Стажування MBA: значення для кар'єри

Навіть найкращий диплом MBA з найпрестижнішої бізнес-школи надасть мало користі, якщо навички, отримані в аудиторії не знаходять застосування в реальному світі бізнесу

Стажування MBA: значення для кар'єри

Саме з цієї причини значення професійного досвіду студентів MBA і нещодавніх випускників важко переоцінити. Найчастіше такий професійний досвід можна отримати у формі MBA стажувань. Таким чином, першокурсникам шкіл MBA рекомендується замислитися в якій компанії вони почнуть свою кар'єру коли закінчать навчання.

Значення стажування MBA

"Стажування дає студентам їх перший досвід роботи в організації, а також смак до їх професійної сфери в якій вони мають намір зробити кар'єру", - говорить професор Раджеш Аітал, голова з розподілу Індійського інституту менеджменту (ІІМ), Лакхнау.

Тіна Діксон - студентка бізнес-школи Strathclyde, яка приступила до літнього стажування за програмою Strathclyde's Saltire Foundation, говорить: "Я проходжу навчання та стажування з маркетингу в шотландській компанії під назвою Vets Now, яка в даний час є однією з найбільш швидкозростаючих компаній в Шотландії, а їх минулорічний оборот склав 22 мільйони фунтів".

     

Це перший рік, коли Saltire Foundation пропонує працевлаштування в Шотландії. "Я була в повному захваті, коли дізналася про це. Було дуже цікаво і зрозуміло, що крім базового стажування я стала частиною сім'ї та співтовариства Saltire, що дало мені можливість взаємодіяти з визнаними бізнесменами індустрії і налагодити корисні зв'язки", - каже Тіна.

Джессіка Троглер, студентка MBA з бізнес-школи Haas Каліфорнійського університету Берклі після першого року навчання приступила до стажування, що сприяє її кар'єрним прагненням: вона приєдналася до команди Visa на літо в якості стажера з фінансового планування та аналізу в Global Finance. "Ця роль проведе мене через механізми виручки і рентабельності Visa", - говорить Джесіка.

Її робота включає в себе побудову глибинних бізнес-кейсів для нових проектів, щоб виміряти фінансовий вплив інновацій нових продуктів. "У мене буде можливість брати участь в процесі щорічного прогнозування Visa і працювати в тісній співпраці з бізнес підрозділами", - говорить вона.

Альтернативи MBA стажування

Незважаючи на те, що стажування дає студентам можливість експериментувати і займатися професією, що відповідає особистим і академічним інтересам, є думка, що для бізнес-шкіл більше підходять умови роботи тісно інтегровані в клас MBA. Є кілька таких бізнес-шкіл, серед яких і Індійська школа бізнесу (ІШБ), які на додаток до аудиторних занять дають можливість експериментального навчання студентів під час практичних курсів і проектів.

Професор Дішан Камдар, старший помічник декана ІШБ пояснює: "Стажування має свої переваги, але маючи попередній досвід роботи, міжнародний рівень і різноманітність підготовки в ІШБ, ми успішно просували реальні консультаційні проекти для наших студентів, які отримали дуже високу оцінку з боку бізнесу".

Однак, ця методологія обмежена мізерно малим сегментом бізнес-шкіл, оскільки ситуація зі стажуванням різко змінилася у порівнянні з тим, що було десять років тому. Багато бізнес-шкіл, що пропонують MBA стажування як частину їх дворічних програм, додали до них модуль кредитів для того, щоб студенти серйозно ставилися до стажувань, а компанії отримували користь від стажерів.

Тому, для більшості випускників МВА стажування дає можливість розвинути спеціальні здібності, навички командної роботи, встановити професійні контакти, стосунки з наставниками і т.ін.

Звичайно, немає ніякої гарантії, що стажування MBA забезпечить студентам повноцінне працевлаштування, але воно, безумовно, підвищить їх шанси і допоможе їм стати життєздатними досвідченими претендентами на робоче місце після завершення навчання.

"Літні стажування можуть бути перетворені у вакансії для хорошого стажера, і якщо стажування збігається з професійними інтересами студента, то можливість отримання роботи в цьому бізнесі збільшується", - говорить професор Аітал.

Справді, багато роботодавців розглядають стажування з точки зору найму, і багато хто дивиться на своїх стажерів як на кращих потенційних кандидатів на штатні посади.

Роберт Ф. Брунер, декан бізнес-адміністрування в школі бізнесу Дарден Університету Вірджинії каже, що стажування дуже цінні для тих, хто хоче змінити професійний напрямок після MBA.

"Стажування дає можливість без ризику поглянути на інше поле діяльності. Великі корпорації все частіше використовують стажування в якості тесту для формування остаточних вакансій. Одержання пропозиції щодо постійної роботи в кінці вашого літнього стажування звільнить вас від невизначеності і дасть вам цінний еталон, з яким ви будете порівнювати інші пропозиції, які можуть надійти під час другого року MBA навчання. Більшість студентів Дардена отримують пропозиції постійного працевлаштування під час літніх стажувань", - говорить Брунер.

Оцінка привабливості роботодавця або сфери бізнесу

Професор Аітал зазначає, що МВА стажування допомагає не тільки роботодавцю отримати розуміння можливостей МВА, а й студентам, в оцінці відповідності роботодавця або галузі їх очікуванням.

"Давайте усвідомимо, що кожен студент MBA не тільки "продає"(намагаючись знайти роботу), але також і "купує" (намагаючись оцінити і вибрати роботодавця). Літні стажування допомагають вигідніше купувати: ви можете побачити, що з себе представляє роботодавець зсередини, а не покладатися на чиюсь думку", - говорить Брунер.

Крім дворічних програм MBA є і більш короткі - річні, які через брак часу, зазвичай, не надають можливості потрапити на стажування MBA. Однак ці короткі курси мають значні професійні переваги, такі як можливість повернутися до робочого середовища раніше, що може бути величезним плюсом для роботодавців.

"Річні програми зазвичай не передбачають стажувань - недолік, який компенсується швидким поверненням до повної зайнятості. Студенти, які повертаються в ту ж сферу бізнесу, в якій вони працювали до бізнес-школи, знайдуть швидке повернення привабливим. Але дворічний формат дозволяє експериментувати під час стажування в іншій області бізнесу, а також сприяє кращій взаємодії та навчанню, які можливі влітку", - відзначає Брунер.

Однак, якщо студент вступив на річну програму і відчуває, що йому потрібне MBA стажування, він може вільно претендувати на нього після закінчення навчання. Якщо це так, то насамперед йому слід звертатися до професійної служби своєї бізнес-школи.

TopMBA.com. Переклад з англійської Освіта.ua.

Освіта.ua
15.08.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів