МВА – знання, які можна застосовувати

Директор з розвитку Coca-Cola Hellenic Ukraine Володимир Чобан про бізнес-освіту та її результати

МВА – знання, які можна застосовувати

Володимире Васильовичу, розкажіть про історію Вашої кар'єри та про Вашу роботу.

Я закінчив факультет радіотехнічних систем Одеського політехнічного інституту в 1996 році. Після інституту з 1996 по 2001 рік працював у науково-дослідному інституті «Шторм», потім інженером на птахівничому комплексі.

Із 2001 року працюю в компанії «Coca-Cola Hellenic Ukraine». Починав із посади супервайзера. У той період відбувалось бурхливе зростання та консолідація форматів роздрібної торгівлі, і я відповідав за роботу із ключовою роздрібною торгівлею. Потім мене запросили працювати до Києва на посаду директора філіалу. Протягом чотирьох років займав посаду директора філіалу в різних регіонах України, після чого перейшов на посаду регіонального менеджера, де відповідав уже за регіон, – це були частково Західний регіон, Центральний регіон, який включав порядку десяти філіалів.

Із 2011 по 2013 рік займав посаду директора із продажу в Україні, а із квітня 2013 року працюю як Сараbility Manager, інакше кажучи, менеджер з розвитку бізнесу. Ця зона відповідальності передбачає вихід компанії на інший рівень роботи, ураховуючи зовнішні чинники, такі як макроекономічна ситуація, активність конкурентів, «поведінка» роздрібної торгівлі й покупців. Також займаюсь оптимізацією бізнес-процесів у компанії, пов'язаних з адаптацією комерційної функції до сьогоднішніх реалій бізнесу в Україні.

Що для Вас робота?

Робота – невід'ємна частина мого життя. Для мене робота – це більшою мірою самореалізація, можливість професійно зростати й однозначно можливість розвиватись.

Якщо казати про розвиток, як Ви дійшли до необхідності бізнес-освіти?

На етапі більшої зони відповідальності, де доводилось і вже зараз доводиться відповідати в цілому за бізнес, а не за якийсь шматочок, пов'язаний із продажами, не за якусь маленьку територію, а коли ти вже розумієш, що тобі необхідно в цілому суміщати системні процеси в цій компанії для того, щоб отримати кінцевий продукт. Тут я маю на увазі й виробництво, й доставку, і складування, а також вирішення проблем на швидкозмінному ринку – ось таким чином для мене прийшов час отримати бізнес-освіту.

Чим Ви керувалися при виборі бізнес-школи?

Справа в тому, що бізнес-шкіл не так уже й багато, їх по пальцях можна перерахувати. Мої колеги вчились у Міжнародному інституті бізнесу й надали дуже добрі рекомендації щодо цієї школи.

Якщо казати про знання, на які орієнтувався, то це в основному фінансова частина, а також адміністрування бізнес-процесів у цілому.

Чого Ви очікували від MBA?

Очікував нового формату бізнес-моделей, нового погляду на ситуацію, ураховуючи те, що в нас за плечима були 2008 рік і світова фінансова криза, що відбилось і на законах, і на економіці, і на компаніях, які ще вчора були успішними, а сьогодні вже стали неуспішними, на оцінці ризиків і прийнятті вірних рішень.

Тому що рішення, що приймалися вчора, сьогодні вже можуть бути неадекватними та нерелевантними в тій самій ситуації. Моєю основною задачею було отримання такої освіти, що дозволяє достатньо широко й оптимально оцінювати ситуацію з точки зору прийняття бізнес-рішень, тобто навчитися приймати ефективні бізнес-рішення, оцінюючи всі можливі чинники: фінансові, бізнес-середовище, в якому ти працюєш, людей, з якими ти працюєш, продукт, з яким ти виходиш на ринок, конкурентів. Усі ці речі є визначальними з точки зору позиціонування компанії на ринку та ефективності прийняття рішень.

Чи виправдались Ваші очікування?

Усе, чого я очікував, у принципі отримав, за винятком деяких опцій, значення яких у загальній масі нівелюється.

У цілому в мене дуже добре враження про викладачів – це дійсно викладачі з великої букви, професіонали, які дуже грамотно доносили всю необхідну інформацію.

У чому, по-вашому, цінність бізнес-освіти?

У тому, що у бізнес-школі ми розглядали реальні процеси в реальних компаніях у ситуації «тут і зараз». Ми оцінювали ці компанії. Було дуже важливо мати свіжі думки, свіжі дані й на прикладі цих свіжих кейсів будувати навчання. Знання, що я отримав, були реалістичними, практичними та такими, що застосовуються в тих ситуаціях, в яких ми працюємо.

Чи допомогли Вам отримані знання в подоланні наслідків кризи 2008 року?


Звісно, з точки зору бізнес-процесів уже самі викладачі адаптували матеріал і мету викладання з урахуванням того, що ми зараз знаходимось у кризовій ситуації. Самі того не розуміючи, вони надали нам певні рішення із сфери кризового менеджменту.

Велика частина викладачів була готова відповідати на наші запити щодо викладання з урахуванням кризових явищ та їх наслідків у світовій економіці. І ми постійно посилались на ситуацію у світі та компаніях з урахуванням наслідків 2008 року.

Чи виправдались Ваші інвестиції в бізнес-освіту?

У моєму випадку ці інвестиції однозначно виправдались. Вони виправдані як з точки зору бізнесу та додаткових можливостей для розвитку всередині компанії, так і з точки зору нетворкінгу й того середовища, в яке ти потрапляєш. Тому що ці два аспекти, з моєї точки зору, сильно впливають на ефективність та окупність тих інвестицій, які ти робиш.

Ти повинен однозначно отримати коло спілкування – людей, які залучені в ті самі процеси, людей, які мають достатньо великий рівень відповідальності. Ти повинен отримати адекватну інформацію й адекватні пропозиції-рішення для бізнесу, в якому ти працюєш. У моєму випадку все це мало місце.

Які курси були для Вас найкориснішими?


Найкориснішими для мене були курси «Фінанси» та «Кризис-менеджмент», оскільки для мене це було дуже важливо на той момент, а так у цілому всі курси були досить добрі.

Як вплинули на Вашу кар'єру відсутність економічної освіти, а потім отримання бізнес-освіти?

Природно, для управлінської посади дуже важливо мати високий рівень економічної компетентності, й, відповідно, у процесі становлення ти розумієш, які додаткові знання необхідні, щоби бути максимально ефективним.

Тоді й виникає запитання, де ці знання можна отримати. У моєму випадку це був МІБ із фокусом на фінансових дисциплінах, і в цьому випадку, відповідаючи на Ваше запитання, скажу, що відсутність базової економічної освіти не відбилась на моїй успішності в компанії, оскільки це всього лише одна з компетенцій менеджера управлінця.

Якщо ж казати про бізнес-освіту, то моя кар'єра складається не тому, що в мене є MBA, а тому, що знання, які я отримав, застосовуються, і я можу достатньо грамотно ними користуватися.

Що, по-вашому, головне в бізнесі?

У бізнесі, напевно, головне – віра в те, що ти робиш. Це ключ до успіху взагалі і ключ до успіху в бізнесі. І крім усього іншого, головне – люди, з якими ти працюєш, – команда. Віра в те, що ти робиш, і віра в людей, з якими ти працюєш, для мене – дві базові речі, які стисло можна сформулювати як «віра» й «довіра».

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
04.11.2013