Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Порядок переведення студента на іншу спеціальність або до іншого закладу вищої освіти

Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Чим врегульований порядок переведення? Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному ЗВО? На якому році навчання дозволяється переводитись? На які спеціальності можна перевестися? Який розмір академічної різниці допустимий для переведення? Як розраховується академічна різниця? На яку форму навчання зараховують студента? Якою є процедура переведення? Які документи потрібні для переведення?

Чим врегульований порядок переведення?

Порядок переведення студентів ЗВО врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України від № 245 від 15.07.96 р.

Окрім цього, ЗВО можуть приймати свої внутрішні нормативні документи, які деталізують порядок переведення. Наприклад, такий документ є в НУ «Львівська політехніка» (ЛП), ВНЗ «Український католицький університет» (УКУ), КНУ імені Тараса Шевченка (КНУ) та ін.

Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному виші?

Інформацію про порядок переведення можна знайти на сайті ЗВО, якщо ж там інформація відсутня або не точна, то можна звернутися до приймальної комісії або деканату відповідного факультету. Процедура переведення у різних ЗВО може мати певні відмінності, тож якщо студент має намір перевестись в інший заклад, то саме туди він повинен звернутися за консультацією.

На якому році навчання дозволяється переводитись?

Згідно з Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, забороняється переведення студентів бакалаврату на перший курс. Тож якщо першокурсник прийшов до висновку, що спеціальність йому не цікава або вирішив змінити ЗВО, то перевестись він зможе лише після завершення першого курсу.

Переведення студентів магістратури як в межах одного навчального закладу, так й в інший заклад вищої освіти допускається лише на іншу спеціалізацію в межах однієї спеціальності.

Нормативними документами навчального закладу можуть встановлюватись додаткові обмеження. Так, наприклад, у КНУ забороняється переведення студентів бакалаврату та магістратури в останньому (випускному) семестрі, а у ЛП забороняється переведення студентів бакалаврату, які навчаються на випускному курсі.

На які спеціальності можна перевестися?

При обранні спеціальності слід враховувати, що для зарахування за новим місцем навчання потрібно ліквідувати академічну різницю, тобто скласти заліки та іспити з тих навчальних дисциплін, які студент не вивчав за попереднім місцем навчання. Якщо попередня та нова спеціальності подібні, то перевестися буде нескладно. Однак, якщо студент обирає спеціальність, яка кардинально відрізняється від попередньої (наприклад, навчався на гуманітарній, а хоче перевестися на природничу) – розмір академічної різниці може бути занадто великий і у переведенні відмовлять.

Який розмір академічної різниці допустимий для переведення?

Згідно з Методичними рекомендаціями МОН, розмір академічної різниці на рік не може перевищувати 20 кредитів (приблизно 6-7 предметів по три кредити). Тобто, якщо студент переводиться після завершення другого курсу, то академічна різниця не може бути більшою ніж 40 кредитів (20 за 1-й курс і 20 за 2-й курс). Деякі ЗВО встановлюють інші граничні розміри, наприклад у КНУ – 12 дисциплін та/або 36 кредитів, в УКУ – 30 кредитів.

Як розраховується академічна різниця?

Для розрахунку академічної різниці студентові, який переводиться на інший факультет або в інший заклад вищої освіти, потрібна академічна довідка з інформацією про складені предмети. Її можна отримати в деканаті факультету, на якому студент навчається. З цією довідкою потрібно звернутись у деканат факультету, на який студент бажає перевестися. Її порівняють з навчальним планом і визначать, які предмети можна зарахувати, а які потрібно скласти.

На яку форму навчання зараховують студента, який переводиться на іншу спеціальність/факультет чи в інший ЗВО?

Студенти, які навчались на бюджеті мають пріоритетне право бути переведеними на бюджет, однак лише за умови наявності вакантних (вільних) місць. Якщо таких місць немає, то можна перевестись на контракт. Тому перед прийняттям рішення про переведення потрібно з’ясувати чи є вакантні бюджетні місця та якою буде вартість навчання у разі переведення на навчання за контрактом.

Студент, який навчається на контрактній формі навчання, може спробувати перевестися на бюджет. Наприклад, у деяких навчальних закладах таке переведення можливе на конкурсних засадах за рейтингом на підставі рішення спеціальної комісії. При прийнятті рішення додатково враховуються: показники успішності студента, його наукові та творчі досягнення, участь у громадському житті університету, відгук органів студентського самоврядування та характеристика від куратора групи.

Якою є процедура переведення?

Переведення студентів здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул та може зайняти кілька тижнів. Тому заяву про переведення варто подавати завчасно. Деякі заклади вищої освіти встановлюють строки для подання такої заяви, наприклад у КНУ заява має бути подана за місяць до дати початку навчання.

Для переведення на іншу спеціальність (факультет) в межах одного навчального закладу студент повинен звернутися із заявою до ректора (директора). Протягом двох тижнів заява повинна бути розглянута, а заявнику – повідомлені умови переведення, а якщо в переведенні відмовлено – причини відмови.

Порядок переведення в інший заклад вищої освіти складніший, оскільки потрібна згода двох ректорів (директорів). Спочатку заява про переведення підписується в ректора того закладу освіти, у якому студент навчається, а потім – подається ректорові закладу, до якого студент має бажання перевестись.

