![]() |
Збільшення фінансування наукової сфери в Україні зараз є одним з ключових завдань |
Стріха: потрібно «вилікувати» систему науки
Збільшення фінансування наукової сфери в Україні зараз є одним з ключових завдань, але не менш важливо – забезпечити українським науковцям можливість отримувати кошти під свої проекти з різних джерел. Про це, під час прес-конференції, сказав заступник міністра освіти і науки Максим Стріха.
За його словами, специфічні проблеми молодих учених дуже важливі, і міністерство вже працює над їх розв’язанням.
«Зокрема, в МОН створено відповідну робочу групу, куди увійшли представники Рад молодих вчених при НАН, МОН, МОЗ. Ми ініціювали перед урядом збільшення стипендії президента України для молодих вчених в 2,5 рази, Кабінету Міністрів – в 2 рази. Засновано 25 наукових стипендій для молодих вчених на честь Героїв Небесної Сотні, які, сподіваємося, почнуть присуджувати вже з наступного року. 2016-го ми започаткували конкурс наукових проектів для молодих вчених, який вже профінансовано на 38,4 млн гривень. Тобто робота в цьому напрямі триває, але ми маємо розуміти, що не можна досягнути острівця благоденства лише для молодих вчених – потрібно «вилікувати» всю систему української науки», – зазначив Стріха.
Він додав, що цього року видатки бюджету на науку зросли на 38,2% – для НАН, та на 12,3% – для МОН, однак цього, безумовно, не достатньо. Тому подальше збільшення фінансування на науку зараз є одним з пріоритетів. Але поряд з цим також важливо, щоб вчені усіх ланок в Україні мали більше варіантів для отримання фінансування.
«Саме так побудована система в європейських країнах. Одна з її головних характеристик – поліваріантність, коли є різні джерела грантодавців, отримання коштів під дослідження. Очевидно, що така ж система має бути в Україні, коли кожен інструмент загострений під певну мету. Бо, наприклад, є мета підтримки високої науки, яка є основою основ. Є мета підтримки тих завдань, які ставить сьогодні перед нами життя – це обороноспроможність, медицина», – зауважив заступник міністра.
Одним з таких інструментів має стати Національний фонд досліджень – планується, що він почне працювати вже цього року. Основною функцією Фонду буде грантова підтримка наукових проектів, відібраних за спеціальним конкурсом. Зараз Положення про Фонд вже перебуває на реєстрації в Мін’юсті, після чого буде винесено на розгляд Кабміну. Ухвалення документа відкриє шлях до проведення конкурсу до Наукової ради Фонду – колегіального органу його управління.
Освіта.ua
25.04.2018