Що краще для кар’єри: MBA чи PhD?

Диплом МВА - далеко не єдина можливість активно просунутися по кар'єрних сходах. Не менший успіх у бізнесі гарантує і PhD

Що краще для кар’єри: MBA чи PhD?

Володимир Вахітов, професор Київської школи економіки, отримав ступінь PhD в американському університеті Кентуккі. "Я закінчив магістерську програму з економіки у 1999 році. Ситуація на ринку праці в той час була досить непроста, тому я вирішив отримати додаткову освіту за кордоном. Мені пропонували роботу в НБУ, але я все-таки вибрав навчання", - згадує Володимир Вахітов.

Про витрачені на навчання час та фінансові ресурси Вахітов не жалкує. "PhD - це певний стандарт, який визнається усіма компаніями на Заході і, звичайно ж, сприяє просуванню по кар'єрних сходах в Україні, - говорить він. - Коли наша школа претендувала на грант, саме наявність в команді декількох фахівців з PhD дозволила нам його виграти".

"Кандидат" західного зразка

Ступінь PhD (Doctor of Philosophy) в Україні набагато менш поширений у ділових колах в порівнянні зі званням магістра бізнес-адміністрування (МВА). Отримати PhD можна в різних сферах - в математиці, маркетингу, економіці, літературі, фінансах і т. д.

Якщо порівнювати з прийнятими в Україні науковими ступенями, то PhD - це щось середнє між доктором і кандидатом наук, зазначає Михайло Винницький, директор Докторської школи Києво-Могилянської академії.

Докторська програма в західних вузах триває від чотирьох до шести років. Перші два роки слухачі вивчають профільні предмети, після чого складають кваліфікаційний іспит. Потім докторант готує наукову роботу, поєднуючи це з написанням наукових статей і викладацькою діяльністю.

На відміну від МВА, слухачам програм PhD не обов'язково мати досвід роботи на керівних посадах. Достатньо закінчити магістратуру. "МВА - це практична програма, мета якої - систематизувати навички менеджера. У той час як PhD-програма спрямована на проведення наукових досліджень", - зазначає Михайло Винницький.

Після закінчення програми PhD її слухачі можуть реалізувати себе в кількох напрямках. По-перше, це академічна кар'єра (викладання в університеті або наукова робота). На Заході, на відміну від України, наукова діяльність дуже престижна і добре оплачувана. Другий варіант - бізнес-консалтинг. Це стосується випускників PhD-програм, які працюють в економічній і соціальній сферах. По-третє, це робота в науково-дослідних організаціях (аналоги західних think-tanks).

В Україні ступінь PhD офіційно не визнається, що ускладнює життя тим небагатьом молодим фахівцям, які повернулися додому після навчання за кордоном і хочуть у нас викладати. У бізнесі інша ситуація: попит на таких фахівців досить високий. "У фахівцях з PhD зацікавлені представництва західних компаній. В першу чергу ті, які працюють у фінансовому секторі та на фондовому ринку", - констатує Володимир Вахітов.

Український аналог

Згідно із взятими зобов'язаннями України щодо впровадження Болонської системи, до 2010 року ми повинні були відмовитися від застарілих "кандидатів" і "докторів". Однак віз і нині там. На даний момент в Україні лише один університет - Києво-Могилянська академія - передбачає програми, аналогічні західним PhD. Перші три структуровані докторські програми з'явилися у 2008 році. Зараз їх у загальній кількості вісім.

Одна з причин такої ситуації - брак фінансування. "Ми організували ці програми, не залучаючи ні копійки фінансування з боку Міністерства освіти. Не в кожного вищого навчального закладу є такі можливості, - пояснює Михайло Винницький. - Та й не в кожному університеті є студенти, готові так сильно ризикувати з науковими ступенями, адже наш диплом не визнається в Україні". Більшість випускників могилянських програм також отримають диплом європейського вузу-партнера.

"Навчання на докторській програмі дає мені можливість отримати освіту європейського зразка, не покидаючи території України, - каже Дарина Тарадай, докторант програми "Масові комунікації". - В Україні фахівців, здатних проводити дослідження в медіасфері, можна перелічити на пальцях".

Скільки коштує PhD в провідних бізнес-школах світу

Навчальний заклад
Країна
Вартість за рік
Chicago Booth School of Business
США
$45,8 тис.
 
University of Pennsylvania: Wharton
США
$25,7 тис.
Harvard Business School
США
$36,6 тис.
Insead
Франція/Сингапур 
30 тис. євро  
Stanford University GSB
США
$47 тис.
IE Business School
Іспанія
15 тис. євро
Iese Business School
Іспанія
5 тис. євро (обов'язково попередньо отримати ступінь Master of Research в ційже школі)
Cornell University: Johnson
США
$30 тис.
University of Toronto: Rotman
Канада
17,1 тис. канадських дол.*Усі навчальні заклади дають можливість отримати стипендію.

Дело.ua
21.02.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів