Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Порядок переведення студента на іншу спеціальність або до іншого закладу вищої освіти

Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Чим врегульований порядок переведення? Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному ЗВО? На якому році навчання дозволяється переводитись? На які спеціальності можна перевестися? Який розмір академічної різниці допустимий для переведення? Як розраховується академічна різниця? На яку форму навчання зараховують студента? Якою є процедура переведення? Які документи потрібні для переведення?

Чим врегульований порядок переведення?

Порядок переведення студентів ЗВО врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України від № 245 від 15.07.96 р.

Окрім цього, ЗВО можуть приймати свої внутрішні нормативні документи, які деталізують порядок переведення. Наприклад, такий документ є в НУ «Львівська політехніка» (ЛП), ВНЗ «Український католицький університет» (УКУ), КНУ імені Тараса Шевченка (КНУ) та ін.

Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному виші?

Інформацію про порядок переведення можна знайти на сайті ЗВО, якщо ж там інформація відсутня або не точна, то можна звернутися до приймальної комісії або деканату відповідного факультету. Процедура переведення у різних ЗВО може мати певні відмінності, тож якщо студент має намір перевестись в інший заклад, то саме туди він повинен звернутися за консультацією.

На якому році навчання дозволяється переводитись?

Згідно з Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, забороняється переведення студентів бакалаврату на перший курс. Тож якщо першокурсник прийшов до висновку, що спеціальність йому не цікава або вирішив змінити ЗВО, то перевестись він зможе лише після завершення першого курсу.

Переведення студентів магістратури як в межах одного навчального закладу, так й в інший заклад вищої освіти допускається лише на іншу спеціалізацію в межах однієї спеціальності.

Нормативними документами навчального закладу можуть встановлюватись додаткові обмеження. Так, наприклад, у КНУ забороняється переведення студентів бакалаврату та магістратури в останньому (випускному) семестрі, а у ЛП забороняється переведення студентів бакалаврату, які навчаються на випускному курсі.

На які спеціальності можна перевестися?

При обранні спеціальності слід враховувати, що для зарахування за новим місцем навчання потрібно ліквідувати академічну різницю, тобто скласти заліки та іспити з тих навчальних дисциплін, які студент не вивчав за попереднім місцем навчання. Якщо попередня та нова спеціальності подібні, то перевестися буде нескладно. Однак, якщо студент обирає спеціальність, яка кардинально відрізняється від попередньої (наприклад, навчався на гуманітарній, а хоче перевестися на природничу) – розмір академічної різниці може бути занадто великий і у переведенні відмовлять.

Який розмір академічної різниці допустимий для переведення?

Згідно з Методичними рекомендаціями МОН, розмір академічної різниці на рік не може перевищувати 20 кредитів (приблизно 6-7 предметів по три кредити). Тобто, якщо студент переводиться після завершення другого курсу, то академічна різниця не може бути більшою ніж 40 кредитів (20 за 1-й курс і 20 за 2-й курс). Деякі ЗВО встановлюють інші граничні розміри, наприклад у КНУ – 12 дисциплін та/або 36 кредитів, в УКУ – 30 кредитів.

Як розраховується академічна різниця?

Для розрахунку академічної різниці студентові, який переводиться на інший факультет або в інший заклад вищої освіти, потрібна академічна довідка з інформацією про складені предмети. Її можна отримати в деканаті факультету, на якому студент навчається. З цією довідкою потрібно звернутись у деканат факультету, на який студент бажає перевестися. Її порівняють з навчальним планом і визначать, які предмети можна зарахувати, а які потрібно скласти.

На яку форму навчання зараховують студента, який переводиться на іншу спеціальність/факультет чи в інший ЗВО?

Студенти, які навчались на бюджеті мають пріоритетне право бути переведеними на бюджет, однак лише за умови наявності вакантних (вільних) місць. Якщо таких місць немає, то можна перевестись на контракт. Тому перед прийняттям рішення про переведення потрібно з’ясувати чи є вакантні бюджетні місця та якою буде вартість навчання у разі переведення на навчання за контрактом.

Студент, який навчається на контрактній формі навчання, може спробувати перевестися на бюджет. Наприклад, у деяких навчальних закладах таке переведення можливе на конкурсних засадах за рейтингом на підставі рішення спеціальної комісії. При прийнятті рішення додатково враховуються: показники успішності студента, його наукові та творчі досягнення, участь у громадському житті університету, відгук органів студентського самоврядування та характеристика від куратора групи.

Якою є процедура переведення?

Переведення студентів здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул та може зайняти кілька тижнів. Тому заяву про переведення варто подавати завчасно. Деякі заклади вищої освіти встановлюють строки для подання такої заяви, наприклад у КНУ заява має бути подана за місяць до дати початку навчання.

Для переведення на іншу спеціальність (факультет) в межах одного навчального закладу студент повинен звернутися із заявою до ректора (директора). Протягом двох тижнів заява повинна бути розглянута, а заявнику – повідомлені умови переведення, а якщо в переведенні відмовлено – причини відмови.

Порядок переведення в інший заклад вищої освіти складніший, оскільки потрібна згода двох ректорів (директорів). Спочатку заява про переведення підписується в ректора того закладу освіти, у якому студент навчається, а потім – подається ректорові закладу, до якого студент має бажання перевестись.

У разі одержання згоди на переведення, студент повинен отримати в деканаті за новим місцем навчання довідку із переліком предметів, які потрібно скласти щоб ліквідувати академічну різницю. Як правило, ліквідувати (скласти) академічну різницю потрібно до початку навчальних занять. Окремі заклади вищої освіти можуть встановлювати інші терміни. Наприклад, в УКУ дозволяється скласти її протягом академічного року після зарахування. Якщо ж студент її не складає – його відраховують.

Які документи потрібні для переведення?

У Положенні про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів згадуються лише два документи: академічна довідка та заява про переведення. Однак, заклади вищої освіти можуть уточнювати перелік необхідних документів. Так, у деяких навчальних закладах потрібно подати: заяву зі згодою ректора та печаткою закладу вищої освіти, в якому особа навчається; копію навчальної картки студента з обов’язковим зазначенням назв дисциплін, кількості кредитів (годин), передбачених на їх вивчення, та форм контролю; копію паспорта та довідки про ідентифікаційний код; копію угоди про навчання (якщо така укладалась).

