Юрій Жадько: MBA дає цільну картину бізнесу

Фінансовий директор компанії «Три Ведмеді» розповідає про свій досвід бізнес-освіти та його користь

Юрій Жадько: MBA дає цільну картину бізнесу

Юрію Юрійовичу, розкажіть коротко про Вашу базову освіту й кар’єру.

Я займаю посаду фінансового директора компанії «Три Ведмеді». Закінчив Житомирський інженерно-технологічний інститут за спеціальністю «Бухоблік та аудит». Трудову діяльність розпочав у вісімнадцять років з роботи охоронцем у нічному магазині. Шлях від охоронця до фінансового директора національної компанії з річним оборотом у 200 млн грн пройшов за дванадцять років.

Ви пройшли практично всі ієрархічні щаблі в бізнесі. Що Вам допомагало на цьому шляху?

Думаю, цілеспрямованість, велика самовіддача, відповідальність. Робота для мене – це спосіб самореалізації. Ти розвиваєшся, ростеш, як людина, як особистість. Мені завжди хотілося самореалізації, подолання нових перепон, нових цілей. Головна мета в мене одна – бути професіоналом у сфері, якою я займаюсь. Усі питання, які я курую, доводжу до автоматизму: усе треба робити професійно.

На якому етапі вашої кар’єри Ви прийшли в бізнес-освіту?

До бізнес-навчання я приступив у 2012 році, уже будучи фінансовим директором. Але ще у 2004 році, коли працював регіональним менеджером, я виписував журнал «Бізнес», де було багато коментарів знаменитих людей – бізнесменів, які в один голос казали про бізнес-освіту й рекомендували різні бізнес-школи, у тому числі й Міжнародний інститут бізнесу. Ще у 2004 році я вивчав сайт МІБ, дізнавався про вартість програм, але оскільки тоді працював регіональним менеджером, я розумів, що не потягну навчання фінансово. Тим не менше, я поставив для себе мету отримати бізнес-освіту в МІБі в майбутньому. І через вісім років ця моя мета здійснилась. Уже у 2012 році директор моєї компанії, а також її власник підтримали моє прагнення до бізнес-освіти, бо самі отримали ступінь MBA в МІБ.

Чого Ви очікували і що отримали від бізнес-освіти?

У першу чергу я хотів закріпити навички, які в мене були, ознайомитися з новими тенденціями в бізнесі в різних сферах: у маркетингу, менеджменті та інших. Я вже був фінансовим директором, але до цього, незважаючи на мою першу освіту – бухоблік та аудит, я не працював ні бухгалтером, ні фінансистом, а в більшій мірі займався продажами та закупівлями.

На 99 % я отримав усе, чого очікував. Я систематизував знання, отримані до бізнес-освіти, а також отримав загальну єдину картину бізнесу, яким займаюсь. Незважаючи на те, що в інституті я вчив економічні дисципліни, у мене поняття не було про маркетинг, право, менеджмент. І саме завдяки бізнес-освіті я отримав цільну картину: ти розумієш, що за чим іде, що для чого потрібно.

Моя базова економічна освіта дала мені такі поняття, як документообіг, фінанси, які є кровоносною системою бізнесу. А вже бізнес-освіта мені дала глибокі знання і в інших сферах – менеджменті, маркетингу, праві та в інших предметах.

Як Ви вважаєте, чи має значення перша освіта для отримання ступеня MBA?

Моя перша освіта і займана посада дали мені можливість краще розуміти фінансову складову бізнес-освіти. Деякі слухачі, які не були достатньо фінансово підковані, відчували певні труднощі при сприйнятті фінансових курсів. Тому думаю, що для бізнес-освіти попередня фінансово-економічна освіта підходить більше за інші.

Ви успішно прослухали програму Executive MBA. Які особливості має цей тип програм?

Слухачі цієї програми в основному були менеджерами топ-рівня. Це люди, які мають свій досвід застосування бізнес-знань і можуть ним поділитись. Інші програми MBA не мають таких досвідчених слухачів. Учасники звичайних програм можуть «плавати» у процесах, вони не зовсім розуміють цілі і завдання топ-менеджменту. Ця програма вигідна управлінцям ще й тим, що в міру отримання знань вони можуть їх відразу ж застосовувати у своєму бізнесі. І таким чином одержані знання краще закріплюються.

Що б Ви покращили в тій програмі MBA, яку прослухали?

Програму читають викладачі. І хотілося б, щоб вони були ще більш на 2–3 кроки попереду, ураховуючи, що топ-менеджери, яких вони навчають, самі їздять по світу і вбирають найбільш передове завдяки власному досвіду.

Якщо казати про інвестиції в бізнес-освіту, наскільки вони виправдались?

Людина вчиться зі шкільної лави, й інвестиції в освіту можуть виправдатись як у матеріальному, так і в духовному плані. Я думаю, що тільки в кінці життя зможу оцінити, наскільки я був амбітним і наскільки таким інструментом, як бізнес-освіта, правильно скористався і вклав у себе цю енергію й ці знання, щоб досягти якогось успіху. Поки що оцінювати віддачу інвестицій у бізнес-освіту я б не став, але впевнено скажу, що за допомогою такого інструменту, як бізнес-освіта, зможу досягти нових висот.

Чим крім знань допомогла Вам бізнес-школа?

Це додаткові зв’язки. Це люди, з якими ми навчались разом, викладачі, які нас навчали - ми в будь-який момент можемо списатись, поговорити по телефону й поділитись один з одним інформацією, проконсультуватись. І це дуже допомагає у прийнятті правильних рішень.

Чи змінила бізнес-освіта Вашу кар’єру?

Кар’єру ні - я як прийшов слухати програму MBA фінансовим директором, так на цій посаді і працюю сьогодні. Але якщо раніше в мене не було відповідей на якісь запитання, то з отриманням бізнес-освіти ці запитання відпали, і я відразу знаю, що треба зробити на тій чи іншій ділянці для розвитку бізнесу.

Як Ви думаєте, чи кожному бажаючому допоможе бізнес-освіта?

Вона допоможе тому, хто захоче бути краще й буде реально діяти в цьому напрямку. Тоді вона стане дієвим інструментом успіху. А якщо бізнес-освіту розглядати як самоціль без додатка відповідних зусиль, то ні. Усе залежить від людини: які в неї амбіції, які цілі вона ставить, які зусилля прикладає.

Що, по-Вашому, головне в бізнесі?

Бізнес створюється на основі унікальної ідеї так, щоб задовольняти потреби споживача, який готовий платити за це гроші. При цьому споживач повинен платити більше ніж вартість ресурсів, закладених у реалізацію цієї ідеї. Тому однією з важливих складових успіху є здатність керівника і власника генерувати таку унікальну ідею. В іншому випадку тебе випереджають конкуренти, і ти залишаєшся на задвірках.

Яка освіта, по-вашому, найкраще відповідає потребам керівника?

MBA-освіта. Вона універсальна. Незалежно від того, з якої освіти керівник починав свій шлях, за наявності в нього певних якостей і самомотивації він доходить до необхідності розуміти й інші сфери діяльності бізнесу, яким керує. І в цьому плані кращої освіти, ніж MBA,  немає. Тому що вона дає цільну картину бізнесу.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
11.12.2014