Шість проблем української вищої освіти, які виявив карантин

Змішане навчання, – поєднання дистанційної і очної форм, – цілком може стати нашим майбутнім

Шість проблем української вищої освіти, які виявив карантин

Напередодні закінчення навчального року я мала нагоду поспілкуватися з викладачами і студентами про вплив коронавірусу на вищу освіту в Україні. Ця тема не втрачає актуальності зараз і не втратить її в найближчі місяці. Восени очікується наступна хвиля захворювань, і є ризик повернення вишів до повністю дистанційного навчання. Тому вже зараз важливо чітко фіксувати і оцінювати те, що приніс нам карантин, і як це вплине на майбутнє вищої освіти.

Цифрові навички. Завдяки стрясці, яку влаштував коронавірус, усі учасники освітнього процесу були вимушені почати застосовувати сучасні технології незалежно від того, хотілося їм цього чи ні. І цей безпосередній практичний досвід дозволив їм доволі вправно оволодіти цими навичками. Насправді ж технології вже давно стали невід’ємною частиною нашого життя, тож освітяни мають вміти застосовувати цей зручний інструмент, незалежно від того, у якому режимі відбувається навчання.

Методики викладання. На жаль, у багатьох університетах викладачі досі змушують студентів писати реферати від руки або ж переписувати матеріал з підручника, а потім оцінюють це. Таку «писанину» практикують як під час занять в очному режимі, так і під час карантину. Та чи є такі викладацькі підходи ефективними? Звичайно, ні. Підтвердженням цього є результати безлічі досліджень. До прикладу, експеримент Бьорка Бретціга та Реймонда Кулхаві, що з чотирьох видів робіт із текстом механічне дублювання інформації є найменш ефективним методом для запам’ятовування інформації на довгострокову перспективу. Йдеться про такі види роботи: 1) прочитання тексту + підведення підсумку і занотовування його після прочитання; 2) прочитання тексту + підведення підсумку і занотовування його під час прочитання; 3) прочитання тексту + механічне дослівне переписування головних ідей; 4) прочитання тексту без будь-якого занотовування.

Механічне дублювання тексту ніяк не допомагає студентам критично осмислювати прочитане. Викладання онлайн не буде ефективнішим за офлайнове, доки викладачі не почнуть застосовувати ефективні методики викладання – ті, що мають наукове підґрунтя. Це критично важливо для забезпечення високої якості освіти. Викладачі мають підвищувати рівень своєї викладацької майстерності, університети – підтримувати їх у цьому, а студенти – створювати на це попит.

Навантаження і викладачі. У добросовісних викладачів, які під час карантину дійсно намагалися зберегти якість навчального процесу, підготовка до занять онлайн займала набагато більше часу, ніж до того. При цьому були і такі, які перевели спілкування зі студентами у письмовий формат – давши їм безліч письмових завдань і фактично відмовившись від проведення занять. А були й такі, які взагалі заледве виходили на зв’язок зі студентами. При цьому ступінь залученості викладачів у дистанційне навчання ніяк не відбивається на їхніх зарплатах. Ця ситуація вкотре актуалізувала питання про справедливий рівень зарплат у закладах вищої освіти. Сьогодні університети прив’язані до тарифної сітки і не можуть встановлювати зарплати залежно від результатів роботи викладачів. Карантин лиш вкотре нагадав, що університети повинні мати більшу автономію у визначенні рівня зарплат.

Академічна доброчесність. Академічна доброчесність – ще одна проблема, яку актуалізував коронавірус. Згідно з дослідженням 2015 р. про академічну культуру українського студентства, понад 90% студентів використовують у навчанні плагіат. Списують на іспитах, роздруковують готові письмові роботи з інтернету, купують їх, фальсифікують або вигадують дані тощо. Незважаючи на те, що в 2017 р. в українському законодавстві нарешті з’явилося поняття академічної доброчесності, а університети зобов’язали створити систему її забезпечення, досі цьому питанню не приділяється достатньо уваги. Зараз у розпалі екзаменаційна сесія, яку студенти мають здавати онлайн. Можна тільки уявити масштаби фальсифікацій та копіювання, які продукуватимуть не привчені писати роботи самостійно й чесно.

Ще одна проблема – багато викладачів не знають методів оцінювання, які б унеможливили студентські недоброчесні практики. Тому університети мають системно працювати, аби створити дієву систему, яка б допомогла забезпечити академічну доброчесність і сформувати відповідну культуру у студентів. Якби ці процеси відбулися раніше, зараз ця проблема не постала б так гостро.

Автономія ЗВО. Університети замість взяти ситуацію під контроль та підлаштувати навчальний процес під умови карантину, продовжували очікувати вказівок від Міністерства освіти і науки (нині – обезголовленого). Міносвіти, у свою чергу, підготувало якісь незрозумілі рекомендації для університетів, але при цьому наголошувало на тому, що уся відповідальність – на університетах. Безперечно, цей період був непростим для всіх, але такі кризи, як пандемія, мають і свої переваги. Вони все більше і більше будуть розширювати розуміння закладами освіти своєї автономії та допоможуть їм отримувати необхідний практичний досвід Цей досвід у майбутньому лише сприятиме їх самостійності.

Гендерна рівність. Більшість науково-педагогічних і педагогічних працівників ЗВО України – жінки. І коли на карантин закрилися двері шкіл і садочків, багатьох викладачок спіткала така ж доля, як і решту українок – робота з дому, виховання дітей і організація хатнього побуту. В Україні більшість такої роботи продовжують виконувати переважно жінки. І хоча впродовж останніх п’яти років кількість тих, хто вважає, що домашнім господарством і вихованням дітей мають займатися жінки, зменшується, 83% людей досі вважають, що найважливішим завданням жінки є дбати про дім та сім’ю, а чоловіка – заробляти гроші (75%). Питання гендерної рівності досі гостро стоїть у нашому суспільстві, й університети не є винятком. Скляна стеля університетів досі обмежує кар’єрні можливості жінок (подивіться, яка кількість у нас жінок-ректорок, як наочний приклад цього). І карантин тільки вкотре довів важливість уважного ставлення до цього питання.

Коронавірус дійсно підняв багато важливих проблем у вищій освіті. Та для того, щоб перетворити проблеми на можливості, університети вже зараз мають пильно моніторити, наскільки ефективно вони реалізують дистанційне навчання (у тому числі отримувати якісний зворотній зв’язок і від викладачів, і від студентів). Вони мають фіксувати й аналізувати як недоліки, так і хороші практики, обмінюватися досвідом з іншими університетами, використати літні місяці для налагодження процесів дистанційного навчання. Бо зараз дистанційне навчання відбувається через те, що до цього змушують обставини, хоча насправді воно збільшує доступність освіти, а змішане навчання, – поєднання дистанційної і очної форм, – цілком може стати нашим майбутнім. Однак для цього вже сьогодні ми маємо активно попрацювати над засвоєними уроками і забезпечити якість такої освіти.

Інна Совсун, депутатка фракції «Голосу», заступниця голови партії.

Освіта.ua
25.06.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Микола
На дистанційному навчанні Вуз ,в якому навчається онук.Але у нас в селі погана швидкість інтернету і тому нема можливості включати голосовий звязок.Всі педагоги пішли на уступки і дозволили здавати семінари в вигляді презентацій.Але один педагог проти.Не хоче і слухати.Хоч їдь в сусіднє село і сиди там(там інтернет кращий)Як бути?
Психоаналіт
Совсун має клінічну діагностику - істерія владного безсилля. Заміть зібрати розумні пропозиціі та писати Закони- вона весь час слине когось. Біснується від розумового безсилля...
Євген
Для Психоаналіт: Ви не Аналіт. Ви -- анонім.
Коментувати
Мусій
Повна ахінея- авто куплене університетом і залишилося на балансі закладу. Ніколи Держказначейство не дозволить купити незаконно авто!! А звідки це знає ця шпигунка Новосад і її мама- Гриневич?? Нахрена воно цім варваркам?
К
Для Іван Калита:зі слів Новосад ,Шкарлет на гроші виділені на університет,купив авто на майже 60 тисяч доларів-це він зміг зробити.Якщо Новосад бреше чому Шкарлет нічого не пояснює,мовчання знак згоди..А тут в чім проблема нехай показує працює,що він може хоч щось зробити для освіти? І бабам не може дати ради!Чи він прийшов в міністерство по квартиру?А про тих Гриневичів давно потрібно забути і подальше від освіти(при ній були гроші виділені на дистаційне навчання-ви це навчання бачили?).І таке питання якщо таємна нарада-то ви особисто звідки про це знаєте?"Було нас двоє,хто-то нас предал!
Местный
Для К: "зі слів Новосад" - после этого дальше можно не читать)))
К
Для Местний:повірте мені всеодно з яким прізвищем керує,а як?Новосад підсирає репутацію Шкарлета,а він мовчить-то може в тих словах є доля правди?
Коментувати
Іван Калита
Недавно відбулася таємна нарада за участю Гриневич, Новосад , Совсун , стадного і к‘ , керівників фонду Відродження , на якій розроблялися заходи щодо дискридитаціі нового міністра освіти .... Планується залучення студентів, пікети , провокації , брудометання в ЗМІ . Як вам , педагоги, такі дії « моральних» борців... за гранти???
Наталія Черна
Для Іван Калита: Це кримінал- перешкоджання виконання державних обов’язків групою осіб!
СУМ
Нарада відбувалась 7 термідора у Марсовому провулку 5, на Місяці :)
Коментувати
Олекса
Глава наглядової ради державного "ПриватБанку" отримує по 2 тис. Дол. В день Слава злиденній Україні: слава висококваліфікованим жебракам вченим, вчителям, лікарям, а багатство "любим друзям" влади. Чому, ми платники податків, громадяни України повинні утримувати зарубіжних бариг, партнерів влади Порошенко-Зеленського . Набіса нам така влада? https://ua.112.ua/ekonomika/holova-nahliadovoi-rady-derzhavnoho-pryvatbanku-otrymuie-po-2-tys-dol-v-den-541798.html
Симоненко Оксана
Головна проблема освіти - це совсун, гріневіч, квіт, шаров, стадний, новосат і прочая нечисть.... Вони все трощать.
Евгений Гаев
Для Симоненко Оксана: "Для мышки нет зверя страшнее, чем кошка". А вы всех -- под одну гребенку. Вы хоть понимаете, что названные вами люди -- совершенно разные? Ах да, видимо только Табачник не будет для вас нечистью!
Максим
У них спільне- це нечисть !
Коментувати
Дмитро
3. Викладачів також є багато нечесних. 4. Щодо посад ректорів, то нерівність серед жінок, а якщо серед викладачів, то серед чоловік.
Дмитро
1. Не добавити, що багато СДН в університетах мають старі версії. Їх треба оновити, шоб краще працювали, бо з новою версієб можна підключатись і через додаток з плеймаркету, щавдяки чому відбудеться розвантаження системи. 2. Були ще така категорія, яка весь час давала письмові завдання, а в кінці семестру перед екзаменом проврдила опитування по всьому.
Андрей
Нечего сейчас умничать.Эта дистанционка была не в правовом поле.Зарплату всё должны были получить по форс мажору.Пусть пани совсун сама пойдет поработает дистанционно на эту зарплату.
Олег
Чого ж Вам так нейметься, пані Совсун. Залиште вже освіту в спокої. Мабуть знову захотіла а МОН, так вже немає чого руйнувати.
Випускник
А чому пані Совсун не проаналізувала, який відсоток студентів сільської місцевості взагалі може вийти в інтернет? Чому пані Совсун не цікавить, скільки комп’ютерів треба мати родині викладачів, у якій дистанційно навчаються 2 дітей, і всім 4-м треба мати по комп’ютеру?
Чипінога
Для Випускник: що це Чмо розуміє?
Коментувати
Оксана
Чому ніхто не звертає увагу на те , що під час "карантинно-дистанційного " навчання - плату за навчання ВУЗи вимагають , як за денну форму навчання ??? Адже плата дистанційного навчання коштує значно дешевше !!!
Nina Vasilisovna
Карантин по продемонстрував недолугість частини шкільної освіти і непристосованість ьільше половини учнів . Нездатність батьків відійти від особистого контролю, недовіра учневі, дитині. Бажання зробити напоказ... , А тут нікому на ці цирки дивитися. Ці діточки прийшовши в передвищу освіту з відома чи за вказівкою батьків атявили нп 50-80% свою непридатність до знову таки самоосвіти і самостійності. Тут спрацьовує кількість, бажання набрати студентів для статусу коледжу, для зарплати. Питання якості підготовки залишили в цім списку останнім... А далі ЗНО,яке перекреслило усю без винятку самостійну роботу з інших крім ЗНО предметів . Далі завершення навчання тими хто лишилися, до окремих таки довелось попросити з коледжу і вступ до вишів 3-4рівна. Суцільні домовленості. За це директор має мзду, захистить дисертацію, яку й напишуть. ЗВО за гроші. І вийде у нас педагог, фахівець з дипломом з крит.мінімумом компетенцій. Отак освіта продукує брак. А кілька здібних через товщу неуків з грошима і звчзками так і не зможуть пробитися. Скрізь кумівство, грошики, відкати,. Ось такі реалії освіти. І стаття об’єктивна. А Кому не до вподоби Совсун, то я не бачила ще поки толковіших в мвносвіти.
Владислава
Такі проблеми були й раніше. І їх не карантин виявив... Академічна доброчесність. Та її практично немає, на жаль. Щодо дистанційного навчання, то роз’ясніть будь ласка як лікаря, медсестру, інженера і т.д. можна навчати дистанційно??? Це не добре.
Никодим
Совсун недалека нахаба, без мила лізе в ж.... Ні дня у внз не робила , а поради дає , з ума зійти!! Головний урок- бідна вища освіта виіздить за рахунок ще бідніших викладачів.
:(
Є ще одна проблема, Совсун ніяк не залишить українську освіту в спокої ... пані Совсун, залиште освіту у спокої, бо Ви і Вам подібні її вже до смерті за...реформували! Уявіть собі, чи призначив би Вас з Вашим рехюме хтось у заст.мін.освіти Австрії, Німеччини чи Бельгії? НІ!!! тож, якою б не була солодкою влада, припиняйте тероризувати освітянське середовище ... по сутності Ви не на багато "корисніші" та "ефективніші" ніж табачники і їм подібні ...
за державу
Багато проблем надумані. Методики викладання - лекції, практичні, лабораторні іноді сукупний туторіал, все інше - реферати чи доповіді - це частина з перерахованого. Так звана самостійна робота в більшості не працює і не ефективна. З доброчесністю погоджуюсь. Що до гендерної рівності, то вона більше стосується чоловіків, які в меншості, а не навпаки. Автономія ЗВО поки розглядається як автономія ректорів та їхнього оточення і при відсутності внутрішньої демократії та академічного середовища навіть шкідлива. І взагалі хто вам сказав що Ви володієте цими питаннями?