У разі одержання згоди на переведення, студент повинен отримати в деканаті за новим місцем навчання довідку із переліком предметів, які потрібно скласти щоб ліквідувати академічну різницю. Як правило, ліквідувати (скласти) академічну різницю потрібно до початку навчальних занять. Окремі заклади вищої освіти можуть встановлювати інші терміни. Наприклад, в УКУ дозволяється скласти її протягом академічного року після зарахування. Якщо ж студент її не складає – його відраховують.

Які документи потрібні для переведення?

У Положенні про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів згадуються лише два документи: академічна довідка та заява про переведення. Однак, заклади вищої освіти можуть уточнювати перелік необхідних документів. Так, у деяких навчальних закладах потрібно подати: заяву зі згодою ректора та печаткою закладу вищої освіти, в якому особа навчається; копію навчальної картки студента з обов’язковим зазначенням назв дисциплін, кількості кредитів (годин), передбачених на їх вивчення, та форм контролю; копію паспорта та довідки про ідентифікаційний код; копію угоди про навчання (якщо така укладалась).

Для отримання оперативної інформації про проведення вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
13.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Денис
Доброго дня, а можна перевестись з Львівського національного університету природокористування до Львівського торгівельно-економічного університету, після 1 курсу?(на ту саму спеціальність)
Галина
Для Денис: теоретично можна. А взагалі це питання до них.
Коментувати
Макс
Доброго дня,а можна перевестись з торговельно-економічного інституту до медичного університету?
Тетяна
Добрий день, чи можна перевестися на інший факультет після 1 семестру другого курсу чи потрібно все ж така закінчити 2 курс?
Лілія
Чи можливо перевестися на ту саму спеціальність у інший медичний виш на бюджет , коли навчаюся на бюджеті?
Лілія
Чи можливо перевестися на бюджет , коли на вчаюся на бюджеті на педіатрію( на ній ф навчаюся) лише в інший медичний виш?
Вікторія
Чи можливо перевестися після першого курсу за кордон на другий курсу ,і що для цього потрібно якщо так ?
Анкушина Валентина
чи можна перевестись після 1 семестру/курсу в інший зво на ту ж спеціальність на бюджетне місце, якщо в попередньому закладі я також навчалась на бюджетному місці?
Галина
Для Анкушина Валентина: бюджетне місце при переведенні не зберігається
Анкушина Валентина
а якщо буде вакантне місце?
Коментувати
Христина
Добрий день! Цього року вступила на 1 курс бакалаврату в ЛНУ на юридичний факультет чи можна після 1 курсу перевестись на філологічний факультет у цей же ВНЗ чи у Дрогобицький державний педагогічний університет якщо буде бюджетне місце?
Галина
Для Христина: переводять завжди на контракт.
Галина
Для Христина: забула додати. На бюджетне місце, якщо воно з’явиться переведуть не людину з іншої спеціальності, а з цієї ж групи з контракту за успіхи у навчанні або за пільгами
Коментувати
Христина
Добрий день Чи можу я перевестись з медичного коледжу в музичний? Якщо я навчалась у музичному, але забрала документи, бт після 2 курсу вступила в медичний коледж.
Галина
Для Христина: взагалі не зрозуміле питання. Ви ж самі пишете, що забрали документи з одного і вступили до іншого. То до чого тут переведення?
Коментувати
tov1975
Добрий день. Підскажіть будь- ласка, яким чином я можу перевестися із Вінницького НМУ(зараз студентка 6-го курсу медичного факультету) в медичний університет Польщі. Попередньо польський заклад надав перелік документів для зарахування (заклад зарахує на навчання при умові правильної подачі документів). Зараз перебуваю за кордоном
Галина
Для tov1975: Не існує системи переведення в іноземний Виш. Ви можете лише в нього вступити. Якщо вони Вас приймають, то в чому проблема? Вам же надали перелік документів
Коментувати
Олександр
Чи можна після першого курсу біотехнології та біоінженері перевестись на фармація в межах одного факультету на бюджет з бюджету
Вікторія
Чи можливо перевестись з лікувального факультету на стоматолошічний? Закінчила 3 курс.
Олеся
Чи реально перевестися після 1-го курсу з Філології в ЛНУ на комп’ютерні технології в ЛП?
Vlad9n
Я закінчив 1 курс "Історія та Археологія", відучився перший семестр 2 курсу, але до сесії відрахувався, зараз хочу вступити на другий курс іншого закладу, та іншої спеціальності. Чи зможу я це зробити?
Віталій
Доброго вечора, підкажіть, чи можна перейти з міжнародних відносин на міжнародні економічні відносини?
Роман
Доброго вечора, навчаюся на економічному факультеті, хочу перевестися на історичний,коли можна це зробити
Олексій
Добрий вечір! Навчаюся на освітній програмі в одному факультеті, її розформовують і об’єднують з іншою освітньою програмою в іншому факультеті. Я маю бажання перевестися, із-за того, що я не маю бажання примусово продовжити навчання за іншою освітньою програмою. Чи я зможу перевестися, щоб бюджетне місце збереглося? Бо не моя вина, що кафедру розформовують
Наташа
Доброго дня чі можна з фізкультурного факультета перевестися на дошкільний . І коли потрібно написати заяву.
Вікторія
Доброго дня , чи можу я перевестися з одного факультету Дошкільна освіта , на іншу Фізична культура , в тому самому університеті ?
_oksa
Доброго дня,я навчаюся за спеціальністю 072 завершила 3 курс навчання в університеті по контакті також закінчила коледж за спеціальністю 051 по контракті.Чи можна подавати документи на спеціальність 081 на 2 або 3 курс на держ замовлення ?