Богдан Ємчук: MBA – це пропуск у бізнес-еліту

Богдан Ємчук, директор «Profarb Україна», розповідає про свій досвід бізнес-освіти та його результати

Богдан Ємчук: MBA – це пропуск у бізнес-еліту

Богдан Богданович, розкажіть коротко про себе, свою першу освіту, історію кар'єри

Я народився в м. Калуш Івано-Франківської області в сім'ї хіміків. Закінчив Калушський хіміко-технологічний технікум. Після цього вчився в Українському державному хіміко-технологічному університеті. Кар'єру почав у Горлівському концерні «Стирол» і за сім років роботи пройшов шлях від інженера до начальника відділу розвитку органічного виробництва. У 2001 році переїхав у Київ, а у 2003 спільно з польською фірмою «Profarb», яка є одним з основних постачальників устаткування для виробництва лакофарбних матеріалів на ринку країн СНГ, створив СП «Profarb Україна».

На виробництві Ви займались технічними інженерними питаннями. Як Ви прийшли до підприємництва?

Для мене була ясною наявність багатьох незадоволених потреб ринку, які велике інерційне підприємство не могло задовольнити. Таке підприємство може добре реагувати на багатотоннажні ринки стиролу, аміаку, мінеральних добрив. Але ринок лакофарбної продукції, малої хімії повинен бути більш гнучким і швидко відповідати на існуючі потреби. Тому багато менеджерів, як і я, розуміючи, що ринку потрібні нові ідеї та рішення, пішли з великого підприємства й почали власну бізнес-діяльність.

Скажіть, а повна відсутність економічних знань не зупиняла Вас, коли Ви починали розвивати свій бізнес?

Ні. Коли я працював у концерні «Стирол», ми часто брали участь у виставках по всьому світу, у нас було багато контактів з ученими, консультантами, які багато розповідали про те, як треба працювати й у якому напрямі розвиватись. І вже тоді я знав, що існує бізнес-освіта, й був упевнений, що рано чи пізно її отримаю – поставив собі таку мету. Для мене це було питанням виключно часу, а не грошей. Я був готовий витратити порядку 25–27 тис. доларів, розуміючи, що їх уже не витратиш на автомобіль чи на потребі свого бізнесу.

Тобто потрібність у бізнес-освіті Ви усвідомлювали з перших кроків підприємництва?

У мене був великий багаж технічної освіти, пов'язаної з хімією. До того як я переїхав у Київ і став підприємцем, сфера моєї діяльності на 90 % складалася з технічних аспектів. У мене не було розуміння економічних процесів – це було дуже складно. У перші роки підприємницької діяльності я просто одержував досвід, не маючи теоретичної підготовки. Деякі з моїх клієнтів отримали бізнес-освіту в різних країнах – в Україні десять років тому бізнес-освіта тільки починала набирати популярність. Друзі й партнери багато розповідали про цінність і суть такої освіти, і я зрозумів, що отримати бізнес-освіту дуже важливо для гармонізації своїх технічних та економічних знань з уже отриманим практичним досвідом.

Чим Ви керувалися, вибираючи школу та програму?

Порадами друзів і партнерів. Мені порадили Міжнародний інститут бізнесу. Але щоби побачити, що це за інститут, своїми очима, я записався на тижневий курс маркетингу і стратегічного розвитку. І мені сподобалось, як працюють викладачі, який пропонується рівень навчання та які люди туди приходять учитися.

Чого Ви очікували від MBA?

Скажу відразу, що всі мої очікування виправдалися. Я систематизував свої технічні знання та фінансово-економічний досвід – це найголовніше. Друге – мені вдалось підвищити свій імідж і статус у своєму бізнес-середовищі. Третє ‑ я познайомився з бізнесменами, які одержували освіту в бізнес-школі, та влився в цю бізнес-еліту.

Чи дійсно на статус бізнесмена так впливає наявність MBA, що його вже можна зараховувати до бізнес-еліти?

Абсолютно. У моєму бізнес-середовищі це дуже важливо. MBA – це друге дихання в бізнесі. Людина йде до якогось світогляду й на якомусь етапі починає задихатись від незнання тих процесів, які відбуваються в її бізнесі. MBA дає друге дихання: бізнесмен починає розуміти всі ці процеси й одержує важелі управління ними. Бізнес-школа дає підприємцю можливість не тільки розуміти те, що відбувається з бізнесом, а і спілкуватися з іншими бізнесменами однією мовою незалежно від профілю діяльності.

Наскільки швидко окупились інвестиції в бізнес-освіту?

Окупилися ще у процесі навчання. Як тільки деякі з моїх партнерів дізналися, що я вчусь у МІБ, вони зовсім по-іншому почали до мене ставитись. Наявність такої освіти стала моєю конкурентною перевагою на ринку. 90 % моїх клієнтів сталі дивитись на мене абсолютно по-іншому: вони прийняли мене у своє бізнес-співтовариство, я став своїм серед них, і це відразу окупилося – ще до закінчення навчання.

Наскільки практичними є отримані Вами знання?

Для мене це 101 % ефективності кожної одиниці знань, яку я отримав. І в маркетингу й у бухгалтерії, фінансах, а в менеджменті – особливо! Ці знання для мене є золотим скарбом.

Чим тепер є для Вас кар'єра й бізнес?

Моя кар'єра, мій бізнес, моя сім'я – усе це для мене єдине ціле. Тільки так можна розвиватись, утверджуватись на ринку та йти вперед. Мій бізнес – це моє життя.

Що, по-Вашому, потрібно для успіху?

Крім того що людина повинна народитись успішною, вона повинна бути творчою й ініціативною, повинна прагнути до розвитку. Тільки бажання розвиватись, іти вперед, підвищувати свій рівень і робити щось для суспільства може прокласти шлях до успіху. Успішний менеджер, як і успішний спортсмен, дихає повними грудьми.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
03.03.2014