Англійська, як панацея від багатьох проблем України

Англійська мова є інструментом, досконале володіння яким відкриває практично необмежені горизонти

Англійська, як панацея від багатьох проблем України

«А що, коли ми їх навчимо, і вони підуть?» Це неправильне питання. Правильне питання: «А що, коли ми їх не навчимо, і вони залишаться

Браян Трейсі, книга «Мотивація»

Війна в країні, стрімкий спад економіки, масова міграція працездатного населення, правова вакханалія та абсолютна невпевненість у завтрашньому дні – схоже на ситуацію в Україні, чи не так? Однак ми не перші, хто в такому становищі балансує на межі повного колапсу, до того ж і ситуація у нас поки значно краща. Як не дивно, одне з ефективних рішень у подоланні багатьох проблем криється там, де спершу не шукають: у модернізації системи освіти, зокрема в тотальному впровадженні англійської мови.

Коли йдеться про ресурси, якими володіє певна країна, люди найчастіше починають називати географічні фактори, на кшталт розташування біля океану чи на перетині торгових шляхів, багаті поклади корисних копалин чи родючі ґрунти.

Насправді все це лише приємні та корисні чинники для розвитку держави. А найціннішим ресурсом зі всіх можливих є люди – населення кожної країни. У рабовласницькі та феодальні часи їх розглядали суто як робочу силу, але зараз цінність людей абсолютно не прив’язана до фізичних показників.

Тепер на перше місце вийшов розум та рівень освіченості, за який прямо відповідає створена в державі система освіти. Тож маємо відповідну сучасну рівність: дійсно багатою та успішною є та країна, де проживають освічені та розумні люди.

На одній хвилі

Сьогодні англійська мова є універсальним інструментом, досконале володіння якою відкриває перед людиною практично необмежені горизонти. Без перебільшення, весь світ спілкується англійською: це офіційна мова міжнародного права, логістики, туризму, виробництва, програмування тощо. Мінімальні знання мови дозволяють упевнено почуватися у будь-якій частині світу, де мова та письмо абсолютно різняться від вашої рідної. Середнє знання дозволяє подорожувати, працювати на «чорних» роботах і, головне, продовжувати вдосконалювати рівень для руху кар’єрними сходинками.

До слова, нещодавно Україна посіла 5-те місце серед країн світу, звідки їдуть найбільше працівників до Німеччини. Помилково наші люди ще до від’їзду намагаються вивчати німецьку, що є логічним. Однак переважна більшість (понад 70%) офіційних вакансій Німеччини для іноземних громадян не містять вимоги знання державної мови – роботодавцям потрібне знання англійської.

Однак справжню свободу людині дає досконале володіння англійською. У поєднанні з сучасними телекомунікаційними технологіями це дає доступ до незліченних знань, можливість спілкування зі всім світом, віддаленої роботи та високої заробітної плати, задля якої зовсім не потрібно виїздити за межі України. Гарним прикладом є досвід наших IT-спеціалістів: знання англійської дозволяє вивчати сучасні мови програмування й створювати код, вести перемовини та укладати угоди з зарубіжними замовниками, якісно виконувати складні й дороговартісні проекти.

Це реально

Можна називати численні переваги володіння англійською мовою. Але це очевидно, тому краще навести яскравий приклад Сінгапуру. Острівна країна, за загальною площею дещо більша від Києва, у 1965 році після з’ясування стосунків із Малайзією не мала ані природних ресурсів, ані ґрунтів, щоб прогодувати населення, 80% якого проживали в нетрях, спілкувалися різними діалектами й потроху самознищувалися на основі етнічних та релігійних конфліктів.

Але водночас керівництво країною та прем’єр-міністр Лі Куан Ю визнали головним ресурсом не зручний морський порт, а своїх громадян. Була проведена освітня реформа, за якої англійська мова стала обов’язковою протягом усього навчання. І це дало неймовірний результат: окрім того, що молоде покоління знайшло спільну мову в прямому та переносному сенсі, воно почало активно поглинати інформацію з усього світу.

Зараз ВВП у Сінгапурі становить більше 55 тисяч доларів на громадянина (в Україні ледь більше 2 тисяч), економіка входить у десятку найстабільніших світу, а навчатися сюди їдуть з усіх куточків планети. Ключові підходи до освіти досі не змінні.

Українська англійська

Вивчення іноземної мови в Україні, на перший погляд, проводиться доволі успішно. Англійської починають учити в садочку, декілька годин у початковій школі, більше – у старшій, де існують профільні класи з поглибленим вивченням іноземної, та обов’язкове вивчення у закладах вищої освіти. Звучить дійсно непогано, однак це зовсім не те, що потрібно насправді.