Освіта.ua
13.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Галина
Чи можна з польського вузу перевестись на навчання в Україну на ту ж спеціальність?
Артем
Чи можна подати про вступ в навчальний заклад коли вже навчаєшся на 1 курсі у іншому навчальному закладі ? Чи прийдеться вчитися знову за 1 курс у другому закладі?
Галина
Для Артем: Ви про що взагалі питаєте? Якщо вчишся, то можна вступати знову (але, якщо вчишся зараз на ьбджеті, та можна вступати на контракт, або відшкодовувати попередній контракт). Чи Ви хочете переводитись , а не вступати? Бо якщо вступатимете, то звісно будуте знову вчитись на 1 курсі.
Коментувати
Дар'я
Чи можна перевестися з коледжу після першого курсу в інший вищий навчальний заклад?
Марія
Чи можу я перевестись в інший вуз на спеціальність "правоохорона діяльність" якщо на даний момент навчаюсь на спеціальності "публічне управління та адміністрування"?
Ярослав
Чи можна перевестись на заочне навчання в університеті і подати документи також ще в інший універ, тобто начатись на заочному і на очному одночасно в різних універах?
Ірина
Доброго дня. Чи можна перевестись з магістратури заочної форми навчання (1.6) (спеціальність Право 081) в інший ВНЗ на денну форму на Право 081? Після якого терміну можна переводитись?
lesya198204@gmail.com
Доброго дня. Навчаюся в ЧНУ ім. Богдана Хмельницького 2 курс магістратури дошкільна + початкова освіта. Чи можу перевестися в цьому ж університеті на факультет "Біологія середня освіта"
Діма Панасюк
Навчаюся в НаУКМА 2 курс Екологія чи можу я перевестися в інший ВНЗ після першого семестру. Але в мене є один переслух на весняний семестр за перший курс. Чи можу я перевестися в інший інститут??
Галина
Для Діма Панасюк: "переслух"? Це що таке?
Коментувати
Денис
Доброго ранку, навчають на першому курсі за ОП ’ФІЛОЛОГІЯ’ на контракті в одному університеті. В мене запитання, чи можу я перевестись з другого курсу в інший університет за тією ж спеціальністю, але спробувати з контракту вступити на бюджет?
Галина
Для Денис: Так перевестись чи вступити? Ви можете перевестись з одного вишу в інший на контракт. Також можете спробувати в наступному році вступити на 1 курс на бюджет
Денис
Я так зрозумів, що перевестись в інший університет з контракту можна тільки на контракт
Коментувати
Андрій
Добрий день, чи можу я перевестися з юридичного факультету по закінченні 1 курсу в академію СБУ?
Галина
Для Андрій: задавайте це питання в академії сбу. якщо перевестись курсантом на держзамовлення, то навряд
Коментувати
Алла
Чи можна з 4 курсу медичного університету (лікувальна справа) перевестися на заочну форму навчання з іншою спеціальністю? Та на який курс?
Гость
Могу ли я как-то перевестись с программирования. Ибо я осознал что это действительно сложно для меня. Могу ли перевестись например на Специальность спорт и тому прочее без траты бюджета?
MNSK
Можно что-то поискать в извечных категориях Еда - Здоровье - Красота - Смерть, и это правильно, если не думать. А если подумать, и посмотреть сколько получают средние программисты работая дистанционно, то нужно чуть поднажать, выставиться шарящему или учителю-лаборанту за пояснения и проходить курсы онлайн, потому что сейчас Цифровизаторам как никогда нужны программисты, дизайнеры и тестировщики. Не хочешь от 2 тысяч долларов в тепле и по гибкому графику? Надрывайся и гробь здоровье за копейки с 6 утра до 9 вечера. Слушай, думай, ищи варианты, но помни, что выбор был твой.
Галина
Для Гость: Ви на якому курсі це зрозуміли? Переводять лише з 2 курсу. Алк між програмуванням та спортом буде велика академічна різниця. Тим більше, що вступ на спорт через фіз. Іспит. Тому навряд чи таке вдасться. І ще. Що означає фраза "без трати бюджета"? Чійого бюджету? Ви вчитесь на бюджеті і перевестись хочете на бюджет? Ну це навряд. Перевестись на бюджет можна лише туди де є вакантні бюджетні місця. А такі місця зазвичай є на інжинерних спеціальностях, на які вступають, а потім виявляють що нк здатні опанувати вищу математику та фізику, не кажучи вже про спец. Предмети. А Ви навряд чи захочите перевестист наприклад на машинобудування
Все по плану
Без проблем - ЗСУ
Коментувати
Євчук Михайло Стефанович
Доброго дня Підкажіть будласка вступив в коледж на заочно після впу на 2 роки ,після 1 року навчання здав зно хочу вступити в університет на заочно на який курс прийдуть. Спеціальність таж сама.
Галина
Для Євчук Михайло Стефанович: якщо будете вступати після коледжу на ту саму спеціальність, то вступ на 2, 3 курс або 1 курс за скороченою програмою. Подивіттся в базі єдбо по вишам
Коментувати
Таня
Доброго дня! Скажіть будь ласка, чи можна перевестись з міжнародного права на право на 2 курсі?
Віка
Вітаю! Скажіть, будь ласка, чи можна одночасно вчитися в коледжі та університеті? Зараз навчаюся на бюджеті у внз, чи можна тут перевестися на заочну форму і паралельно вступити на бюджет у коледж?
Галина
Для Віка: ні не можна.
Все по плану
Будь які платні, із платною сертифікацією чи безкоштовні онлайн курси провідних вишів.
Коментувати
Максим Broud
Добрий день! Я навчаюсь на бюджеті на спеціальності Інформаційна архівна бібліотечна справа, і хочу перевестись на менеджера або на фінансистана економічному факультеті. Мені потрібно докладати математику і йти з 1го курсу знову поступати,чи можна доскласти матем і перевестись вже на 2гий курс на менеджера або на фінансистана ?
Іван
Для Максим Broud: Залежить від академрізниці,яка виникне при переході,зв,яжіться з деканатом факультету , куди бажаєте перевестися
Коментувати
Яна
Добрий день, чи можу я перевестись з одного коледжу в інший коледж, після першого семестра?
Xayc
Обычно по согласованию сторон (администрации учебных заведений и плательщика + академразница), положительной характеристике и уважительной причине (переезд, уход за родственником, в связи с работой и т.д.).
Коментувати
Марія
Добрий день. Можливо перевестись з другого курсу у інший вуз через рік, при тому що забираю документи з свого вузу цього року?
Іван
Боюся, що не зможу перевестися до іншого вишу на іншу спеціальність через велику академрізницю, підкажіть,будь ласка, можливо існують інші варіанти, не хотілося б знову вступати на перший курс, буду дуже вдячний за відповідь.
Профессор
Для Іван: третий вариант - не поступать вообще и не морочить никому голову, нет мозгов, работайте руками.
Андрей
Для Іван: Если сейчас учитесь 4 курсе, то оптимальнее всего доучиться и получить диплом бакалавра, а затем поступить в магистратуру по другой специальности (или если НЕ сможете сдать ЕВЭ по иностранному языку - то поступить снова на бакалавра, но уже при наличии диплома бакалавра учиться нужно будет 1 год 10 мес. или 0 лет 10 мес.). Если сейчас учитесь на 2 курсе - переводитесь на др. специальность. Если учитесь на 3 курсе - сами думайте что лучше: доучиться или переводиться.
Іван
Уважаемый пользователь с ником Профессор, любопытно узнать, как вы определили есть ли у меня мозги, я интересуюсь этим вопросом,потому что если большая академразница,то могут отказать в переводе, мозги у меня есть, поверьте , судя по тому что вы не способны вникнуть в 3 строчки с совершенно "тупым " простым текстом, то их нет у Вас.
Коментувати
Надя
Доброго дня.Чи можна з університету перевестися в коледж на ту саму спеціальність. Не той рівень навчання,не потягне.?
Галина
Для Надя: перевестись можна лише в межах одного навчального рівня. Університет і коледж надають різні освітні рівні
Коментувати