Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Порядок переведення студента на іншу спеціальність або до іншого закладу вищої освіти

Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Чим врегульований порядок переведення? Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному ЗВО? На якому році навчання дозволяється переводитись? На які спеціальності можна перевестися? Який розмір академічної різниці допустимий для переведення? Як розраховується академічна різниця? На яку форму навчання зараховують студента? Якою є процедура переведення? Які документи потрібні для переведення?

Чим врегульований порядок переведення?

Порядок переведення студентів ЗВО врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України від № 245 від 15.07.96 р.

Окрім цього, ЗВО можуть приймати свої внутрішні нормативні документи, які деталізують порядок переведення. Наприклад, такий документ є в НУ «Львівська політехніка» (ЛП), ВНЗ «Український католицький університет» (УКУ), КНУ імені Тараса Шевченка (КНУ) та ін.

Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному виші?

Інформацію про порядок переведення можна знайти на сайті ЗВО, якщо ж там інформація відсутня або не точна, то можна звернутися до приймальної комісії або деканату відповідного факультету. Процедура переведення у різних ЗВО може мати певні відмінності, тож якщо студент має намір перевестись в інший заклад, то саме туди він повинен звернутися за консультацією.

На якому році навчання дозволяється переводитись?

Згідно з Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, забороняється переведення студентів бакалаврату на перший курс. Тож якщо першокурсник прийшов до висновку, що спеціальність йому не цікава або вирішив змінити ЗВО, то перевестись він зможе лише після завершення першого курсу.

Переведення студентів магістратури як в межах одного навчального закладу, так й в інший заклад вищої освіти допускається лише на іншу спеціалізацію в межах однієї спеціальності.

Нормативними документами навчального закладу можуть встановлюватись додаткові обмеження. Так, наприклад, у КНУ забороняється переведення студентів бакалаврату та магістратури в останньому (випускному) семестрі, а у ЛП забороняється переведення студентів бакалаврату, які навчаються на випускному курсі.

На які спеціальності можна перевестися?

При обранні спеціальності слід враховувати, що для зарахування за новим місцем навчання потрібно ліквідувати академічну різницю, тобто скласти заліки та іспити з тих навчальних дисциплін, які студент не вивчав за попереднім місцем навчання. Якщо попередня та нова спеціальності подібні, то перевестися буде нескладно. Однак, якщо студент обирає спеціальність, яка кардинально відрізняється від попередньої (наприклад, навчався на гуманітарній, а хоче перевестися на природничу) – розмір академічної різниці може бути занадто великий і у переведенні відмовлять.

Який розмір академічної різниці допустимий для переведення?

Згідно з Методичними рекомендаціями МОН, розмір академічної різниці на рік не може перевищувати 20 кредитів (приблизно 6-7 предметів по три кредити). Тобто, якщо студент переводиться після завершення другого курсу, то академічна різниця не може бути більшою ніж 40 кредитів (20 за 1-й курс і 20 за 2-й курс). Деякі ЗВО встановлюють інші граничні розміри, наприклад у КНУ – 12 дисциплін та/або 36 кредитів, в УКУ – 30 кредитів.

Як розраховується академічна різниця?

Для розрахунку академічної різниці студентові, який переводиться на інший факультет або в інший заклад вищої освіти, потрібна академічна довідка з інформацією про складені предмети. Її можна отримати в деканаті факультету, на якому студент навчається. З цією довідкою потрібно звернутись у деканат факультету, на який студент бажає перевестися. Її порівняють з навчальним планом і визначать, які предмети можна зарахувати, а які потрібно скласти.

На яку форму навчання зараховують студента, який переводиться на іншу спеціальність/факультет чи в інший ЗВО?

Студенти, які навчались на бюджеті мають пріоритетне право бути переведеними на бюджет, однак лише за умови наявності вакантних (вільних) місць. Якщо таких місць немає, то можна перевестись на контракт. Тому перед прийняттям рішення про переведення потрібно з’ясувати чи є вакантні бюджетні місця та якою буде вартість навчання у разі переведення на навчання за контрактом.

Студент, який навчається на контрактній формі навчання, може спробувати перевестися на бюджет. Наприклад, у деяких навчальних закладах таке переведення можливе на конкурсних засадах за рейтингом на підставі рішення спеціальної комісії. При прийнятті рішення додатково враховуються: показники успішності студента, його наукові та творчі досягнення, участь у громадському житті університету, відгук органів студентського самоврядування та характеристика від куратора групи.

Якою є процедура переведення?

Переведення студентів здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул та може зайняти кілька тижнів. Тому заяву про переведення варто подавати завчасно. Деякі заклади вищої освіти встановлюють строки для подання такої заяви, наприклад у КНУ заява має бути подана за місяць до дати початку навчання.

Для переведення на іншу спеціальність (факультет) в межах одного навчального закладу студент повинен звернутися із заявою до ректора (директора). Протягом двох тижнів заява повинна бути розглянута, а заявнику – повідомлені умови переведення, а якщо в переведенні відмовлено – причини відмови.

Порядок переведення в інший заклад вищої освіти складніший, оскільки потрібна згода двох ректорів (директорів). Спочатку заява про переведення підписується в ректора того закладу освіти, у якому студент навчається, а потім – подається ректорові закладу, до якого студент має бажання перевестись.

У разі одержання згоди на переведення, студент повинен отримати в деканаті за новим місцем навчання довідку із переліком предметів, які потрібно скласти щоб ліквідувати академічну різницю. Як правило, ліквідувати (скласти) академічну різницю потрібно до початку навчальних занять. Окремі заклади вищої освіти можуть встановлювати інші терміни. Наприклад, в УКУ дозволяється скласти її протягом академічного року після зарахування. Якщо ж студент її не складає – його відраховують.

Які документи потрібні для переведення?

У Положенні про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів згадуються лише два документи: академічна довідка та заява про переведення. Однак, заклади вищої освіти можуть уточнювати перелік необхідних документів. Так, у деяких навчальних закладах потрібно подати: заяву зі згодою ректора та печаткою закладу вищої освіти, в якому особа навчається; копію навчальної картки студента з обов’язковим зазначенням назв дисциплін, кількості кредитів (годин), передбачених на їх вивчення, та форм контролю; копію паспорта та довідки про ідентифікаційний код; копію угоди про навчання (якщо така укладалась).

Освіта.ua
13.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Чи можна переводитись у інший виш із академзаборгованістю?
Святослав
Чи можна перевестися з заочної форми право 081 з МАУП до іншого вишу за 6 місяців до закінчення?
Андрій
Скажіть будь ласка, чи можливо перевестись с біологічного факультету на психологічний того же самого вузу після першого курсу?
Олександра
Навчаюсь на бюджеті чи можу я перевестися в інший заклад на туж спеціальність теж бюджет ???
Міша
Привіт,чи можна перевестися з 2-го курсу готельно-ресторанної справи в інший універ на історичний факультет при цьому потрапити на третій курс,чи потрібно буде з першого курсу починати?
Галина
Для Міша: взнавайте яка буде академічна різниця. теоретично можна, але якщо академрізниця велика. то відмовлять
Коментувати
Володимир
Чи зможу я перевестись у інший вищий навчальний заклад якщо маю академзаборгованість?
Ігор
Чи можна дізнатись які строки подачі заяви на переведення, коли взагалі писати заяву і її подавати
Даня
Чи можливо перевестись після 1 курсу з Готельно-Ресторанної справи на Агрономію на 2 курс? Чи треба на 1 вступати
Олена
Доброго дня. Чи можна перевести студента після другого курсу ( навчається на контракті)на ту ж спеціальність, тільки у військовий внз?
Ірина
Чи може студент другого курсу перевестись в другий вуз з бюджету на заочну форму.якщо має не закриту сесію.перший семестр.
Зоряна
Доброго дня, дочка планує перевестись на інший факультет /НУ ЛР/СКАЖІТЬ, БУДЬ ЛАСКА, ЧИ Є ЯКІСЬ РИЗИКИ ПРИ ПЕРЕВЕДЕННІ / ЧИ НЕ МОЖЕ БУТИ ТАК ЩО З ФАКУЛЬТЕТУ ДЕ НАВЧВЄТЬСЯ ВІДРАХУЮТЬ, А КУДИ ПЛАНУЄ ПЕРЕВЕСТИСЬ НЕ ПРИЙМУТЬ /ДУЖЕ ПЕРЕЖИВАЮ, БО НЕ ЗНАЮ ЯКІ Є ПІДВОДНІ МОМЕНТИ ДЯКУЮ, ХТО МОЖЕ ЩОСЬ ЗНАТИ, ХТО ПЕРЕВОДИВСЯ ЧЕКАЮ ВІДПОВІДІ
Катерина
Чи можна перевестись на 4-й курс з спеціальності Публічне управління та адміністрування на факультет права( юридичний), я на заочній формі навчання, і яка буде ціна навчання , чи лишиться вартість навчання така як в групі в яку я переведусь на право? Чи буде вартість навчання яка зараз для тих хто вступає в цьому році , якщо шо ціна там не маленька!!!
090
Для Катерина: питайте у виші
Влад
Ціна буде нова, цьогорічна. А чи можна перевестись, то питання не сюди
Коментувати
Віка
Навчаюсь на бюджеті чи можу я перевестися в інший заклад на туж спеціальність теж бюджет ???
Татьяна
Доброго дня) Скажіть чи можна перевестися з одного факультету на інший в одному ВНЗ, так щоб не втратити державне місце???
Віра
Добрий день. Навчаюсь на 3 курсі, факультет педагогічної освіти. Чи можна перевестись на факультет психології у тому ж навчальному закладі? Якщо так, як це краще зробити? Дякуюю
Ірина
Чи можливе переведення аспірантів з одного ЗВО до іншого на третьому рівні вищої освіти? який нормативний документ це дозволяє? як встановлюється академрізниця, ким вона встановлюється?
Юля
Як можна дізнатись чи є вільні бюджетні місця для того щоб перевестись, наприклад з ТНПУ в ЛДУФК?
Настя
Якщо забрати документи після 1 семестру, університет поверне сплачені кошти за навчання?
сергій
Для Настя: ні
Коментувати
Глухов
Вчуся в НУЛП на "Комп.інженерії", навчання дуже складне, адекватних викладачів 1 на 100, всі інші це просто жесть...ходячі неадеквати, особливо викладач Комп.логіки!! словами цього не передати...Тому любий КІшник,який читає це з підірваним пуканом через курсову з КЛ, раджу не гаяти часу, а вже переводитись на іншу спеціальність;);)) Ти спитаєш:"А на яку!?" та на любу блеат, бо це КІ з тим КЛ це така параша;(;((
Кудрявцев
Для Глухов: Доброго дня, погоджуюсь з вашими словами. Перед тим як обрати спеціальність подумайте 1000 разів і не обирайте КІ, особливо в НУ ЛП. Або потрапите у пекло до Глухова пройшовше підготовку в мене!)))
Коментувати
Валерій
Галузь «Комп‘ютерна інженерія» дуже складна так ще й викладачі вставляють палки в колеса,прискіпуючись навіть там,де немає помилок та постійно оновлюючи стандарти. Особливо всі «вдячні» викладачу предмету «Комп‘ютерна логіка»!Тому і задумуємось з друзями про переведення.