Для справжнього успіху потрібне обов’язкове вивчення англійської як основного предмета в школі. Адже чим раніше почнеться таке навчання, тим швидше, легше та якісніше діти засвоять матеріал. Природничі науки англійською мовою дозволять нашим українським учням пізнавати світ так само, як і їхні однолітки у США, Канаді чи Австралії. Знову ж у поєднанні з використанням цифрових технологій діти отримують вільний доступ до якісних сучасних світових освітніх матеріалів. Таким чином досягають одразу дві мети: досконале вивчення англійської мови та освоєння сучасних знань за світовими стандартами.

Аналогічно до початкової освіти на англійську колію слід поставити й вищу. Звісно, деякі спеціальності не потребують викладання іноземною. Однак, якщо дитина пройде належну шкільну підготовку, у виші вже не виникатиме проблема складнощів навчання англійською. А от ряд інших спеціальностей, як медичні, інженерні, медійні тощо, лише виграють від такої реформи.

Вітчизняна освітня програма закладів вищої освіти є доволі складною та фундаментальною; існує попит на навчання в Україні у представників інших держав. Якщо достойно перекласти нашу програму, підсилити її закордонними матеріалами, то в підсумку ми отримаємо не просто конкурентоспроможну у світі вищу освіту, а дійсно затребувану можливість, якою захочуть скористатися багато студентів. Якщо вони володіють англійською, звісно.

Необхідні кроки

Райдужна перспектива тьмяніє з поверненням до суворої реальності. Ситуація з освітою в Україні критична, а з початком 2020 року за умови прийняття рекомендацій Міністерства фінансів може обернутися катастрофою. Галузь потребує реформування, збільшення державних субвенцій, підвищення зарплати вчителів та багатьох інших витратних аспектів. Тож, можливо, потрібно наважитися й провести одну, але дієву реформу, ніж утрачати гроші, час, а головне – людей, які мають навчати інших, ніж “тероризувати” всю галузь щораз на кілька років?

Для переходу на англійську підготуватися потрібно й учителям профільних предметів, і решті педагогів. Тому для студентів, які поки ще не стали справжніми вчителями, необхідна спеціальна підготовча програма, мінімум піврічна. Стажування дозволить удосконалити власні знання, аби грамотно передавати їх аудиторії. Окрема програма знадобиться й для підвищення кваліфікації вчителів, які вже працюють. Однак за грамотного планування та розробленої програми це все цілком можливо.

Власні сили – це дуже добре, однак нам знадобиться певна допомога. Багато наших співгромадян навіть з гарним знанням іноземної після шкіл чи вишів помічали, що під час першого візиту за кордон та живого спілкування з місцевими вони розмовляють літературно-правильною, але якоюсь «іншою» англійською. Це дійсно так, оскільки за межами підручників люди говорять із діалектами, скороченнями та акцентом, що значно відрізняється від освітньої програми.

Саме тому задля реформи необхідно подбати про наявність носіїв англійської мови в українських школах та вишах. Навіть зараз у нашій країні перебуває велика кількість волонтерів зі США та інших англомовних країн, завданням яких є проведення занять із мовної практики, сприяння розвитку демократії та багато іншого. Звісно, сама лише організація «Корпус Миру», від якої приїздять більшість таких волонтерів, не покриє потреби всієї освітньої галузі.

Нам потрібен мінімум 1 носій англійської на кожний заклад освіти та декілька таких людей залежно від розмірів установи. І тут неоціненну допомогу нашій державі могла б надати українська діаспора. Допоки по-справжньому про допомогу наших колишніх співгромадян ще не просили навіть у, здавалося б, найскрутніші часи. Та за всіма можливими прогнозами, без рішучих кроків, вони невпинно наближаються.

Це потрібно вчора

Я не маю сумнівів, що зараз багато людей, які погано знають англійську мову, вважають мої роздуми нездійсненними. Так само, як і люди, які довго та наполегливо вивчали англійську й зараз вправно нею володіють, сповнені скепсису, що це буде не під силу широкому загалові.

Однак тут справа лише в системності: правильний підхід до викладання, створення комфортного для учнів англомовного середовища, трохи часу і – незчуєтесь, як ваші діти чи онуки заговорять англійською. Ми не Сінгапур і зараз не 1960-ті, але наш народ так само не боїться викликів, звик здобувати кращу долю для себе в боротьбі, важкою працею та наполегливістю.

Тому, коли громадяни дійсно відчують себе найціннішим ресурсом держави, і їхати нікуди особливо не захочеться, і бажання створювати кращі умови вдома зросте в рази. І, можливо, якби ще у 2014-му всі українці знали англійську мову, без проблем спілкувалися з жителями світу й масово доносили правду про ситуацію на Сході, усупереч фейковим новинам, війна закінчилася б набагато швидше.

Інна Ящук, декан факультету початкової освіти та філології, доктор педадогічних наук, професор для Освіта.ua

ОБГОВОРИТИ НА ФОРУМІ

Освіта.ua
07.10.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вчитель
А може китайська мова - це панацея від проблем? А може арабська? Нє, мабуть, все таки турецька... Чи будемо дбати про рускагаварящіх? Яку завгодно мову нав’язують інородні правителі, аби тільки знищити нашу рідну Українську мову.
Viktor Vitvikvas
Англійську потрібно вчити по-справжньому, щоб випускники дійсно володіли нею. На жаль зараз не вистачає підготовлених фахівців. Адже їм справді легше знайти пристойно оплачувану роботу, тому в школі залишаються меншість. Про волонтерів взагалі мовчу, бо кожному такому "носію мови" потрібно створити належні умови, а у нас все звикли спускати на вчительський колектив, який і так ледь животіє. Мені здається, що нашій владі, а нинішній особливо, дуже вигідно тримати і далі школу в такому критичному стані, а знання людьми англійської їх тривожить найбільше. Адже тоді "руский мір" втрачає велечезні і недорогі трудові ресурси.
Правдоруб
Тоді Україна стане незалежної державною, коли для досягнення успіху в ній треба буде знати впершу чергу українську мову, а не чужинську. А нині... Українська мова - мова другого сорту в Україні. Українці - люди другого сорту в Україні.
Местный
Для Правдоруб: ну да, конечно... всё дело именно в языке...
Гоголь
Для Правдоруб: Задолбали уже своей мовой! Я украинка на 100% - мой родной язык - русский! Язык моего региона - русский! И я - человек первого сорта. А если вы чувствуете себя человеком второго сорта - это ваши проблемы. P. S. У нас на украинском говорят только кассирши в АТБ: "Пакет потрібен?"
Не_гоголь
Для Гоголь: Гоголь - водоплавний дикий птах родини качиних. Цим все сказано! Тьотю, ви дика качка або курка, не має значення. Жити в Україні і не вивчити мови може тільки качка або курка, а ще корова: "бо якраз така біда в моєї корови: має, бідна, язика і не знає мови..." (Павло Глазовий). Тільки навряд, чи ви читали твори Глазового.
Коментувати
Кастро Рауль
Фахіцям англмова потрібна. Кожен визначає цю потребу сам! Категорично проти нав’язування мови всім! Все ніби по Валуєвському наказу. Пахне насильницьким заказом Заходу. А якщо згадати 45% випускників шкіл в пту, закриття тисяч сільських шкіл, збільшення до 15 наповнюванності класів, відміну стипендій, держзамовлення, тоді картина маслом— геноцид і підготовка підстилок для євриків. Видко дєд Сорос готовиться серйозно тут облаштуватись. Козел!!
Назарій
Щоб вивчити англійську мову, потрібен обо‘язковий поділ класів на 2-3 підгрупи, потрібні уроки англ. мови кожного дня, потрібні потужні якісні підручники, потрібне спілкування з носіями мови. Що маємо ми: якщо у класі менше 27 чоловік, то поділу нема; англ мова 2-3 рази на тиждень; підручники українських авторів жахливі, оксфордські та кембриджські дорогі та за кошти батьків. Носії мови в наших школах то велике явище чи подія.... Продовжувати можна безкінечно. Нема толку не тільки з англійською мовою, а й з іншими предметами. Прикро, але освіту руйнують.
mmm
Для Назарій: ніфіга, просто урок фізкультури, наприклад, можна вести англійською. тільки нікому, фізрук тупий. такі самі і природничі науки.
Коментувати
МАМА
Задолбали своєю англійською!!! Дайте дітям нормально вивчити одну, рідну, державну мову! Про яку англійську мову може йти мова! Вчителі не володіюють предметом (їх не розіміють англоговорящі), програма - жах! У мене немає слів, щоб висловити свої емоції та ставлення до англійською. Тільки відразу викликає, ніякого захоплення!
Учитель
Це просто фантастика: в Україні всім треба знати англійську. А ось знати українську необов’язково. І хто ще вважає, що Україна - це незалежна держава? Чергові соросівські підстилки, які нині при владі продовжують політику знищення української національної науки і освіти. Добра від нинішньої влади не чекаю. Під нинішньою владою маю на увазі не блазня Зелю (який нічого не вирішує, а просто грає роль "президента"), а його господаря - олігарха Бєню Коломойського.
Небайдужий
Який сенс стільки зусиль та часу витрачати на вивчення анлійської? Вона ж не потрібна переважній більшості українців. Ось я добре знав анлійську. Склав у свій часу багато закордонних екзаменів, працював кілька років у США. А зараз вже багато років в Україні і англійську забув майже повністю, залишилася тільки для читання та письма. За пару років мова швидко забувається без використання. А в Україні вона не використовується у закладах освіти, бо не їдуть і не будуть їхати до нас закордонні студенти. Ви можете проводити безкоштовні курси, вимагати сертифікати, але навіть хто успішно все це виконав через пару років повністю все забуде.
mmm
Для Небайдужий: Для МАМА: тому ці 73% і обрали клоуна у президенти
Коментувати