Скільки заробляють випускники кращих бізнес-шкіл світу

Financial Times оприлюднив рейтинг кращих бізнес-шкіл світу. На першому місці - London Business School (LBS) та Wharton

Скільки заробляють випускники кращих бізнес-шкіл світу

Тринадцятий рейтинг Financial Times міжнародних програм бізнес-навчання (з викладанням англійською мовою) очолили London Business School (LBS) та Wharton, які поділили між собою перше місце. Такий же розклад сил був у 2009 році, а в минулорічному ренкінгу LBS потіснила Wharton, ставши першою. До трійки також увійшла Harvard Business School - ще одна школа, яка вже отримувала титул найкращої. Головна причина динаміки у верхніх рядках рейтингу - нерівномірний ріст зарплат випускників.

Wharton повернулася

Wharton знову зайняла перше місце після торішньої поступки LBS, що не дивно: протягом дев'яти років, з 2001 по 2009 р., Wharton очолювала рейтинг як наодинці, так і разом з іншими школами. Повернення цієї бізнес-школи на перше місце відбулося на тлі вражаючих даних про заробітки випускників, у той час як торішній рейтинг показав падіння зарплат її випускників услід за економічною кризою.

     

Дані про зарплати випускників 2007 року, зібрані FT для рейтингу цього року, показали, що рівень їхніх доходів не тільки відновився, але й підвищився: за останні три роки середня зарплата випускників Wharton склала $ 171 550 (+7%).

Минулорічні випускники Wharton знайшли роботу набагато швидше, ніж їх попередники: 84% випускників 2009 року, які шукали роботу, зробили це протягом трьох місяців після закінчення навчання, на 9% більше, ніж рік тому. Цього - разом з сильними даними за іншими показниками, які FT використовує для рейтингу (дослідницька робота та кількість викладачів з докторським ступенем), - було достатньо Wharton для того, щоб скоротити минулорічне відставання від LBS.

Незважаючи на те що Wharton повернула собі першість у рейтингу, ця всесвітньо відома школа менеджменту вже готується до змін: після більш ніж півтора року дискусій у розпорядженні Wharton перебуває узгоджена схема змін очної MBA-програми. "Ми додали програмі більше гнучкості, виключивши пару основних курсів", - говорить професор Томас Робертсон, декан, який вступив на посаду в серпні 2007 року. Ці зміни, за його словами, дадуть студентам змогу раніше зосередитися на темах, які їм цікаві, оскільки будуть дозволяти вибирати різні курси навіть протягом першого року навчання (зараз всі студенти навчаються за однією і тією ж програмою). Мета цих змін - надати допомогу студентам у підготовці до стажування в компаніях, яка починається в кінці першого року навчання і часто закінчується пропозиціями про постійну роботу.

Нова програма буде частково запущена в цьому році і остаточно - в наступному: студенти, що вступили у 2011 році, вже побачать зміни - більше 200 курсів за вибором, можливість онлайн-навчання, а також вільний доступ до курсів підвищення кваліфікації після отримання диплома MBA. Через 10 років після закінчення навчання студенти захочуть отримувати ще більше навичок лідерства та комунікації і більш високу зарплату, говорить Робертсон.

LBS не відстає

Випускники LBS, яка, як би там не було, третій рік підряд святкує своє лідерство наодинці чи розділяючи його з Wharton, через три роки після закінчення заробляють на 132% більше, ніж до навчання.

Вражає і статистика працевлаштування випускників LBS за 2009 рік, 91% яких влаштувалися на роботу протягом трьох місяців після випуску (+10 п. п. до позаминулого року).

Закономірно також, що випускники LBS на другому місці за кількістю та тривалістю переміщень по світу в процесі навчання (у підсумковій таблиці ренкінгу цей показник називається "міжнародний досвід" і має вагу 2%). Це стало можливим, оскільки 85% факультетів LBS – міжнародні, а 9 з 10 студентів програм MBA у минулому році не були підданими Великобританії. Однак зараз стає актуальним питання студентських віз, каже професор Ендрю Лікірман, декан, який вступив на посаду у 2009 році: у найближчі кілька місяців уряд Великобританії вирішить, як бути зі студентами - випускниками країн, що не входять в ЄС, проте немає сумнівів, що поступки, що діяли раніше і дозволяли випускникам працювати у Великобританії протягом двох років після випуску, більше застосовуватися не будуть.

