Іноземці скаржаться на якість освіти в Україні

Частина іноземних випускників не володіє мовою навчання навіть після присвоєння кваліфікації

Іноземці скаржаться на якість освіти в Україні

Останні чотири роки зростає обсяг зауважень з боку іноземних партнерів щодо якості навчання їхніх громадян в Україні та рівня здобутих ними знань. Про це під час виступу на міжнародній конференції «Актуальні питання навчання іноземців в Україні у 2017-2018 навчальному році» сказала міністр освіти Лілія Гриневич.

За її словами для вирішення цієї ситуації Міністерство освіти і науки розробляє низку заходів.

«Ми маємо дуже різну ситуацію з різними вишами, але всім добре відомо, що навіть одна ложка дьогтю може зіпсувати бочку меду. Україна має унікальні умови для залучення до навчання іноземних студентів, ми повинні використати це як перевагу для побудови позитивного іміджу нашої країни, а не для його дискредитації. Саме тому покращення умов та підвищення якості навчання іноземців є одним із важливих пріоритетів для МОН», – зазначала Гриневич.

Вона зазначила, що важливим чинником погіршення умов для навчання іноземних студентів в Україні стала відміна ліцензування освітніх послуг для іноземців. Тому міністерство вже підготовані нові Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності закладів освіти, які міститимуть чіткі вимоги до навчального закладу, який планує здійснювати навчання іноземців.

Також передбачається, що першим кроком до якісної освіти стане конкурсний відбір кращих абітурієнтів, який є загальною практикою в Україні.

Проте, у Міносвіти зазначають, що така практика не завжди системно застосовується українськими університетами, коли на навчання приймають іноземних абітурієнтів. Часто їхній освітній рівень не є достатнім для здобуття вищої освіти, і студенти не можуть повноцінно навчатися.

«Частина іноземних випускників не володіє мовою навчання навіть після присвоєння кваліфікації. Тому буде запроваджено єдиний обов’язковий іспит для іноземних студентів з мови навчання. Це буде зовнішній незалежний іспит, який зараз розробляється спільно з Українським центром оцінювання якості освіти та нашими національними університетами. Планується іспит на знання трьох мов, на яких найбільше навчаються іноземні студенти – з української, англійської та російської», – повідомила Лілія Гриневич.

Планується, що всі іноземні студенти повинні будуть складати іспит до закінчення першого року навчання, а переведення на 2 курс буде можливим лише за умови успішного складання такого іспиту. Тестування мають запровадити для тих іноземців, які будуть зараховані до українських ВНЗ після 1 листопада 2018 року.

«Підвищення рівня самостійності навчальних закладів, їхня автономія несуть за собою не тільки розширення прав, а і нову якість відповідальності, нові обов’язки, зокрема і відповідальність за якісну освіту своїх випускників», – підкреслила міністр.

Освіта.ua
24.04.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр
ещё одна кормушка - за экзамен. Совесть надо иметь и принципы, а не говорить что зарплата маленькая. МОН не вносит в законы про вищу освиту уголовное наказание за поборы денег в вузах. Если совести нет - то надо законами держать порядок.
Alex
Причина - в снижении качества образования в целом, что отражается и на качестве подготовки иностранных студентов. Гриневич не в курсе, что преподаватели ВУЗов на сегодня крайне низкооплачиваемые? Материальная база не то что устарела, а разложилась? После Революции Достоинства и без того старый университетский менеджмент постарел ещё на три года и, соответственно, стал ещё более косным. На этом фоне ещё очередная разновидность тестов обязательно спасет ситуацию
PASUFIK
Для Alex: Гриневич в курсі всього, що діється у вищій освіті. Але їй потрібно створювати видимість, що МОН реагує. Насправді, у ВО ніхто не збирається вкладати кошти, живуть ще за рахунок "старого багажу". Викладачів справді тримають на голодному пайку, а собі тим часом створюють матеріальне благополуччя. Але якщо суспільство дозволяє це робити, то чому не скористатися його близорукістю?
Коментувати
anton2000
А почему тестировать собираются только иностранцев? Необходимо тестировать по специальности всех выпускников ВУЗов (тестировать по аналогии с ЗНО). И только по результатам тестирования выдавать или не выдавать диплом. Поскольку необходимо контролировать качество выпускников высшей школы. Только тестирование должен проводить не ВУЗ, а независимый центр, не связанный с высшей школой. Защиту дипломов нужно тоже оставить.
Nedolya
Для anton2000: Тест нічого не дасть, не відображає він якість знань. Тест тільки вказує число правильних відповідей на запитання тесту - а це дві великі різниці. Одержання водійського посвідчення також вимагає тест на правила дорожнього руху, але ж це не означає, що той, хто його склав, вміє водити автомобіль. Краще нехай диплом видає університет, а не держава, і нехай цей університет червоніє за свого випускника. Завдання міністерства за результатами перевірки залишити чи відібрати ліцензію у вишу. А контроль знань при одержанні диплому існує - ДЕК. Він працює, коли складають державний іспит, він працює, коли захищають дипломні роботи. Але не працює ця система ефективно, бо ДЕК складається з тих же викладачів, крім голови, якого запрошують з сусіднього вишу, або знайомого професора. Бо голові ДЕК потрібно сплачувати кошти, а кошти відсутні. Виникає замкнене коло. Контроль якості освіти - це скоріше запитання до роботодавця. А зараз важко знайти роботу, тому цей механізм малоефективний
Tet-a- tet
Для anton2000: Правильно, ставлення до студентів має бути однаковим. Однак у нас наплодили ВУЗів, що вистачить на всю Європу, тому ректорів більше цікавить не якість або престиж закладу, а комерційний інтерес. Мамона править балом. І скажіть після цього, що ВУЗ- це храм науки?
Коментувати
Tet-a- tet
Нарікай не нарікай, а наші дипломи і так ніхто не визнає у Європі. Іноземні студенти для вишів - готова кормушка.Ніколи не забуду як зав. кафедрою заставляв нас ставити позитивні бали іноземним студентам навіть тоді, коли вони взагалі не відвідували лекції. Це називалося програмою сприяння у навчанні Іноз.студентам. Дивно, що пані міністр це довідалася тільки сьогодні.
Віктор
Де можна знайти більш детальну інформацію з цієї конференції?
Nedolya
Ще не почали діяти нові Ліцензійні умови (з 1.09.2017) а їх знову змінюють? Якщо так будуть нехтувати своїми ж розробленими документами МОНУ, тоді їхніх вимог ніхто не буде дотримуватись. До речі конференції зі статусом міжнародні, повинні проводитись лише з робочою мовою - англійська і відповідним міжнародним комітетом. Інакше у кожному селі можна буде проводити міжнародні конференції, запросивши із сусіднього села молдаванина або рома.
а що хотіти?
А їхні громадяни шукають здебільшого екзотики і розваг. Навчання для них стало другорядною справою. Згадайте умови в яких навчали за часів Совка студентів з Куби. От що допоможе.