Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Порядок переведення студента на іншу спеціальність або до іншого закладу вищої освіти

Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Чим врегульований порядок переведення? Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному ЗВО? На якому році навчання дозволяється переводитись? На які спеціальності можна перевестися? Який розмір академічної різниці допустимий для переведення? Як розраховується академічна різниця? На яку форму навчання зараховують студента? Якою є процедура переведення? Які документи потрібні для переведення?

Чим врегульований порядок переведення?

Порядок переведення студентів ЗВО врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України від № 245 від 15.07.96 р.

Окрім цього, ЗВО можуть приймати свої внутрішні нормативні документи, які деталізують порядок переведення. Наприклад, такий документ є в НУ «Львівська політехніка» (ЛП), ВНЗ «Український католицький університет» (УКУ), КНУ імені Тараса Шевченка (КНУ) та ін.

Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному виші?

Інформацію про порядок переведення можна знайти на сайті ЗВО, якщо ж там інформація відсутня або не точна, то можна звернутися до приймальної комісії або деканату відповідного факультету. Процедура переведення у різних ЗВО може мати певні відмінності, тож якщо студент має намір перевестись в інший заклад, то саме туди він повинен звернутися за консультацією.

На якому році навчання дозволяється переводитись?

Згідно з Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, забороняється переведення студентів бакалаврату на перший курс. Тож якщо першокурсник прийшов до висновку, що спеціальність йому не цікава або вирішив змінити ЗВО, то перевестись він зможе лише після завершення першого курсу.

Переведення студентів магістратури як в межах одного навчального закладу, так й в інший заклад вищої освіти допускається лише на іншу спеціалізацію в межах однієї спеціальності.

Нормативними документами навчального закладу можуть встановлюватись додаткові обмеження. Так, наприклад, у КНУ забороняється переведення студентів бакалаврату та магістратури в останньому (випускному) семестрі, а у ЛП забороняється переведення студентів бакалаврату, які навчаються на випускному курсі.

На які спеціальності можна перевестися?

При обранні спеціальності слід враховувати, що для зарахування за новим місцем навчання потрібно ліквідувати академічну різницю, тобто скласти заліки та іспити з тих навчальних дисциплін, які студент не вивчав за попереднім місцем навчання. Якщо попередня та нова спеціальності подібні, то перевестися буде нескладно. Однак, якщо студент обирає спеціальність, яка кардинально відрізняється від попередньої (наприклад, навчався на гуманітарній, а хоче перевестися на природничу) – розмір академічної різниці може бути занадто великий і у переведенні відмовлять.

Який розмір академічної різниці допустимий для переведення?

Згідно з Методичними рекомендаціями МОН, розмір академічної різниці на рік не може перевищувати 20 кредитів (приблизно 6-7 предметів по три кредити). Тобто, якщо студент переводиться після завершення другого курсу, то академічна різниця не може бути більшою ніж 40 кредитів (20 за 1-й курс і 20 за 2-й курс). Деякі ЗВО встановлюють інші граничні розміри, наприклад у КНУ – 12 дисциплін та/або 36 кредитів, в УКУ – 30 кредитів.

Як розраховується академічна різниця?

Для розрахунку академічної різниці студентові, який переводиться на інший факультет або в інший заклад вищої освіти, потрібна академічна довідка з інформацією про складені предмети. Її можна отримати в деканаті факультету, на якому студент навчається. З цією довідкою потрібно звернутись у деканат факультету, на який студент бажає перевестися. Її порівняють з навчальним планом і визначать, які предмети можна зарахувати, а які потрібно скласти.

На яку форму навчання зараховують студента, який переводиться на іншу спеціальність/факультет чи в інший ЗВО?

Студенти, які навчались на бюджеті мають пріоритетне право бути переведеними на бюджет, однак лише за умови наявності вакантних (вільних) місць. Якщо таких місць немає, то можна перевестись на контракт. Тому перед прийняттям рішення про переведення потрібно з’ясувати чи є вакантні бюджетні місця та якою буде вартість навчання у разі переведення на навчання за контрактом.

Студент, який навчається на контрактній формі навчання, може спробувати перевестися на бюджет. Наприклад, у деяких навчальних закладах таке переведення можливе на конкурсних засадах за рейтингом на підставі рішення спеціальної комісії. При прийнятті рішення додатково враховуються: показники успішності студента, його наукові та творчі досягнення, участь у громадському житті університету, відгук органів студентського самоврядування та характеристика від куратора групи.

Якою є процедура переведення?

Переведення студентів здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул та може зайняти кілька тижнів. Тому заяву про переведення варто подавати завчасно. Деякі заклади вищої освіти встановлюють строки для подання такої заяви, наприклад у КНУ заява має бути подана за місяць до дати початку навчання.

Для переведення на іншу спеціальність (факультет) в межах одного навчального закладу студент повинен звернутися із заявою до ректора (директора). Протягом двох тижнів заява повинна бути розглянута, а заявнику – повідомлені умови переведення, а якщо в переведенні відмовлено – причини відмови.

Порядок переведення в інший заклад вищої освіти складніший, оскільки потрібна згода двох ректорів (директорів). Спочатку заява про переведення підписується в ректора того закладу освіти, у якому студент навчається, а потім – подається ректорові закладу, до якого студент має бажання перевестись.

У разі одержання згоди на переведення, студент повинен отримати в деканаті за новим місцем навчання довідку із переліком предметів, які потрібно скласти щоб ліквідувати академічну різницю. Як правило, ліквідувати (скласти) академічну різницю потрібно до початку навчальних занять. Окремі заклади вищої освіти можуть встановлювати інші терміни. Наприклад, в УКУ дозволяється скласти її протягом академічного року після зарахування. Якщо ж студент її не складає – його відраховують.

Які документи потрібні для переведення?

У Положенні про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів згадуються лише два документи: академічна довідка та заява про переведення. Однак, заклади вищої освіти можуть уточнювати перелік необхідних документів. Так, у деяких навчальних закладах потрібно подати: заяву зі згодою ректора та печаткою закладу вищої освіти, в якому особа навчається; копію навчальної картки студента з обов’язковим зазначенням назв дисциплін, кількості кредитів (годин), передбачених на їх вивчення, та форм контролю; копію паспорта та довідки про ідентифікаційний код; копію угоди про навчання (якщо така укладалась).

Для отримання оперативної інформації про проведення вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
13.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Діана
Доброго дня, підскажіть, будь ласка, чи можливо переаестися з одного медичного вуха в інший на бюджет?
Артем
Доброго дня, пізкажіть чи можу я повернутися в школу після навчання у ВНЗ та завершивши 1 курс на базі після 9 класу?
Софія
Добрий день,скажіть,будь ласка,чи можу я перевестися з бюджету на іншу спеціальність?
Дмитро
Добрий день,чи можливо в кінці першого курсу перевестись з інституту ІССЗІ КПІ на інший факультет КПІ?
Сергій
Добрий день! Чи можливо перевестися з 1 курсу медичного факультету на 1 курс також медичного факультету в інший університет?
Настя
В цьому році вступила до університету на бюджет, але маленька група, тому заняття будуть лише 2 рази на тиждень. Підкажіть це взагалі нормально? Чи доцільно спробувати вступити у цьому році при додатковому наборі до іншого вишу? Не знаю , що робити?
Галина
Для Настя: додаткового набору на бюджет не існує. Можливість токого можна було передбачити, проаналізувавши вступну кампанію попередніх років
Коментувати
Євгенія
Добрий день, підкажіть, якщо я закінчу 1 й курс у виші та подам документи на перевод до іншого навчального закладу на який курс я потраплю на 1 й чи другий? Переводитися хочу на такуж спеціальність 016 логопедія
Галина
Для Євгенія: на перший курс не переводять. на нього вступають. Якщо будете переводитись, то це буде з 2го на 2й.
Коментувати
Ярослав
Доброго ранку! Чи можливо перевестись зі спеціальності Міжнародні відносини,суспільні комунікації та регіональні студіі на спеціальність міжнародне право у другий університет? Чи відрізняються дуже ці спеціальності? Чи велика,на Вашу думку, академічна різниця?
Ганна
Для Ярослав: Доброго ранку. Навчальні плани й програми курсів цих спеціальностей можна подивитися в розділі "Навчання" на сайті факультету міжнародних відносин ЛНУ. Але в різних університетах навчальні плани можуть мати суттєві відмінності.
Коментувати
Вікторія
Чи потрібно платити за акалемічну довідку? Чи заклад має сам її видати? Тому що в закладі куди я переводжусь сказали що по закону вони мають видати, а мій минулий зво прислав квитанцію на оплату цієї довідки, хоча ніде не пише що її потрібно купувати
Галина
Для Вікторія: Перегляньте підпункт 8 пункту 8 Постанови КМУ від 27 серпня 2010 р. № 796. Так. Виготовлення документів про освіту відноситься до переліку платних послуг.
Коментувати
Марта
Чи можливо перевестись з внутрішніх справ в Нюу Ярослава мудрого після першого курсу? Та чи переведуть на наступний курс чи на перший?
Надія
Чи можна перевестися з медицини на медицину на контракт, якщо в університеті де навчаєшся регіональний 1.07, а в який хочем перевестися 1.0.
Галина
Для Надія: Ви взагалі в якому році вступали?
Коментувати
Анна
Чи можливо перевестися на другий курс із КНЛУ до КНУ Шевченка (спеціальність одна й та сама: 035 Філологія) за кошти фізичних або юридичних осіб, якщо освітні програми дещо відрізняються? Чи вийде, на вашу думку, позбутися академ. різниці, якщо в КНУ передбачене вивчення двох західноєвропейських мов, а в КНЛУ — однієї (німецька або французька)?
Галина
Для Анна: теоретично можна. Але для цього в Шевченка мають бути місця. Академічна різниця буде обов’язково. І це не лише мова. В кожному виші своя навчальна програма. І в Шевченка могли бути предмети на І курсі, які у Вас не вивчали
Коментувати
Олександр
Чи можна перевестися на другий курс на спеціальність медицина якщо зараз навчаєшся на медичній психології і бал нмт менший 150
Ростислав
Чи можливо перевестись з другого курсу на перший у зв’язку з тим, що не достатньо знань для продовження навчання?
Василь Харченко
Чи можливо перевезтися з Фармакології на Медицину? Галузь знань одна, але в університеті кажуть що це неможливо, тому що на НМТ набрано менше 150 балів
Ганна
Для Василь Харченко: Так і є. Але для можливості вступу на медицину потрібно набрати 150 балів з урахуванням регіонального коефіцієнта. У східних і південних регіонах регіональні коефіцієнти торік становили 1,04 і 1,07, тож у вступників до закладів таких регіонів середньозважений бал НМТ міг бути нижчим ніж 150. (Цього року регіональні коефіцієнти також становлять 1,04 і 1,07, але за регіонами є зміни порівняно з минулим роком.)
Василь Харченко
Дякую
Коментувати
Василь Харченко
Чи можливо перевезтися з Фармакології на Медицину? Галузь знань одна, але в університеті кажуть що це неможливо
Наталія
Яка процедура переведення з КНУ Шевченка до іноземного ЗВО? З 3го курсу на 3й. Перелік документів та терміни їх подачі. Дякую.
Роман
Якщо навчався в одному ВНЗ і отримав освітній ступінь магістра за спеціальністю "Середня освіта (історія)" на бюджетній основі, чи можна вступити до іншого ВНЗ на аспірантуру за спеціальністю "Філософія" також на бюджетній основі?
Ганна
Для Роман: Так, але може бути вимога скласти додаткові вступні випробування (перед складанням основних іспитів).
Коментувати
Влад
Як перевестись до іншого університету, якщо з одного предмету я пішов на повторний курс???
Ірина
Чи можна після першого року на факультеті "Соціальна робота" перевестись на факультет "Психологія"