Чи варті міжнародні програми MBA часу, грошей і зусиль?

Адам Яніковскі, студент програми Master of Business Administration французької бізнес-школи INSEAD, розповідає про свій вибір, досвід навчання та перспективи

Чи варті міжнародні програми MBA часу, грошей і зусиль?

Мені залишилося два місяці до закінчення навчання по програмі МВА в INSEAD і, разом з моїми одногрупниками, я починаю відчувати пульсацію життя за межами нашого академічного світу. Тягар можливих рішень, які потрібно приймати - щодо нового місця проживання, нового роботодавця, нової кар'єри - змусили багатьох, включаючи мене, озирнутися назад і розглянути питання про доцільність витраченого року, проведеного у Франції поза кар'єри і сім'ї.

Найскладнішим було рішення до якої бізнес-школи поступати. Хоча я знав про багато престижних шкіл у Канаді та США, я хотів отримати вигоду з досвіду, який я отримав, працюючи в Лондоні з міжнародними компаніями. Тому, на основі рейтингу, тривалості і вартості програми і, головне, її міжнародного ухилу, я вирішив вступити до бізнес-школи INSEAD у Франції.

Рейтинг і вартість MBA програми

Вступ до школи MBA, яка має високий рейтинг, коштує більшого ніж здається на перший погляд. У той час як бренд MBA втрачає силу із збільшенням випускників у всьому світі, МВА від бізнес-школи з високим рейтингом є певною перевагою. Наразі INSEAD займає четверте місце в рейтингу Financial Times 2011 FT Global MBA і перше в рейтингу 2011 Businessweek Non-US Business School.

MBA в школі з таким рейтингом є серйозною інвестицією. Студенти можуть викласти не менш 100,000 доларів США за дворічну МВА програму в одній з провідних американських шкіл, таких як Harvard або Stanford і близько 75 000 канадських доларів за два роки навчання в Rotman або Ivey. Студенти, які відвідують дворічну програму в London Business School's (LBS) заплатять близько 80 000 доларів. Річний курс у бізнес-школі INSEAD коштує приблизно 67 000 доларів, що дозволяє звести до мінімуму мої витрати на навчання, витрати на проживання, і альтернативні витрати в порівнянні з іншими школами.

Міжнародний акцент

Можна стверджувати, що «міжнародні» програми MBA є міжнародними через свою навчальну програму або через їх ухил. INSEAD і такі школи, як LBS є міжнародно-орієнтованими школами, що пропонують бізнес-програми.

     

«Глобалізація продовжує збільшувати складність і масштаб організацій. Управління правовими та культурними змінними, які супроводжують глобальний бізнес, вимагає освіти, яка забезпечує чітке знання ринків, що розвиваються, а також ринків розвинених країн, - говорить Діпак Джейн, декан бізнес-школи INSEAD і колишній декан Kellogg School of Management. - У INSEAD, студенти навчаються на трьох континентах, отримуючи можливість побачити, як працює бізнес у самих різних контекстах. Різноманітність студентів і викладачів бізнес-школи INSEAD, що представляють більш ніж 80 країн, дає більш глибоке розуміння глобального бізнесу і культури».

Зростання впевненості в роботі з іншими культурами

Як і багато програм MBA, INSEAD робить акцент на командні, а не індивідуальні завдання. Я мав можливість працювати зі студентами з країн Латинської Америки, колишнього Радянського Союзу, Китаю, Близького Сходу та Європи. З ростом глобалізації, розуміння інших культур має вирішальне значення для ділових відносин. Хоча я і не стверджую, що є експертом з тонкощів кожної культури, у мене є відчуття, чого можна очікувати в міжнародних відносинах, а також базові знання, які дозволять уникнути деяких великих помилок.

Підвищення рівня знань про інші культури стане у пригоді випускникам міжнародних програм МВА і вигідно позначиться на їхній кар'єрі. "Контакти, які я налагодив під час навчання за програмою МВА, неоціненні, вони представляють усі куточки земної кулі. Щоденне перебування в такому різноманітному співтоваристві дозволило мені багато чому навчитися і звикнути до різних культур, - каже Тодд Райс, уродженець Калгарі, який закінчив LBS у 2010 році і наразі працює в Гонконзі в Credit Suisse. - Цей досвід допоміг мені в роботі, коли я переїхав з Північної Америки до Європи, а потім до Азії".

Міжнародна мережа випускників

Однією з переваг закінчення стаціонарної програми MBA для будь-якого студента є потужна мережа випускників. Ще одна корисна сторона INSEAD - міжнародна діаспора студентів. Дуже мало хто з французьких студентів INSEAD після її закінчення залишаються у Франції, більшість повертаються на батьківщину або відправляються в нову пригоду. Тут зовсім не як у Ivey, де 92 відсотки випускників залишаються в Канаді.

Досвід за межами аудиторії

INSEAD має ідеальне розташування для надання безлічі можливостей щодо ознайомлення з бізнесом і торговими центрами Європи. Протягом року у мене були можливості для участі в ділових "турах" - у тому числі поїздка до Лондона, для зустрічі з керівниками приватних інвестиційних та енергетичних компаній, поїздка до Женеви, для бесід з банкірами та виробниками. Я також їздив до Парижа і Мілана, щоб поспілкуватися з бренд-менеджерами та дизайнерами будинків моди. Ці тури дають виключно європейський досвід MBA для їх учасників.

Я вважаю, що отримав воістину міжнародний досвід навчання і не тільки завдяки міжнародній навчальній програмі. Крім базових знань, які отримує студент, за цей рік я значно розширив свій світогляд щодо міжнародного бізнесу. Маючи досвід взаємодії зі студентами з більш ніж 70 країн, я буду відчувати себе комфортно, спілкуючись з людьми та культурами всього світу, а також буду мати доступ до мережі випускників, що охоплює понад 160 країн. Якщо у мене ще буде вибір я, не вагаючись, виберу навчання в міжнародній школі бізнесу. Для мене, завершення моєї програми МВА в школі з міжнародним ухилом принесе дивіденди в майбутньому.

Автор: Адам Яніковскі

The Globe and Mail
24.11.2011