Одеський університет інтегруватиме дуальну форму освіти
PR

Поєднання теоретичного і практичного навчання – сучасний тренд у сфері вищої освіти в Україні

Одеський університет інтегруватиме дуальну форму освіти

Останнім часом особливої популярності набуває дуальна форма здобуття вищої освіти – спосіб навчання, за якого поєднується навчання здобувачів вищої освіти в університеті з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях.

Від запровадження цієї форми освіти вигоди отримають усі три учасники процесу: 

  • здобувачі вищої освіти, що бажають отримати кваліфікацію та в подальшому успішно працевлаштуватися;
  • заклади вищої освіти, які готують майбутніх фахівців для національної економіки, співпрацюючи в питаннях формування освітніх програм, навчальних планів із роботодавцями як важливими стейкхлодерами освітнього процесу;
  • роботодавці (підприємства, установи та організації), які у пошуках кваліфікованих фахівців охоче співпрацюють з закладами освіти, аби випускник володів усім необхідним для виконання виробничих функцій на робочому місці відразу після завершення навчання.

Реалізуючи стратегію розвитку вищої освіти в державі, Одеський національний економічний університет як провідний заклад вищої освіти Півдня України зі 100-ю історію підготовки фахівців для різних сфер та галузей національної економіки не залишився осторонь процесу. Заклад навпаки виборов перемогу та став учасником проєкту Інтеграція дуальної вищої освіти в Молдові та Україні – COOPERA, що реалізується в рамках Erasmus+ Programme 2014–2020.

Команда учасників проєкту має спільно з партнерами з України та Молдови вивчити найкращі світові практики та розробити модель дуальної освіти в Україні, сформувавши рекомендації для Міністерства освіти і науки України.

З початку реалізації проекту командою менеджменту та експертів під час неодноразових дискусій, нарад, круглих столів із залученням роботодавців прийнято чимало виважених рішень. Зокрема, обрано дві спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» та 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» щодо розробки та впровадження дуальної моделі вищої освіти.

Також визначено потенційних роботодавців-партнерів за проєктом та з’ясовано їх очікування й побажання. Серед партнерів ОНЕУ – ПраТ «Одескабель», ТОВ «Телекарт-Прилад», ТОВ «Цемент», ТОВ «Телекомунікаційні технології», ТОВ Аграрна компанія «Евріка», ПАТ «Банк Восток», Укрсіббанк, ОТП Банк, Ощадбанк, Банк «Південний».

Для подальшої реалізації проєкту вже укладено угоду про співпрацю між ОНЕУ та ПАТ «БАНК ВОСТОК», розпочато запровадження окремих елементів дуальної освіти у підготовку здобувачів за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування», які обрали навчання на освітньо-професійній програмі «Міжнародний банківський бізнес» вже у 2021–2022 н. р. Зокрема, проведено відбір здобувачів, які висловили бажання та візьмуть участь у пілотному проєкті, затверджено перелік і сформовано наповнення освітніх компонент та розпочато викладання певних компонент співробітниками банку.

Варто відмітити, що здобувачі вищої освіти, які обирають навчання за дуальною формою, мають укладати тристоронню угоду з університетом і роботодавцем. Для них відкриваються можливості теоретичні знання набувати в університеті, а практичні навички – безпосередньо на робочому місці.

Таким чином, здобувачі вже під час навчання виконують функціональні обов’язки співробітників банку, знайомляться з сучасним програмними продуктами, цифровими сервісами і документообігом за своєю спеціальністю, набувають досвід роботи, який можна використати при подальшому працевлаштуванні. Адже це – унікальна можливість для здобувачів ще до отримання диплома про вищу освіту бути офіційно працевлаштованим за спеціальністю і, відповідно, вказати у резюме досвід роботи за посадою. Одночасно, оскільки здобувачі укладають трудовий договір, то у них також формується і трудовий стаж.

Більше того, як анонсовано роботодавцем, у межах реалізації проєкту здобувачі, які сумлінно виконуватимуть функціональні обов’язки відповідно до своєї посади у банку, можуть претендувати на додаткове матеріальне заохочення. У той же час, право отримувати стипендію для здобувачів, які навчаються за державним замовленням, також залишається за ними.

Отже, дуальна форма дозволяє здобувачам після закінчення навчання одразу бути готовим до роботи за спеціальністю без необхідності проходити період адаптації або стажування на майбутньому робочому місці за рахунок поєднання фундаментальної теоретичної підготовки та сформованих навичок виконання обов’язків банківського працівника.

Одеський національний економічний університет акцентує увагу абітурієнтів на тому, що не треба боятися долучатися до кола учасників пілотних проєктів запровадження дуальної освіти в університетах та запрошує на навчання за спеціальностями 072 «Фінанси, банківська справа та страхування», 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» за дуальною формою, що дозволяє одночасно поєднувати отримання теоретичних знань в університеті та відповідних до них практичних навичок у провідних роботодавців регіону.

У перспективі планується розширення кола спеціальностей університету, що надають можливість отримати вищу освіту за дуальною формою.

Сментина Н. В., д. е. н., професор кафедри економіки, права та управління бізнесом, Одеський національний економічний університет; Жарська І. О., к. е. н., доцент кафедри маркетингу, Одеський національний економічний університет.

Освіта.ua
17.01.2022

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів