Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Порядок переведення студента на іншу спеціальність або до іншого закладу вищої освіти

Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Чим врегульований порядок переведення? Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному ЗВО? На якому році навчання дозволяється переводитись? На які спеціальності можна перевестися? Який розмір академічної різниці допустимий для переведення? Як розраховується академічна різниця? На яку форму навчання зараховують студента? Якою є процедура переведення? Які документи потрібні для переведення?

Чим врегульований порядок переведення?

Порядок переведення студентів ЗВО врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України від № 245 від 15.07.96 р.

Окрім цього, ЗВО можуть приймати свої внутрішні нормативні документи, які деталізують порядок переведення. Наприклад, такий документ є в НУ «Львівська політехніка» (ЛП), ВНЗ «Український католицький університет» (УКУ), КНУ імені Тараса Шевченка (КНУ) та ін.

Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному виші?

Інформацію про порядок переведення можна знайти на сайті ЗВО, якщо ж там інформація відсутня або не точна, то можна звернутися до приймальної комісії або деканату відповідного факультету. Процедура переведення у різних ЗВО може мати певні відмінності, тож якщо студент має намір перевестись в інший заклад, то саме туди він повинен звернутися за консультацією.

На якому році навчання дозволяється переводитись?

Згідно з Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, забороняється переведення студентів бакалаврату на перший курс. Тож якщо першокурсник прийшов до висновку, що спеціальність йому не цікава або вирішив змінити ЗВО, то перевестись він зможе лише після завершення першого курсу.

Переведення студентів магістратури як в межах одного навчального закладу, так й в інший заклад вищої освіти допускається лише на іншу спеціалізацію в межах однієї спеціальності.

Нормативними документами навчального закладу можуть встановлюватись додаткові обмеження. Так, наприклад, у КНУ забороняється переведення студентів бакалаврату та магістратури в останньому (випускному) семестрі, а у ЛП забороняється переведення студентів бакалаврату, які навчаються на випускному курсі.

На які спеціальності можна перевестися?

При обранні спеціальності слід враховувати, що для зарахування за новим місцем навчання потрібно ліквідувати академічну різницю, тобто скласти заліки та іспити з тих навчальних дисциплін, які студент не вивчав за попереднім місцем навчання. Якщо попередня та нова спеціальності подібні, то перевестися буде нескладно. Однак, якщо студент обирає спеціальність, яка кардинально відрізняється від попередньої (наприклад, навчався на гуманітарній, а хоче перевестися на природничу) – розмір академічної різниці може бути занадто великий і у переведенні відмовлять.

Який розмір академічної різниці допустимий для переведення?

Згідно з Методичними рекомендаціями МОН, розмір академічної різниці на рік не може перевищувати 20 кредитів (приблизно 6-7 предметів по три кредити). Тобто, якщо студент переводиться після завершення другого курсу, то академічна різниця не може бути більшою ніж 40 кредитів (20 за 1-й курс і 20 за 2-й курс). Деякі ЗВО встановлюють інші граничні розміри, наприклад у КНУ – 12 дисциплін та/або 36 кредитів, в УКУ – 30 кредитів.

Як розраховується академічна різниця?

Для розрахунку академічної різниці студентові, який переводиться на інший факультет або в інший заклад вищої освіти, потрібна академічна довідка з інформацією про складені предмети. Її можна отримати в деканаті факультету, на якому студент навчається. З цією довідкою потрібно звернутись у деканат факультету, на який студент бажає перевестися. Її порівняють з навчальним планом і визначать, які предмети можна зарахувати, а які потрібно скласти.

На яку форму навчання зараховують студента, який переводиться на іншу спеціальність/факультет чи в інший ЗВО?

Студенти, які навчались на бюджеті мають пріоритетне право бути переведеними на бюджет, однак лише за умови наявності вакантних (вільних) місць. Якщо таких місць немає, то можна перевестись на контракт. Тому перед прийняттям рішення про переведення потрібно з’ясувати чи є вакантні бюджетні місця та якою буде вартість навчання у разі переведення на навчання за контрактом.

Студент, який навчається на контрактній формі навчання, може спробувати перевестися на бюджет. Наприклад, у деяких навчальних закладах таке переведення можливе на конкурсних засадах за рейтингом на підставі рішення спеціальної комісії. При прийнятті рішення додатково враховуються: показники успішності студента, його наукові та творчі досягнення, участь у громадському житті університету, відгук органів студентського самоврядування та характеристика від куратора групи.

Якою є процедура переведення?

Переведення студентів здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул та може зайняти кілька тижнів. Тому заяву про переведення варто подавати завчасно. Деякі заклади вищої освіти встановлюють строки для подання такої заяви, наприклад у КНУ заява має бути подана за місяць до дати початку навчання.

Для переведення на іншу спеціальність (факультет) в межах одного навчального закладу студент повинен звернутися із заявою до ректора (директора). Протягом двох тижнів заява повинна бути розглянута, а заявнику – повідомлені умови переведення, а якщо в переведенні відмовлено – причини відмови.

Порядок переведення в інший заклад вищої освіти складніший, оскільки потрібна згода двох ректорів (директорів). Спочатку заява про переведення підписується в ректора того закладу освіти, у якому студент навчається, а потім – подається ректорові закладу, до якого студент має бажання перевестись.

У разі одержання згоди на переведення, студент повинен отримати в деканаті за новим місцем навчання довідку із переліком предметів, які потрібно скласти щоб ліквідувати академічну різницю. Як правило, ліквідувати (скласти) академічну різницю потрібно до початку навчальних занять. Окремі заклади вищої освіти можуть встановлювати інші терміни. Наприклад, в УКУ дозволяється скласти її протягом академічного року після зарахування. Якщо ж студент її не складає – його відраховують.

Які документи потрібні для переведення?

У Положенні про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів згадуються лише два документи: академічна довідка та заява про переведення. Однак, заклади вищої освіти можуть уточнювати перелік необхідних документів. Так, у деяких навчальних закладах потрібно подати: заяву зі згодою ректора та печаткою закладу вищої освіти, в якому особа навчається; копію навчальної картки студента з обов’язковим зазначенням назв дисциплін, кількості кредитів (годин), передбачених на їх вивчення, та форм контролю; копію паспорта та довідки про ідентифікаційний код; копію угоди про навчання (якщо така укладалась).

Освіта.ua
13.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Татьяна
Доброго дня) Скажіть чи можна перевестися з одного факультету на інший в одному ВНЗ, так щоб не втратити державне місце???
Віра
Добрий день. Навчаюсь на 3 курсі, факультет педагогічної освіти. Чи можна перевестись на факультет психології у тому ж навчальному закладі? Якщо так, як це краще зробити? Дякуюю
Ірина
Чи можливе переведення аспірантів з одного ЗВО до іншого на третьому рівні вищої освіти? який нормативний документ це дозволяє? як встановлюється академрізниця, ким вона встановлюється?
Юля
Як можна дізнатись чи є вільні бюджетні місця для того щоб перевестись, наприклад з ТНПУ в ЛДУФК?
Настя
Якщо забрати документи після 1 семестру, університет поверне сплачені кошти за навчання?
сергій
Для Настя: ні
Коментувати
Глухов
Вчуся в НУЛП на "Комп.інженерії", навчання дуже складне, адекватних викладачів 1 на 100, всі інші це просто жесть...ходячі неадеквати, особливо викладач Комп.логіки!! словами цього не передати...Тому любий КІшник,який читає це з підірваним пуканом через курсову з КЛ, раджу не гаяти часу, а вже переводитись на іншу спеціальність;);)) Ти спитаєш:"А на яку!?" та на любу блеат, бо це КІ з тим КЛ це така параша;(;((
Кудрявцев
Для Глухов: Доброго дня, погоджуюсь з вашими словами. Перед тим як обрати спеціальність подумайте 1000 разів і не обирайте КІ, особливо в НУ ЛП. Або потрапите у пекло до Глухова пройшовше підготовку в мене!)))
Коментувати
Валерій
Галузь «Комп‘ютерна інженерія» дуже складна так ще й викладачі вставляють палки в колеса,прискіпуючись навіть там,де немає помилок та постійно оновлюючи стандарти. Особливо всі «вдячні» викладачу предмету «Комп‘ютерна логіка»!Тому і задумуємось з друзями про переведення.
Захар
Чи можна після 1 курсу Парамедик (бюджет) перевестись на 1 курс Медицина,і чи є можливість бюджетного місця? Буду дуже вдячний за відповідь.
сергій
Для Захар: та питайте в деканаті
Коментувати
Вадим
Куди з медичного можна звалити? Сране болото. Я бюджетник, не хотілося б оплачувати круглу суму за два роки навчання. Буду радий, якщо хтось побачить моє питання і відповість.
Катя
Для Вадим: те саме, теж на медичному
Галина
Для Вадим: якщо не компенсувати, то будь-куди на контракт
Коментувати
Світлана
Добрий день. Навчаюсь в ВНЗ на спеціальності "право",2-й курс,контракт. Коли вступала ОП була акредитована,але в 2020 році ії не подовжили,відмова в акредитації.Хочу перевестись в інший заклад,на цю ж спеціальність,теж на контракт,но з акредитованой ОП. Це можливо?
Верно
Для Світлана: да, и то быстрей надо делать
Коментувати
Тарас
Поясніть будь- ласка, що означає при наявності вакантних бюджетних місць. Я розумію так , скажімо у ВНЗ є обсяг держзамовлення 25. місць, в рамках всеукраїнського відкритого конкурсу заповнено 20, Значить 5 залишились вакантними, Крім цього десь чув вислів що працює принцип - місце йде за студентом. Невже державі не все одно де платити за бюджетника, там де він вступив, чи в закладі куди хоче перевестись бо попереднє місце виявилось не милим, всі мають право на помилку , тим більше в 17-18 років і ця помилка не може калічити все подальше молоде життя. А можливо вибір попереднього місця був викликаний і не помилкою а відповідними обставинами життя. Тому вважаю , що цей порядок переведення необхідно спростити.
Влад
Для Тарас: Ви не правильно розумієте. 25 у даному випадку означає, що на дану спеціальність університет може прийняти максимум 25 дітей з бюджетним місцем, яке йому надало МОН за широким конкурсом. І це не значить що всі 25 будуть зайняті. Бюджетні місця отримають ті, у кого був прохідний бал. Це може бути максимально 25, а може бути 5, а може не бути жодного бюджетника.Вакантні місця, це коли дитина відмовилася від бюджету і пішла навчатися на контракт в інше місце. Університет не надає місця, тому 5 не може залишитися. Бюджетних місць 20 тому, що ці діти набрали прохідний бал, інші ні, тому у них контракт. Правила одні для всих
Влад
На вакантні місця переводять пільговиків.
тарас
А , якщо дитина , яка хоче перевестись в даний внз ,має високий рейтинговий бал, потраплялала б у перший десяток з тих 20-ти чи 25- ти щасливчиків якщо б вчасно прийняла рішення поступати в даний внз? Чому вона не має права зайняти 21 місце з 25 яке надали ВНЗ на держзамовлення в конкретний ВНЗ. Адже знову ж фраза місце йде за студентом і , якщо він виборов високий рейтинговий бал за результатами ЗНО, то чому не може , змінити з цим балом місце навчання , коли у ВНЗ куди хоче потрапити не заповнений максимальний обсяг держзамовлення ? Джерело ж фінансування цього місця одне- держбюджет. А якщо дитина з багатодітної сімї, з гірського населеного пункту , де мати інвалід другої групи, є ще менші діти ,і змушена була вступити спочатку в інший ВНЗ в силу сімейних обставин, як такий, що знаходиться ближче до домівки. ? Хто може прийняти рішення- дозвіл переведення в інший ВНЗ разом з вибореним правом на бюджетне місце по тій самій спеціальності в рамках всеукраїнського відкритого конкурсу?
Коментувати
Настя
Добрий день. Я навчаюся 1 курсі на бюджеті. Чи можу я перевестися в інший ВУЗ на іншу спеціальність на бюджет? В наступному році
Влад
Для Настя: ні.
Коментувати
Ростислав
Чи можу я після ЗАКІНЧЕННЯ 1 курсу на спеціальності Туризм(бюджет) спробувати перевестись до іншого ВНЗ на спеціальність Історія або Право при наявності там вакантних місць на бюджет ?
Влад
Для Ростислав: ні
Влад
На вакантні місця беруть пільговиків. Якщо таких немає. То самих успішних студентів і це не факт, що будете Ви
Катерина
Чи можу я після 1 -го курсу (навчаюсь по спеціальності Туризм) перевестись на іншу спеціальність в тому самому ВНЗ (Архітектура) на Контракт?
Коментувати
Vlad
Чи можна перевестися з одного напрямку підготовки на інший, у іншому університетів у той самий час.А також чи грає роль те ,що я навчаюся у приватному закладі (якщо це дасть змогу краще зрозуміти ситуацію ,я навчаюся на спеціальності фармація ,на першому курсі в МГУ(Одеса), а хочу перевестися на медицину в Одеський Національний Медичний Університет .Дуже буду вдячний за відповідь
Світлана
Чи реально з медицини перевестися на стоматологію,не важливо на який курс, дуже потрібно.Відпишіть,будь ласка.Це може залежити від університету ?(мова йдеться тільки державного зразку заклади )
OLGA
Для Світлана: Чому хтось повинен шукати інформацію замість тебе? Йди в деканат, вивчай закони, а не грузи інших своїми проблемами
Катерина
Добрий день)Чому ви настільки агресивно відповіли дівчині? Я впевнена у тому,що вона просто хотіла дізнатися інформацію,яка їй потрібна,бо ,можливо,хтось компетентний у цьому міг натрапити на цей сайт і відповісти) Можливо,перед походом у деканат вона хотіла дізнатись інформацію,щоб знати про що говорити) будьте добріші і ввічливіші)
Коментувати
Анастасія
Чи може студент інституту після першого курсу перевестись у інший навчальний заклад на такуж спеціальність?
Ольга
Чи може студент, який навчався в іноземному Виші, після закінчення другого курсу, перевестися у Виш України на третій курс на ту саму спеціальність без результатів ЗНО?
Галина
Для Ольга: ні. ЗУ "Про вищу освіту" передбачає вступ лише через ЗНО і втікти від нього таким способом неможливо.
Коментувати
Марія
Я цьогоріч вступила до Вишу і хочу змінити спеціальність. Ще не почали навчатися. Чи можна перевестись у цьому ж Виші на іншу спеціальність? Предмети ЗНО співпадають, вільні місця у обсязі є
Галина
Для Марія: вступили на бюджет? Якщо так, то Вам держава виділила саме це місце. Переведення можливе лише після І курсу і то у випадку, що там буде вакантне бюджене місце. Якщо мова про контракт, то взнавайте в приймальній комісії. Теоретично не можна, якщо не подавали заяву на ту спеціальність, а практично, якщо приватний виш, то в них можуть бути свої правила
Коментувати
Дарія
Я вступила на факультет "фармація", але хочу перевестися на факультет "стоматологія" в цьому вузі де і начаюсь. Чи можливо це?
Галина
Для Дарія: будь-які переведення можливі лише після закінчення І курсу
Коментувати
Валентина
Якщо абітурієнти, рекондовані на бюджет, не подали оригінали заяв, то хто наступний в черзі на бюджетне місце, яке звільнилося. Той, хто наступний в рейтингу чи той, хто подав документи на контракт?
Олександр
Для Валентина: Той, хто має пільги
Тарас
А якщо пільговиків немає?
Коментувати