Пошук правильної MBA-програми

Отримання бізнес-освіти – це одна з найбільших інвестицій часу та грошей, які ви зробите у своєму житті, тому тут, як ніде, необхідно зосередитись, щоб обрати правильну школу та програму

Пошук правильної MBA-програми

Вартість програми MBA у Вортонській бізнес-школі Університету Пенсільванії – одного з найдорожчих закладів цього типу – складає $107,922 за два роки навчання.

Однак, це далеко не все. Якщо ви оберете школу в Європі, то будете відірвані від роботи, як мінімум, на рік. Оберіть школу в Північній Америці і навчання розтягнеться на два роки.

Студенти Вортона за рік навчання відмовляються від зарплати яка в середньому дорівнює $76,193. Отже вибір правильної бізнес-школи та МВА-програми можна порівняти з вибором будинку чи навіть дружини.

Насправді, багато управлінців та підприємців підтвердять вам, що для того, аби бути успішним, ступінь MBA, в принципі, не потрібен. Не дивлячись на те, що потреба у бізнес-кваліфікації досягла небувалого рівня у таких країнах як Індія, де вона задовольняється сотнями місцевих бізнес-шкіл, нинішня ситуація на ринку праці Західного світу багато в чому залишається невизначеною.

Бізнес-школи наполягають, що ступінь MBA може допомогти підвищити кар'єрні можливості випускників. Насправді ж, гнатися за ступенем варто лише тоді, коли він приносить із собою достатній рівень професійного зростання та особистого розвитку.

Чи може програма MBA вважатися перепусткою до світу топ-менеджерів? Чи дійсно готують школи впевнених у собі, свідомих випускників, які будують вражаючу кар’єру? Більш того, якщо ступінь MBA став не більш ніж товаром, чи має значення, де ви врешті-решт отримаєте освіту?

Відповідь - "Так", до цих пір має значення. Не дивлячись на те, що правила гри на ринку праці стали більш жорсткими, для багатьох професій ступінь MBA, отриманий у "правильній" школі, досі дає можливість отримати кращу роботу та швидше зробити кар’єру.

Однак, ступінь, отриманий не в тій школі, може не дати бажаного результату.

Поширена думка , що обирати треба "престижну" школу, що посідає лише вищі місця у ренкінгах. Однак, це не зовсім вірно. Ключ до вибору правильної школи лежить у розумінні того, для чого вам потрібен ступінь MBA і, на що ви сподіваєтесь після його отримання.

Розглянемо кілька ключових причин, які, зазвичай, приводять людей до бізнес-шкіл.

"Я хочу змінити напрямок своєї кар’єри"

Переважна більшість випускників MBA-програм використовує отримані знання, щоб просунутись у напрямку, в якому вони вже працюють. "Знайдеться досить мало роботодавців, які наймуть працівника на нову для нього роботу, лише тому, що у резюме після його імені стоять три нових літери", - каже Грем Ред, співробітник HR-компанії.

Якщо ви дійсно хочете змінити напрямок кар’єри, вам потрібно вступати до бізнес-шкіл, що займають найвищі місця у рейтингах. Випускників таких шкіл компанії беруть на роботу, розраховуючи на майбутній потенціал, а не навички чи досвід роботи.

І, взагалі, пам’ятайте, що ступінь MBA це лише крок до успіху, а не гарантований квиток до престижної посади.

"Я хочу створити власний бізнес"

У серйозній бізнес-школі вам ніколи не скажуть, що створюють підприємців з нуля. Навчання може лише розвинути підприємницькі навички, якими ви володієте.

Викладання у школах, що мають успіх у цьому напрямку, зазвичай, ведуть як традиційні професори так і бізнесмени-практики. Важливо також підбирати школу, у якій навчаються люди різних національностей та культур. Патріс Хоудеєр, декан школи EMLYON, вважає, що у наш час будь-який новий бізнес може стати глобальним дуже швидко, а тому важливо отримати безпосередній досвід того, як у різних точках земної кулі ведуться справи.

"Я хочу заробляти більше грошей та отримати кращу роботу"

Дні величезних початкових зарплат та бонусів у минулому, принаймні на сьогодні. Тому, якщо ще кілька років тому випускники були націлені на якнайшвидше отримання роботи, то зараз варто трохи змінити стратегію.

Справжня вартість знань, зазвичай, проявляється через якийсь час, тому шукайте школу, що допоможе вдосконалити навички та вміння, які допоможуть вам у довготерміновій перспективі, а не лише у день після випускної церемонії.

Місце розташування школи теж має неабияке значення. Тому обирайте регіон, де б ви хотіли на довгий час осісти. Більшість шкіл мають тісні зв’язки з місцевими промисловими та рекрутинговими компаніями і лише кілька насолоджуються глобальною репутацією та впливом.

"Я хочу завести зв’язки"

Багато випускників MBA-програм скажуть вам, що найкориснішою річчю, яку вони винесли з бізнес-школи був телефонний записник.

Подумайте, для чого вам потрібні зв’язки. Багато шкіл намагаються створити групи, які б дали випускникам контакти по всьому світу. Чудово, якщо ви плануєте працювати у міжнародному бізнесі, гірше, якщо ви націлились лише на свою країну.

"Я хочу вдосконалити знання, не залізаючи у борги"

Очевидно, що MBA-програми – дороге задоволення. Але, якщо ви готові вийти за рамки гучних імен і звернути увагу на перспективні школи, є кілька привабливих варіантів.

Певна кількість шкіл залишає рівень плати за навчання низьким. Крім того, через кредитну кризу школи розвивають нові фінансові можливості для іноземних аплікантів.

Поки Harvard Business School орієнтувалась на кредитні союзи, Бізнес-школа Дюк, наприклад, сама погодилась гарантувати кредити на навчання своїх студентів.

У Європі, бізнес-школи INSEAD і Vlerick Leuven вибрали схему позик для студентів під низькі відсотки на основі потенціалу майбутньої зарплатні студента , а не їх фінансової історії. Це дає студентам можливість погашати заборгованість по кредиту до семи років після закінчення школи.

Крім того, у багатьох школах є стипендії для студентів, які частково або повністю покривають всю вартість навчання.

Інші ідеї

Мабуть очевидно, що місце розташування бізнес-школи дуже важливе, і не лише тому, що вам, скоріше за все, доведеться працювати у цьому регіоні.

Не дивно, що бізнес-школи Чикаго, Нью-Йорку чи Лондона мають відмінну репутацію у галузі фінансів. Вони знаходяться у фінансових центрах, тому з легкістю можуть запросити на лекції видатних спікерів чи запропонувати студентам можливість пройти практику чи влаштуватись на роботу у провідні фінансові установи.

Школи західного узбережжя США мають подібні переваги через близькість до Силіконової долини. Інші регіони можуть стати шлюзом у аерокосмічну галузь, ювелірний чи біотехнологічний бізнес.

Можливість вибору програми MBA не обмежується жменькою бізнес-шкіл, які постійно перебувають на найвищих сходинках різних ренкінгів. Досліджуйте характеристики школи, дізнайтесь чи допомогли випускникам знання, отримані там, досягти їхньої професійної мети.

Шукайте школу, яка підійде саме вам. Врешті-решт, в інтересах і шкіл, і аплікантів знайти саме те, що їм необхідно.

The Economist, переклад Мирослав Гришин, Освіта.ua

Освіта.ua
15.02.2011