Еволюція програм MBA: що змінилося за десять років

Для того щоб іти в ногу з мінливим світом бізнесу, програми МВА постійно розвиваються та вдосконалюються

Еволюція програм MBA: що змінилося за десять років

Зовсім недавно світова фінансова криза зробила глибокий вплив на світ бізнес-освіти. «Випробувавши фінансову кризу на власному досвіді керуючого директора компанії «Blackrock», я дійшов висновку, що ми не можемо зрозуміти світ з якої-небудь однієї академічної точки зору і що наші економічні й фінансові теорії повинні доповнюватись розумінням психології та соціології», - каже професор Марк Тейлор, декан Warwick Business School (WBS) у Великій Британії.

«Нам необхідно зламати академічну броню й застосувати міждисциплінарний підхід до розуміння прихованих сил, які лежать в основі людської поведінки та керують бізнесом і суспільством», - пояснює він.

Як прямий результат досвіду й висновків, які зробив професор Тейлор, WBS створила першу викладацьку групу з поведінкових наук.

«Я твердо вірю, що поведінкові науки будуть іти в авангарді розвитку бізнес-досліджень і викладання, - каже Тейлор. - По суті, ми впроваджуємо поведінкові науки в усі наші курси у WBS. Вони лежать в основі нашої переробленої програми MBA».

Бізнес-освіта, що відбиває глобальне середовище

У результаті фінансової кризи методи, які відображають оточення бізнесу, були також запроваджені у програми MBA у Сполучених Штатах.

У бізнес-школі «Tuck School of Business at Dartmouth», наприклад, на хвилі кризи був створений спеціалізований центр, який допомагає студентам розуміти їх оточення.

«Ми створили групу під назвою «Центр бізнесу та суспільства», щоби підкреслити, що деяким лідерам бізнесу катастрофічно не вистачало в період кризи знань корпоративної соціальної відповідальності, екологічної стійкості, соціального підприємництва та громадськості», - розповів декан бізнес-школи Пол Данос.

     

«Крім того, Tuck приєднався до інших п'яти бізнес-шкіл по всьому світу, щоби сформувати Раду з питань бізнесу й суспільства, яка б дозволяла проводити форуми з питань взаємодії бізнесу й суспільства по всьому світу», - каже Данос. Це французька ESSEC Business School, китайська Fudan School of Management, японська Keio Business School, німецька University of Mannheim Business School і бразильська Fundação Getulio Vargas.

Такий глобальний склад шкіл, що об'єднали свої зусилля, підкреслює всезростаючу глобалізацію бізнесу й необхідність бізнес-шкіл реагувати на неї.

Навіть десятиліття або два тому випускники МВА, які розглядають ідею зайнятості в Азії, Африці чи Латинській Америці, зустрілись би зі значною кількістю перешкод, і в тому числі через слабке визнання бізнес-освіти й низький рівень заробітної плати.

Зростаючі можливості глобального працевлаштування

Нунціо Квакуареллі, керуючий директор QS (Quacquarelli Symonds), розповідає: «Оскільки все більше роботодавців конкурують на світовому ринку за найталановитіших випускників MBA, ми спостерігаємо вирівнювання зарплат випускників програм MBA в регіонах – це тенденція, яка розвивалася протягом десятиліття».

«Розрив між регіоном з найвищою зарплатою (Північна Америка) і регіоном з найнижчою (Латинська Америка) у даний час складає всього 30 % у порівнянні із 50 % десять років тому. Крім того, розрив між зарплатами в Західній і Східній Європі в даний час складає всього 20 %, а зарплати фахівців MBA в Росії навіть перевищують заробітну плату в деяких західних країнах», - каже Нунціо.

Декан Данос констатує розширення географії можливого працевлаштування випускників MBA: «Кілька прикладів працевлаштування наших випускників свідчать про мінливий кар'єрний ландшафт завдяки глобалізації: в останній рік вісім з одинадцяти наших випускників-бразильців працевлаштувались у Бразилії. Цього ніколи б не сталось десять років тому. Крім того, п'ять з наших випускників отримали роботу в Сеулі, хоча вони й не корейці. Знову ж-таки, такого не могло бути десять років тому».

«Великі компанії по всьому світу все більше відчувають необхідність у молодих лідерах, яких готують у кращих бізнес-школах, і попит на них буде продовжувати зростати», - упевнений Данос.

Підготовка МВА для глобалізованого світу бізнесу

Ця доктрина простежується в усьому світі бізнесу. Повернувшись через Атлантику у Велику Британію, Стів Казінс, відповідальний за набір і прийом до бізнес-школи «Cass Business School», відзначає попит роботодавців на підготовку бізнес-школами фахівців, готових працювати зі складнощами і проблемами в інтернаціоналізованому світі.

«Глобалізація та вміння орієнтуватись, розуміти й керувати бізнесом у багатьох країнах будуть продовжувати відігравати важливу роль у бізнес-освіті, - розповідає Казінс. – Протягом багатьох років Cass пропонує міжнародні модулі в рамках MBA, даючи практичний досвід міжнародного бізнесу. Студенти та їх потенційні роботодавці шукають практичний досвід роботи на нових, різноманітних ринках, що розвиваються».

Швидкий розвиток технологій зробив значний вплив на виховання нового покоління світових бізнес-лідерів.

«Для бізнес-шкіл життєво важливо застосовувати нові технології, щоб допомогти студентам підготуватись до більш глобалізованого ділового світу», - каже Расс Морган, професор маркетингу та заступник декана програми «The Duke» MBA в Fuqua School of Business.

«Технології сприяють комунікації студентів із професорами, один з одним, з бізнес-лідерами, з якими вони не могли би взаємодіяти без них. Крім того, студенти повинні вчитись та освоювати різні технології, які використовуються підприємствами в усьому світі», - підкреслює Морган.

Richard Burns, topmba.com

TopMBA
15.04.2013