му на проведення вступної кампанії відведено цілий місяць. З урахуванням того, що цього року очікується куди менше вступників, ніж зазвичай, особисті проблеми ще можна вирішити.

З проблемами системи дещо складніше. Ініціаторам інтернет-вступу ставлять в провину те, що вони запустили непротестовану технологію в реальне життя. Результат передбачуваний: юристи напружено працюють з "документальними" моментами, абітурієнти воюють з незговірливим інтернетом.

Воюють з перемінним успіхом - зустрічаються випадки, коли майбутні студенти привозили документи особисто, а в приймальні комісії з'ясовувалося, що їх заявка вже оброблена - система спрацювала, але забула про це повідомити.

А от охочим посудитися за справедливість може бути непросто. Дмитро Табачник вже встиг попередити: приводів для позовів немає, всі бажаючі можуть принести документи самостійно і подати документи традиційним способом.

Чиновники від освіти на критику схильні реагувати "по-філософськи": вони нагадують про те, що "Електронний вступ-2011" - це експеримент, не більше того. Шкода тільки, що з першого разу якісно реалізувати цю справді цікаву ідею поки не вийшло. Чергова інновація загрожує перетворитися на величезну проблему. Чим обернеться експеримент стане зрозуміло після 31-го липня.

Автор: Ксенія Сокульська

Подробности
14.07.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
edmira
на сайті vstup.info недостовірно відображається рейтинг абітурієнтів. Так, наприклад, якщо на цьому сайті абітурієнт знаходиться на 30 місці, то, насправді, він приблизно 140 за рейтингом ВНЗ.
Павел
Пишите, пжл, без грамматических ошибок. Информация интересная, но глаз режет.