Динамічний низ

Незважаючи на те, що верхні рядки ренкінгу не перший рік окуповані трьома школами, в нижній частині таблиці є значні зміни. Hong Kong University of Science & Technology продовжує свій стрімкий підйом: він увійшов до рейтингу під номером 17 в 2008 році та увірвався в Тop-10 у минулому році, тепер він на шостому місці. IESE іде прямо за ним. Ця школа, що базується в Барселоні, увійшла до десятки кращих шкіл цього року і зайняла 9-е місце разом з MIT Sloan School of Management. The Indian Institute of Management Ahmedabad (IIMA) став новачком, який найвище піднявся у ренкінгу: вражаючі дані щодо зарплат випускників у середньому за три роки після випуску ($ 174 440), а також зростання зарплати після закінчення MBA-програми (152%) дозволили йому дебютувати відразу на 11-му місці. Ці дані узгоджуються з іншим ключовим показником ренкінгу: випускники IIMA очолюють списки співробітників для просування по службі - параметр, що дозволяє порівняти посади студентів до навчання і через три роки після завершення MBA.

Одне на всіх

Тенденції, які можна спостерігати у верхніх рядках рейтингу, простежуються по всій таблиці. Випускники останнього академічного випуску знаходять роботу швидше, ніж їх попередники: 83% студентів, що закінчили навчання у 2010 році, знайшли роботу протягом трьох місяців після випуску, що на 3 п. п. більше, ніж роком раніше, проте все ще не так добре, як було у 2008 році (тоді щасливчиків було 89%). Рівень зарплат випускників у 2010 році відновився: серед 81 школи, яка фігурує в рейтингах останніх трьох років, 61 школа заявила про збільшення середньої зарплати в порівнянні з торішнім ренкінгом. Це контрастує з кількістю шкіл, які показали падіння зарплат випускників у минулому році (тоді їх було більше половини). Але, незважаючи на позитивні тенденції у зростанні доходів випускників, про які повідомили школи за підсумками 2010 року, середня зарплата слухачів 32 з 81 школи менеджменту залишається нижче, ніж у рейтингу 2009 року (у якому оцінювалася зарплата за 2008 рік).

Більш детальний аналіз зарплат показав деякі відмінності за галузями. Найбільш високооплачувані випускники працюють у банках та фінансовій галузі, їх середня зарплата - $ 160 000. Троє випускників з десяти працюють у цих секторах, що робить їх найбільш популярними серед власників диплома бізнес-шкіл. Консалтинг - другий за популярністю і за кількістю працюючих у ньому випускників напрямок. Другий він і за рівнем зарплати: 15% випускників, що працюють у сфері консалтингу, вказують зарплату у $ 140 000.

Нарешті, випускники MBA, що працюють за кордоном, заробляють більше, ніж їхні колеги, що залишилися на батьківщині: при середній зарплаті близько $ 143 800 міжнародному співробітнику платять приблизно на $ 7000 більше.

Але ці зарплати і їх динаміка далекі від того, що було до кризи. Раніше зарплата випускників МВА за три роки після отримання диплома зростала в 3 рази. Між 2000 і 2003 роками зарплата випускників щонайменше 20 з 25 кращих шкіл збільшувалася за три роки на 150%. Зараз ступінь МВА став усе менше впливати на розмір зарплати.

Рейтинг 2010 року включав усього дві групи випускників із 100, у яких спостерігалось подібне зростання доходів: з іспанської IE Business School (зростання на 159%), де навчається багато іспаномовних студентів з країн Латинської Америки, і Indian School of Business (166%) . У цьому році таких шкіл три, і всі вони з країн, що розвиваються: Indian School of Business (187%), IIMA (152%) і Ceibs, Китай (155%).

Позиція у 2011 році
Школа
Позиція у 2010 році
Країна
Середня річна зарплата, тис. $ США
1
London Business School
1
Великобританія
146,332
 
1
University of Pennsylvania: Wharton
2
США
175,153
 
3
Harvard Business School
3
США
170,817
 
4
Insead
5
Франція/Сингапур
147,974
 
4
Stanford University GSB
4
США
182,746
 
6
Hong Kong UST Business School
9
Китай
133,334
 
7
Columbia Business School
6
США
167,366
 
8
IE Business School
6
Іспания
142,894
 
9
MIT Sloan School of Management
8
США
158,353
 

Дело
07.02.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів