Бізнес-школи: досвід уперемішку з теорією

Питання про точну роль та природу бізнес-шкіл набуло особливої уваги після початку фінансової кризи

Бізнес-школи: досвід уперемішку з теорією

З одного боку бізнес-школи – це частина бізнесової спільноти. Вони навчають та проводять лекції з бізнесу, а їхня плата за навчання неймовірна, якщо подивитись на це з бізнесової точки зору. І, важливо, що багато студентів сприймають дороге навчання у своїх бізнес-школах як інвестицію, яка так чи інакше має принести дивіденди. Якщо це правда, тоді яким чином норми та настрої бізнес-шкіл відрізняються від корпоративного світу?

Чи можемо ми, поклавши руку на серце, очікувати від бізнес-шкіл чогось іншого, а не підтвердження корпоративної мудрості, схваленої та підтриманої особистим досвідом працівників та студентів школи?

З академічної точки зору така реальність сильно розчаровує. А й справді, просто записані загальні бізнесові методи та досвід самі по собі не створюють ніякої додаткової вартості. Скоріше, потрібно було б очікувати від професорів бізнес-шкіл виклику бізнесовій мудрості та виходу за межі досвіду. Більше того, бізнес-школи мають готувати лідерів майбутнього.

У світлі наслідків фінансової кризи можна було б припустити, що ми повинні просувати вперед лідерів, свідомих того, що після відновлення, потрібно буде рухатись у іншому напрямі.

Щоб досягти цього, нам потрібні лідери з незалежним критичним розумом. І це остання крапка, що повинна торкнутися серця MBA освіти.

     

Але чи успішно бізнес-школи намагаються донести цю ідею до студентів та бізнесменів? Боюся, лише частково. Занадто часто сьогодні серед студентів, а разом з ними і у середовищі бізнес-спільноти, переважає думка, що досвід має бути головним елементом навчання. Досвід допомагає ідентифікувати проблеми та передбачати виклики, але сам по собі досвід нічому не вчить. Зв’яжіть досвід та теорію і ви отримаєте знання, яке зможете використати.

Саме на цьому перетині і повинні розміщуватись бізнес-школи. Незалежні дослідження потрібні бізнес-школам, щоб показати студентам різні перспективи; ідеї, які пропонуються досвідом чи незалежними бізнесменами, що розуміють важливість використання цих ідей саме там, де вони найкраще працюватимуть.

Такі ідеї мають бути протестовані на предмет їхньої правильності, але ідея в тому, що студенти з досвідом можуть отримати більше користі, якщо володітимуть незалежним набором теоретичних інструментів.

Отже справжня відповідальність бізнес-шкіл полягає у навчанні студентів розуміти вплив їхнього робочого оточення на рішення, які вони приймають та погляди, які вони розвиватимуть. Розуміння необхідності запитувати чому буде корисним віднести речі у майбутнє. Запитувати, чому важливо аналізувати бізнес-практику шляхом виокремлення процесів, що приносять прибутки.

Розуміння процесів, що ведуть до позитивних результатів: посилюють конкурентоспроможність та стабільний розвиток вашої компанії. Розуміння процесів, що породжують невдачі допомагає вам та вашій компанії змінювати та вдосконалювати стратегію та процес прийняття рішень.

Такий освічений спосіб розуміння дозволяє досвіду перетнутись з теорією та допомогти розвитку методів і процедур, сфокусованих виключно на важливих процесах. Довіра виключно до норм та досвіду, може зробити вас сліпим щодо кроків, необхідних для стабільного розвитку вашої компанії.

Бізнес-школи мусять зрозуміти цю проблему та подати себе таким чином, щоб дозволити з’явитись цьому типу керівництва, і в той же час досягти відчуття ідентичності, комбінуючи бізнес-традиції з незалежною думкою.

Після всього, для майбутніх бізнесменів наявність власного набору інструментів, що включає критичний та незалежний аналіз може обернутись найбільшою цінністю, яку вони чи їхні компанії коли-небудь мали.

Девід Де Кремер, професор ділової етики Роттердамської школи менеджменту, запрошений професор Лондонської школи бізнесу.

Освіта.ua
20.05.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів