Що собою представляють програми mini-MBА?

Мini-МВА - програма яка стає все більш популярною в українських бізнес-школах

Що собою представляють програми mini-MBА?

На Заході термін Мini-MBA, використовується як комерційними, так і некомерційними установами в назві програм навчання основам бізнесу тривалістю, як правило, менше 100 годин.

За словами Дена Леклера, віце-президента Асоціації з розвитку університетських шкіл бізнесу (AACSB), спочатку ці програми пропонувалися консалтинговими компаніями, такими як McKinsey & Ко і Booz Allen Hamilton, щоб дати найманим на роботу випускникам базові знання бізнесу. Однак у останні роки все більша кількість світових бізнес-шкіл почали пропонувати подібні програми, і використання терміну mini-MBA набуло більш формального значення в спільноті бізнес-освіти.

Представники світових бізнес-шкіл у свою чергу відзначають, що інтерес до mini-MBA стрімко зріс після кризи 2008 року, про що говорить рекордна кількість вступників на ці програми.

Програми mini-MBA користуються попитом у співробітників компаній, які займають посади пов'язані з бізнесом і хочуть розширити свої повноваження без великих грошових витрат, а також серед власників малого та середнього бізнесу.

Для таких людей, програми mini-MBA можуть стати придатним рішенням, тому що вони дозволяють людям поліпшити свої навички витративши приблизно від $ 2000 до $ 6000. Як правило тривалість цих програм становить від кількох місяців до року, під час яких студенти набувають спеціальні знання в галузі бізнесу.

     

І хоча слухачі таких програм не отримують повноцінного ступеня MBA, вони можуть отримати уявлення про програми MBA і розуміння того, чи потрібні їм такі програми в майбутньому. Крім того, вступ на програму mini-MBA може бути підходящим варіантом для професіоналів, які хочуть удосконалити свої знання. Це дозволяє фахівцям підтримувати у формі свої професійні здібності і набути навичок, які допоможуть їм просунутися у своїй компанії, виконувати свою роботу краще або отримати нове місце.

На ринку бізнес-освіти України можна знайти пропозиції програм mini-MBA, починаючи від короткотермінових програм у кілька місяців, і закінчуючи більш розгорнутими програмами тривалістю до одного року. Крім того, деякі бізнес-школи пропонують скорочені програми управлінського та професійного розвитку, які не носять назву mini-МВА і зазвичай присвячені певній сфері діяльності.

З цього випливає одна з ключових особливостей програм mini-MBA в Україні - відсутність єдиного формалізованого уявлення про такі програми. Однак, як і на Заході, програми, які пропонуються українськими бізнес-школами, передбачають мінімізацію витрат часу, а отже і грошей. Вартість таких програм може бути в кілька разів менша ніж вартість класичної програми МВА.

За словами декана Школи бізнесу КІБІТ Олени Яковлєвої, їх програми mini-MBA досить тривалі за часом - 9 місяців, а вартість становить 34 100 грн. «Якщо стандартну програму MBA представити як тривимірний об'єкт, то mini-MBA - це двомірна фігура. Якщо MBA - це куб, то mini-MBA - це квадрат», - наводить асоціацію Олена Яковлєва.

Однак, основна відмінність програм mini-MBA від стандартної програми МВА полягає в їх спеціалізації за рахунок різного співвідношення базових та спеціалізованих дисциплін, а також їх тривалості.«Назви наших програм mini-МВА говорять самі за себе: Стратегічне управління, Директор з економіки та фінансів, Директор з управління персоналом, Директор з маркетингу, Директор з виробництва - всі ці програми призначені для ТОП-менеджерів 2-го рівня», - розповідає Олена.

«Mini-МВА програми дозволяють слухачам максимально зануритися в спеціалізацію, за рахунок акценту на профільні предмети, - каже Олена Яковлєва. - У той час як МВА програми спрямовані на формування нового світогляду і системного підходу. Якщо слухач обмежений в часі або матеріальних ресурсах, він може спочатку закінчити mini-МВА програму, а через деякій час продовжити навчання на другому рівні програми, де даються об'ємні речі, які включають у себе весь комплекс управління бізнесом. Тривалість другого рівня програми 7 місяців».

У бізнес-школі МІМ-Київ також має місце економія часу і грошей при навчанні на програмі mini-MBA. На відміну від стандартної програми тривалістю в 26 місяців і вартістю 185 000 гривень, mini-MBA має тривалість всього 9 місяців і коштує 49 600 гривень.

За словами віце-президента з маркетингу бізнес-школи МІМ-Київ Олексія Виноградова, програма mini-MBA в їхній школі відрізняється від стандартної відсутністю міжнародної складової - немає таких модулів як міжнародні фінанси, міжнародний еккаунтинг, англійська мова, міжнародне стажування – тобто повністю виключений міжнародний блок.

Однак, незважаючи на скорочений формат, філософія mini-MBA залишається стандартною, як і на класичній MBA. «Мini-MBA в Україні була вперше представлена саме нашою школою більше 10 років тому. Цей вид програм MBA орієнтований на людей, які не мають у своєму розпорядженні достатньо часу, або не мають необхідної кількості коштів, - каже Олексій Виноградов. - Наше розуміння mini-MBA - це по суті та ж стандартна програма MBA тільки декілька скорочена».

Якщо говорити про професійну складову, то в школі МІМ-Київ також є сімейство програм, яке називається PMD (Programs for Management Development). І mini-MBA - це одна з чотирьох програм цієї групи, в якій є професійні спеціалізовані програми з маркетингу, фінансів та управління персоналом. Проте сама програма міні-МВА не має чітко вираженого професійного спрямування.

«Оскільки класична MBA - це такий стандарт, у якого немає спеціалізації - це управління бізнесом в цілому, - говорить Олексій Виноградов, - то й сама програма mini-MBA в нашій школі не має професійної спеціалізації. Також наша mini-MBA не зараховується як частина курсу стандартної програми MBA. Оскільки у цих програмах різна глибина розгляду предметів».

У цілому програми mini-MBA в українських бізнес-школах розраховані на середній рівень управлінської ієрархії - менеджерів середньої ланки зайнятих у самих різних сферах діяльності. Це можуть бути фінансові аналітики, маркетологи, керівники проектів або директора з персоналу. Крім того, за словами представників бізнес-шкіл, на програми mini-MBA вступають ще два типи керівників: приватні підприємці, для бізнесу яких стандартна програма MBA не потрібна, або ті, хто хоче заглибитися в якесь професійне спрямування, наприклад фінанси або маркетинг.

Слід також зазначити, що маючи безумовні переваги, такі як економія часу і грошей при отриманні бізнес-освіти, в силу тих же причин програми mini-MBA мають і відповідний недолік, такий як відсутність єдиного формального уявлення про цей вид програм, що не дає можливості офіційного визнання ступеня mini-MBA. Але якщо підприємець чи менеджер ставить перед собою мету - отримати знання у своїй області, де стандартна програма MBA буде зайвою - mini-MBA буде хорошим вибором.

Автор: Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
20.04.2012