Десять найнебезпечніших тверджень в MBA

Ерік Джексон із журналу «Форбс» наводить найнебезпечніші твердження в МВА

Десять найнебезпечніших тверджень в MBA

Нам кажуть, що рівень безробіття становить 4 % серед осіб з вищою освітою і більше 14 % серед тих, хто має тільки середню освіту.

Нам також кажуть, що якщо освіта - це добре, то чим більше її, тим краще. Отже, якщо ви досить розумні, щоб отримати ступінь бакалавра, то повинні бути ще розумніше, щоб отримати післядипломну освіту.

Звісно, є багато видів післядипломної освіти, але більшість людей уважають, що диплом MBA, імовірно, є кращим вибором для максимізації майбутніх доходів. Щоб допомогти вам отримати бажаний диплом магістра ділового адміністрування, працює ціла індустрія бізнес-шкіл і компаній з підготовки до іспитів.

Але чи варта гра свічок? У мене є диплом MBA від бізнес-школи «Columbia». Я люблю цю школу, викладачів і друзів, з якими там подружився. Однак є багато спірних тверджень, які ви можете почути в бізнес-школі, отримуючи диплом MBA. Ось десять найбільш небезпечних з них.

1. Що ви важливі. Багато студентів MBA починають думати, що вже є тими, на кого вчаться, як тільки їх приймають у бізнес-школу. Вони думають, що стануть ще важливішими, як тільки закінчать навчання й отримають першу роботу, почавши спілкуватися з усіма, кому не пощастило отримати диплом MBA. Проте, пропрацювавши більше десяти років після бізнес-школи, я розчарую вас, сказавши, що перша робота після отримання диплому MBA в основному така ж, як і у звичайному поштовому відділенні. Ваша думка не буде прийматися на серйозному рівні кимось важливим у вашій компанії. Не переживайте. Просто працюйте, і ви отримаєте шанс щось значити пізніше.

     

2. Що ви кращий із кращих. Я думаю, що пам'ятаю, як мені сказали це незабаром після того як я поступив до бізнес-школи. Я не пам'ятаю, хто саме це сказав - чи декан, чи інший студент. Але, як і в пункті першому, ви все ще ніхто. Усі ненавидять дуже розумних володарів диплому MBA, особливо, якщо їм не вистачає тонкого розуміння корпоративної культури, яку добре знають усі, хто працює довше, ніж пару років. Якщо ви думаєте, що ви ніхто й неупереджені, то уникнете цієї пастки.

3. Що ви зробили хороше вкладення коштів. Кілька випускників програм МВА, яких я знав, створили докладні таблиці й демонстрували, що повернули би кошти за своє навчання і втрату дворічного доходу протягом дуже короткого періоду часу. В отриманні диплому MBA вони бачили інвестиції в самих себе. Я б сказав, якщо ви хочете, то можете багато чого навчитися за два роки. Але завжди знайдеться багато людей без диплому MBA, які ніколи не покидають свою роботу і, ймовірно, заробляють набагато більше. Є багато власників диплому МВА, які все ще намагаються знайти себе протягом двох років. І в цьому немає нічого поганого. Тільки не обманюйте себе, що ви інвестуєте в себе, коли не знаєте, чому ви хочете присвятити все життя.

4. Що ви розумніше, ніж середній ведмідь. Багато власників диплому МВА думають, що дуже розумні. Дізнавшись, як складно поступити до бізнес-школи, вони думають, що стануть розумнішими, як тільки поступлять туди. У бізнесі, як правило, і так усі розумні (або дуже добре знають офісну політику). Якщо ви будете намагатись викликати в людей відчуття, що ви блискучий працівник, вони просто будуть тихо працювати, щоби показати всім, який ви хвалько. Не робіть собі ворогів, якщо в цьому немає необхідності.

5. Що ви збираєтеся стати більш підприємливим. Я завжди отримую задоволення, коли бачу, як усе більше бізнес-шкіл підкреслюють акцент своїх програм на підприємництві. Отже, якщо ви туди підете, то збираєтеся стати кращим підприємцем. Будь ласка. Ви отримаєте ступінь магістра ділового адміністрування. Тоді ви зможете організувати офісну лігу з фентезі-футболу краще, ніж будь-хто інший. Але ви не збираєтесь навчитися мужності або бути достатньо божевільним, щоби почати свій власний бізнес як справжній підприємець. Ви намагаєтесь поєднувати непоєднуване, коли збираєтесь бути підприємцем з дипломом MBA. Якщо ви хочете почати бізнес, почніть його зараз.

6. Що ви збираєтесь отримати «інструменти» для пізнання світу. Власники диплому МВА люблять інструменти. Вони за своєю природою до смерті хочуть щось аналізувати. І вони отримують багато інструментів - особливо з курсу стратегії на другому році навчання. П'ять сил, SWOT-аналіз, галузевий аналіз. Вони всі прекрасні, але жоден з них не є універсальним методом. І жоден з них не є заміною здорового бізнес-міркування. Але, на жаль, такого курсу немає.

7. Що ви в порядку, якщо пройшли курс етики. Після того як Worldcom, Enron і Parmalat оскандалились у середині минулого десятиліття, у бізнес-школах виникла невелика криза впевненості. Джефф Скіллінг з Enron мав гарвардський диплом MBA. Керуючі команди інших успішних компаній також складалися із власників дипломів МВА. У результаті бізнес-школи почали вимагати, щоб їхні студенти проходили курс етики. Проблема вирішена - або так, принаймні, сподіваються в бізнес-школах. Дійсно, це був крок для прикриття себе на всяк випадок, якщо такі скандали стануть повторюватись. Вони завжди можуть сказати: «Ми змусили його прослухати курс етики, решта не в наших силах!». Реальність така, що погані яблука завжди будуть поганими. Було б добре, якби бізнес-школи могли не приймати таких слухачів або перепрограмувати їх.

8. Що робота в команді зробить вас справжнім командним гравцем. Усі бізнес-школи підкреслюють, що не переказують своїм студентам підручники. Вони вірять у «навчання дією», яке змушує студентів працювати в команді. Таким чином, після двох років вони повинні стати справжніми командними гравцями. Але це не так. З мого досвіду, таке навчання вчить вас грати в політичні ігри й підсиджувати партнерів по команді. А по закінченні навчання справжніх командних гравців виходить зовсім небагато.

9. Що ви повинні вказати ваш ступінь MBA на візитній картці. Цього робити не треба.

10. Що ви тепер великий комунікатор. Ви дійсно отримуєте багато шансів. Тим не менше, просто тому, що у вас є диплом MBA, ви не застраховані від того, що будете нудним, як прісна вода, коли почнете говорити. Досконалість досягається практикою. Якщо ви збираєтесь покращити свої навички комунікації, то повинні працювати над цим у вільний час.

Ви все-таки можете багато чого навчитись у бізнес-школі, так само, як можете дізнатись багато з поїздки в Непал або доглядаючи за помираючим біля його ліжка протягом двох років. Це не кінець вашого життя. Насолоджуйтесь ним і думайте про майбутнє.

Eric Jackson, Forbes

Forbes
27.05.2013