Як науковцю отримати індивідуальний грант?

Вибір гранту й підготовка документації – складний процес, який вимагає ретельного й уважного підходу 

Як науковцю отримати індивідуальний грант?

Наукова робота вченого вимагає значних ресурсів – часу, технічних можливостей, інформації, коштів тощо. На жаль, українські університети не часто мають можливість забезпечити науковців цими ресурсами. Навіть вільний час, який учений міг би використати для реалізації наукового проєкту, він витрачає на виконання адміністративної та бюрократичної роботи. 

Що таке індивідуальний грант?

Найкращим способом для того, щоб знайти зазначені ресурси й реалізувати свій науковий проєкт, є індивідуальний грант, тобто грошові кошти, а також організаційна, наукова й технічна підтримка, які надаються фізичним особам з метою втілення в життя соціального проєкту, наукового дослідження, навчання, академічної мобільності чи підвищення кваліфікації за умови виконання грантового договору й обов`язкового звітування про цільове використання коштів.

Вибір гранту та складання грантової документації – це складний процес, який вимагає ретельної та уважної підготовки. 

Які є види індивідуальних грантів?

Залежно від можливості участі в конкурсі на грант:

 • відкриті – якщо до участі допускаються всі заявники, які відповідають установленим вимогам організації-донора;
 • закриті – якщо участь можуть брати лише ті заявники, які відповідають певним особливим умовам грантового фінансування.

Залежно від проєкту, на який надається грант:

 • на реалізацію соціального проєкту;
 • на здійснення наукового дослідження;
 • на навчання;
 • з метою академічної мобільності;
 • для підвищення кваліфікації.

Чи важливим є індивідуальний проєкт?

Досить часто вчені, які шукають кошти, не приділяють належної уваги проєкту. Вони шукають організацію-донора й потім “підтягують” свій проєкт під відповідний грант. Таких осіб часто називають “грантожерами”.

Насправді проєкт має величезне значення. Він повинен бути цікавим, актуальним, корисним, вирішувати важливі соціальні, політичні, економічні чи інші завдання. Навіть якщо це можна буде зробити лише в перспективі.

Саме в цій послідовності потрібно працювати: спочатку знайти цікавий проєкт, оцінити його перспективу, повірити в його потенціал, а відтак шукати під нього конкретний грант. Розуміння цінності проєкту та віра в його важливість, а також щирість і компетентність допоможуть сформулювати належним чином грантову заявку та пройти конкурс для одержання гранту.

Опис проєкту в грантовій заявці має бути лаконічним і змістовним, з нього бажано виключити зайві деталі та залишити лише найважливіше, зосередитися на фактах; продемонструвати, як саме може бути реалізований проєкт, які конкретні дії передбачити; пояснити, яку користь принесе втілення проекту вам особисто та закладу, де ви працюєте. Щирість і впевненість у важливості проекту є запорукою успіху.  

На що звернути увагу під час вибору гранту?

Мета гранту. Науковець має уважно поставитися до мети гранту. Якщо проєкт передбачає здійснення дослідження та підготовку наукової статті, то потрібно шукати гранти, які дозволять здійснити саме таку роботу. 

Трапляються випадки, коли вчені подають грантову заявку на програму, основною метою, якої є навчання, і сподіваються, що це дозволить їм поєднати час із науковим дослідженням. Але зрештою, завантажені навчанням, вони не встигають реалізувати свій проєкт.

Тривалість програми. Якщо грант передбачає проведення наукового дослідження за кордоном, треба уважно зважити на його тривалість. Так, у випадку підготовки та написання наукової статті цілком підходить тривалість 4–5 місяців.

Варто також зважати на те, що весь цей час доведеться проводити далеко від родини, не завжди буде можливість її відвідати, особливо якщо транспортні витрати є значними. Зазвичай грантодавець покриває вартість проїзду лише один раз – для прибуття та повернення.

Умови проживання. Проживання може оплачувати грантодавець або самостійно грантоодержувач. У другому випадку, можливо, доведеться самому потурбуватися про пошук помешкання.

Досить часто грантоодержувачу забезпечують проживання в гуртожитку, а тому варто попередньо з’ясувати, які там умови проживання. Можливо, доведеться купувати посуд, постіль, електричний чайник тощо.

На що можуть бути витрачені грантові кошти. Кошти, які виплачуються в межах гранту, можуть передбачати стипендію, оплату навчання, проживання, користування бібліотекою, придбання оргтехніки, обладнання, наукової літератури, участь у конференціях тощо. Залежно від виду гранту цей перелік може суттєво відрізнятися. Тому важливо уважно прочитати, що саме покривається з цих коштів, а що доведеться покрити зі стипендії.

Страхування. Страхування має важливе значення під час тривалого проживання за кордоном. Зазвичай ідеться про три види страхування: медичну опіку (можливість профілактичних оглядів і консультацій), компенсацію вартості лікування та страхування цивільної відповідальності. У разі, якщо організатори не забезпечують страхування, варто подбати про нього самостійно.

Можливість перебування за кордоном із сім’єю. Якщо у вченого є сім’я, то доречним буде пошук грантів, які дозволять узяти її з собою. Однак потрібно уважно читати умови надання гранту, адже не всі організації фінансують її переїзд і проживання. У такому випадку варто з’ясувати:

 • чи програма дозволяє взяти сім’ю ізсобою;
 • чи виплачується на сім’ю стипендія і в якому обсязі;
 • чи забезпечується проживання сім’ї;
 • чи допомагає організація у виборі школи (садочка) для дітей.

Які документи потрібно подати на грант?

Перелік документів може суттєво відрізнятися залежно від вимог грантодавця. Тому потрібно уважно ознайомитися з вимогою до документації та строками її подання. Неправильне оформлення документів і пропущення строків їх подання може бути підставою для відмови в наданні гранту. 

Для одержання гранту може бути потрібна грантова заявка, рекомендаційні листи, документи про освіту, наукові ступені, сертифікат про володіння мовою тощо. 

Грантова заявка може містити такі складові частини:

 • резюме проекту;
 • опис проблеми;
 • цілі та завдання;
 • план реалізації;
 • бюджет; 
 • очікувані результати.

Корисні посилання та ресурси

Для пошуку індивідуальних грантів насамперед варто звернутися до відділу міжнародних зв'язків вашого університету.

Також можна скористатися такими ресурсами:

Платформа Clarivate Analytics

Foundation online

Ресурсний центр «Гурт» (розділ «Гранти»)

European Foundation Centre: EFC

GuideStar Search

Scientific Social Community (гранти на індивідуальні дослідження)

The Lane Kirkland Scholarship Program

Erasmus+

Fulbright Ukraine

Дізнатися більше можна, ознайомившись із такими статтями та відео: 

Як вченому отримати грант? Як отримати грант? 

Розбираємось з чого потрібно починати 

Пояснюємо на пальцях: Як отримати грант на власний проєкт від House of Europe

Алгоритм написання грантової заявки 

Мова грантових заявок і тендерів: як зрозуміти донора? 

Індивідуальні гранти для викладачів: на що варто звернути увагу? 

Гранти для молодих науковців. Грантові можливості на наукові дослідження та подорожі 

Як отримати грант? 10 правил успішної заявки.

Роман Шандра, доцент ЛНУ ім. Франка.

Освіта.ua
19.11.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів